Külkedisi Adam (Cinderella Man) (2005)

Külkedisi Adam (2005)
Cinderella Man

Puan Like 7.8 / 10 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
144 dakika
gkhn. Cinderella Man" lakabıyla tanınan ünlü boksör James J. Braddock'un gerçek yaşam öyküsüne dayanan film, Braddock ve ailesinin ABD'deki Büyük Ekonomik Kriz yıllarında yaşadığı sıkıntılı yılları ve verdikleri büyük yaşam mücadelesi. Yoksulluğun, açlığın ve işsizliğin hüküm sürdüğü bir dönemde James Braddock, ailesini açlığa mahkum etmemek için dövüşmüş ve dünya ağır siklet boks şampiyonluğuna kadar yükselmişti.

Yorumlar

.SimS. profil resmi
.SimS.
genel anlamda güzel anlamlı bir yapımdı . film içinde çok güzel mesajlar barındırıyor . hayatı sorgulamaya , duyguarı sorgulamaya güzel bir pencereden bakıyor . Russell ise oyunculuğu ile göz dolduruyor , boks sahnelerinde tam bir savaşçı ve şiddet için doğmuş gibi iken aile sahnelerinde karıncayı bile incitemeyecek yufka yürekli bir adama dönüşüyor ve bu iki zıt karakter arasındaki geçişler ustalıkla aktarılıyor o yüzden gerçekten oyunculuğu çok iyiydi . yer yer durağan ve sıkıcı bir havası da oluyor filmin ama genel havası iyi olduğu için o kadar batmıyor insana . sonuç olarak güzel bir filmdi İŞTE BU OLMUŞ rafıma tereddütsüz giriyor :)
6 ay önce
kaptankaptanim profil resmi
kaptankaptanim
İzlemekte geç kalınmış filmlerin arasına bugün bir yenisini ekliyorum. Bu nasıl bir dramdı onlar nasıl gerçek sahnelerdi öyle ellerim titriyor yazarken. Russell Crowe oyunculuğu ile beni dumura uğrattı. Her an insanlığın yoksulluğuna, çaresizliğine ağlarken buldum kendimi. Ve bunu bazı filmlerdeki gibi duygu sömürerek ya da çocuk masumiyetinin ardına saklanarak gerçekleştirmedi film dünyanın acımasız tüm gerçekleri ile yüzleştirerek yaptı ve gönlümü kazandı. Müziklerinin bazıları Akıl Oyunları'nın müziklerini çağrıştırdı özellikle Central Park sahnesinde çalan müzik. Külkedisi ismi ile yoksulken yalnız olma durumu verilmek istenmiş ama film bunu o kadar tatlı bir şekilde sunuyor ki tek bir kahraman olmaması gerektiğini bunun bir toplum savaşı olduğunu aktarıyor ve tabi ki Amerikan hükümetinin sırf kendi insanlarını savaşa sokmak için önce borsayı çökertmesi sonra aç bırakılmaya yüz tutan bir ortam hazırlaması ve orduya katılmaya mecbur bırakmasından dolayı mağdur olan herkes bir külkedisine dönüşüyor. Külkedisinin Cindrella olması değil Cindrellaların Külkedilerine dönüşmesi savunuluyor. Boks bu anlamda mücadele, çaba, azim, direnç, zafer gibi durumların dışında insanlık savaşını ifade ediyor. Sınıfsal yapıların çatışması... Filmin sembolleri de en az oyunculuk ve tema kadar etkileyici. Örneğin ekmek ile ilgili söylenen sözler Brecht'in "önce ekmek sonra ahlak" savını destekliyor. İrlanda, Milyonluk Bebek filminde olduğu gibi sömürge olarak ezilen halkların bir sembolü idi. Bazı boksörlerin hayatı maç olur hiç evine giremezler, aileleri ile vakit geçiremezler devamlı idman yapmak zorundadırlar ama James J. Braddock'un hayatı gerçek bir maç. Kazanmak zorunda olduğu. Hayatını kazanmak zorunda olan insanların mücadelesi, savaşı. Öyle bir maç düşünün ki kazanmak zorundasınız. Ringte mağlup olmak yaşamda ezilen ya da öteki olmaya benzemez. Bunu, yiyecek yemek olmayan yemek masasında tanrı inancının kırıldığını aktararak çoğu filmde gördüğümüz haç, İsa, Meryem gibi sembollerle desteklemeyip insanın yaşama olan inancı ile anlattığı ve tanrının insanın yanında olmadığını, insanların inanmaya mecbur bırakıldığı ve aciz varlıklar olduğu eleştirisini yaparak çok daha vurucu bir şekilde etkiliyor. Saat 12 olmuş balkabağına dönüşmeden gitsem iyi olur.
