Ayla: The Daughter of War (Ayla) (2017)

Ayla: The Daughter of War (2017)Ayla

Puan 8.7 / 10
Senin Puanın
Etiketler Dram, Tarih, Kahramanlık
Yönetmen
Dil
Türkçe
Ülke
Türkiye
Süre
125 dakika
358
7
794
53
Ned profil fotoğrafı
Ned
Duygu yüklü bir hikaye. Çok duygulandım yer yer ağladım. Ta ki karakterlere yaşlanma tekniği uygulanması yerine bambaşka oyuncular getirilene kadar. (Ayla hariç elbette.) Bu kadar güzel başlayan ve içine çeken bir filmde aniden değişen ve eklenen oyuncular nedeniyle dondum kaldım. Duygu silindi filmde. Çetin Bey yine güzel oynamış. Diğer aile bireyleri felaketti. Keşke oyuncular konusunda Naim filminde davranıldığı kadar titiz davranılsaymış. Yapımcıların yönetmenlerin aynı olmadığını biliyorum. Fakat Naim filminde yapılan oyuncu seçiminin titizliği muazzam. Dünyaya izleteceksek öyle izletmeli.
error_outline
1 yıldan fazla önce
arifcicek profil fotoğrafı
arifcicek
Çok hüzünlendim. Hikayesi etkileyici olan ve olayın savaştan daha büyük bir hikaye olduğunu barındıran yapım. Ayla'nın keşke Türkiye'ye gelmesine izin verselerdi diye düşünmedim değil. İyi film, bizden bir film.
error_outline
neredeyse 2 yıl önce
kabasakal profil fotoğrafı
kabasakal
Gerçek bir hikayeyi anlatmaktadır(daynanmaktadır da değil) diyorsun, dramatik bir hava yaratmak için kastırdıkça kastırıyorsun, karakterler ölümden dönüyor arkalarından hala mermi yağarken arkasına sirk müziği gibi bir müzik veriyorsun. Daha sonra 2 sahne sonra o karakter ölünce benden bunu nasıl ciddiye almamı ve duygulanmamı bekliyorsun. Verebilecek yüzlerce mesaj var ama tutup cımbızladıkları şeye bak. Filmin büyük çoğunluğunda askerler sanki koreye tatile gitmiş gibi hiç mi savaş psikolojisinin ağırlığı olmaz hiç mi karanlık iç sıkan bir tablo olmaz varsa yoksa kırlarda koşulsun.En azından Ayla'nın psikolojisini, travmasını anlatsaydınız. Savaşa uğurlama ve sonrasında amerikan birliklerinin karşılama sahnesinde de yaratılan hollywood milliyetçiliği ise tam bir cringe show'du. Çatışma sahnelerine girmiyorum bile...Bu kadar prodüksiyon resmen ziyan edilmiş, bu kadar içerik üretilebilecek bir ham madde var, bu kadar yetenekli oyuncu var ayırılan bütçe belli ama sinemacı olmadan "sinemacı" olunmuyor demekki. Kurguya yapımcı girer yönetmenin işine karışırsa zaten nasıl bir film ortaya çıkabilir ki. Son bir saatini ıkına sıkıla izledim normalde izlemem ama bu yorumu yapabilmek için doğru olanın izlemek olduğunu düşündüm. Harcanan çok potansiyel çok emek var onları tenzih ediyorum hatta biraz da bunlara olan üzüntümden dolayı bu derecede sert bir yorum yaptım. Yoksa orta halli düşük prodüksiyonlu kendi çapında "sempatik" bir film kafasıyla çekilmiş bir iş olsaydı muhtemelen geçer not alırdı benden. Ama yere göğe sığdıramadıkları bu "film" geçer not alamadı malesef.
error_outline
yaklaşık 3 yıl önce
eminuk profil fotoğrafı
eminuk
Film tamamen hikayeden ibaret. Hikaye güzel, duygulu, etkileyici, yürek burkucu vs. Film bu hikayeye ne katmış derseniz, sadece oyuncular(Çetin Tekindor hariç)... Gerçek karakterler gösterilene kadar pek çoklarının dediği gibi salya sümük olmadım, duygulanmadim (normalde kolay ağlarım).Gerçek görüntüler boğazımı düğümledi, filmin genelinin vermediği etkiyi verdi o kısa dakikalar. Belki belgesel olsaydı amacına ulaşabilirdi. Film olarak yüzeysel olmaktan öteye geçememis maalesef.
error_outline
3 yıldan fazla önce
PaRaNoYa7 profil fotoğrafı
PaRaNoYa7
Oscar aday adayı olması ve işin içinde Koreli bir kız çocuğunun da olması beklentimi yükseltti. Filmi izlerken çok ağlarım diye düşünüyordum ama sadece birkaç sahnede gözlerim doldu. Film güzel bir film ama duyguyu verememişler izleyiciye. Ayla'nın hikayesi ve Süleyman Astsubay'ın yıllarca hissettiği o eksiklik insanın canını acıtıyor evet ama filmde adını koyamadığım bir eksiklik vardı.
