Kaptan Fantastik (Captain Fantastic) (2016)

Kaptan Fantastik (2016)
Captain Fantastic

Puan Like 8.6 / 61 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
118 dakika
Philosophy Ben Cash, ABD’nin Kuzeybatı Pasifik ormanlarında, 6 çocuğu ile beraber bir kabinde medeniyetten izole bir hayat yaşamaktadır. Bu izole ortamda ebeveynlik, kendi doğrularını yaratmıştır ve çocuklar moderniteye karşı bir bağışıklık kazanamamışlardır. Ben, kendini çocuklarını büyük bir titizlikle hem fiziksel hem de entelektüel olarak yetiştirmeye adamıştır. Fakat karısı Leslie’nin ani ölümünün ardından bütün düzeni yerle bir olur, ve Ben, ailesini şehre getirmek zorunda kalır. Şehir medeniyeti içinde çocuklar şehirle, Ben ise ebeveynlik yöntemleri ile yüzleşmek zorunda kalacaktır. Çünkü Ben’in ebeveynlik anlayışıyla dünyanınki birbirine hiç benzememektedir. Viggo Mortensen, George MacKay, Samantha Isler'ın başrollerinde oynadığı filmin yönetmeni ve senaristi ise Matt Ross. (Alıntı:beyazperde.com)

Yorumlar

buyukbalik profil resmi
buyukbalik
Son yıllarda izlediğim en tatlı filmlerden biri. Hayatta bize dair ne var? Ben söyleyeyim. Umut, sevgi, aşk, pişmanlık, hayal kırıklığı, özlem, hatalar... İşte hepsi bu filmde var. Çok güzelsiniz çok!
29 gün önce
arifcicek profil resmi
arifcicek
Into the wild filmin biraz arşa yükselmiş halidir. Topluma ve sisteme karşı olarak doğal ortamda yaşayan bir ailenin hikayesi. Böyle doğal yaşam falan güzel ama insan bir yerden sonra maalesef sisteme uymak zorundadır. Restaurant sahnesi bunun en güzel örneği olmuş. Onun dışında çocukların filozof olacak kadar derinliğe sahip olması etkileyiciydi. Film olarak bakmamak lazım, eğer öyle bakmazsak güzel film.
2 ay önce
Sefa profil resmi
Sefa
Hayata bakış açısı ve yaşam tarzı farklı olan Ben ve ailesinin muazzam hikayesi. İnanılmaz mesajlar barındırıyor. Hemen hemen her şeyi eleştiriyor. Tek kelimeyle bayıldım.
8 ay önce
kaptankaptanim profil resmi
kaptankaptanim
Tam bir Amerikan filmiydi. Mezar taşı sahnesinde dogmalara, ilkelere ne kadar karşı çıkılmaya çalışılsa da amaca ulaşmış olsanız da anınız kalacak. Anıları düzen güçleri kontrol eder diyordu film. Başlangıcındaki stalinist, troçkist, maoist düşünceleri sıra sıra verip diyalektik materyalizm ile dalga geçişine hiç girmiyorum. Ormanda kalınırsa bu hayatı sürdürmek mümkün kesinlikle ama orası için bile arsayı birilerinden satın almak zorundasın. Filmin dayatmaya çalıştığı durum dışında bazı eleştiriler organik olarak ortaya çıkıyor. Örneğin herkes karavana polis girdiğinde ortaya çıkacak anı anlayabilir ama kontrast kurarsanız dinle korkutulan, rahatsız edilen bir otorite mekanizmasını da görmüş olursunuz. Ya da otoriteye karşı gelmek için otorite yaratıp bunu çok geç fark etmek gibi. Sanki film anlatmak istediğini zıtları ile sunuyor gibiydi. Biri diyalektik mi demişti? Gözlükler, tonlarca kıyafet, estetik zevk vb şeyi bir arada sunup sonra sahte ihtiyaç tatavası yapması gene mantık hatalarını ortaya çıkarıyor. İlkel silahlar yerine marketten alınan av bıçakları da cabası. Başkalarının yaptığı ürünü çalmaktır kullanmaktır anarşizm diyor. Her şeye ufaktan sokuşturup en sonunda düşünceyi yıkması zaten bu filmi klasik bir Hollywood filmi ile aynı kefeye koymama neden oldu gözümde. Sokrates bile değişimin kurbanı olmuşken Platon'un devletini etkileyici bulmak neden de diyordu çaktırmadan ama değişimin esiri olmamak için insan ruhunun da değişmesi şart. Hegel'e devam ediyor muyuz!?
