Gelis (Arrival) (2016)

Gelis (2016)
Arrival

Puan Like 7.7 / 98 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
116 dakika
seraytaylan Üniversitede antik diller üzerine ders veren dilbilimci Louise Banks (Amy Adams), bir ders esnasında ABD'ye gizemli bir uzay aracının indiğini öğrenir. Dünyanın farklı ülkelerine, toplam 12 yere bu uzay araçları inmiştir. Amerikan Ordusu'ndan Albay Weber (Forest Whitaker), uzaylılardan alınan ses kayıtlarının çevrilmesi için Banks'ten yardım ister. Banks, matematikçi Ian Donnelly (Jeremy Renner) ve uzmanlardan oluşan ekip, uzay aracının içine girerler. Mesajı anlayabilmek için çalışmalar sürerken uzay araçlarının indiği diğer ülkeler, uzaylılara saldırma hazırlığına başlar. Banks ve ekibinin tüm riskleri alarak tüm dünyayı etkileyecek bir savaşı önleyebilmek için çok az zamanı olacaktır. (imdb: 8,5)

Yorumlar

jessueph profil resmi
jessueph
Ara sıra gelip tebrik yorumu yazmalık film, aramızda çok özel bağlar da var tabii...
2 ay önce
japonbalikcisi profil resmi
japonbalikcisi
ABD yapımı olup da bu kadar derin olan çok fazla film yok. Dil ve algı konusu Sci-Fi Fantastik tarzda işlenmiş ve bence tadından yenmez olmuş. Ben çok beğendim. ABD'nin kaynak imkanı ( görüntü kalitesi vs gibi) harika bir konuyla birleşince, üstüne bir de güzel işlenince oldukça etkileyici bir şey çıkmış orataya. Tavsiye edilir.
8 ay önce
alicancam profil resmi
alicancam
Bana hitap etmeyen bir filmdi. Bu da interstellar da.
10 ay önce
tugced profil resmi
tugced
Anlamı yüksek fakat durağan olduğu için ve özellikle ortalarda baya darlasada 😄 güzel herkese hitap edecek türden değil
1 yıl önce
Brook profil resmi
Brook
Konusu ilgi çekiciydi. biraz durağan gibi geçse de enteresan yanıyla izleyenleri sarabilen bir filmdi. Bu tarz filmlerin daha çok yapılmasını umuyorum.
1 yıl önce
Rainbow profil resmi
Rainbow
Dil öğrenmek kolay bir iş olmadığı gibi öğretmesi de zordur efendim vesselam ...İş azme ve sabra bakar ...Bu yolda ayağımıza çelme takanlar olur ki filmde sevgili dil bilimcimiz Louise ' e de yapılıyor ...Hatta çok güzel bir telmihle örnekleme yapıyor ( Kanguru kelimesi ) Bu film için Sapir-whorf hipotezini aksediyor denilmişti.Öyle hakikaten ..Hipotezi bize üni.deyken vermişlerdi çok etkilenmiştim.Yani kelimeler bizim dünyayı nasıl algıladığımızı belirler ,kısaca kelimelerimiz kadar özgürüz o yüzden yeni bir dili öğrenirken asla yerel konuşanları kadar iyi olamayız ki yine bu filmde gösterile semboller başta yanlış algılanıp ,savaşa bile gidiyordu .İzlerken gerçekten şu sorularla uğraştım durdum ''Hakikaten düşüncelerimiz mi dili belirliyor ,yoksa dil mi düşünceleri belirliyor '' :) İşin içinden hala çıkamadım :) Filmimizin finaline gelince tek beğenmediğim eksik bulduğum kısım burasıydı daha zihinde kalıcı,çarpıcı bi şekilde bitirebilirlerdi ! Yine de izlenilir ;)
1 yıldan fazla önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Filmin ağır işlese de konusunun da ağır oluşundan dolayı uyumlu bir şekilde izletiyor kendini. Zaman zaman merak uyandırıp zaman zaman da gererek. Büyük kısmını böyle merakla ve gerilerek izlesem de son bölümler pek istediğimi gibi gitmedi filmin ve çok da beğenmedim açıkcası. Film güzeldi sıkılmadan izledim ama sonucunu sevmedim. Hoş bir gerilim bilim kurgu filmiydi 6,5/10
1 yıldan fazla önce
Ned profil resmi
Ned
Şimdi bitti izlemem. Kelimelerimin tükendiği, tüylerimin hala diken diken olduğu bir andayım. İzleyin izlettirin.