error_outline
3 yıldan fazla önce
Sefa profil fotoğrafı
Sefa
Ne muhteşem bir hayat öyküsü. Çok ama çok etkilendim. Oldukça başarılı sahneleri ve oyunculukları olan harika bir film. Bekletmeyin.
error_outline
3 yıldan fazla önce
Lioness profil fotoğrafı
Lioness
Yahu ben biliyodum başıma geleceği o yüzden erteliyodum sürekli :( İçim çıktı be zaten o son "gerçek" sahne var ya bir iki kere başa sardım gözler dolu dolu ne izlediğimi anlamadım.
error_outline
3 yıldan fazla önce
Philosophy profil fotoğrafı
Philosophy
Filmi beğendim yer yer duygusalıllıkta zirveye çıkıyorsunuz. Ama sanki bir yerden sonra bir tık uzatmak için uzatma mı derler ya baştaki duygu geçirimini heba ediyor gibi olmuş. Oyuncular iyidi hakkını vermişler. Türk sineması için umutlandırıcı.
error_outline
neredeyse 4 yıl önce
yasinkrbdk profil fotoğrafı
yasinkrbdk
Oyuncu seçimleri çok iyiydi tüm oyuncular da hakkını vermiş Özellikle Ali Atay bu filmde olması beni başta şaşırtmıştı ama neden bu kadroda olduğunu filmi izleyince anlıyorsunuz
error_outline
neredeyse 4 yıl önce
starch profil fotoğrafı
starch
Filmi beğendim de, renkler nerede, göremedim. Dunkirk de savaş filmiydi ama Nolan renkleri filtrelememişti..
error_outline
neredeyse 4 yıl önce
umutgokgul profil fotoğrafı
umutgokgul
dram sevmem, Türk sineması dramı hiç sevmem ama süper filmdi
error_outline
4 yıldan fazla önce
alicancam profil fotoğrafı
alicancam
Çok güzel. Her sahnesi harika. Hem duygusal hem güldüren hem savaş hem tarihi hem gerçekten alıntı. Hepsi bir arada çok iyi işlenmiş.
error_outline
4 yıldan fazla önce
TARIK59 profil fotoğrafı
TARIK59
tek kelimeyle muhteşemdi
error_outline
4 yıldan fazla önce
umrant profil fotoğrafı
umrant
Öncelikle filme giderken beklenti ya da kötümserlikle gitmedim.Yeri geldi bi görelim dedim.İlk sahneleri görünce görüntü yönetmenini bir merak ettim yabancıymış.Hiç önemli değil,olabilir.Oyuncu seçimleride harikaydı.Hepsi hakkıyla oynamış,ama Ali Atay bi başkaydı bence.Genel olarak çok iyiydi daha iyide olabilir.En önemli şeyse beni umutlandırdı,vizyondaki sinema çöplüğünü düşününce.Demek ki oluyormuş,emek,itina sabır,birebir kopyalamak değilde onu kendi değerlerinle geliştirme.Devamını dilerim sinemamız için sevindirici,oscar meselesini dert etmeyin,önemli değil o şu an için...
error_outline
4 yıldan fazla önce
rejm profil fotoğrafı
rejm
duygusal bir filmdi. fakat ağır bir duygu uyandırmadı bende. filmin her sahnesinde, bir sonraki sahnede bir duygu yoğunluğuna girmeyi bekledim. yani bir şeyler sürekli eksik gibiydi, ama neydi bilemedim. bunlar filmin ilk 2/3 kısmı için geçerli. 99 depremi yıllarına geldiğimizde o muhabir/belgeselci artık neyse o kadın ve o kadını içeren tüm sahneler buram buram amatörlük, yapaylık kokuyordu. hafiften bi duygusallaşmışken filmin o kısımları duygumu tamamen dağıttı. süleyman'ın kızının kıskançlığı keza, ya daha iyi işlenmeliydi ya da hiç araya sıkıştırılmamalıydı. çünkü bu haliyle gereksiz bir detay olmuş. gerçekten duygulanıp gözümden yaş süzülen tek kısım filmin son kısmı, o gerçek görüntüleri izlediğim zamandı. bu arada film izlerken çok sulugöz biri olduğumu söylemeliyim. yani iyi başladı, sürekli yükselecek diye bir beklentinin içinde tuttu fakat yükseltmedi, son kısımlarda düştü, düştü, düştü; gerçek görüntülerin olduğu sahnede küçük bir peak yaptı ve biraz buruk biraz da eksik bir duyguyla bitti. yabancı oscar adaylığı almamasına şaşırmadım, bu filmden çok daha iyi yerli filmlerimiz oldu zira. bu filmin tek artısı hikayesinin özgünlüğüydü, ne yazık ki.
error_outline
4 yıldan fazla önce