Yurttas Kane (Citizen Kane) (1941) afişi

Yurttas Kane (1941)
Citizen Kane

Puan Like 420736f74984641283fb4653fb9afe852723a183e63bea64e60fbd53aa48904e 8.6 / 5 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
119 dakika
Noir Orson Welles’in zamanin otesine gecmis bu basyapiti, Amerikan Film Enstitusu tarafindan “Tum Zamanlarin En Iyi Amerikan Filmi” secilmis, Ingiliz Film Enstitusu’nun yaptigi ankette de elestirmenler ve yonetmenlerce “Tum Zamanlarin En Iyi Filmi” unvanina layik gorulmustur. “Yurttas Kane”, bu unvanlari yarim yuzyildan uzun suredir tasimaya devam etmektedir. Filmde, zengin medya patronu Charles Foster Kane, Xanadu’daki gorkemli malikânesinde hayata gozlerini yumar ve son nefesini verirken, basucundakilere kimsenin anlam veremedigi bir sozcuk fisildar: “Rosebud”. Butun medya, Kane’in son sozunun anlamini bulmak icin harekete gecer ve konusulan her kisi, Kane’in hayatinin farkli bir yonunu ortaya cikartir. Ancak “Rosebud” gizemini korur.

Fragman bulunamadı.

Yorumlar

ecemcelikkol profil resmi
ecemcelikkol
Oğuz Onaran'la film analizi dersinde analiz maratonumuza bu filmle başladık. Film ışık ve gölgelerin kullanımı, kamera hareketleri, o dönem eşine rastlanılmamış lens kullanımı ve ilk kez alan derinliğini göstermesi bakımından bir devrim niteliğinde. Konu olarak belki klişe, sıkıcı bir hikaye ama sinema tarihinde teknik anlamda çok önemli yeri olan film izlenilmesi gereken bir yapım.
4
6 ay önce
Neclaa profil resmi
Neclaa
Filmi izlerken siz de kendinizi "rosebud" un ne olduğunu öğrenmek için gönderilmiş bir dedektif gibi hissediyorsunuz. Acaba ne olabilir diye düşünüp her bir ayrıntıya dikkat edip film boyu heyecanınızı yüksek tutuyorsunuz. Ben sıkıcı olduğunu düşünmüyorum. Bilakis geri dönüşler rosebud' u anlamak için gerekli sahnelerdi. Çekildiği zaman da düşünülünce çok güzel bir film olmuş, tavsiye edilir.
0
11 ay önce
bukowski profil resmi
bukowski
kamera açıları , sahne geçişleri ve öykü zamanın ötesindeydi.119 dakika boyunca "rosebud"un ne olduğu hakkında seyiciyi diken üstünde tutup meraklandırıyor ve flasbacklerle zamanda geriye götürüp kane hakkında bilgiler veriyordu.ustacaydı.bir çok filmin şu anda yapamadığını 1941 senesinde yapmış bir film
2
1 yıldan fazla önce
lews profil resmi
lews
Bir klasik yapıldığı döneme damga vurmus hala da izlenenler arasında yine de biraz abartılı buldum benimde beklentimin altında kaldı , ama 1941 filmi tabi aradan cok zaman gecti o yüzden su zamanda izlenince yeterli gelmeyebilir.
0
neredeyse 2 yıl önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Güzel konu, hoş senaryo fakat yüksek beklentilerime karşılık verdi diyemem.
0
2 yıldan fazla önce
eskon profil resmi
eskon
sadece sinemaya gerçekten gönül vermiş gerçek sinefillerin izleyebileceği bir klasik. izlediği en eski film 2010'da çekilmiş olanlar izlemesin
0
3 yıl önce
KARAGEYIK profil resmi
KARAGEYIK
Genelde sinema elştirmenlerinin yüzyılın en iyi filmleri içersine yerleştirdiği bir film. Sırf bu yüzden merak ettim izledim. Ancak İzlemeyen arkadaşlara şunu söyleyebilirim çok şey kaçırmadınız. Evet belki çelkildiği döneme göre yenilikçi ve hatta bir ilk film olabilir. Ancak iyi bir sanat eseride yapıldığı zamanın ve kültürün dışına taşabiliyorsa o zaman iyi bir sanat eseri olmayı hakediyor, yanılıyor muyum? Kötü film mi hayır. Ancak filme harcadığım zamana değer miydi emin değilim. Belki de eleştirmenlerin yada filmi sevenlerin gördüğü benim göremediğim şeyler vardır bilemiyorum. Benim önerim Sinema-televizyon öğrencisiyseniz yada bir sinefilseniz izleyin, gişe filmlerinden hoşlanıyor, popüler filmleri seviyorsanız uzak durun.
0
3 yıldan fazla önce
kont.h.es profil resmi
kont.h.es
Orson Welles dehasının sinemaya armağanı...
0
3 yıldan fazla önce

Citizen Kane filmini beğenenler

Citizen Kane filmini içeren raflar

Citizen Kane filmi hakkında ilgi çekici içerikler