1 yıldan fazla önce
BirKusOlsam profil resmi
BirKusOlsam
'Bir dili öğrendiğinizde o dili öğrenmekle kalmaz aynı zamanda o dili konuşanlar gibi düşünmeye, kavramları o şekilde algılamaya başlarsınız'' Bence son yılların en etkileyici bilim kurgu filmi. İlk bakışta konu basit gibi gözükse de aslında öyle değil. Kesinlikle basit bir uzaylı istilası filmi değil çok daha derin ve anlamlı. Üstüne sizi düşündürmeye kafanızı kullanmaya iten bir film. Gerçekten muazzam. İzlerken merak uyandırıp ne olacak acaba sorusunu sorduruyor. Filmin müzikleri de çok iyi bu arada gerilimi en üst düzeyde tutmayı başarıyor. Kesinlikle izleyin. 9/10 iyi seyirler :)
1 yıldan fazla önce
Trillmatic profil resmi
Trillmatic
Filmin bana verdiği en belirgin his: Bu hikayeyi asıl yazarının kaleminden okuyacaksın. Konuyu detaylarıyla bilsen de, sonunu görsen de okuyacaksın.

Hammadde güzel olunca, yönetmen de iyi olunca ortaya yeterince güzel bir iş çıkmış. Ve evet, bunu kesinlikle yazarından okumam lazım...
neredeyse 2 yıl önce
Onrmrtsck profil resmi
Onrmrtsck
"Alien" türü filmlere tamamen yeni bir soluk getiren, devrim niteliğinde bir film. İşgal, köleleştirme, yok etme, kaynak sömürme vs. gibi klişeler yerine konuyu çok temelden almış. "Gelirlerse nasıl iletişim kuracağız?" Çok basit gibi gözükse de aslında çok komplike. Sınırsız bir cevap perdesi var. Ve tam tersi de kısıtlı bir zaman... Beklentilerimi fazlasıyla aştı. Özellikle senaryonun yarıdan sonra paralelleşmesi beni büyüledi diyebilirim. Zaman sıçralamarı ve flashforwardlar kafa karıştırmadan,
kusursuz bir şekilde yansıtılmış
Müziklerde efsaneydi gerçekten. Yani kurguyla ancak bu kadar uyumlu olabilirdi. Estetiğide unutmamak gerek. Uzay gemisinin içi ve dışıda insanı düşüncelere yönlendiriyor.Bi Interstellar kadar olmasa da sıralamada kendini oldukça yuları taşıdı.
2 yıl önce
uoktar profil resmi
uoktar
Dünyaya tekrar gelsem sevgilim arar bulurum yine seni severim tadında bir film
2 yıl önce
edalibillah profil resmi
edalibillah
ben edebiyatçıyım, benim gibi edebiyatçı arkadaşlar ve dilbilimci arkadaşları her türlü etkileyecek bir film bu. dilin gücüü adınaaa!
2 yıldan fazla önce
Sefa profil resmi
Sefa
Film beklentilerimi karşıladı. Çok çok beğenmesemde film etkileyiciydi ve sıkmadan kendisini izlettirdi.
2 yıldan fazla önce
mtufan profil resmi
mtufan
spoiler sayılabilir------> bilim kurgu filmi diye izlemeyin derim. bence dram kısmı çok ağır. bunun nedeni teknolojiye değil insan odaklı olması. oyunculuklar iyi seviyede. amy adams in yakın sahneleri başarılı. efekt denebilecek çok sahne yoktu. bir uzay gemisi vardı, gerisi drama ve ideal bilimsel cümlelerin uygun birleşimi.
uzaylılar, dev mürekkep balığıydı. mürekkep balıklarının dna ları aşırı büyümeye uygun. bu da boyutlarını açıklar. bakınız; jurasik world de kaçan dinazorun dna içeriği :) 13. dakikada albayın farsça ve uzaylı dili tercüme etmeyi aynı kefeye koymasını garipsedim. gereksiz sohbetti bence senaryo kalabalığı. insanoğlunun duruma tepkisini göstermiş ama mantıklı açıklamaya oturtmamış. savaşalım diyenlerin nedeninden bahsedilmeliydi. böyle onlar salak biz akıllıyız gibi bir sonuca vardım. diğer eksik işaretlere odaklanması. günümüzde bazı işaretlerden sayfalarca yazı yazılabiliyor. bu yüzden mantıksız geldi. çıkarılan sesleri hiç araştırmadılar. gerçi işareti de tam olarak anlatamadılar ya. yine de göstermelikte olsa ses bilimci koyabilirlerdi. albay ses bilimcinin uçağı düştü deseydi bile kabul ederdim.
