Billy Elliot (2000)

Billy Elliot (2000)

Puan 7.6 / 10
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
İngiltere
Süre
110 dakika
164
0
475
171
Özet Fragman Beğenenler
arifcicek profil fotoğrafı
arifcicek
Beklentisiz izleyince ortalamanın üstünde kalan film. Billy'nin babasına kendini ispat sahnesi, mülakat sahnesi ve zarfı açtığı aile sahnesi... güzedi.
error_outline
Sefa profil fotoğrafı
Sefa
Zorlu bir ikilem içerisinde kalan ve zorlu yolu seçen 11 yaşındaki bir çocuğun hikayesi. Muhteşem bir başarı öyküsü. Güzeldi. 7/10
error_outline
kaptankaptanim profil fotoğrafı
kaptankaptanim
Mücadelenin filmi. Annesini kaybetmiş bir çocuğun evindeki ilişkilerin bozukluğundan kaynaklı öfkesinin içinde patlayarak sanata dönüştüğü muazzam bir yapıt. Madencilerin grev mücadelesi, bir kadının erkekler arasında daha cesur olmasının verdiği özgürlük hissiyatı. Anti komünist eleştirilerin fazlasıyla içinde barındığı ama gerçek mücadelenin kabullenme, yüzleşme, alışkanlıklardan kurtulma ailenin daha kutsal bir değer olduğunun bilincine varmak olduğunu anlatıyor. Önce tutuksunuzdur dans etmeye başlayınca kaybolursunuz. Madencileri ele alacak olursak. Duran ve hep aynı yerin altına inen asansöre binen kişiler. Greve başladıklarında kayboluyorlar ve sonu bilinmez bir hal alıyor. Grev de dansın bir başka adı. Yaşamla dans. Ama kendi mücadelesini unutan kişilerin başkalarının mücadelesine de saygı olmaz başkalarının mücadelesine ortak olduklarında ise yaşamda daha mutlu olacaklarını dile getirerek sınıfsal mücadeleyi unutturmaya çalışan da bir film ki hep yerin altına inen madencilerin yürüyen merdiven ile üst katlara çıktığı ve buna şaşırdıkları sahne beni çok etkiledi. Film olarak ayrı bir yeri hep olacak ama ana hikayenin arkasında gizli olan sınıfsal mücadelenin anlamsızlığı eleştirisi de kanayan bir toplum yarası olarak yerini alacaktır. İyi film, kötü eleştiri.
error_outline
Aaisha profil fotoğrafı
Aaisha
görseller hikaye çok tatlıydı. hatta bir ara sahneye çıkıp bir tur dönsem mi dedim :) ama konuyu daha iyi kullanabilirler gibi geldi bana. buna rağmen yüzde güzel bir gülümseme bıraktı :)
error_outline
Laylaylom profil fotoğrafı
Laylaylom
Ne tatlı ve sıcak bi hikaye ama :) Bi kere oyunculuklar abartısız ama içten. Duyguyu çok güzel vermişler. Böyle kalbinizde hissediyosunuz :) Yer yer güldüren yer yer hüzünlendiren filmler vardır ya bu da onlardan işte. Ayrıca müziklerini de bi ayrı sevdim <3 Bence çok başarılı bir yapıt. Kesinlikle izlenmesi gerekenlerden :)
error_outline
eminuk profil fotoğrafı
eminuk
Yine bir hayallerin peşinden gitme hikayesi. Billy çok tatlıydı. Böyle bir ortamda, böyle bir çocukta bale sevdası çok ilham verici olmuş. İşleniş de güzeldi. Sevdim.
error_outline
EntelKarinca profil fotoğrafı
EntelKarinca
Konusuyla insanı içine çeken bir filmdi. Keşke bu kadar geç izlemeseymişim. Billy Elliot'u arkadaşınız kadar çok seveceksiniz bu filmi izledikten sonra
error_outline