Suikastçinin inanci (Assassin's Creed) (2016)

Suikastçinin inanci (2016)
Assassin's Creed

Puan Like 6.2 / 41 kullanıcı
Senin Puanın
Etiketler Aksiyon, Uyarlama, Fantastik
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
115 dakika
seraytaylan Ölüme mahkum edilmiş bir suçlu olan Callum Lynch (Michael Fassbender), Abstergo Industries adında çok zengin bir şirket tarafından ele geçirilir. Şirketin büyük yatırım yaptığı Animus Projesi, kişilerin atalarından kalan ve genlerine işlenmiş hatıra ve yeteneklerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Callum Lynch, 15. yüzyıl İspanyol Engizisyonu döneminde Suikastçiler adıyla bilinen bir örgütlenmenin üyesi olan Aguilar de Nerha'nın akrabası olduğunu öğrenir ve onun hatıralarıyla yeniden yüzleştirilir. Bu esnada atasının olağanüstü yetenekleriyle donanan Lynch, Suikastçiler'in o dönemki en büyük düşmanı olan Tapınakçılar'ın günümüzdeki temsilcileriyle mücadele etmeye hazır hale gelecektir.

Yorumlar

Sefa profil resmi
Sefa
Oyununu hiç oynamamış birisi olarak konuya ne kadar sadık kalınmış bilemem ama genel olarak orta halli bir filmden öteye gideceğini düşünmüyorum. Biraz ilgi çekici ve ilginç olduğu için çok sıkılmadan izledim diyebilirim. Ancak kasvetli ortamı gerçekten çok boğucuydu.
1 yıldan fazla önce
tugberto profil resmi
tugberto
Bir boccia topu için ya Rab ne assasinler şehid oldu.
1 yıldan fazla önce
.SimS. profil resmi
.SimS.
genel olarak beğendiğim bir filmdi fantastik sewerim o yüzden konusu da farklı geldi ,macera yönü iyiydi , bazı efektler çok wasattı görmezden gelinerek izlemeye dewam edilir , 2. filmi merak ediyorum .
neredeyse 2 yıl önce
pinkbutterfly profil resmi
pinkbutterfly
öncelikle filmin oyununu bilmiyorum, ama bilsem bile pek fikrimin değişeceğini zannetmiyorum.. ben açıkcası filmi pek beğenmedim.. ilk başlarda biraz ilgimi çekti ama filmin ortalarından sonuna kadar acayip sıkıldım izlerken.. daha iyi yapabilirlermiş ama olmamış.. yinede izlenebilir bir film.. puanım : 6.0
2 yıl önce
mtufan profil resmi
mtufan
Spoiler sayılabilir------> Alan Rikkin karakteri elmayı aldığında kendiliğinden açılıyor fakat Call veya aguilar ın elinde tuttukları sahnelerde açılmıyor. Tapınakçıların bildiği şifre mi var ki? Aguilar ın suikastçı seçildiği sahnede yüzük parmağı kesiliyordu. Ayrıca bir sahnede de maria karakteri inanç her şeyden önce gelir diyordu. Bana evlilik gibi şeylerin inançta yeri olmadığını düşündürdü. Ama bütün suikastçıların maşallah çocukları olduğunu görüyoruz. Belki nedenini oyunu oynayanlar biliyordur ama bana garip geldi. Cal, Animus ‘ta en son annesiyle konuşuyor, o sahnede başında beyaz kapüşonu olan bayan kafasını kaldırıyor ve Sophia onu görünce hafiften şaşırıyor gibi oluyor. mcGowan Sophia ‘yı götürüyor. Sanki o Sophia ‘nın annesiymiş gibi bir izlenime kapıldım. Babası tapınakçı annesi suikastçı. Bir de kapüşonu beyaz. Suikastçıların üst düzey yetkilisi gibi. Filmde Sophia ‘nın annesinden bahsedilmemesini mantıklı kılan sahne. Cal “herkesin yaşaması gerekmez” dediğinde Sophia itiraz etmemişti. Babasına karşı bir öfkenin baş gösterdiğini düşündürdü. Bir de babası “anneni suikastçi öldürdü” demiş, öyle biliyor. Devam filmde annesi ile karşılaşırsa veya annesinin suikastçı yolunu seçmiş olduğunu öğrenirse babasına olan öfkesi artar ve taraf değiştirebilir. Ayrıca sophia öfkelenirse onunda soyu suikastçilere iyice dayandırılır. Çünkü suikastçilerin hepsi genetik öfkeli. Annesi suikastçi. Bunlar çıksa da lütfen aguilar ‘ın yanındaki maria karakterine dayandırılmasın.
