Kiyamet (Apocalypse Now) (1979) afişi

Kiyamet (1979)
Apocalypse Now

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Ülke
ABD
Süresi
153 dakika
slymndgn Yüzbaşı Willard ve ekibinin görevi, Vietnam'da Amerikan ordusuna isyan eden ve vahşi bir şekilde bir orman kabilesini yöneten Albay Walter Kurtz'ü öldürmektir. Kurtz’ün izini süren Willard, savaşın acımasızlığı altında giderek takip ettiği kişiye benzemeye başlayacaktır. Joseph Conrad’ın "Karanlığın Kalbinde" kitabından ve karısının notlarından da faydalanarak Francis Ford Coppola tarafından uyarlanan film, sinema tarihinin en ünlü savaş filmlerinden biri kabul ediliyor. Coppola, kitaptaki hikayeyi Vietnam Savaşı’na uyarladı.

Fragman bulunamadı.

Yorumlar

BirKusOlsam profil resmi
BirKusOlsam
Dönemine göre harcanan para, ayrılan bütçe takdir edilesi gerçekten. Savaş görüntülerinin ve mekanlarının gerçekçiliği için epey özenilmiş ve emek harcanmış. Bilgisayar ortamında yapılan efektlere o kadar alıştık ki artık her şey gerçekçi gözüküyor dolayısıyla efekt kullanmadan bunu başarabilmiş olması benim oldukça hoşuma gitti. Savaş ve asker psikolojisini anlatan güzel bir yapım bence ancak nedendir bilmiyorum hikayesel olarak ben tam içinde hissedemedim kendimi. Bu yüzden herkese hitap edemeyeceğini düşündüğüm yapımlardan diyebilirim.
2
3 ay önce
melihkk1 profil resmi
melihkk1
Müthiş bir film. Çok yüksek bir prodüksiyona sahip. Kullanılan mekanlar harcanan emeği çok iyi gösteriyor. Ve 1979 da çekilmesine rağmen kullanan efektler zamanının ötesinde. Savaşı en iyi yansıtan filmlerdendir.
1
neredeyse 2 yıl önce
msctm profil resmi
msctm
ben son yarım saatten hiçbişey anlamadım yav :/ ama bi çekiciliği de var
0
2 yıl önce
KARAGEYIK profil resmi
KARAGEYIK
Başyapıt...
2
2 yıldan fazla önce
Nicholai profil resmi
Nicholai
3 küsür saatlik versiyonunu izlediğim ve beğenmediğim film. Filmden ziyade belgesel demek lazım zira senaryonun amacına ulaşması için 3 saat boyunca Vietnam Savaşı'na dair hafif dozda farklı farklı scriptler izliyorsunuz, "savaşın ne kadar kötü bir şey olduğunu" Amerikan bakış açısıyla öğrenmiş oluyorsunuz. Zaten savaşın nasıl bir şey olduğunu konusunda konuyla ilgili Platoon ya da Full Metal Jacket gibi filmler varken Apocalypse Now Bon Jovi'nin yanında Faruk K. gibi kalıyor desem abartmış olurum. Evet o kadar değil belki ama dünya kadar fark var yine de. Kısacası senaryo berbattı bence. Yönetmenlik? Ford Coppola tabi ki süper ötesi bir yönetmen ama elindeki senaryo Mario Puzo'ya ait olmayınca ortaya çıkan şeyi ne kadar iyi yönetirse yönetsin cıx. Marlon Brando'nun oyunculuğuna ve oynadığı sahnelere diyecek bir şeyim yok ama 15 dakika Marlon Brando izleyecem diye 3 saat "kamyoncu edebiyatıyla harmanlanmış hafif dozda Vietnam şiddeti" belgeseli izlediğime pişman oldum açıkçası. Sonuç olarak Martin Scorsese gözümde daha katlanılabilir bir insan haline geldi.
4
neredeyse 3 yıl önce
eskon profil resmi
eskon
SAVAŞ filmi dendiğinde akla gelmesi gereken: bilgisayardan falan değil gerçek görüntülerden oluşmuş bir efsane var karşımızda. o ilk sahnedeki bombardıman gerçekten yapılmıştır
0
3 yıl önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
1979'da çekilmiş bu filmin savaş sahnelerine bakıyorum ve 2014'te daha bunun yanına bile yaklaşamadığımızı görüp üzülüyorum. Film çok iyi bir savaş filmi. Bir ara hafif sıkar gibi oluyor fakat Marlon Brando'nun gelişi ortalığı yatıştırıyor yeniden :)
1
3 yıldan fazla önce

Apocalypse Now filmini beğenenler

Apocalypse Now filmi hakkında ilgi çekici içerikler