Uyanislar (Awakenings) (1990)

Uyanislar (1990)Awakenings

Puan 8.6 / 10
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
121 dakika
296
2
767
274
umrant profil fotoğrafı
umrant
Leonard'ın Yaşamı kutla,özgürlüğünü kutla,dediği gibi.Klişe ama bir o kadar gerçek ki ,sağlıkla aldığımız her nefes kutlanmaya değer.Ne kadarı esinlenilmiş ne kadarı gerçek bilmiyorum ama nefis bir 120 dk ile kutlamamızı sağlıyor gibi bu film hayatlarımızı.
error_outline
9 ay önce
AnneE profil fotoğrafı
AnneE
Umudunu asla kaybetme...Mutlaka izlenmeli.
error_outline
yaklaşık 3 yıl önce
Eternity profil fotoğrafı
Eternity
Henüz filmin başında, De Niro'nun çocukluğunu canlandıran oyuncuya bakınca bile ne kaliteli bir film izleyeceğinizi anlayacaksınız. Zira, "bu gerçekten de De Niro'nun çocukluğu" deseler, sorgulanmayacak kadar başarılı bir cast işi.
Etkileyici bir eser. Defalarca izlenecek bir yapıt.
error_outline
yaklaşık 3 yıl önce
.SimS. profil fotoğrafı
.SimS.
De Niro çok çok iyi oynamış, o kadar iyi oynamış ki karakter gerçekten var oldu, her saniyesini hissettirdi, genel anlamda da oldukça iyi bir filmdi. Yaşanmış hikaye olması, filmin hiç sıkmadan güzel şekilde işlenmesi ve tabii ki güzel oyunculuk, güzel replikler. İyi ki izlemişim bu güzel filmi. Hayatımızda sıradan gördüğümüz her şeyin ne kadar değerli olduğunu anlamak gerekiyor kesinlikle.
error_outline
3 yıldan fazla önce
Rainbow profil fotoğrafı
Rainbow
''Herkes uyuyor ama ben uyanığım'' Öncelikle De niro 'ya olan ayrı hayranlığım bu filmle onu gözümde daha da yüceltti :) Ana -oğul ilişkisi çok samimi.Mücadele gerçekten güzel şey :)
error_outline
yaklaşık 5 yıl önce
BirKusOlsam profil fotoğrafı
BirKusOlsam
Beğendiğim ve etkilendiğim bir film oldu. Duygu yüklü olmasının yanı sıra umudu, mücadeleyi, iyiliği anlatan; hayatı sorgulatıp dersler almanızı sağlayan bir yapım. Oyunculuklar da mükemmel zaten. İzlemeyen arkadaşlara öneririm.. 8/10
error_outline
6 yıldan fazla önce
Aaisha profil fotoğrafı
Aaisha
Açıkçası Fargo'dan sonra gerçek hikayedir ibaresi pek dikkatimi çekmiyor. bu hevesimi azaltsa da filme karşı acayip sempati yüklüyüm şuan. Robin Williams'a her şey yakışıyor da en çok doktor rolleri yakışıyor. Keşke yanımızda olmaya devam etseydi :/ robert de niro'ya zaten denecek söz yok. harika oyuncular harika hikaye... geç kalmasaymışım iyi olacakmış :/
error_outline
6 yıldan fazla önce
M.Naci profil fotoğrafı
M.Naci
İlk cümlem şu olacak "BU FİLM GERÇEK BİR HİKAYEYE DAYANMAKTADIR." Filmi, bu olayların gerçekten yaşandığını, bu insanların gerçekten var olduğunu bilerek izlemek çok ama çok önemli. O kadar etkileyici bir yapım ki nasıl anlatsam bilemiyorum. Gözyaşlarımı defalarca silmek zorunda kaldığımı söylesem yeterli olur mu acaba? Filmin içeriğini anlatmamı isterseniz size ufak bir liste yapmam gerekir. Aslında bu liste hayatın kendisi de diyebilirim. Sevgi, inanç, aile gibi şeylerin yanında