Engizisyon dönemine dinin hâkim olduğu açıkça gösterilmiş. Zamanımıza ise bilim. Din ile taşlı sopalı kavgaya giren suikast çilerimizin karşısında, zamanımızın dini olarak bilim duracak gibi gözüküyor. Sophia ‘nın son sözleri bunun kanıtı niteliğinde.
Neyse genel olarak film aksiyonu iyi, sırıtmayan dövüş sahnelerine sahip. Genetik hafızaya odaklanmış olması ayrı hoşuma gitti. Pek bilmediğimiz bir olguydu bu. Bu yönden anlatımını da güçlü buldum. Animusun görselleri çok iyidi fakat engizisyon pek anlatılmadı ve görsellerini beğendiğimi söyleyemem. Diğer yandan aguilar ve cal senkron sahneleri etkileyici olmuş. cal ın annesiyle konuştuğu animus sahnesi suikastçilerin hepsinin genetik mirası gibi algıladım. Ne olduğu daha belirgin olsaydı güzel olurdu. Filmin iki vurucu repliği vardı bana kalırsa. Biri suikastçilerin yenini. İkincisi izleyiciler için daha önemli olan 30. Dakikadaki alan rikkin ile ekselanslarının konuşması. Çevirip çevirip dinledim. Senaryosu iyi yazılmış bence. Son zamanlarda izlediğim en iyi yapımlardan biri olduğunu düşünüyorum.
2 yıldan fazla önce
satir.arasi profil resmi
satir.arasi
Oyunlarını çok seven biri olarak beni hiç tatmin etmedi film. Çok çok daha iyi işler çıkabilirdi. Belki oyunlarını oynamayan birine ilgi çekici gelebilir bilmiyorum ama bence olmamış.
2 yıldan fazla önce
Emrex profil resmi
Emrex
Oyuncu kadrosu bile kurtaramamış filmi maalesef. İlk 4 oyunun seveni olarak pek ısınamadım maalesef. Filmin kendi içindeki mantık hatalarını söylemiyorum bile. Devamı gelecekse de günümüzde değil daha fazla animusta geçsin. He yine de oyundaki bi kaç tane mevzuyu taşımışlar onları görmek sevindirse de genel olarak cıxx, ıııh, nöoo, biyenmedim :)
2 yıldan fazla önce
Feanturi profil resmi
Feanturi
10'dan fazla oyundan oluşan, içinde Leonardo Da Vinci'den Kanuni Sultan Süleyman'a, Haşşaşilerden Kral Aslan Yürekli Richart'a kadar geniş tarihi karakterler ve mekanlar bulunduran, Hz. Adem'den günümüze kadar geniş bir zamanı kapsayan (hatta içinde uzaylılar bile olan) toplamda yüzlerce saatlik oynama süresi olan bir oyun serisinin filmi çekilirse ne olur?
115 dakikalık bir filme böylesine bir hikayeyi sığdırmak tabiki imkansız. "Lucy" filminde olduğu gibi bu filmde de yoğun bir hikaye kısa bir zaman içerisine sıkıştırmaya çalışılmış.
