Baraka (1992) afişi

Baraka (1992)

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
96 dakika
Sanemm 1992 yapımı deneysel belgesel, dünyanın çeşitli bölgelerinden nefes kesici doğa görüntüleri eşliğinde, insanın yaşadığı gezegene karşı yaklaşım biçimlerini gözler önüne seriyor. Belgesel iki bölümden oluşuyor ve iki bölüm birbirinden farklı sorular soruyor. Bozulmamış doğa içerisindeki ilk insanlar, doğanın sanatı ve halen daha yaşamakta olan en eski kültürler belgeselin temalarından birkaçı. Bir yanda volkanik oluşumlar, buzullar, şelaler; diğer yandaysa trafik sorunu, endüstriyel üretim ya da sigara gibi sorunlar yer alıyor. Doğa ve insanoğlu arasındaki ilişki yaşam zincirinin hassas dengelerinden biri ve bu durum belgeselde hafızalardan çıkması zor görüntüler halinde sunuluyor. Belgeselcilikte yeni ve özgün bir üslup tutturan ve büyük bir ilgiyle karşılanan Baraka'nın yönetmen koltuğunda Ron Fricke bulunuyor.

Yorumlar

Artemisia profil resmi
Artemisia
İçinde bulunduğumuz dünyayı daha anlamlı kılan nadir filmlerden birisi bu,,Yaşadığımız dünyanın küçük beyaz yalanlarını ve büyük pembe yalanlarını, enfes sahnelerle, anne tokadı gibi sevgiyle ama sitemle gözlerimizin içine sokan bir belgesel. Hiçbir şey hakkında, her şeyi anlatıyor; bir hiç olduğumuzu hissettiriyor bize, hem de bir yandan her şeyi yüzünüze çarparak yapıyor bunu. Zaman ve mekan arasına 'İnsanı' da sokuyor, adeta bir Odysseus macerasının ortasında hissettiriyor, her saniyesinde. 1992 yılında yapılmasına rağmen görüntülerin hepsinin yüksek kaliteli olması da filmi benzersiz yapan özelliklerinden birisi. Sanat eseri, göründüğünün ötesinde anlam ifade eden eserlere denir, bu film de tam anlamıyla bir sanat eseri; sadece görüntülerden ve müzikten oluşuyor gibi algılanmamalı kesinlikle, her sahnede zaten size hissetmeniz istenilen duygular müzik ile sağlanıyor ve taşlar yerine oturuyor. Yoksulluk, inanç, kültür, ekonomi, doğa ve dahası,, film hakkındaki en güzel yönlerden birisi de size bilgi sunmaması, bu çok iyi çünkü gördüğünüz her şeyi yorumlamak tamamen sizin kendi öz zihninize, hayal gücünüze, kültürünüze bağlı, yani size görüntüyü veriyor ama 'görme'yi size bırakıyor, ne isterseniz nasıl isterseniz öyle görüyorsunuz. Bonus; türlü türlü manzaralar, bir volkan, bulut ve bulutsular, su(kaynakları), sürüngenler, kaya çizimleri ve kabileleri görüyorsunuz, tüm bunlar yaradılış ve de evrimi anlatıyor gibi, en başından, sonuna kadar...İzleyin, izlettirin :)
4
27 gün önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
Daha öncesinde yönetmenin en son belgeseli olan Samsara'yı izlemiştim. Bu belgeselide Samsara gibi müthiş, huzur dolu.. Hele fondaki müziklerle kendinizi orada gibi hissediyorusunuz. Döngülerle müthiş bir eleştiri getirmiş.
6
3 ay önce
BerfinBeyaz profil resmi
BerfinBeyaz
Yine ve yine izlemek için neden bu kadar geç kaldım diye bana sordurtan yapımlardan biri. Birlikte izlediğim arkadaşımın benim kırık ingilizcem ile yaptığım yorumları özetleyerek dediği söz benim için yeterli bir yorum aslında. Tüm dünyada her şey farklı ama aynı zamanda her şey aynı.
0
1 yıl önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Güzel görüntülerle akıp giden güzel bir belgesel. Beğenenler Samsara'yı da izlemeli kesinlikle.
7
1 yıldan fazla önce
EDITOR profil resmi
EDITOR
SADECE BELGESEL Baştan sona insanın yerleşik düzen ve kültürünü gösteren bir belgesel film. Diğer bilinen sinema ile kıyaslanmamalı ve aynı kulvarda da yer almamalı.
2
2 yıldan fazla önce
psykhe profil resmi
psykhe
konuşan bir şey anlatan kimse yok sadece hipnotize edici bir müzik ve muhteşem görüntüler var
4
neredeyse 3 yıl önce
psykhe profil resmi
psykhe
cosmos bir uzay serüveninden sonra hiç bir belgesel beni etkilemez sanıyordum .
1
neredeyse 3 yıl önce
incidamla profil resmi
incidamla
En düzgün kelimelerle: Görsel şölen.
3
3 yıldan fazla önce
mardin profil resmi
mardin
ne zaman ileyecaz
0
neredeyse 4 yıl önce

Baraka filmini beğenenler

Baraka filmini içeren raflar

Baraka filmi hakkında ilgi çekici içerikler