Dogum günü 4 temmuz (Born on the Fourth of July) (1989) afişi

Dogum günü 4 temmuz (1989)
Born on the Fourth of July

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
145 dakika
starch Amerikalı Ron Kovic gönüllü olarak Vietnam'a savaşmaya gider. Ancak savaşın acımasız, sert yüzü kendini gösterir ve Kovic evine belden aşağısı felç olarak geri döner. Genç yaşta sakat kalmanın verdiği ruhsal acıya katlanmanın yanı sıra, uğrunda felç olduğu ülkesinin gazilere saygı göstermediğini gören Kovic, ihanete uğradığını hisseder ve savaş karşıtı gösterilere katılarak kendi mücadelesini başlatır. 'Vietnam Üçlemesi'nin ikinci filmi olan Born On The Fourth Of July'da sıcak savaş sahnelerine fazla yer vermeyen Oliver Stone, bu kez de savaşın insan üzerindeki olumsuz etkilerini göstererek muhalif tavrını ortaya koyuyor. Film 1989 yılında, 8 dalda Oscar’a aday gösterilip yönetim ve montaj dallarında ödüle layık görülmüştü. Ayrıca Tom Cruise, Ron Kovic rolü sayesinde ilk defa Oscar’a aday olmuş ancak ödülü My Left Foot filmindeki Daniel Day-Lewis’e kaptırmıştı.

Yorumlar

kaptankaptanim profil resmi
kaptankaptanim
Ron Kovic(vietnam gazisi)'nin hayatını anlatan filmdir. Birebir gerçektir. Tom Cruise'nin en iyi oyunculuğu sergilediği filmdir bana göre. Yazılmamış ama Willem Dafoe de filmde yer almakta ve önemli bir role sahiptir.
0
neredeyse 3 yıl önce
eskon profil resmi
eskon
harika bir savaş ve abd eleştirisi. tom cruise ise felçli gazi rolünde resmen uçmuş; cruise'un sadece aksiyon yıldızı olduğunu sanırdım. meğersem mükemmel metodik oyunculuğa girebiliyormuş! kısa 10 nümero film, 10 nümero aktör!
2
3 yıl önce
yabann profil resmi
yabann
Oliver Stone yönetmenliğinde gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan 2 oscar kazanmış güzel bir film. Binlerce insanı haritada yerini bile bilmedikleri ülkelere savaşa gönderen insanlara , güzel bir eleştirel film olmuş . Mutlaka izlenmeli .
0
3 yıldan fazla önce
TARIK59 profil resmi
TARIK59
Ron Kovic muhafazakar görüşlü ve içinde Amerika vatanseverliği olan bayrağı için canını vermeye hazır bir gençtir. Bu uğurda, yaşıtları gençliklerini yaşarken, o donanmaya katılmış ve Vietnam savaşına gitmiştir. Devletine, bayrağına o kadar inançlıdır ki bu kararı verirken bir kere düşünmemiştir bile. Vietnam'da savaşır, sivilleri bebekleri öldürür. Kör bir kurşunla ayakları da işlevsiz hale gelir. Fakat bunların arasında onu çok daha fazla yıkan bir şey olmuştur. Ron Kovic savaşın anlamsız olduğunu, bunun sadece Amerikan hükümetinin çıkarı uğruna yapılmış bir katliam olduğunu anlayarak gerçeklerle yüzleşir. Değerlerinin boş olduğunu anlamak onu bitirmiştir. Artık bu katliamı durdurmak için tekerlekli sandalyesinde elinden geleni yapacaktır.
0
3 yıldan fazla önce

Born on the Fourth of July filmini beğenenler

Born on the Fourth of July filmi hakkında ilgi çekici içerikler