Yinede film güzel aksiyon sahneleri ve iyi seçilmiş kadrosuyla oyunun hikayesini bilen bilmeyen herkese hitap etmeyi başarıyor..
2 yıldan fazla önce
sedd1 profil resmi
sedd1
Bütün oyunlarını bayılarak oynayan birisi için resmen hayal kırıklığı..
2 yıldan fazla önce
elganja. profil resmi
elganja.
ne kadar yetenekli oyuncu kadrosu toplasan da yönetmenin usta bir isim de olsa tek düşüncesi devam filmi çekeriz yeni bir franchise yaratıp paraları cebe indiririz olan yapımcıların elinden iyi film çıkmasının imkansız olduğunun kanıtlarından biri bu gidişle yakın gelecekte iyi bir oyun filmi çıkması zor görünüyor. talihsizliği bu film kıracaktı ama olmadı iyi bir film dediğim kendi başına yeten, ne anlattığını bilen bir sonuca varıp izleyiciyi tatmin ederek salondan uğurlayan filmdir. ne yazık ki assassins creed ne anlattığını bilmiyor ya da anlatacağı şeyleri sonraki filmlere saklıyor, hikayesini bir bütün olarak vermiyor ve sona bağlayamıyor, sonunda da bir şeylerin eksik olduğu hissiyle başbaşa bırakıyor sizi dünya gişe hasılatlarını yorumlamak için erken ama amerikan gişe hasılatlarına bakınca devam filmi olması imkansız olduğu görülüyor, sonuçta böyle ucube bir film olarak kalacak tek başına...
2 yıldan fazla önce
eminuk profil resmi
eminuk
Oyunuyla ilgili hiçbir fikrim olmadan izleyince, sinemada güzel vakit geçirdiğim, müzikleriyle çoştuğum bir film oldu. Oyunu bilmedigimden midir bilmem yarım kalan, soru işareti bırakan çok sahne vardı. Film esnasında aksiyon ve müziğin uyumunu beğendiğimden bu soruları sormadım, ama çıkınca filmle ilgili boşluk oluştu. Sonuçta her şeye rağmen felsefi yanı olan bir konusu var ve bunu böyle yüzeysel anlatmak efsanevi olabilecek bir filmi vasatlaştırmış. Devamı gelecek filmlerin finaliyle ilgili beklentiye girmemeyi öğrendim artık. Bu da şaşırtmadı. Sinemada güzel bir tecrübe veriyor. İzleyebilirsiniz.
2 yıldan fazla önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Hoş bir film olmuş ama beklediğim etkileyicilikte de değildi. Aksiyon sahneleri başarılı ve oyunla direk bağlantılı gibi olmasa da oyunu anımsatan bir çok sahne mevcut. Finali ise vasat. Noldu yani şimdi bitti mi diye kaldım koltukta :D 7/10
2 yıldan fazla önce
Brook profil resmi
Brook
Bence etkileyici ve ilgi çekici bir filmdi. Oyunu hakkında hiç bir fikrim yok. Ama filmi beğendim şahsen. Görsel olarak fena değildi. Konusu çok hoşuma gitti. Oyuncular gayet başarılıydı. izleyin derim. Ama bence oyunu bilenler değerlendirirken oyundan bağımsız değerlendirirse eğlenebilir ve sevebilir sanırım.
2 yıldan fazla önce
timothydalton profil resmi
timothydalton
uyarlandigi oyun serisinin yaninda, gercekten son derece sonuk ve egreti durmus bir filmle karsi karsiya kalmanin huznunu yasadim diyebilirim. michael fassbender en azindan 'mesih' rolunu ifa edebilirdi; ancak o da bu durumdan 'oldukca' uzak bir goruntu icindeydi. marion cotillard da her zamanki gibi vasati asamamisti. jeremy irons ise karizmasini, bu filme ziyadesiyle yansitmasini bilir bir eda icindeydi. assassin's creed, keske sadece oyun olarak hatirlansaydi. filme puanim 10 uzerinden 5.
