Beterböcek (Beetlejuice) (1988)

Beterböcek (1988)
Beetlejuice

Puan Like 8.4 / 17 kullanıcı
Senin Puanın
Etiketler Fantastik, Kült, Absürt
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
92 dakika
TAGUT Vermont'ta şirin bir New England kasabasında yaşayan yeni evli genç çift Barbara (Geena Davis) ve Adam (Alec Baldwin) Maitland, önlerine aniden çıkan köpeği ezmemek için direksiyonu kırınca köprüden arabalarıyla birlikte nehre düşerler. Islak elbiseleriyle evlerine döndüklerinde aslında ölmüş olduklarını ve birer hayalet haline geldiklerini anlamaları çok sürmez. Yaşayan insanlar kendilerini göremezler. Henüz çocukları olmamış bu çift oturdukları tipik New England evini çok sevmektedirler ve kazadan önce emlakçılarının getirdiği tüm teklifleri reddetmişlerdir. Evde buldukları Yeni ölenler için el kitabı adlı rehber kitaptan öteki dünyaya kabul edilinceye kadar yüzelli yıl kadar kendi evlerinde bir hayalet olarak kalmaları gerektiğini öğrenirler, çünkü öteki tarafta da bürokrasi vardır ve çok yavaş işlemektedir. Neredeyse bu durumlarını kanıksamışken evlerini emlakçıdan satın alan New York'lu züppe Deetze ailesi evlerine yerleşir. Bu yeni ev sahipleri Charles Deetze (Jeffrey Jones), Delia Deetze (Catherine O'Hara) ve kızları Lydia Deetze (Winona Ryder), iç mimar, dekoratör dostları Otho'nun (Glenn Shadix) yardımıyla evi modernize etmeye başlarlar. Antika evin ruhuna hiç uymayan bu ucube modern dekorasyon evin eski sahiplerini çok üzer. Yeni ev sahiplerinin kızı Lydia bu iki hayaleti görebilen tek canlıdır ve onlara yardım etmeye karar verir. El kitabının rehberliğinde kendilerinden sorumlu öteki dünya görevlisi Juno'ya (Sylvia Sidney) başvurunca yeni ev sahiplerini korkutarak kaçırmak için sadece kendi imkânlarını kullanmaları gerektiğini öğrenirler. Ancak çok pişkin olan New York'lu bu aile klasik hayaletlerden korkmak şöyle dursun bunu ticari bir avantaja çevirip büyük şehirlilere pazarlamayı bile kalkışınca öteki dünyanın pek de hoşlanılmıyan bir hortlağı olan Beterböcek'i (Michael Keaton) istemeye istemeye davet ederler. Ancak Beterböcek de asli görevi olan korkutma işini ikinci plana itip Lydia ile evlenmeye kalkışınca bir de onunla uğraşmak zorunda kalırlar. Beterböcek geldiği yere gönderilip her şey tatlıya bağlanınca da iki aile uyum içerisinde aynı evi paylaşmaya başlarlar.