uzaylıların geliş nedenlerini de anlatmadılar. louise e geleceği göstermek için 12 uzaylı gemisi gelecek değil. bence dünyaya birlik olmayı öğretmek için gelmişler. en büyük silahtan kasıtta bu olabilir. diğer yandan film, eşinin kendisinden ayrılmış ve çocuğunun hastalıktan ölmüş olması yükünü kaldıramayan louise in kafasında ayrılışını mantıklı nedenlere oturtmaya çalıştığı bir senaryo bile olabilir. uzaylıların birdenbire var ve yok olmaları, bütün uçların onda birleşmesi ve çocuğun çizimleri ile hamurdan yaptığı oyuncaklar böyle düşündürdü. yeniden başlasam değiştirmezdime gelmesi de bunu bilerek yapılmış sanki. zamanı anlatışı çok iyi. bir şey yapmaya karar verdiğinde gelecek ona göre şekilleniyor. her zaman dilimini bir anda görebiliyor. siyah giyen adamlar ve yıldızlararasında anlatmaya çalıştıkları 5 boyutlu varlık tasviri, insanın 5 boyutlu varlık olabileceğini en net gösteren film. şimdilik. tabi film buna çok yoğunlaşmıyor.. aslında louise den başka hiç bir şeyi net anlatmıyor.
2 yıldan fazla önce
ichabod profil resmi
ichabod
Kesinlikle çok düşündürücü, çok kaliteli bir film.... Özellikle anlatımı çok çok çok iyi, resmen su gibi diyebilirim. Bu film varken nasıl La La Land bu kadar adaylık alır ve Moonlight ödül alır? Gerçekten anlamıyorum...
2 yıldan fazla önce
Oktay221B profil resmi
Oktay221B
zaman kavramı üzerine düşündürücü bir film. neler olacağını bilsek yine de yaşar mıyız?
2 yıldan fazla önce
mavillains profil resmi
mavillains
İzleyeli iki haftadan fazla oldu ama hala aklımdan atamadım. Bu film değil, bu çok başka bir şey. Daimi olarak tekrar izleneceklerimde olacak.
2 yıldan fazla önce
Emrex profil resmi
Emrex
https://www.youtube.com/watch?v=41b55fFUaaU Filmin özeti niteliğinde bir cümle :D
2 yıldan fazla önce
sabriayes profil resmi
sabriayes
bilimkurgudan ziyade fantastik kurgu türünde değerlendirilmesi gereken bir film.
etkileyici bir sinematografiye ve gayet güzel müziklere sahip olmasına rağmen kurgudaki zayıflık bu filmi bir nebze overrated durumuna getirmiş.
şahsi kanaatim, iyi bir film olguğu fakat iyi bir bilimkurgu olmadığı yönünde.
2 yıldan fazla önce
ecemcelikkol profil resmi
ecemcelikkol
Beklentilerimi karşıladı. Film bittikten sonra içimde hayatı sorgulama isteği uyandırdı. Düşündürücü, güzel bir film. Beğendim
2 yıldan fazla önce
trespih profil resmi
trespih
yer yer yok artık,şimdi ne olacak dedirtti durdu diyebilirim.bayadır bu tarz bi film izlemeyen biri olarak bilim kurgu dalında güzel bir başlangıç oldu.Durağan başlayıp ilerlemesi garip bir şekilde sıkmıyor. izleyin.
2 yıldan fazla önce
xavalon profil resmi
xavalon
Fazlasıyla abartılmış bir film. İlk 10 dakika sonrasında, Spilberg'in 1977 yapımı "Üçüncü Türden Yakınlaşmalar" filmine rakip bir yapım geliyor zannettim ama alakası olmayan bir kurgu çıktı. Konu içinde konu işleyerek filmin odak noktası dağıtılmış. Forest Whitaker'a yazık olmuş.
