Arabesk (Arabesque) (1988)

Arabesk (1988)Arabesque

Puan 8.1 (13 kullanıcı)
Senin Puanın
Etiketler Kült, Komik, Absürt
Yönetmen
Dil
Türkçe
Ülke
Türkiye
Süre
105 dakika
351
10
1596
112
Selenora profil resmi
Selenora
Absürt sevenler için birebir. Ayrıca yeşilçamın hakimiyetinin sürdüğü yıllarda yeşilçam dramını bu şekilde eleştirmek müthiş cesur bir hareket olmuş. Bugünün absürt adı altında ucuz ve zekadan uzak yapımları için henüz örneği olmayan dönemde bu denli ince zeka işi olan bu film çok güzel bir tokat olsun. Ertem Eğilmez'e saygılar...
report_problem
2 ay önce
Furkan13e profil resmi
Furkan13e
Harika bir taşlama örneği. Arabesk furyasına baltayı vuran filmlerden biri. Yer yer tekrara girdiğini fark ediyorsunuz ki bence taşlamanın en önemli parçalarından biri. Kadrosu o kadar iyi ki yan rollerde Rasim Öztekin, Tarik Pabuççuoğlu gibi özel isimler var. Senaryosunun gani müjdeden çıkmış olması da ayrı bir dikkat çekicidir.
report_problem
10 ay önce
hissettigimce profil resmi
hissettigimce
İzlemek için ne kadar geç kalmışım. Yüzlerce klişe senaryoyu tek film süresinde izleme fırsatı:) Aslında baya karlı:) Absürtlüklere, şarkılara(Aysel Gürel), o ince eleştirilerine, komedisine, oyunculuklara bayıldım. Şimdi bile yapılanı yadırgayan birçok insan olduğu olacağı kesinken yayınlandığı dönemde nasıl karşılanmış acaba diye merak ettim. O kadar çok parça var ki çekim aşaması montaj aşaması dönemine göre şapka çıkarılır. Gerçi öyle bir Ertem Eğilmez gerçeği var ki şaşırmamak lazım.
report_problem
2 yıldan fazla önce
EDITOR profil resmi
EDITOR
BİR DÖNEME HARBİ DOKUNUŞ Cesaretli bir eleştiri ile Ertem Eğilmez sinemanın bir dönemine korkusuzca vuruyor. Bunu mizah maskesi ile çok başarılı bir şekilde başarmış. Alay ediyor ama aynı zamanda da güldürüyor. Hem Müjde Ar, hem Şener Şen cuk oturmuş. Kıskanacaklar izlemesin.
report_problem
yaklaşık 6 yıl önce
Kevlar profil resmi
Kevlar
Bu filmi izlediğimde çok küçüktüm ona rağmen çok gülmüştüm içinde oldukça fazla ironi ve komedi unsuru barındırıyor :)
report_problem
6 yıldan fazla önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Bu filmi bugüne kadar neden hiç izlemedim bilmiyorum. Tv de bile denk gelmemiştim. Absürtlüğün dibine vurulmuş oldukça komik bir türk filmi. Usta yönetmen Ertem Eğilmez'in ise son filmi. Kaya karakteri favorimdi :D
report_problem
6 yıldan fazla önce