Baraka (1992)

Baraka (1992)

Puan Yeterli oy sayısına ulaşılamadı
Senin Puanın
Oyuncular
Yönetmen
Ülke
ABD
Süre
96 dakika
129
5
319
181
Kevlar profil fotoğrafı
Kevlar
İçinde bulunduğumuz dünyayı daha anlamlı kılan nadir filmlerden birisi bu,,Yaşadığımız dünyanın küçük beyaz yalanlarını ve büyük pembe yalanlarını, enfes sahnelerle, anne tokadı gibi sevgiyle ama sitemle gözlerimizin içine sokan bir belgesel. Hiçbir şey hakkında, her şeyi anlatıyor; bir hiç olduğumuzu hissettiriyor bize, hem de bir yandan her şeyi yüzünüze çarparak yapıyor bunu. Zaman ve mekan arasına 'İnsanı' da sokuyor, adeta bir Odysseus macerasının ortasında hissettiriyor, her saniyesinde. 1992 yılında yapılmasına rağmen görüntülerin hepsinin yüksek kaliteli olması da filmi benzersiz yapan özelliklerinden birisi. Sanat eseri, göründüğünün ötesinde anlam ifade eden eserlere denir, bu film de tam anlamıyla bir sanat eseri; sadece görüntülerden ve müzikten oluşuyor gibi algılanmamalı kesinlikle, her sahnede zaten size hissetmeniz istenilen duygular müzik ile sağlanıyor ve taşlar yerine oturuyor. Yoksulluk, inanç, kültür, ekonomi, doğa ve dahası,, film hakkındaki en güzel yönlerden birisi de size bilgi sunmaması, bu çok iyi çünkü gördüğünüz her şeyi yorumlamak tamamen sizin kendi öz zihninize, hayal gücünüze, kültürünüze bağlı, yani size görüntüyü veriyor ama 'görme'yi size bırakıyor, ne isterseniz nasıl isterseniz öyle görüyorsunuz. Bonus; türlü türlü manzaralar, bir volkan, bulut ve bulutsular, su(kaynakları), sürüngenler, kaya çizimleri ve kabileleri görüyorsunuz, tüm bunlar yaradılış ve de evrimi anlatıyor gibi, en başından, sonuna kadar...İzleyin, izlettirin :)
error_outline
3 yıldan fazla önce
Philosophy profil fotoğrafı
Philosophy
Daha öncesinde yönetmenin en son belgeseli olan Samsara'yı izlemiştim. Bu belgeselide Samsara gibi müthiş, huzur dolu.. Hele fondaki müziklerle kendinizi orada gibi hissediyorusunuz. Döngülerle müthiş bir eleştiri getirmiş.
error_outline
neredeyse 4 yıl önce
BerfinBeyaz profil fotoğrafı
BerfinBeyaz
Yine ve yine izlemek için neden bu kadar geç kaldım diye bana sordurtan yapımlardan biri. Birlikte izlediğim arkadaşımın benim kırık ingilizcem ile yaptığım yorumları özetleyerek dediği söz benim için yeterli bir yorum aslında. Tüm dünyada her şey farklı ama aynı zamanda her şey aynı.
error_outline
4 yıldan fazla önce
Ricky.McFloyd profil fotoğrafı
Ricky.McFloyd
Güzel görüntülerle akıp giden güzel bir belgesel. Beğenenler Samsara'yı da izlemeli kesinlikle.
error_outline
5 yıldan fazla önce
EDITOR profil fotoğrafı
EDITOR
SADECE BELGESEL Baştan sona insanın yerleşik düzen ve kültürünü gösteren bir belgesel film. Diğer bilinen sinema ile kıyaslanmamalı ve aynı kulvarda da yer almamalı.
error_outline
6 yıldan fazla önce
psykhe profil fotoğrafı
psykhe
konuşan bir şey anlatan kimse yok sadece hipnotize edici bir müzik ve muhteşem görüntüler var
error_outline
6 yıldan fazla önce
psykhe profil fotoğrafı
psykhe
cosmos bir uzay serüveninden sonra hiç bir belgesel beni etkilemez sanıyordum .
error_outline
6 yıldan fazla önce
incidamla profil fotoğrafı
incidamla
En düzgün kelimelerle: Görsel şölen.
error_outline
7 yıldan fazla önce
mardin profil fotoğrafı
mardin
ne zaman ileyecaz
error_outline
7 yıldan fazla önce