8 ay önce
phoebe profil resmi
phoebe
Ben oldukça beğendim. Enteresan bir konu güzel işleyiş ve güzel mesajları olan anlamlı bir film.Sevdim, severek izledim. Listenizde varsa izlemeyi düşünüyorsanız hiç ertelemeyin.
9 ay önce
VforKukuletta profil resmi
VforKukuletta
Filmde aklıma Mahmut Hoca'nın ''Okul sadece dört yanı duvarla çevrili, tepesinde dam olan yer değildir. Okul her yerdir. Sırasında bir orman, sırasında dağ başı. Öğrenmenin, bilginin var olduğu her yer okuldur. '' tanımı geldi. 7/10 bir film, izlenir :)
neredeyse 2 yıl önce
nihan.dideden profil resmi
nihan.dideden
bayıldım ya :) böyle bir hayatı yaşamanın hayalini hep kurardım.hayaller hayatlarla denk düşmese de film olarak izlemek harikaydı.hiç bitmesin istedim ve sonuna kadar filmin içindeydim tüm ruhumla.kesinlikle tekrar tekrar izlenebilir.
neredeyse 2 yıl önce
untildawn profil resmi
untildawn
Tatlı su muhalifi görüşüne pek katılmıyorum. -spoiler
O kadar irade/prensip vs. sahibi bir insanın bile demekki sistemin ucundan tutması gerekebiliyor yaşamını devam ettirmek için. -end of spoiler.
Sonunun nasıl bittiği değil vermek istediği mesajlar bu filmin özetidir bence. Tam bir "No Strings on me" yapıtı. Çok iyi. 8/10
2 yıl önce
cimcini profil resmi
cimcini
bu da maalesef cok amerikan geldi. anlatilmaya calisolan dusunce guzel icin bir sey diyemem. yime yaslandigimi hatirlayan bir film daha diyor ama biraz daha iyi diyerek yeni filmlere yoneliyorum
2 yıl önce
VeryApe profil resmi
VeryApe
sisteme muhalif başlayıp sistemle koyun koyuna biten, tatlı su muhalifi film. amerikanyalının sistem eleştirisi bu kadar olur zaten.
2 yıl önce
Onrmrtsck profil resmi
Onrmrtsck
Sistemsel eleştiriyi aile samimiyetinde anlatan film.Dogmaları tek kalemde red ediyor. "Gerçek" , radikal doğruları ise hiç çarpıtmadan yüzümüze vuruyor. Cast seçimini kusursuz yapmışlar.Viggo Mortensen'in o şair ve aykırı yönü filmin sancağı olmuş diyebilirim. Çocuklar da muhteşem iş çıkarmış. Telaffuzu zor, komplike sıralı cümleleri bir filozof edasında içtenlikle okumuşlar. Gerçekten harikaydı. Konu ve kurgu ise sıradandı. Yani oyunculuk iyi olmasa yüzüne bakılacak bir film değil. Ama dediğim gibi cast muhteşem olmuş. Kesinlikle izlenilmesi lazım.
2 yıl önce
mtufan profil resmi
mtufan
spoiler sayılabilir--------> sosyal hayat eleştirisinin tavan yaptığı film de evlatları için en iyisini istemiş bir baba görüyorum. bu kadar başarılı olabilecek miyim sorusu beynimin bir köşesinden öbür köşesine çarptı durdu. diğer yandan ben cash ın bu tutumunun olumsuz yanları da gözümüze sokulmuş. ki bu yanı george mackay ın canlandırdığı bodevan karakteri ile göstermiş. filmdeki en ağır yük onun omuzlarında olmasına rağmen ustalıkla atlatmış. bodevan ın marketteki 3 kız, ilk öptüğü kız ile toplu halde kuzenlerle olan sahnelerde bu yaşam tarzının eksikliği iyi yansıtılmış. ayrıca kuzenleriyle olan sahnelerde seyirciye yetiştirme tarzı olarak 2 farklı doğru gösterilmiş ve film birini seçmemiş. bu kararı izleyiciye bırakmış ki anlatımında tarafsız olması hoşuma gitti.
