Cave of Forgotten Dreams (2010) afişi

Cave of Forgotten Dreams (2010)

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler Belgesel
Yönetmen
Ülke
Kanada
Süresi
90 dakika
slymndgn Bilim adamı Werner Herzog ve yanındaki diğer bilim insanları, Fransa’nın güneyinde bulunan Chauvet mağarasına girmek için özel devlet izni alırlar. Bu mağaralarda bulunan kalıntılar ve duvar resimleri, insanlık tarihinin eksik halkalarının yerine oturması için son derece önemlidir.İlk insan ırkına ait bu keşif, tahrip olmaması açısından giriş çıkışlara kapatılmıştır ve bir grup bilim insanı bu sırları dünyaya aktarmak üzere çekimlere başlar.

Yorumlar

cinemarty profil resmi
cinemarty
1994 yılında 3 kaşif Güney Fransa'daki Ardèche Nehri yakınında keşfettikleri mağarada İnsanoğlunun kültür tarihinin en büyük keşiflerinden birini yaptılar. Kaşiflerin lideri Jean-Marie Chauvet onuruna mağara şimdi Chauvet Mağarası adını taşıyor. Bu mağara 32,000 yıl önce yapılmış mağara resimleri barındırıyordu. Paleolitik insanlar; doğayı ve canlıları beyninde artık imgeler, kurgular, hikayeler, mitolojilere dönüştürmeye başlıyor, hem de bunu akbaba kemiklerinden yaptıkları 5 notalı flütten çıkan müzikle beraber. Birde etraflarında ki vadilerde Neandertal'ler dolaşırken. Hayal edebileceğimizin çok ötesinde.
0
12 ay önce
esarialtin profil resmi
esarialtin
Werner Herzog'un belki de insanlık tarihine en büyük miraslarından biri olacak çok önemli bir eseri. İnsan biliminin en önemli bugularından biri Chauvet- Pont d'arc mağraları... Belki türümüzün ilk sanatçısının yatağı olmuş zamanında ... Tamamen doğal bir mucize sonucu korunmuş duvar resimleri im , imge , imgelem arasındaki tarihi bağımızı sordurtuyor bizlere... Ve bir duvar tablosu yapabilecek hayal gücüne ne kadar zamandır sahip olduğumuzu gözlerimizin önüne seriyor... Malesef bilim adamları harici ( o da bir kaçı sadece ) çıplak gözle görmek imkansız ... Bu imkansızlığı 3D görüntüler ve teknolojik televizyonlarımızın sayesinde aşmamız da ne kadar ironiktir??? Çok önemli, özel bir belgesel ...Bir daha hiç göremediğiniz yerlere yolculuğa çıkmak gibi,
0
neredeyse 3 yıl önce

Cave of Forgotten Dreams filmini beğenenler

Cave of Forgotten Dreams filmini içeren raflar

Cave of Forgotten Dreams filmi hakkında ilgi çekici içerikler