Bir Zamanlar Anadolu (Bir zamanlar Anadolu'da) (2011)

Bir Zamanlar Anadolu (2011)Bir zamanlar Anadolu'da

Puan 8.7 / 10
Senin Puanın
Etiketler Gizem, Sanat Eseri, Kült
Yönetmen
Dil
Türkçe
Ülke
Türkiye
Süre
157 dakika
463
25
1139
372
Sefa profil fotoğrafı
Sefa
Sakin bir tempoyla, sade ve yalın bir anlatıma sahip tam bir festival filmi. Anlatım tarzından dolayı herkes sevmeyebilir ancak oldukça güzel bir yapım oraya çıkmış. Güzeldi.
error_outline
6 ay önce
Gencetotay profil fotoğrafı
Gencetotay
nuri bilge ceylan’dan izlediğim ilk film oldu bir zamanlar anadoluda. açılış sahnesinde rakı sofrasından kalkıp kameraya doğru gelen ve ilk olarak yere, daha sonra göğe bakan yaşar, son zamanlarda izlediğim filmlerin arasından kafamı kaldırıp bu inanılmaz işe bakmamı sağladı. özellikle gece vakti arabada yapılan manda yoğurdu sohbeti sırasında yavaş yavaş kenan’a odaklanan kamera açısına bayıldım. dialoglar, çekim açıları, arka plandaki ortam sesleri harika gerçekten.

taşradaki hayatı, taşra insanını işleyiş biçimini, otopsi teknisyeninden, jandarma komutanına mikro düzeyde karakter yapılandırmasına tek kelimeyle bayıldım. karakterlerle sanki bir anadolu panoraması kurulmuş.