içeriğinde fikir ve din açısından da anlatımlar mevcut. yorumum ise filmin dini de bir fikir olarak gördüğü. eşinin cenaze törenindeki konuşması ve riske girip vasiyetine uyarak yakması da filmin bu konuda taraf tuttuğunu düşündürdü. dinin, fikir olduğunu ve fikirlerin de istendiğinde değiştirilebileceğini savundu. bu da gömülen bir toplumda neden yaktıklarını açıkladı. bunu da izleyiciye bırakmalıydı. ekranı duygusallık kaplasın diye koymuşlar yaktıkları sahneyi. koymasalardı söz söyleme hakkımız olurdu diye düşünüyorum. mantıksız gelen çocukları kayınpederine emanet edip giderken otobüsü alması. koca otobüs içinde bir adam. açıkçası otobüsü alması gözüme battı. neden aldığını gördük tabi. almasa gizli yere nasıl sığdıklarını bilmediğimiz çocuklar çıkıp sevgi seli yaratamazdı.
başlarda duygulardan arındırılmış bir yapı gösterilse de adeta duyguların eğitim ile değil iç güdüsel olduğunu vurgularcasına olaylar zinciri paylaşılmış. filmi izlerken zaman nasıl geçti anlamadım ama geçen zamanın hakkını verdiğini düşünüyorum.
2 yıldan fazla önce
ufukercetin profil resmi
ufukercetin
Eğitimi saygıyı sevgiyi başkaldırıyı nasıl güzel anlatmış ve hissettirmiş ..çok sevdim samimi doğal ..
2 yıldan fazla önce
Lalaith profil resmi
Lalaith
Sevdim ben bu aileyi :)
2 yıldan fazla önce
Queenofhearts profil resmi
Queenofhearts
Tek birşey söylenebilir "muhteşem"
2 yıldan fazla önce
starch profil resmi
starch
Cennete benzer görüntülerle başlayan film, ilk dakikalarda vahşete, kana büründü. Benim bu filmi izlemem mümkün değil.
2 yıldan fazla önce
lews profil resmi
lews
Senaryosu, oyunculukların doğallığı ve filmin kurgusu beni direk içine aldı . Sıradışı bir baba ve anne ve onların çocuklarını yetiştirm tarzı belki cok gerçekci deil belki modern insana ters ama benimde böyle cocuklarım olsun diye dedim icimden. Filmdeki birçok şey size sacma gelebilir ama izlerkez huzur bulup bolbol duygulanacagınız bir yapım olmuş. Viggo Mortensen oyunculugu o kadar iyiydi ki bir an aragorn oldugunu bile unuttum ki biz onu hep aragorn olarak bilicez.
2 yıldan fazla önce
burcst profil resmi
burcst
Bu filmden o kadar etkilendim ki, klasik ağlatma sahneleri olmamasına rağmen çoğu sahnede gözyaşlarımı tutamadım.Çocuklara yaşamı doğal haliyle algılamayı,olduğu gibi kabul etmeyi öğretmiş bir baba var ve bunu hiçbir şeyi dramatize etmeden;onlara utanç,kızgınlık,korku duygularını yaşatmadan yapıyor.Bunun sonucunda bozulmamış birer yetişkin haline dönüşmeleri çok olası.Yaşadığımız hayatta bunu başarmanın imkanı var mı diye düşünmenizi sağlıyor..2 küçük sarıkafaya da bayıldım :) Hiç vakit geçirmeden izlenmeli.
2 yıldan fazla önce
ecemcelikkol profil resmi
ecemcelikkol
Ya bu filme ne denilir bilmiyorum. Bayıldım. Biraz ön yargılıydım filmi izlemeden önce ama bu kadar iyi olduğunu bilseydim hiç bekletmezdim. Harika, hemen izleyin, izletin.
