Carol (2015) afişi

Carol (2015)

Puan Like 420736f74984641283fb4653fb9afe852723a183e63bea64e60fbd53aa48904e 8.0 / 7 kullanıcı
Senin Puanın
Etiketler Romantik, LGBT, Sanat Eseri
Yönetmen
Ülke
İngiltere
Süresi
118 dakika
mineucar Orta yaşının güzelliğini süren Carol; 1950’lilerin New York’unda pek çok Amerikalı kadının imreneceği bir hayat sürmektedir. Evli olmasına rağmen kocasından boşanmak ister ve kızının velayetini alabilmek için savaş vermektedir. Therese henüz yolun başında genç bir kadındır. Bir butikte mağaza görevlisi olarak çalışmakta, günlerini sıradan bir şekilde doldururken, bu koca şehirde kimliğini aramaktadır. Bu iki farklı dünyaya ait kadının, Carol ve Therese’nin yolları Manhattan semtinin bu lüks butiğinde kesişir. Carol, Therese’yi görür görmez genç kadının güzelliğinden etkilenir.

Yorumlar

BirKusOlsam profil resmi
BirKusOlsam
50'li yılların atmosferini, naif müziklerle tamamlayıp, cesur oyunculuklarla yansıtan, kimileri için kabul göremeyecek bir konuyu işleyen hoş bir yapım bence. Cate Blanchett'ın asilliği bu filme çok yakışmış. Giyimiyle, saçlarıyla, makyajıyla, ve tabi ki oyunculuğuyla her sahnede asalet akıyor kadından. Filmin tonu ve renklerini de çok beğendim. Süresi daha kısa olabilirdi.
2
4 ay önce
raziyeozenli profil resmi
raziyeozenli
harika film! cate blanchett ve rooney mara en sevdiğim kadın oyuncular olunca bu film benim için nimet :D
5
4 ay önce
Heisenberg94 profil resmi
Heisenberg94
Konuya eşcinsellik olarak bakmak çok düz mantık bence. Feminizmin ataerkil bir topluma karşı bir üstünlüğü var bu filmde. Çünkü iki kadında kendi koca ve sevgililerini terkediyor ve ayrıca Carol'ın baskın taraf olması çok güzel yansıtılmış filmde. Bir çok şey işlenmiş 50li yılları yansıtan bu tarz filmlerde lezbiyen karakterlerden birinin genelde sanatla ya da fotoğrafla ilgisi olabiliyor bu da Therese üzerinden yansıtılmış kısacası iki kendi içinde yalnız kadının toplumun normlarından ve baskısından kaçarak birbirlerine denk gelmeleri iyi işlenmiş ama eksikler de tabi ki yok değil yine de filmi beğendim.
1
8 ay önce
psykhe profil resmi
psykhe
Cate 'in oyunculuğu ... Yumuşak müzik ... Rooney mara nın güzelliği ... Çok beğendim be
2
10 ay önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
O, nasıl bir asalettir...
2
10 ay önce
selinblgn profil resmi
selinblgn
Görsel açıdan her şey güzel de iki güzel kadın , bir de sevişme sahnemiz var yeterli gibi düşünülmüş sanki.
3
1 yıldan fazla önce
buketaktas profil resmi
buketaktas
sade,saf ve karşılıksız ilişkilerle dolu güzel oyunculukların sergilendiği zarif film
2
neredeyse 2 yıl önce
aysu profil resmi
aysu
Çok zarif ve abartısız...
2
neredeyse 2 yıl önce
eminuk profil resmi
eminuk
Filmi genel olarak begensem de eksiklikler fazlaydı. Bir kere bu ikilinin bir araya gelme hikayesi çok üstünkörü verilmiş. Ne oldu da bu genç kızımız böyle bir eğilime sahip oldu. Filmin adı Carol olabilir ama Rooney e biraz daha şans verilebilirdi. Bu kizin ailesi var mı ? , nerden gelir? , nereye gider? Pek çok soru işareti var kafamda. Carol a ilgi duyacak genç bir kız bulalım, gerisini koyverelim demişler gibi geldi. Oyunculuklar ve müzikler sayesinde orta derecede beğendiğim filmler arasına girdi.
3
neredeyse 2 yıl önce
totkymotky profil resmi
