Körlük (Blindness) (2008)

Körlük (2008)Blindness

Puan 7.5 / 10
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
Brezilya
Süre
121 dakika
74
5
258
88
ayliz profil fotoğrafı
ayliz
Kitabını çok beğenerek okudum bu yüzden filme de büyük merakla başlamıştım ama kitap kadar beni tatmin etmedi. Çok güzel bir konusu vardı ama iyi işlenememişti yani karakterler duygu durumlarını pek iyi yansıtamadı. Geçişler de düşük kalmıştı. Sadece okuduğum satırların canlanmış halini görmüş oldum. Kitabı okumayan biri izlerse çoğu detayı anlayamayabilir
error_outline
11 ay önce
Ricky.McFloyd profil fotoğrafı
Ricky.McFloyd
Bakabiliyorsan gör, görebiliyorsan farket.. Bu sözlerle başlıyor kitap. Artık her yorumda kitap daha iyi demektense filmleri kitabın görsel bir özeti olarak yorumluyorum ve filmden aldığım zevki yükseltiyor. Bu film için de aynı şey geçerli. Kitaptaki derinlik olmasa da beyazlığın ve şehrin evriminin yansıtılması hoşuma gitti. Fakat film genel olarak çok donuktu ve kitaptan tanıdığım sahneler olmasa o anlar bana etkileyici gelir miydi emin değilim. Kitap film olarak genel son sorum ise neden abi ? yani doktorun karısının özelliği neydi bunun cevabının olmaması bence hikayenin en eksik noktası. Yine de özellikle pandemiyi yakından yaşadığımız dönemde daha çok empati kurmamızı sağlayacak bu hikayeyi okumanızı tavsiye ederim :) film puanı 6.7/10
error_outline
1 yıldan fazla önce
husevni profil fotoğrafı
husevni
Sen dur dur pandemide okuyacağın tutsun :) Uyarlama çoğu film gibi bu da eksik ve hızlıydı ama ben filmdeki renk paletini sevdim. Sadece, her şeyi apaçık okumak bazen daha sert olabiliyor. Bu eseri de çarpıcı yapan bana göre sertliği. Her şey kafamda daha karanlık ve daha kirli de olsa sadece spoiler içinde belirttiğim sahneyi görmek için bile izlerdim, kafamdakinden katbekat iyiydi. Ayrıca doktor, senden nefret ediyorum.
error_outline
2 yıldan fazla önce
Rainbow profil fotoğrafı
Rainbow
İçinde bulunduğumuz şu coronalı günlerde konusu salgın olunca insan izlemek istiyor haliyle ...Kitabı okumadım açıkçası yine de az biraz bildiğim kadarıyla yorumlayacak olursam film çok da tatmin edici değil.Tempo düşük oyuncularda beklediğim enerji yok .Oysa ki konusu gerçekten çok güzel...
error_outline
3 yıldan fazla önce
ecemcelikkol profil fotoğrafı
ecemcelikkol
Kitabı okuduktan sonra filmini izlemek güzel duygu (: Kesinlikle önce kitabı okumanızı tavsiye ederim daha sonra kitabın hızlı, kısa bir özeti olarak filmi de izleyebilirsiniz. Kitabın yanında sönük kalsa da güzel bir filmdi.
error_outline
neredeyse 5 yıl önce
almiyorumad profil fotoğrafı
almiyorumad
Perfect Sense'ten sonra duyu kaybı üzerine izlediğim en iyi filmdi sanıyorum. Kitabını okumama rağmen pek anımsamıyorum ancak gerildiğimi hissetmiştim sanki. Bu filmde de gerildiğim sahneler oldu. Dış sesin söyledikleri ise verilmek istenen mesajı iletiyor gayet. İyiydi.
error_outline
yaklaşık 5 yıl önce
Philosophy profil fotoğrafı
Philosophy
İnsan bir sabah güne gözlerimi böyle açarsam ne olur? diye düşünmeden edemiyor..
error_outline
7 yıldan fazla önce
sabriayes profil fotoğrafı
sabriayes
kitabını okusaydım dayanamayıp yarıda bırakırdım dediğim film. özellikle karantina sürecinde yaşananlar canımı sıktı. sıktı derken film kötü anlamında diil, olaylar canımı sıktı.. film izlerken içinde buluyorum kendimi.. yapılan edilen bana yapılmış gibi düşünmeye baslıyorum. ama siz öyle yapmayın, oldugu gibi izleyin olayları. yoksa mantıksız bulucanız cok sey cıkar önünüze.
error_outline
8 yıldan fazla önce
elfoztmr profil fotoğrafı
elfoztmr
Jose Saramago'nun bu eserini okurken çok etkilenmiştim ve bu süreçte hayatımda karşılaştığım körlük üzerine tesadüfler de şaşırtıcıydı,bir süre hiç aklımdan çıkmadı.Görsellik için izlenebilir iyi bir uyarlama fakat yine de yeterli değildi.İlk olarak kitabını okuyup hayal gücünüzün sınırlarını gördükten sonra izlemenizi tavsiye ederim.
error_outline
8 yıldan fazla önce
yabann profil fotoğrafı
yabann
Nobel ödüllü yazar Jose Saramago nun aynı adlı eserinden uyarlanan film , kitaba göre sönük kalmış. Farklı konusu ve özgün senaryosu için izlenebilir. Kitapseverler için kitabı tavsiye ederim filmden ziyade .
error_outline
yaklaşık 9 yıl önce