Yorumlar

Simurg. profil resmi
Simurg.
Küçükken ailece izlediğimiz filmlerdendi. Yeri çok ayrıdır :)
9 ay önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
Tim Burton'u Tim Burton yapan izlemekten bıkılmayan şahane filmlerden sadece birisi. O zaman Shake, shake, shake Senora :)
9 ay önce
Ayselturkoglu profil resmi
Ayselturkoglu
Bu aralar eski film ve dizilere merak sardım ve o dönemlere göre konusu sıradışı bence. Çok çılgın bir filmdi. İçinde mantık aranmadan ve saçmalığı tebessümle izleten bir film (:
neredeyse 2 yıl önce
Caffeine profil resmi
Caffeine
Burton filmlerinin birçoğu farklı olanın dışlanması temasını içerir. Bu temayı kullanmasının nedenlerinden en önemlisi de, çocukluğunda kendisinin de bu duyguyu iyi yaşamış ve hissetmiş olmasıdır. Belki de çocukken çoğumuzun adını üç kere söylersek geleceğini sandığımız, bu yüzden o zamanlar adını sadece iki kere söyleyebildiğimiz, bize ölüler dünyasının ne kadar eğlenceli olabileceğini gösteren bir film Beter Böcek. Söylemeden geçemem bence beter böcek rolünde ki Michael Keaton hayatının performansını sergilemiş bu filmde. Filmin ismi konusunda Burton, Betelgeuse takımyıldızından esinlenmiş, ki beter böceğimizin mezar taşında da bu isim yazmaktadır. Oldukça keyifli bir film :)
2 yıldan fazla önce
KafkaLoz profil resmi
KafkaLoz
derdinize derman mı arıyorsunuz? o zaman 3 kere "bettlejuice bettlejuice bettlejuice" yeterli olacaktır =)
neredeyse 3 yıl önce
faintingangel profil resmi
faintingangel
harika süper muhteşem...10 kere falan izledim
neredeyse 3 yıl önce
Agarta profil resmi
Agarta
Tim Burton filmleri bir başkadır her zaman için
neredeyse 3 yıl önce
davisllewyn profil resmi
davisllewyn
izlenmeye değer ,eski yapım diyip geçmeyin
3 yıl önce
melikebf profil resmi
melikebf
Bu adam kesinlikle normal değil psikopat deli manyak neyle besleniyor anlamıyorum ki, her sahnede Tim Burton ben burdayım ben burdayım diye bağırıyordu sanki ,güzel eğlenceli bir filmdi, sıkmıyor öyle. Şu bilindik şarkılar var tabi bi' de herkes hayatında en az bir kere dinlemiştir, izlenmeye değeeeer!
3 yıldan fazla önce
Sefa profil resmi
Sefa
Tim Burton'un hayal gücüne hayran kaldığım bir film daha muhteşem yönetmen ve muhteşem bir film eğlenceli ve çok renkli bir film mutlaka izleyin...
3 yıldan fazla önce
mervyazc profil resmi
mervyazc
Tim Burton'ın tüm izlerini taşıyan mükemmel bir klasik.defelerce izlene bilecek bir başyapıt.zaten işin içinde Tim Burton ve onun sıradışı hayalgücü varsa kesinlikle izlenmesi gerekir.
3 yıldan fazla önce
dilaraoner profil resmi
dilaraoner
bunca zaman nasıl izlemem ben bunu :) Tim Burton yapmış yine yapacağını,şakacı adam :D
3 yıldan fazla önce
nihan.dideden profil resmi
nihan.dideden
bu filmi çocukken korkarak izliyodum ben ya korku filmi diye...öyle böyle değil baya korkuyordumda:)) şimdi büyük gözüyle yeniden izlemek lazım :) ne güzel de karşıma çıktı
3 yıldan fazla önce
megung profil resmi
megung
ailecek eğlenceli vakit geçirmek için harika bir film :) absürt komedileri seviyorsanız özellikle izlemelisiniz ..
3 yıldan fazla önce
yigidoo profil resmi
yigidoo
Tim Burton'un döktürdüğü filmlerden yine efsaneler arasında
neredeyse 4 yıl önce
EDITOR profil resmi
EDITOR
SEVİMLİ BİR FİLM İlginç denebilecek bir senaryoda sürekliliği olan bir tempo. Hoşça vakit geçirtebilir.
neredeyse 4 yıl önce
FutureX profil resmi
FutureX
2.sini merakla beklediğim tim burton efsanesi.
neredeyse 4 yıl önce
Lioness profil resmi
Lioness
Çocukluğumun efsanevi filmi... Tim Burton'ı hayatıma sokan efsanevi eser ^^ Soundtracklarını hala dinlerim :)
4 yıl önce
eskon profil resmi
eskon
çok zekice bir senaryo. ben 10 dakika sonra kapatıp kardeşimi çağırdım ve onunla izledim. bu öyküden onun da haberinin olmasını istedim. ve elbette MICHAEL KEATON.
4 yıl önce
Aunveren profil resmi
Aunveren
"Hadi çok saçma bir film çekelim" dedi yönetmen ve tatatatamm. Mantıklı filme hayır mı diyorsunuz, hadi biraz çılgınlık yapayım mı diyorsunuz, of çok sıkıldım işsizlikten ölecem mi diyorsunuz? Kesinlikle izleyin!! Ben izledim hiç pişman değilim!!
4 yıldan fazla önce
cinemarty profil resmi
cinemarty
Beetlejuice, Beetlejuice, Beetlejuice :)
4 yıldan fazla önce
omurr profil resmi
omurr
tv de çıksada izlesek diye beklenen filmlerdendi zamanında .eğlenceli bir film :)
4 yıldan fazla önce
TARIK59 profil resmi
TARIK59
izlerken hiç sıkılmayacağınız eğlenceli bir film.
4 yıldan fazla önce
pelinibrahim profil resmi
pelinibrahim
defalarca kez izlenilesi harika bir yapım bence :)
4 yıldan fazla önce
jupiterinuydusu profil resmi
jupiterinuydusu
4 yıldan fazla önce
starch profil resmi
TAGUT profil resmi
TAGUT
Çook eski ve çoook kırık bir film ben 88 doğumluyum ama filmi dün izlemiş gibi hatırlarım çocukluğumun filmlerinden aklımda nasıl bir yerde kaldıysa artık,bir türlü çıkaramadım o beter böceği :D
neredeyse 5 yıl önce
AriGold profil resmi
AriGold
bunu beter böcek adıyla izlemiştik:)
neredeyse 5 yıl önce

Beetlejuice filmini beğenenler

Beetlejuice filmini içeren raflar

Beetlejuice filmi hakkında ilgi çekici içerikler