totkymotky
Bugünün dünyasında pek ilgi çekici bulamadığım bir film. Eşcinsel temalı çok film güzel senaryolarla harmanlanıp izleyiciye sunuldu. Carol da onlardan biriydi bana göre. Oyunculuk, görsellik vs. hoştu fakat dediğim gibi bu filmin ne kadar iyi olduğu fazla abartılmamalı ki izlemeye gidenler de beklentiyi yüksek tutmasın.
0
neredeyse 2 yıl önce
gorkemgorse profil resmi
gorkemgorse
Oyunculuklarıyla müzikleriyle çok güzel bir filmdi cate blanchett'in klasslığı aldı götürdü filmi.
2
neredeyse 2 yıl önce
sisyphos77 profil resmi
sisyphos77
Cate Blanchett'in elleri, müstehzi gülüşleri ve bir kadın bu kadar mu güzel sigara içer..
3
neredeyse 2 yıl önce
tyler712 profil resmi
tyler712
Festivalde izledikten sonra geçen gün özel gösterimde tekrar izlediğim "Carol" son beş yılda vizyona giren -en iyi beş- filmden biridir. 90'ların en iyilerinden "Safe" ve 2000'lerin iyi filmlerinden "Far From Heaven" ve "I am Not There" ile çok sevdiğim yönetmen Todd Haynes 2010'lara da şimdiden damgasını bir başyapıt ile koydu. Yönetmen, Carol'da içten içe yalnızlaşan iki kadın karakterin birbirlerine duyduğu aşk'ı -şiirsel dokunuşlarla, yer yer flu kamera tercihleri ile- perdeye çok çok iyi yansıtmış. Duygusal yönden parça parça olmuş Carol (Cate B.) ve saf bir kızın gerçekten hissettiği bir aşkı yansıtması yönünden Therese (R.Mara) muhteşemler. En iyi film dalında aday olamaması Oscar'ın her seneki ayıplarından (alıştık artık) ama bu sefer ki geçmişte ki skandal kararlar tarzında bir ayıptır. Son olarak ölçülü olarak kullanılmış enfes müzikleri ve diğer herşeyi ile de 2000 yapımı "In the Mood for Love" sonrası en iyi aşk filmi.
7
neredeyse 2 yıl önce
.SimS. profil resmi
.SimS.
beklentimi çok yüksek tuttuğumdan dolayı mı yoksa filmin durağan , tek düze ilerleyişinden mi bilmem istediğim tadı alamadım filmden daha doğrusu beklediğimi bulamadım ... ewet filmi beğendim gerek konusu gerek oyunculuklarla we retro tarzıyla kesinlikle etkileyici bir yönü war ama özellikle ilk 1 saat gerçekten sıkıldım , bir aşk filmi değildi bence çünkü o aşkı anlatacak hissettirecek ya da aşkın ortaya çıkışını görebileceğimiz bir sahne yoktu , oscar adaylığına gelirsek bence aday olmasında büyük etken konusu çünkü zamanında ırkçılık ile ilgili yapılan filmler neyse bu dönemde we önümüzde ki 10-20 yılda eşcinsellikle ilgili yapılan filmlerde öyle olacak , yaşanılan acılar yasaklar ws her zaman sinemayı besliyor ... oyunculuklar iyiydi ama açıkçası oscarlık bir şey yoktu bence .. orta halli rafıma beğenerek ekleyeceğim bir film oldu :) we not olarak : bazen fragman filmden daha çok etkiler bu filmin fragmanı da öyleydi :)
1
neredeyse 2 yıl önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Yorumlarda bu kadar naif kelimesi görünce beklentim düştü zaten :) iyi de olmuş. Sıkıcı bir film ağır işliyor bazı dialogları karşılıklı konuşmaları cevapları da manasız buldum. Oyunculuklar kötü değil ama özellikle Cate'in daha iyi çok fazla oyunculuğunu izlemiştim beklentim yüksek olduğundan çok etkilemedi o da. Mara ise başarılıydı. Genel olarak çok beğenmediğim adaylıklar hakkında bilgim olsun diye bitirdiğim bir film oldu 4,5/10
3
neredeyse 2 yıl önce
satir.arasi profil resmi
satir.arasi