2 yıldan fazla önce
sezgo profil resmi
sezgo
Omg omg film, süresi bitmesine rağmen beynimin içerisinde bir süre daha kendini devam ettirmek zorunda bıraktı tüm resmi anlamlandırabilmem için. Film sonrası düşünmeyi sevenlerin kesinlikle izlemesi gerekiyor bence :D
2 yıldan fazla önce
elcin profil resmi
elcin
Muhteşemdi..Durağanda olsa hiç sıkılmadan izledim.Kesinilkle izlenmesi gereken bir film.
2 yıldan fazla önce
korhanzengin profil resmi
korhanzengin
Bazı bilim adamları ahtapotların dünyadaki canlıların yapısından çok farklı olduğunu düşünüyorlar. Bu düşüncenin üzerine bu film insanda soru işaretleri oluşturuyor. Gerçekten başarılı bir filmdi.
2 yıldan fazla önce
elganja. profil resmi
elganja.
gereğinden fazla abartılmış, imdb puanları gereğinden fazla şişirilmiş film. seyredilir güzel fakat çok fazla övülecek film değil.
2 yıldan fazla önce
.Simurg profil resmi
.Simurg
Durağan olmasına rağmen merak uyandırıcı ve güzeldi.
2 yıldan fazla önce
Mine.Ce profil resmi
Mine.Ce
İyi ve farklı bir bilim-kurgu filmi izlemek istiyorsanız kaçırmayın.
2 yıldan fazla önce
phoeniks profil resmi
phoeniks
Hakikaten hayran kaldım filme, şaşkınlıkla izledim, sonuna kadar heyecanla merakla izledim, dil bilimi işleyiş açısından da aydınlatıcı noktalar vardı , tabii ki aklımda soru işaretleri kaldı, bir an ben de düşündüm muhteşemdi mutlaka izleyin. oscar goes to arrival:))
2 yıldan fazla önce
starch profil resmi
starch
Çok beğendim. Herkes izlemeli.
2 yıldan fazla önce
Laylaylom profil resmi
Laylaylom
Çok, çok, çoooooook güzeldi. Bakış açısı çok farklı ve kesinlikle sıradan olmayan bir filmdi. Sizi alıyo götürüyo böyle. Filmin ilk yarısında baya gerildim ben ama ondan sonrası Film kabimi çaldı adeta <3
2 yıldan fazla önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
Zaman algısını ve neyi bilebilirsek bilelim, değişiklik yapmak bizim elimizde olan bir şey olsaydı değişiklik yapıp yapmayacağımızı müthiş sınayan bir film. Dil-bilimi de sorgulaması...
2 yıldan fazla önce
UNALILK profil resmi
UNALILK
Muhteşem...
2 yıldan fazla önce
burcst profil resmi
burcst
Harika bir film.Bu filmde verilen mesajlar ve değinilen konular öğrenmek,araştırmak isteyen ve bu konu üzerine düşünen herkese hitap eden bilgiler içeriyor bence.Ayrıca dilbilim ile ilgili bazı kavram ve teorilere değinilmiş olması, doğrusal olmayan zaman kavramı ve ''gift''..Tüm bunlar harika bir bütün oluşturmuş.Özellikle ilgimi çeken tüm kavram ve konuları bir arada önümde buldum.Mutlaka izlemenizi öneririm.Louise'in Çin başkanına Mandarin dilinde ne dediği konusunu biraz araştırdım, doğruluğu kesin olmamakla birlikte böyle bir şey buldum>>
2 yıldan fazla önce
Sezgii profil resmi
Sezgii
Müthiş bir bilim kurguydu. Durağan gibi görünse de ‘’şimdi ne olacak?’’ diye sürekli tetikte bekledim. Uzaylıların sadece Amerika’da görünmemesine sevindim. Dünya sadece Amerika’dan ibaretmiş gibi davranmamaları filme çok şey kazandırmış. Asıl mesele dil bu filmde. Dil ve zaman döngüsünde çok takılıyorsunuz. Uzaylıların dilini öğrenen Louise de size pek yardımcı olmuyor. Taa ki sonuna kadar. İzlediğinize değecek, beyin fırtınası estirecek bir bilim kurgu. ^^
2 yıldan fazla önce
seraytaylan profil resmi
seraytaylan
yavaş ilerledi ama merakla izledim. çok beğendim, sürükleyiciydi
2 yıldan fazla önce
mrfaruk profil resmi
mrfaruk
biraz yıldızlararası müziği ve filmin herşeyi sonunda açıklayarak ona benzetmeye çalışmışlar.tek güzel kısım sürekli merak uyandırması ki bunuda sonunda açıklayınca hiç bi anlamı kalmadı saçma sapan bi şey.bu arada ahtopot uzaylılarıda görmüş olduk ilk defa.saka kuşunun oyunculuğuna hayran kaldım,
2 yıldan fazla önce
soneraydin profil resmi
soneraydin
Sinematografi olarak sizi pek tatmin etmeyebilir ,artık şu farklı gezegenlerin canlılarını böceklere benzetme olayından vazgeçilse çok iyi olacak. Birçok eksiğine rağmen konu bazında fizik yasaları ve zaman hakkında var olan teorileri işleyip beyin fırtınası yapmamızı sağlıyor. Film durağan geçmesine rağmen gerilim ve merak duygusunu sonuna kadar hissettiriyor ve devamı olacak bir filme benziyor.