hayatın yalnızca büyük şehirlerde değil (araba plakalarından kırıkkale olduğunu çıkardığım) taşrada da aktığını, insanımızın aynı büyük şehirlerde olduğu gibi nasıl küçük hesaplar peşinde koştuğunu ve bu küçük hesapların nasıl onların tüm dünyasını oluşturduğunu anlatmışlar.
error_outline
neredeyse 2 yıl önce
psykhe profil fotoğrafı
psykhe
Hayatımda izlediğim en yalın en güzel film ...
error_outline
3 yıldan fazla önce
nazarboncugu profil fotoğrafı
nazarboncugu
" neticede olan çocuklara oluyor doktor. herkes yaptığının cezasını çekiyor, çocuklarsa büyüklerin günahını. " birden fazla izlenir
error_outline
4 yıldan fazla önce
slymndgn profil fotoğrafı
slymndgn
Boğucu atmosferi diyalogların özenle seçilmiş olduğu bir sanat eseri olarak görüyorum bu filmi derinden vuruyor insanı film bitse bile üzerimde ki kasveti atamadım uzun bir süre..
error_outline
neredeyse 6 yıl önce
Kalypso profil fotoğrafı
Kalypso
Nuri Bilge Ceylan'nın görüntülerde ki özenli tavrını diyaloglar,oyunculuklar ve kurguya da aynı kusursuzlukla yansıttığı, tekrar tekrar izlemekten bıkmadığım müthiş film.Bozkır ancak bu kadar güzel sinemalaştırılabilirdi fikrimce,parçası olduğu coğrafyanın insanlarını ruhsal olarak nasıl boyadığı çok güzel yansıtılmış.
error_outline
6 yıldan fazla önce
BlackPeter profil fotoğrafı
BlackPeter
Bana Nuri Bilge Ceylan'ı sevdiren film
error_outline
6 yıldan fazla önce
Inermayas profil fotoğrafı
Inermayas
Oyunculuğun alıp başını gittiği bi nuri bilge ceylan filmi daha. Diyalogların detaylarına ve doğallığına hayran kalmamak elde değil.
error_outline
neredeyse 7 yıl önce
Heisenbergxx profil fotoğrafı
Heisenbergxx
A Seperation/10=Kıs Uykusu Kıs Uykusu/100=Bir Zamanlar Anadoluda
error_outline
yaklaşık 7 yıl önce
EDITOR profil fotoğrafı
EDITOR
GÜZEL AMA BUNALTICI ÖZELLİĞİ DE OLABİLİR! O yüzden uygun bir atmosferde seyretmek lazım. Yoksa; oldukça gerçekçi, karakterleri çok iyi oynanmış, belgeselvari bir polisiye. O denli gerçekçi ki; doktorlar, emniyet mensupları, hakim savcılar falan seyretse, bu filmde mutlaka kendilerinden bir parça bulacaklardır.
error_outline
7 yıldan fazla önce
ufukercetin profil fotoğrafı
ufukercetin
yakın zamanda kış uykusunu izlediğimden dolayı sanırım bir zamanlar anadolu çok sıktı ..diyaloglar yine iyiydi ama kış uykusunun yanında o kadar kötü kaldı ki belkide bu yüzden beğenemedim ..
error_outline
7 yıldan fazla önce
bernausanmaz profil fotoğrafı
bernausanmaz
martin scorsese 'eğer film yapmak istiyorsanız, kendinize sormanız gereken ilk soru ''soyleyecek bir şeyim var mı'' der'. Nitekim eğer iyi bir yönetmene rastlarsanız bilin ki mutlaka anlatacak birşeyleri oluyor. Nuri Bilge Ceylan'ın izlemesi çok kolay filmler yaptığını idda etmiyorum ama mutlaka anlatacak birşeyleri var. Bu filmde olduğu gibi bir de anlatmak istediğini içten ve doğal dialoglar ile süsleyince film 'kurgu' değil de sanki aynı zaman diliminde bir yerlerde 'yaşanıyormuş' hissi veriyor. Bir Zamanlar Anadolu türkiyede sürekli mızmızlanan, mevcut durumundan sikayet eden ama bunu değiştirmek için aslında hiç bir harakette bulunmayan insanlarımıza yakın çekim almış gibi. Film boyu her karakter bir durumdan veya koşuldan rahatsızlığını dile getirmektedir. ancak bu şikayeti yaptığı kişi aslında konunun muhattabı bile değildir. çünkü konunun muhattabına bire bir sikayette bulunmak demek çözüm sürecine dahil olmak demektir. 'iş hallolsun da ben karışmayayım' isteriz. aslında kaotik sorunlar yumağı bir ülkede terapi niyetine alakasız insanlara yaptığımız şikayetler, mızmızlanmalar bizi toplum olarak ayakta tutuyor sanırım.
izlenesi
error_outline
neredeyse 8 yıl önce
eskon profil fotoğrafı
eskon
görüntü, ses, diyaloglar... ve zamana yayılan aceleci olmayan bir kurgu. kendinizi alamayacaksınız. önyargılarınızdan sıyrılıp izleyin
error_outline
yaklaşık 8 yıl önce
Ricky.McFloyd profil fotoğrafı
Ricky.McFloyd
Çok başarılı buldum bu filmi, fakat herkesin seveceği tarzda bir film olduğunu düşünmüyorum. Temposu hiç yükselmiyor ama düşmüyorda. Orta seyirde kendi rayında akıp gidiyor. Daha çok sanat filmi denilen tarzda diyebilirim sanırım.
error_outline
yaklaşık 8 yıl önce
MinDFoRCe profil fotoğrafı
MinDFoRCe
Atmosferi oldukça ilgi çekici. Filmin içinde buluyorsunuz kendinizi. Taşrada sıkışıp kalmış bürokratların her biri kendi derdinde. Kendi üstüne düşeni yapıp kalan kısma da "ne de olsa benden çıktı" zihniyetiyle yaklaşmaları, birbirlerini çekiştirmeleri, fırsatçı muhtarın misafirlerinden morg yardımı istemesi vs. Oldukça gerçekçi bir taşra atmosferi sunuyor. Nuri Bilge Ceylan bu filmle beraber önceki filmlerinden kopuş yaşayıp jüri özel ödülü aldı. Önceki filmlere göre daha akışkan ve diyalog eksenli bir film. Belki de kış uykusunun başarısının da habercisi
error_outline
8 yıldan fazla önce