2 yıldan fazla önce
kaptankaptanim profil resmi
kaptankaptanim
Film etkileyiciydi. AC evreninin bu kadar geniş kullanılması beni şaşırttı. Ara karakterlerden birinin Liberation'la olan bağlantısı(spoiler vermek istemedim) Gene film içi Assassin's Creed II: Discovery ve Çizgi romanlara olan göndermeler çok ufak bir dokunuş olsa da çok tatlıydı. Ezio'nun dönemin içinde başka bir yerlerde olduğunu bilmek ve oyunlardaki ana karakterlerden bazılarını görmek ve anlam veremediğimiz sahnelerin ucunun açık bırakılması da beni çok etkiledi. Ayrıca karakter yapılarının başlangıç ve bitiminde aynı olmayışı, kast olarak iyi bir kast kullanışı, görsel efektler ve kamera açıları da çok iyiydi. Oyunu oynayanların sanki yeni bir oyun izliyormuş efekti veren sahneler, seri ile ilk kez tanışan seyircinin anlamadığını düşünürken aldığınız zevk ve durumun komikliği çok hoştu. En basitinden dayak yedikten sonra yerde kıvranan enemyler örnek olarak verilebilir ki bu daha çok geniş tutulabilir. Ben Ubisoft'un tamamen mimlendiğini ve protesto edildiğini düşünerek filmin bu saçma puanları aldığını düşünüyorum. Ya da bu puanları verenler çok tırt firmalar ve dikkate alınmaması gerek. Alttan alttan filmin sonunda seri kolay kolay bitmeyecek. Tapınakçıların ardındaki gücün sadece bir lider ile sınırlı olmadığı ve bu inanışın kolunun nereleri uzadığı ile ilgili bambaşka nedenler arayacağınızın da garantisini veriyorum (spoiler veremeyeceğim için gene izleyenlerin anlayabileceği kadar konuştum.) Filmin sonunda da elbetteki bunun bir film serisi olduğunun ve devamının geleceği bariz. Bunu 48 IQ'ya sahip bir sincap bile rahatlıkla anlayabilir. Yani bunu kurgusal olarak da karakterlerin gelişimi ve hikayelerinin gizem kısmının yavaş yavaş ortaya çıkışının eksik kalan kısımlarının tamamlanacağı düşüncesinin aklınıza gelmesiyle de anlayabiliyor olmanız gerekir. Çünkü eksik kalan kısımların ne zaman çözümleneceği düşüncesi aklınıza gelmiyorsa oyunu da oynamayın filmi de izlemeyin bence. Eksik kalan derken kartal görüşünün eksikliği gibi teknik şeylerden bahsediyorum. Ama bu da Callum'un bunu henüz keşfetmediği ve sonraki filmlerde yavaş yavaş Suikastçı inancından olanların sahip oldukları nadir özelliklerin keşfedileceği düşünülmeli. Eldeki malzemeyi ben de olsam ilk filmde bitirmezdim. Sırf kartal görüşü detayından bile filmin devam edeceğini düşünmek mümkün. Ana soru şu olabilir. Acaba oyunlardaki gibi ana karakterler ölecek ve onunla aynı hisleri paylaştığımız karakterler sürekli değişecek mi? Bunun cevabını da sabrederek alacağız. Son olarak oyunculuklar için söylenebilecek tek şey de yaşadıkları çok belliydi. Yani tüm oyun serisini bitirmemiş olan Fassbender'ın bile Abstergo zulmü altında olan diğer deneklerden bir farkı yoktu. Jeremy Irons'un zaman zaman gereksiz reji duruşları can sıkıyordu ama bunun yönetmenden kaynaklandığını düşünüyorum. Yani montajda öncesini kesmiş olsa o noktaya gelen yürüme kısmı atılmış olurdu. Brendan Gleeson'ın oğlu Brian Gleeson babası