Bobby Fischer Against the World (2011)

Bobby Fischer Against the World (2011)

Puan Yeterli oy sayısına ulaşılamadı
Senin Puanın
Etiketler Belgesel
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
93 dakika
6
0
15
8
Kevlar profil fotoğrafı
Kevlar
187 IQ'su olduğu söylenen, üstün zekalı, ama zekası aynı zamanda hastalığı olan, kibirli, inatçı, ketum bir deha; Bobby Fischer. Tüm kahramanlar gibi onun da trajik yaşamının trajik öyküsü, Pawn Sacrifice filmini izleyenler için bir nevi 'dejavu' etkisi yapsa da daha ayrıntılı bilgiler veren bir yapım. Kimilerine göre gelmiş geçmiş en kuvvetli satranç oyuncusudur, kimileri Kasparov daha iyi der, şimdilerde ise genç rakipleri norveçli Magnus Carlsen var tabi. Kim bilir belki ilerde bu dahilerin de hayat öykülerini böyle muhteşem belgesellerde buluruz, umarım! Satranca ilgisi olan herkesin özellikle izlemesi gerekir diye düşünüyorum ama satrançla hiç ilgilenmiyorsanız bile, en dipten en zirveye ulaşan bu yaşam öyküsünün izlenmesi gerektiğini düşünüyorum.
error_outline
neredeyse 8 yıl önce
tavanarasindekidelikadin profil fotoğrafı
tavanarasindekidelikadin
Egoist, kibirli , dengesiz bir dahinin öyküsü.Satrançtaki “Sovyet hakimiyeti”ni kıran, Amerika’nın yetiştirdiği ilk ve tek dünya satranç şampiyonu Bobby Fischer. Satranca Ve dahilere ilginiz varsa kaçırmayın bu belgeseli ve aynı ayardaki filmi Edward Zwick’in yönettiği “Şah Mat / Pawn Sacrifice”i. Son olarak Yahudi bir anneden dünyaya gelen, Anti-Amerikan ve Antisemitik olmakla suçlanan, uzun yıllar kanun kaçağı olarak yaşayan Fischer'in oyunlarında kullandığı taktikler ve hamleleri, inanılmaz galibiyetleri, "Fischer Humması" biçiminde adlandırılır. :))
error_outline
neredeyse 8 yıl önce
esarialtin profil fotoğrafı
esarialtin
Bobby Fisher Satranç dünyasının tarihinde gördüğü en önemli isimlerden biri... Satrançı popülerleştiren, sektöre ve katharsise dönüştüren adam. Bu adamın obsesyonları, sizofreniye dönüşen hayatının hikayesi bu filmde. Bir foto film gibi kimi yerlerde, iyi çekilmiş bir belgesel. Çok özel bir hayat hikayesi...
error_outline
yaklaşık 9 yıl önce