Bir Zamanlar Anadolu (Bir zamanlar Anadolu'da) (2011) afişi

Bir Zamanlar Anadolu (2011)
Bir zamanlar Anadolu'da

Puan Like 420736f74984641283fb4653fb9afe852723a183e63bea64e60fbd53aa48904e 8.7 / 9 kullanıcı
Senin Puanın
Etiketler Gizem, Sanat Eseri, Kült
Yönetmen
Ülke
Türkiye
Süresi
157 dakika
PrestijMeselesi Nuri Bilge Ceylan, son filmiyle kentsel kaygılarını bir kenara bırakıp, tekrar taşranın sıkıntılı dünyasına ama bu sefer bir cinayet hikayesinin gerilimi ile dönüyor... Yolların tek düzeliği ve kasabanın insana yeni bir şey sunmamasının sıradanlığını fona alan Bir Zamanlar Anadolu'da adıyla da klasiklere gönderme taşıyor. Bir doktor ile bir savcının 12 saatlik gerilimli öyküsünün peliküle aktarıldığı filmin başrollerinde Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan ve Taner Birsel yer alıyor. Senaryoda Ebru ve Nuri Bilge Ceylan'ın yanı sıra Ercan Kesal'ın da imzası var. Bu sene Cannes'da Altın Palmiye için yarışan film, Nuri Bilge Ceylan'a Uzak ve Üç Maymun zaferlerinden sonra Cannes'da Büyük Jüri Ödülü'nü de kazandırdı.ALINTIDIR

Yorumlar

slymndgn profil resmi
slymndgn
Boğucu atmosferi diyalogların özenle seçilmiş olduğu bir sanat eseri olarak görüyorum bu filmi derinden vuruyor insanı film bitse bile üzerimde ki kasveti atamadım uzun bir süre..
2
12 ay önce
Kalypso profil resmi
Kalypso
Nuri Bilge Ceylan'nın görüntülerde ki özenli tavrını diyaloglar,oyunculuklar ve kurguya da aynı kusursuzlukla yansıttığı, tekrar tekrar izlemekten bıkmadığım müthiş film.Bozkır ancak bu kadar güzel sinemalaştırılabilirdi fikrimce,parçası olduğu coğrafyanın insanlarını ruhsal olarak nasıl boyadığı çok güzel yansıtılmış.
2
1 yıldan fazla önce
BlackPeter profil resmi
BlackPeter
Bana Nuri Bilge Ceylan'ı sevdiren film
0
1 yıldan fazla önce
Inermayas profil resmi
Inermayas
Oyunculuğun alıp başını gittiği bi nuri bilge ceylan filmi daha. Diyalogların detaylarına ve doğallığına hayran kalmamak elde değil.
1
2 yıl önce
Heisenbergxx profil resmi
Heisenbergxx
A Seperation/10=Kıs Uykusu Kıs Uykusu/100=Bir Zamanlar Anadoluda
0
2 yıl önce
EDITOR profil resmi
EDITOR
GÜZEL AMA BUNALTICI ÖZELLİĞİ DE OLABİLİR! O yüzden uygun bir atmosferde seyretmek lazım. Yoksa; oldukça gerçekçi, karakterleri çok iyi oynanmış, belgeselvari bir polisiye. O denli gerçekçi ki; doktorlar, emniyet mensupları, hakim savcılar falan seyretse, bu filmde mutlaka kendilerinden bir parça bulacaklardır.
0
2 yıldan fazla önce
ufukercetin profil resmi
ufukercetin
yakın zamanda kış uykusunu izlediğimden dolayı sanırım bir zamanlar anadolu çok sıktı ..diyaloglar yine iyiydi ama kış uykusunun yanında o kadar kötü kaldı ki belkide bu yüzden beğenemedim ..
3
neredeyse 3 yıl önce
bernausanmaz profil resmi
bernausanmaz
martin scorsese 'eğer film yapmak istiyorsanız, kendinize sormanız gereken ilk soru ''soyleyecek bir şeyim var mı'' der'. Nitekim eğer iyi bir yönetmene rastlarsanız bilin ki mutlaka anlatacak birşeyleri oluyor. Nuri Bilge Ceylan'ın izlemesi çok kolay filmler yaptığını idda etmiyorum ama mutlaka anlatacak birşeyleri var. Bu filmde olduğu gibi bir de anlatmak istediğini içten ve doğal dialoglar ile süsleyince film 'kurgu' değil de sanki aynı zaman diliminde bir yerlerde 'yaşanıyormuş' hissi veriyor. Bir Zamanlar Anadolu türkiyede sürekli mızmızlanan, mevcut durumundan sikayet eden ama bunu değiştirmek için aslında hiç bir harakette bulunmayan insanlarımıza yakın çekim almış gibi. Film boyu her karakter bir durumdan veya koşuldan rahatsızlığını dile getirmektedir. ancak bu şikayeti yaptığı kişi aslında konunun muhattabı bile değildir. çünkü konunun muhattabına bire bir sikayette bulunmak demek çözüm sürecine dahil olmak demektir. 'iş hallolsun da ben karışmayayım' isteriz. aslında kaotik sorunlar yumağı bir ülkede terapi niyetine alakasız insanlara yaptığımız şikayetler, mızmızlanmalar bizi toplum olarak ayakta tutuyor sanırım.
izlenesi
2
neredeyse 3 yıl önce
eskon profil resmi
eskon
görüntü, ses, diyaloglar... ve zamana yayılan aceleci olmayan bir kurgu. kendinizi alamayacaksınız. önyargılarınızdan sıyrılıp izleyin
2
3 yıldan fazla önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Çok başarılı buldum bu filmi, fakat herkesin seveceği tarzda bir film olduğunu düşünmüyorum. Temposu hiç yükselmiyor ama düşmüyorda. Orta seyirde kendi rayında akıp gidiyor. Daha çok sanat filmi denilen tarzda diyebilirim sanırım.
1
3 yıldan fazla önce
MinDFoRCe profil resmi
MinDFoRCe
Atmosferi oldukça ilgi çekici. Filmin içinde buluyorsunuz kendinizi. Taşrada sıkışıp kalmış bürokratların her biri kendi derdinde. Kendi üstüne düşeni yapıp kalan kısma da "ne de olsa benden çıktı" zihniyetiyle yaklaşmaları, birbirlerini çekiştirmeleri, fırsatçı muhtarın misafirlerinden morg yardımı istemesi vs. Oldukça gerçekçi bir taşra atmosferi sunuyor. Nuri Bilge Ceylan bu filmle beraber önceki filmlerinden kopuş yaşayıp jüri özel ödülü aldı. Önceki filmlere göre daha akışkan ve diyalog eksenli bir film. Belki de kış uykusunun başarısının da habercisi
3
3 yıldan fazla önce
Sehzade23 profil resmi
Sehzade23
izleyebileceğiniz en iyi Türk filmlerinden.
1
neredeyse 4 yıl önce

Bir zamanlar Anadolu'da filmini beğenenler

Bir zamanlar Anadolu'da filmi hakkında ilgi çekici içerikler