kadar etkileyiciydi. Ve gerçekten ikili birbirlerinin gençliği ve olgunluğu olarak çok başarılı bir şekilde aktarılmıştı. Ben sadece bir tarihi karakteri tam olarak veremediklerini düşünüyorum o da oyunun içinde de bazı kıyafetler atıyorum kapüşon üzerine şapka giyiyordu ya hani o tarz bir gerçek dışılık söz konusuydu. Daha önce görmediğimiz ispanyol zırhları ve miğferleri gözüme çok battı. Döneme yakışmadığını düşündüğüm moğol stili saç toplamalar ve askerlerin çoğunun ispanyola benzemeyişi de biraz can sıkıyordu ama dediğim gibi bu gerçek evreni kullanarak yaratılmış yeni bir evren. Yani gerçek için de yaratılmış yeni bir gerçeklik. Film inandırdı mı evet, fazla söz gerek yok öyleyse. İkinci filmi büyük bir zevkle bekliyorum. Seri avrupa ülkelerine ya amerikaya doğru yönelecek çok belli. Bunun nedeni de Assassin's Creed II: Discovery'de geçen detaylar ve oyunun ana karakterinin, diğer karakterler ile birlikteliğinin dahice kullanılışı diyebilirim. Gidin izleyin eğer gerçekten damarlarınızda yaşarsanız oyun oynamışsınız gibi çok eğlenecek ve oyunun süresi yetersiz gelmiş gibi doyamayacaksınız.

Son olarak seri ile ilgilenenlerin kesinlikle okumasını önerdiğim bir film analizi.
https://zamaninotesi.wordpress.com/2016/12/24/assassins-creed-film-analizi/
2 yıldan fazla önce
BuraKetenci profil resmi
BuraKetenci
Malesef oyun serisini oynamayanların kolay kolay anlayamayacağı , oynayanlarında o harika kurgudan sonra çok basit ve yetersiz bulacağı bir film olmuş.
2 yıldan fazla önce
Arcadia profil resmi
Arcadia
Oyunları hakkında fikirlerimden sıyrılarak yorum yapıyorum ki, arınmış bir gözle izlerseniz film gayet başarılı ilk yarısının durağan geçmesi dışında hikaye daha derin işlenebilirdi. Fragmanı izlemeyen özeti hakkında bilgisi olmayan ve oyunlarını oynamamış sinema severler ilk yarı için ne anlatmaya çalışıyor bu film sorusunu kendilerine sorabilirler. Ben keyif aldığımı söyleyebilirim ;)
2 yıldan fazla önce
phoeniks profil resmi
phoeniks
Pek bilgisayar oyunu sevmeyen biri ve bu oyunu bilmeyen biri olarak bu tarz filmleri sevdiğim için yorumumu buna göre yapıyorum:) Fİlmi çok beğendim, heyecanla aksiyonu düşmeden merakla izledim. Geçmişle kurulan bağlantı öğeleri özellikle beni etkiledi. ben çok beğendim fakat sinemada izlenmezse aynı tadı vermeyeceği kanatindeyim. Animus projesi hakikaten geçmişten süregelen bir savaşın izlerin takip edildiği anlamına gelebilir mi bilemiyorum ama üzerinde düşündürdüğü bir gerçek:)
2 yıldan fazla önce
Hamkon profil resmi
Hamkon
film çok başarılı olmuş. sinemada izlemeyen çok şey kaybeder.
2 yıldan fazla önce
missimiki profil resmi
missimiki
Fragmanı müthiş, oyununu keyifle oynardım, fassbendera bitiyorum zaten, filmi ilk gün izleyip gelip buraya yorum yapacağım tekrar. Ama gavur sitelerde okuduğum yorumlar, ve fragmanını 33434. kere izleyişim sonrasında en sevdiğim serilerden biri olacakmış gibi geliyor. lütfen iyi olsun ya <3
2 yıldan fazla önce

Assassin's Creed filmi hakkında ilgi çekici içerikler