sadece özgürce sokakta yürüyebilmenin, gideceğimiz yönü seçebilmenin veya hangi yemeği yiyip hangisini yemeyeceğimize karar verebilmenin ne kadar önemli ve ne kadar muhteşem şeyler olduğunu hiç düşünmüş müydünüz? Filmin bence bize hatırlattığı ve yüzümüze çarptığı çok fazla şey var. Tüm bunların yanında, filmi izlerken kendinize soracağınız soru ise şu olmalı, "Gerçekten elimizdeki hayatın değerini biliyor muyuz, yoksa yaşamayı unutmuş insan yığınlarından mı ibaretiz?" Cevabı size bırakıyorum. Oyunculuklara gelecek olursak hayran olduğum iki dev isim Robin Williams ve Robert De Niro bir arada. Böyle olunca da filmin her saniyesinden kalite akıyor. Özellikle genel olarak dik duruşu ve karizmasıyla karşımıza çıkan Robert De Niro'yu böyle bir rolde görmek de ayrı bir etkileyici. Altın harflerle yazılacak bir oyunculuk sergilediğini söylesem abartmış olmam bence. Mutlaka ama mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum. Hiç bekletmeyin böyle bir filmi. Şimdiden iyi seyirler :)
error_outline
6 yıldan fazla önce
slymndgn profil fotoğrafı
slymndgn
Ahh Robin Williams nasıl kalite kokan bir adamsın oyuculuğun filmlerde adının geçmesiyle izlemek arasında kalır Robert De Niro bu role nasıl girdin bilmiyorum bu kadar olur ve şu replik
Bakışı, demir parmaklıklardan bakmaktan öyle yorgun düştü ki, artık daha fazla bakamıyor onun için sanki binlerce parmaklık varmış ve parmaklıkların arkasında dünya yokmuş gibi sürekli daracık çemberlerde yürüyüp dururken güçlü uzun adımları, büyük bir isteğin felç olduğu bir merkez etrafındaki ayin dansı gibi... Sonra göz perdeleri sessizce kalkar ve bir şekil içeri girer omuzların dar sessizliğinden süzülür kalbe ulaşır ve ölür..
error_outline
yaklaşık 7 yıl önce
Sefa profil fotoğrafı
Sefa
2 ustadan usta işi oyunculuk ve muazzam bir hikaye. Gerçek olması insanı daha çok etkiliyor. Müzikleriyle , oyunculuğuyla , konusuyla kendisini izlettiren muhteşem bir film. Kesinlikle izlenmeli.
error_outline
7 yıldan fazla önce
Arcadia profil fotoğrafı
Arcadia
Baş rolünden yardımcı role kadar buram buram oyunculuk..
error_outline
neredeyse 8 yıl önce
SNOWS profil fotoğrafı
SNOWS
Üniversitede ödev olarak bu filmi hazırlamıştım bende yeri çok büyük.
error_outline
yaklaşık 8 yıl önce
alicancam profil fotoğrafı
alicancam
Şahane oyunculuklar var bu filmde. Eğer dostluk sizin için gerçekten önemli bir kavramsa film sizi mutlaka etkileyecektir. Senaryo gerçek hayattan alıntı olduğu için kurgu ve sürükleyicilik önemsiz bir konumda. Genel olarak baktığımızda güzel ve tatlı bir film.
error_outline
yaklaşık 9 yıl önce
Kevlar profil fotoğrafı
Kevlar
Robin Williams ve Robert De Niro nun oyunculuk dersleri verdiği film diyebiliriz..Muhteşem bir mücadele ve sevgi örneğini anlatır..
error_outline
9 yıldan fazla önce
eskon profil fotoğrafı
eskon
deniro ile williams'ın karşılıklı döktürmeleri...
error_outline
9 yıldan fazla önce