2 yıldan fazla önce
phoeniks profil resmi
phoeniks
Beklentim bu kadar yüksek değildi başlarken açıkçası bir filmin benim önyargımı yıkmasına hiç bu kadar sevinmemiştim. Kapitalist sistem eleştirlsi, yaşam tarzına bunun yansıması o kadar güzel aktarılmış ki neredeyse özendirecek derecede -hakikaten de özenerek kıskanarak izledim itiraf etmek gerekirse- fakat bu sistem öylesine kurulu ki bir şekilde er yada geç dahil olmak zorunda kalabiliyoruz ve bu muhteşem film harika bir sistem eleştirisi örneği. mutlaka izleyin.
2 yıldan fazla önce
eminuk profil resmi
eminuk
İzlemeden sempati duymakta haklıymışım. Beklentimin bu kadar yüksek olması başta korkutsa da, filmin seyri beni rahatlattı, başlangıcı bitişinin de guzel olacaginin teminatı oldu açıkçası. Filmde sunulan hayat ağzımızı sulandırsa da (doğal ürünler, sabah sporları, ateş başında müzik, ailecek kitap okuma vb. ) sonrasında görüyoruz ki hayat çok daha farklı. Hayat dik bir kayadan, vahşi ormandan daha tehlikeli. Bu sebeple böyle ütopik bir yaşam tarzından gerçek bir hikaye çıkmış. Her şeyi güllük gülistanlık gösterseydi ne kadar eğlenceli bir fikir olursa olsun, gercekcilikten uzaklaştığı için bu kadar etkileyici olmayacaktı . Filmin en önemli başarısı konudan ziyade yardımcı öğelerin süper uyumu. Yardımcı oyuncular, kıyafetler, müzikler ve doğa ayrılmaz bir bütündü. Bu arada Viggo Mortensen cenazede giydiği tuhaf gömleği 1991 yapımı Indian Runner filminde de giymiş. Herkese tavsiye edebileceğim bir film daha bulduğum için mutluyum. Teşekkürler Matt Rossi.
2 yıldan fazla önce
umrant profil resmi
umrant
Dil ile eleştirmek öyle kolay ki,önemli olan eyleme dökebilmek onu.Yanıbaşımızda bir sene geçince üstünden eskidi diye yenilemek isteyeceğimiz cep telefonları var mesela,yüzde 50 indirim var diye aslında yüzde yüzde 100 kârla satılan giysiler yok mu gardroplarımızda?
Heh işte bu bir eleştiri,ama boş bir eleştiri.Filmde bu noktada çok iyi zaten,aldığımız eğitim ne kadar eğitim,haz aldığımız şeyler ne kadar insan doğasına uygun.Bab, belki eleştirdiği ve kaygı duyduğu için kapitalist yaşamdan uzak durdu ve .Belki hata bile yaptı eleştirisini ortaya koyarken,çünkü dünya çürümeye devam ederken mutlaka senin olduğun yerede ulaşıyor bir şekilde.Bu yüzde belki hata yaptı Ama kabul edelim "güzel bir hata"ydı. Boş geveziliklerden daha anlamlı bir hata.Çünkü o bir eylem.
0
0
2 yıldan fazla önce
Kek profil resmi
Kek
film dünya düzeninin içinde kendi özgür düzenimizi kurabileceğimize yönelik bir umutlandırma filizleri vermek amaçlıyor sanki. müzikler ve doğal görsellik zaten insanı e bizde gidelim, çadırım nerdeydi dedirtiyor. üstüne üstelik başucuna alınır bir film. izlemeye değer, oyunculukları görmeye değer
2 yıldan fazla önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Hayat düzenini sorgulayan güzel bir film. Çok değerli görülen şeylerin aslnda mantıksız olduğunu vurguladığı bir kaç güzel yer var. Oyunculuklar da çok başarılı. Mortensen'e söylenecek laf yok zaten ama çocuklar da çok iyiydi. 8/10
2 yıldan fazla önce
Mine.Ce profil resmi
Mine.Ce
Hepimizin aklında düzene karşı durma, kendi hayatını yaşama, kendi ütopyasını oluşturma arzusu vardır. İzlerken kendimle çatıştığım konular olmasına rağmen duygu olarak çok iyi hissettirdi bu film gerçekten. Little Miss Sunshine filmini sevenler hiç kaçırmasınlar, bu bence birkaç tık daha ilerde hatta. Unutmayın kurulu düzen içerisinde de kendi özgürlüğünüzü yaratabilirsiniz...
