Yurttaş Kane (Citizen Kane) (1941)

Yurttaş Kane (1941)Citizen Kane

Puan 8.4 / 10
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
119 dakika
180
4
423
165
Özet Fragman Beğenenler
Rainbow profil fotoğrafı
Rainbow
''Rosebud'' kelimede ne kadar hikmet varmış ki adına sinema tarihi için pek çok ilke imza atan filmi oluşuvermiş. Gerçi hedef Charles Foster'in hayatını anlatmak. Resim tablosu gibi çekimleri olan bu devrim niteliğindeki filminde 'Parayla saadet olur mu' die haykıra haykıra soruyor sevgili Orson Welles..Zamanına göre değerlendirildiğinde Amerikan kültürünün aşırılığını, doyumsuzluğunu ve tatminsizliğini yansıtan cüretkar bir yapım olmuş.
error_outline
melihkaya profil fotoğrafı
melihkaya
Şu anda izlediğimiz sinemanın yapı taşlarından bazılarının atıldığı filmdir. Sinema tarihine ve geçmişe merakınız var ise izlemenizde yarar var.
error_outline
RatedR profil fotoğrafı
RatedR
Replikleri efsane olan harika bir film. Kesinlikle sıkıcı değil bence herkes izlemeli :D
error_outline
ecemcelikkol profil fotoğrafı
ecemcelikkol
Oğuz Onaran'la film analizi dersinde analiz maratonumuza bu filmle başladık. Film ışık ve gölgelerin kullanımı, kamera hareketleri, o dönem eşine rastlanılmamış lens kullanımı ve ilk kez alan derinliğini göstermesi bakımından bir devrim niteliğinde. Konu olarak belki klişe, sıkıcı bir hikaye ama sinema tarihinde teknik anlamda çok önemli yeri olan film izlenilmesi gereken bir yapım.
error_outline
Neclaa profil fotoğrafı
Neclaa
Filmi izlerken siz de kendinizi "rosebud" un ne olduğunu öğrenmek için gönderilmiş bir dedektif gibi hissediyorsunuz. Acaba ne olabilir diye düşünüp her bir ayrıntıya dikkat edip film boyu heyecanınızı yüksek tutuyorsunuz. Ben sıkıcı olduğunu düşünmüyorum. Bilakis geri dönüşler rosebud' u anlamak için gerekli sahnelerdi. Çekildiği zaman da düşünülünce çok güzel bir film olmuş, tavsiye edilir.
error_outline
bukowski profil fotoğrafı
bukowski
kamera açıları , sahne geçişleri ve öykü zamanın ötesindeydi.119 dakika boyunca "rosebud"un ne olduğu hakkında seyiciyi diken üstünde tutup meraklandırıyor ve flasbacklerle zamanda geriye götürüp kane hakkında bilgiler veriyordu.ustacaydı.bir çok filmin şu anda yapamadığını 1941 senesinde yapmış bir film
error_outline
lews profil fotoğrafı
lews
Bir klasik yapıldığı döneme damga vurmus hala da izlenenler arasında yine de biraz abartılı buldum benimde beklentimin altında kaldı , ama 1941 filmi tabi aradan cok zaman gecti o yüzden su zamanda izlenince yeterli gelmeyebilir.
error_outline
Ricky.McFloyd profil fotoğrafı
Ricky.McFloyd
Güzel konu, hoş senaryo fakat yüksek beklentilerime karşılık verdi diyemem.
error_outline
eskon profil fotoğrafı
eskon
sadece sinemaya gerçekten gönül vermiş gerçek sinefillerin izleyebileceği bir klasik. izlediği en eski film 2010'da çekilmiş olanlar izlemesin
error_outline
KARAGEYIK profil fotoğrafı
KARAGEYIK
Genelde sinema elştirmenlerinin yüzyılın en iyi filmleri içersine yerleştirdiği bir film. Sırf bu yüzden merak ettim izledim. Ancak İzlemeyen arkadaşlara şunu söyleyebilirim çok şey kaçırmadınız. Evet belki çelkildiği döneme göre yenilikçi ve hatta bir ilk film olabilir. Ancak iyi bir sanat eseride yapıldığı zamanın ve kültürün dışına taşabiliyorsa o zaman iyi bir sanat eseri olmayı hakediyor, yanılıyor muyum? Kötü film mi hayır. Ancak filme harcadığım zamana değer miydi emin değilim. Belki de eleştirmenlerin yada filmi sevenlerin gördüğü benim göremediğim şeyler vardır bilemiyorum. Benim önerim Sinema-televizyon öğrencisiyseniz yada bir sinefilseniz izleyin, gişe filmlerinden hoşlanıyor, popüler filmleri seviyorsanız uzak durun.
error_outline
kont.h.es profil fotoğrafı
kont.h.es
Orson Welles dehasının sinemaya armağanı...
error_outline