8 ay önce
BirKusOlsam profil resmi
BirKusOlsam
Güzel bir biyografi filmidir...Russell Crowe çok iyi bir oyunculuk çıkarmış..Bokstan hoşlanmayanların da izlerken keyif alacaklarını düşünüyorum çünkü filmde bokstan başka şeylerde var,filmi güzel yapanda bunlar zaten.
1 yıldan fazla önce
Insomniac profil resmi
Insomniac
Şimdi filme hangi açıdan yorum yapacağımı bilemedim... Russel Crowe'un film boyu yüzündeki hüzünle karışık cesur ifadesi, karısına aşık bakışları, bu kadar güçlü azimli olmasıyla beraber böylesi naif huylu bir boksçu baba karakteri canlandırması başlı başına müthiş oyunculuk... İnsanın içine işleyen bir başyapıt! Gerçek hikaye olması ekstra bağlıyor filme. Özellikle kulübe gidip "Mecbur kalmasam bunu asla yapmayacağımı bilecek kadar tanırsınız beni...." deyip şapkasını açtığı sahne beni vurdu adeta. Ertelemeyin, izleyin, izlettirin.
neredeyse 3 yıl önce
Harbiyeli profil resmi
Harbiyeli
Mükemmel film ve ders alınacak birçok konu var filmde: Sadakat, cesaret, sebat, tevekkül ve mücadele.. Never give up!
3 yıl önce
Aunveren profil resmi
Aunveren
Sadece normal bir box filmi demek filme büyük haksızlık olur. Bir adamın ailesi için yaptığı fedakarlıklar, sabır ve aşkla elde ettiği başarı, o dönemdeki ekonomik kriz yüzünden çekilen sefalet, çaresiz bir adamın çırpınışları, dürüstlüğün önemi (babanın küçük oğluna verdiği sözü) kısacası herşey var filmde. Başarmaktan başka şansı olmayan bir adam düşünün. Russell Crowe'un müthiş oyunculuğu beni hüngür hüngür ağlatmayı başardı.
3 yıldan fazla önce
Sezgii profil resmi
Sezgii
İnsanın, böyle maddi durumların aileye yaşatabileceği sıkıntıları
düşündükçe yüreği sızlıyor. Fazlasıyla duygulu ve anlamlıydı.^^
3 yıldan fazla önce
alicancam profil resmi
alicancam
Büyük buhran döneminden bir kesit izlemek için bütün filmi seyretmiştim. Boks severler için güzel bir film.
neredeyse 4 yıl önce
RussellCroweHayrani profil resmi
RussellCroweHayrani
Russell Candır can
4 yıldan fazla önce
Ovuzo profil resmi
Ovuzo
Amerika'nın bitmek bilmez büyük buhran ve kurtuluş filmlerinden biri daha. Film çok kötü değil ama büyük buhranı bir boks ringi ve o ringdeki boksör ve ailesini de Amerika şeklinde birer metafor olarak kullanmak artık okyanusun diğer yakasındakileri bile cezbetmeyecek kadar bayatlamış durumda. Yaz sonu gösterime giren filmden Oscar'a dair umutlar beklenmişse de Paul Giamatti'nin en iyi yardımcı erkek oyuncu adaylığından başka bir başarı elde edememiş, türün diğer örneklerine göre kalburüstü ama genel olarak değerlendirildiğinde ise ortalama bir yapım olmaktan öteye geçemeyen bir film.
4 yıldan fazla önce
furkandr profil resmi
furkandr
çok güzel bir box filmi
4 yıldan fazla önce

Cinderella Man filmini beğenenler

Cinderella Man filmi hakkında ilgi çekici içerikler