Viggo Mortensen muhteşem bir oyuncu olduğunu bir kez daha göstermiş. Bu arada Rellian rolündeki Nicholas Hamilton bence çok başarılı bir genç oyuncu, İlerde onu çok göreceğimizi umut ediyorum. Nedense bana Leonardo DiCaprio'yu hatırlattı. İzlemek isteyenler hiç beklemesinler...İyi seyirler...
2 yıldan fazla önce
mervyazc profil resmi
mervyazc
''Eğer hiç umut olmadığını farz edersen,hiç umut olmayacağını garantilmiş olursun.Eğer özgürlük için bir iç gücünün olduğunu farzedersen, bir şeyleri değiştirme şansın olur daha sonra dünyayı daha iyi hale getirmek için katkıda bulunma olasılığın var.'' Ölmeden önce izlenmesi gereken filmlerden bence :)kesinlikle izleyin izlettirin.
2 yıldan fazla önce
bleim profil resmi
bleim
Bir "kıymetli"niz varsa, onunla izleyin.
2 yıldan fazla önce
neway profil resmi
neway
Bir tık abartılı anlatımı olsa da insanda kaçıp gitme isteği yaratacak kadar başarılı.
2 yıldan fazla önce
KARAGEYIK profil resmi
KARAGEYIK
Bu dünyada bu dünya gerçeklerine çokda uymayan, fantastik bir hayat yaşama hayllerimin zirve yaptığı bir dönemde, en iyisini yapsan ahanda sana karşılacağın muhtemel zorluklardan bir kısmı diyen bir film olarak karşıma çıktı. Bana sorarsanız tam bir baş yapıt. İyisi mi siz bana sormayın. İzleyin kendiniz karar verin...
2 yıldan fazla önce
gala profil resmi
gala
efsaneler adlı rafınız varsa, çok yakışır.
2 yıldan fazla önce
UNALILK profil resmi
UNALILK
Yalanlar üzerine kurulu bir dünyada yaşayıp gidiyoruz işte :) muhteşem film... "Beautiful Mistake"
2 yıldan fazla önce
otekiben profil resmi
otekiben
bir hayli ütopik bir hayalin hayat bulduğu sıcacık film. tapılası bir ailenin anarşi denemesi. yaptığı göndermelerden annenin favori şarkısına kadar, her şey güzeldi. biraz daha az romantik bir akışı olsaydı unutulmazlarım arasına girerdi.
2 yıldan fazla önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
Sisteme karşı güzel bir eleştiri filmi olmuş.
2 yıldan fazla önce
mrfaruk profil resmi
mrfaruk
Ben Cash, ABD’nin Kuzeybatı Pasifik ormanlarında, 6 çocuğu ile beraber bir kabinde medeniyetten izole bir hayat yaşamaktadır. Bu izole ortamda ebeveynlik, kendi doğrularını yaratmıştır ve çocuklar moderniteye karşı bir bağışıklık kazanamamışlardır. Ben, kendini çocuklarını büyük bir titizlikle hem fiziksel hem de entelektüel olarak yetiştirmeye adamıştır. Fakat karısı Leslie’nin ani ölümünün ardından bütün düzeni yerle bir olur, ve Ben, ailesini şehre getirmek zorunda kalır. Şehir medeniyeti içinde çocuklar şehirle, Ben ise ebeveynlik yöntemleri ile yüzleşmek zorunda kalacaktır. Çünkü Ben’in ebeveynlik anlayışıyla dünyanınki birbirine hiç benzememektedir.
2 yıldan fazla önce

Captain Fantastic filmini beğenenler

Captain Fantastic filmi hakkında ilgi çekici içerikler