Brokeback Dağı (Brokeback Mountain) (2005) afişi

Brokeback Dağı (2005)
Brokeback Mountain

Puan Like 420736f74984641283fb4653fb9afe852723a183e63bea64e60fbd53aa48904e 8.6 / 7 kullanıcı
Senin Puanın
Etiketler Dram, Ağlatan, LGBT
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
134 dakika
slymndgn Genelde kadınlarla vakit geçirmeyi seven iki sert erkek, Brokeback Dağı civarında bir çiftlikte tanışır ve birlikte vakit geçirmeye başlar. Zamanla aralarındaki ilişki, dikkat çekici bir derinlik ve duygusal bir boyut kazanır. Biri çiftçi, diğeri ise rodeo kovboyu, farklı karakterlerine rağmen birbirlerine bağlanırlar. Yaşam boyu sürecek olan bu ilişki, kimi zaman kopmalar ve ayrılıklar yaşayacak fakat yeniden iki aşığı buluşturacaktır. Ortaya, kulaktan kulağa yayılacak, aşka dair güçlü tonlar barındıran efsanevi bir hikaye çıkacaktır..

Yorumlar

Lioness profil resmi
Lioness
Ağır ilerleyen bir film ama sıkmadı.. Sonda boğazıma yumru oturdu orda kaldı keşke final o yumruyu çözebilicek görkemde olsaydı :)
1
19 gün önce
hezarfen profil resmi
hezarfen
Bu filme "ibne kovboyların filmi" diyenlere yuhhh diyorum hem de kocaman yuh harikaydı izlediğim ennn güzel aşk filmlerinden
4
10 ay önce
Boddah profil resmi
Boddah
---Spoiler---
İçine kapanık,hüzünlü,hayat bezgini Enis,en çok o korkuyor bu aşktan,ilişkilerinin bilinmesinden.Hayat dolu,umutlu,cesur,Enis e bin tane adım atan ama Enis ten karşılık göremeyen Jack.Ve toplum,aslına bakarsanız her iki erkekte toplumun onlardan beklenen rollerini yerine getirmiş,evlenmiş ve baba olmuşlardır;ama toplum Jack ve Enis in aşklarını kaldırabilecek genişliğe sahip bir toplum değildir.Rollerini oynarlarken bir yandan da birer suçlu gibi aşklarını kuytu köşelerde suç işliyormuşcasına saklanarak yaşamaktadırlar.Toplum onlara bu aşkı layık görmemektedir.Erkeksen erkek olmalısın eşine ve çocuklarına bakmalı,evine ekmek getirmelisin.Bunları yapmaz ve bir erkeği seversen;potansiyel sapık,hastalıklı insan,ahlaksız adam,doğuştan günahkar,ibne damgası yersin;en kötüsü mü "öldürülürsün".

Böyle bir aşk için çok ama çok fazla mücadele etmek gerekir.Bunu daha çok Jack gerçekleştirmiş gibi görünse de verilen tavizler,bi türlü bir araya gelememenin verdiği sıkıntı,verilen büyük mücadeleler bu aşka değerdi.Çünkü bu aşkın gücü çok ama çok büyüktü.Bu filmle ilgili aklıma kazınan en önemli sahne o kanlı gömleğe bulaşan büyüüüük pişmanlık,özlem ve hüzündür.
---spoiler---

Bana göre Ang Lee nin başarısının sırrı,eş cinsel aşkı evrensel boyutlara taşıyıp bunu sabit homofobik insanların dışında tüm insanlara sevdirebilmesidir.Brokeback Dağında ki hikaye bir şekilde tüm insanlara ulaşabilecek büyülü bir güce sahip.Bu gücün sırrı yüzyıllardır süregelen "aşk" ögesinin herkese dokunacak şekilde şiirsel bir dille ve muhteşem bir görsellikle anlatılmasıdır.Bir diğer göz ardı edilemez gerçek ise tabi ki oyuncuların karakterlerle bir bütün olup tüm hissiyatı seyirciye verebilmesidir.Sanmıyorum ki böylesine güçlü bir olguya herhangi bir insanoğlu sırtını dönebilsin.Dünya üzerinde ki en büyük gücün aşk olabileceğini düşünürsek ve dünya üzerindeki her bir insanın bu hissiyatı tadabildiğini varsayarsak,bu filmin gücü hiçte yabana atılacak cinsten olmayacaktır.
3
1 yıl önce
alicancam profil resmi
alicancam
Film sadece bi tane eşcinsel fimi çekelim amacıyla çekilmiş. Sürükleyicilik sıfır, senaryo kötü, oyunculuklar orta düzeyde (ki kadro iyi aslında). Herhangi bir film hakkında kötü birşey söylemek istemem ama izlemeseniz de olur türünden.
2
neredeyse 3 yıl önce
Denizhan profil resmi
Denizhan
Eskon filmin içine s....n şimdiden teşekkürler.
3
3 yıl önce
eskon profil resmi
eskon
iki amerikalı genç kovboyun hayat hikayesi.
0
3 yıldan fazla önce

Brokeback Mountain filmini beğenenler

Brokeback Mountain filmini içeren raflar

Brokeback Mountain filmi hakkında ilgi çekici içerikler