2 yıldan fazla önce
eminuk profil resmi
eminuk
Konusu güzeldi, müzikleri güzeldi, görüntüler güzeldi, oyunculuklar güzeldi, kafamda bıraktığı soru işaretleri bile güzeldi. Gözümü beyaz perdeden bir saniye bile ayırmadm, yanımda mal mal konuşan çocuklara sinir olacak kadar dahi vaktim yoktu. Sürekli beyninizi meşgul ediyor, sürekli soru sorduruyor, kimine cevap veriyor, kimine "hadi bakalım çalıştır şu beynini " diyerek cevabı size bırakıyor. İnşallah hiç devamı gelmez ve film kafamdaki haliyle kalır. "Armut piş ağzıma düş" çüler izlemesin.
2 yıldan fazla önce
slymndgn profil resmi
slymndgn
Öncelikle senenin en iyi bilim kurgu filmi olucağına eminim bunu not edin bir yere..Filme gelecek olursak garip bir filmdi eksik çok şey vardı ama buda filme farklı bir hava katmış film zaman konusuna ve uzaylılar kavramına farklı bir bakış açısı getirmiş bir bilim kurgucunun kaçırmaması gerek bir film filmde biraz fizikle ilgiliyseniz güzek şeyler bulucaksınız ve üzerinizde garip bir his bırakıcak aklınızda ki sorular beyninizi uzun süre meşgül edicek..
2 yıldan fazla önce
missimiki profil resmi
missimiki
film çok güzel ve oldukça mantıklı, kendim de bir tercüman olarak oldukça beğendim, beraber izlediğim fizikçi flörtüm ise aptalca buldu; "bişey öğretmiyo bu film, zaman kaybı" dedi.
-----SPOILER DEDİĞİN NEDİR GÜLÜM-----
Anlamadığım, anlamlandıramadığım tek şey şu oldu; şimdi bu ablamız şimdiki zamanda bilgiyi gelecekten öğreniyor, peki gelecekteki hali bilgiyi nasıl biliyor, yani çinli general ile konuşurken mesela, bu çok anlamsız, hayır eğer kuantum fiziğinin "bilgi aynı anda evrenin her tarafında bulunabilir" teorisinden gitmişlerse de çok mantıksız, çünkü o teori aslında öyle demiyor, yani onu kastetmiyor. nereden neye bağladınız? YAPIMCILARA SESLENİYORUM DUYUN SESİMİ!!! bunun dışında film bence baya iyiydi, bastım imdbde 7.8i, Flörtüm ise aptalca olduğu konusunda ısrarcı. paranıza değer, sinemada izlenebilecek bir film kendisi.
2 yıldan fazla önce
Berkantk profil resmi
Berkantk
Filmde sürekli bir merak unsuru var, heyecanla bekliyorsunuz. Durağan olmasına rağmen bu dinamızmi iyi yakalamışlar. Ama konuda açıklıklar var, bazı şeyleri açıklamaları gerekiyordu ki bazı şeyleri daha iyi kavrayabilelim.
2 yıldan fazla önce
Hollyy profil resmi
Hollyy
Filmde müziklere ve görselliğe bayildim. Sinematografisi cok iyiydi. Bilimkurgu filmlerine gore daha durağan olmasina ragmen bu filme gercekcilik katmis.Begendim :)
2 yıldan fazla önce

Arrival filmini beğenenler

Arrival filmi hakkında ilgi çekici içerikler