Baya etkilendiğim bir film oldu. Oyunculuk harika. Müzikler de enfes bir tat vermiş. Umarım Oscar alır.
3
neredeyse 2 yıl önce
burcst profil resmi
burcst
Bu filmle Cate Blanchett'e bir kez daha hayran kaldım.Ses tonu bile karizmatik.Saçıyla başıyla,duruşu ve bakışıyla sanki tam Carol olmak için yaratılmış.Filmdeki görüntüleri, renkleri ve müzikleri çok sevdim.Oyunculuklar da çok başarılı.Yer yer hüzünlendiren,naif,duygusal bir film.
13
neredeyse 2 yıl önce
Brook profil resmi
Brook
Oscar konusunda çok iddialı bulmasam da fena film değildi. Oyunculukları beğendim şahsen. Konu itibari ile de aslında bazı durumları sorgulamanıza neden olacak türden bir filmdi. İzlemek isteyenlere şimdiden iyi seyirler.
5
neredeyse 2 yıl önce
Turuncuklaket profil resmi
Turuncuklaket
Konu itibariyle beni çok çekmedi başta tereddütle izledim ama ben de çok naif buldum. Müziklerine bayıldım ve film bittiğinden beri ardı ardına dinledim.Rooney mara'nın tarzı çok hoştu, Audrey Hepburn'ü anımsatan tarzıyla ve muhteşem oyunculuğuyla oscarı kesinlikle hakettiğini düşünüyorum. Filmin o havasını o retroluğunu filan sevdim daha çok hikayeden ziyade. Hemen bir koşu gidip saçlarımı kestirmek ve bir sigara yakmak isteğini çok kuvvetli hissettim filmin müziği eşliğinde. Ve tabi Teoman'ın dizeleri yankılandı kulağımda ''Hani çok sevdiğin o filmi gördükten sonra kısacık kestirip saçlarını içtin ilk sigaranı'' Bu aralar çok fazla serbest çağrışım yapıyorum film izlerken sanırım. Keyifli seyirler... :)
1
neredeyse 2 yıl önce
lews profil resmi
lews
Yavaş işleyen bir film daha özellikle ilk yarsında çok sıkıldım , senaryo ve kurguyu pek beğenmedim , ama oyunculuklar çok iyiydi , Rooney Mara ya oscar getirebilir bu rol.
0
neredeyse 2 yıl önce
Neutrino profil resmi
Neutrino
Naif ve güzel film...Ama Oscar adaylıklarında bir terslik var.Rooney Mara en iyi kadın oyuncu kategorisinde olmalıydı yardımcı da değil.Müthiş performans.
1
2 yıl önce
Boddah profil resmi
Boddah
Bana göre yılın en güçlü filmiydi.Gücünü besleyen bir çok öge sayabilirim size.Mesela filmin arkasında dönem filmlerini ustalıkla beyaz perdeye yansıtan,bunun yanında enfes sinematografik çekimleriyle büyüleyen Todd Haynes in yönetmen koltuğunda oturması,sahnelere cuk oturmuş çoğunlukla melankolik film müzikleri,sanki Carol karakterini oynamak için dünyaya gelmiş Cate Blanchett,genç ve deneyimsiz aşık Therese rolüne çok ama çok yakışan Rooney Mara ve çoğunlukla romana sadık kalan anlatım dili.

Haynes iki kadının duygularını her daim ön planda tutarak,izleyiciyi bir nevi Therese ve Carol aşkına dahil ediyor.Keza Carol karakterini çok iyi canlandıran Blanchett in bakışlarının içinize işlemesi,mimiklerinden ve bakışlarından deli gibi aşık bir kadını,giyim tarzından 50 lerde yaşayan oldukça şık,asil ve güçlü bir kadını,Rooney Mara nın ise ilk kez aşka tutulmuş genç,güzel ve daha yolun başında Therese i başarıyla canlandırması;bunlar filmi hep bir üst seviyeye taşıyan etmenler.Filmin duygusal havasını katlayarak sizi filme daha da bağlayan Cartel Burwell in film müziklerine değinmeden edemem.

İyi bir sinema izleyicisi olduğunuzu düşünüyorsanız bu filmin sizi bir yerden mutlaka yakalayacağını düşünüyorum.
7
2 yıl önce

Carol filmini beğenenler

Carol filmini içeren raflar

Carol filmi hakkında ilgi çekici içerikler