Ölüm takibi (Blade Runner) (1982)

Ölüm takibi (1982)Blade Runner

Puan 8.3 (19 kullanıcı)
Senin Puanın
Etiketler Kült, Bilim Kurgu, Aksiyon
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
117 dakika
234
10
656
181
eskon profil resmi
eskon
O kadar övdükleri film bu muymuş.
report_problem
12 ay önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Çok uzun zamandır ertelediğim bir filmdi. Zamanının ilerisinde bulsam da yine de çok büyük bir zevkle izledim diyemicem.
report_problem
3 yıldan fazla önce
Peris profil resmi
Peris
Yaşam ve ölüm üzerine yapılmış en unutulmaz filmlerden. Konusunu ve olay örgüsünü basit bulduysanız muhtemelen ana fikri ıskalamışsınızdır. Replica olarak adlandırılan bir grup kaçak androidin peşinden giden dedektifin hikayesi anlatılırken aslında inanç, sistem,gerçeklik ve varoluş üzerine derin fikirleri olan felsefi bir metnin içinde dolaşıyoruz. Benim bildiğim dört versiyonu var. Sinema kurgusu hariç diğerlerinde çok bariz farklılıklar yok. ancak fanların yaptığı farklı kurgular ilgi çekiçi. Film Philip K. Dick'in kitabından uyarlama. Bizde bir aralar- film gibi- "Bıçak Sırtı" ismiyle yayınlandı. Yeni basımlarında ise orjinal ismine uygun olarak "androidler elektrikli koyun düşler mi?" olarak değiştirildi. Vangelis'ın olagan üstü müzikleri Philip K. Dick'in tekinsiz-karanlık dünyasıyla muhteşem bir biçimde örtüşüyor. Efektler ise şimdiki pahalı çizgi filmlerden daha etkileyici. yakında iddalı bir şekilde devamı çekileceği için tekrardan gündeme gelecek ama böyle kalsaydı daha iyiydi.
report_problem
5 yıl önce
asilzade profil resmi
asilzade
report_problem
5 yıldan fazla önce
otekiben profil resmi
otekiben
olayı çözümlemedeki kolaycılık ve genel olarak göze batan mantık hataları kalitesini düşürüyor olsa da, anlayabilen insan evladına kapak mahiyetinde başarılı bir film. ayrıca "the Island", "cloud atlas", "never let me Go" gibi filmlere öncülük etmiş bence.
bu tarz filmlerde "iyi"nin pek de "iyi" olmadığını düşünenlerdenim.
insan evladının mutlak hakimiyeti fikri filmin dışında genel olarak beni rahatsız eden, kötü bir fikir bence. yok etmek ve hükmetmek bu kadar basit olmamalı. günümüzde hayvanlara, doğaya ve genel olarak dünyaya karşı; tahmin edilen olası gelecekte ise klonlara, androidlere, ve genel olarak evrene karşı. sorgulanması gereken kötü bir ahlak ve adalet anlayısı bu bence.
report_problem
6 yıldan fazla önce
KuledekiAdam profil resmi
KuledekiAdam
Benim bilim kurgu arşivimin bir numarasıdır.
report_problem
6 yıldan fazla önce
jacovangevine profil resmi
jacovangevine
Filmde John Milton 'ın muhteşem yapıtı Paradise Lost alıntıları / göndermeleri görmek hoşuma gitti. Ya da tamamen yanılıyorum :)
report_problem
7 yıl önce