Bulut Atlası (Cloud Atlas) (2012)

Bulut Atlası (2012)Cloud Atlas

Puan 8.4 / 10
Senin Puanın
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
172 dakika
685
80
2100
581
Özet Fragman Beğenenler
serkan2335 profil fotoğrafı
serkan2335
Romandan uyarlama çok sıkı bir hikaye. Hanks ve Berry faktorüyle oyunculuk, Makyaj, Kostüm çok iyi seçilmiş.Zaman döngüsünde beyin fırtınası.7.8
error_outline
Sefa profil fotoğrafı
Sefa
Birbirinden bağımsız 6 hikayeyi birbirinden bağımsız değilmiş gibi anlatan muazzam bir yapım. Beyin yakan türlerden. İçerisinde sonsuz yaşam döngüsü, reenkarnasyon, baskı ve zulme karşı verilen özgürlük mücadelesi gibi çeşitli felsefi mesajları anlatan bir film. Oldukça etkileyiciydi. Sevenin çok seveceği sevmeyeninde hiç haz etmeyeceği bir yapıt. Oyunculuklar ve karakterler harikaydı. 8/10
error_outline
Rainbow profil fotoğrafı
Rainbow
Karma (etki - tepki) yasasını en güzel anlatan filmlerden biri. Farklı mekan ve zaman dilimlerinde olmalarına rağmen birbirleriyle ortak bazı alanlarda birleşen 6 farklı hikayeyi eş zamanlı işlemiş. Bu yüzden başlangıçta karmaşık gibi görünen kurgu, hikayelerin birbiriyle olan bağlantısı arttıkça şeffaflaşıyor. Kuantum fiziği, dolanıklık ilkesi, multiverse hipotezi, reenkarnasyon teorisi gibi merak uyandıran mevzuları merceğine almış. Nietzsche' nin bengi dönüş ilkesinde de bahsettiği gibi " Evren ve zaman sonsuz bir döngü süreci içerisindedir ve yaşanan her şey sonsuza kadar tekrar tekrar yaşanacaktır. " Bu felsefeyle yola çıkan film; insanlığın bu döngünün yadsınamaz bir parçası olduğunu aktarmış. Yaşamlarımız sadece bize ait değil, başkalarına da bağlıyız. Çünkü evrende muhakkak her bir bireyin birbiriyle bağlantısı vardır. Hepimizin kökleri birbirine bağlıdır. Ruhlarımız kollektif olarak bir bütünlük içinde yaşıyor. Zaten bağlam olmazsa yapının da olması mümkün değildir. Dolayısıyla alınan her karardan ötürü başka insanlara ve geleceğe karşı sorumluluk sahibidir. Ortak bir geçmiş ve yaşantımız olduğu için benzer yaşamlar ve olaylar kendini sonsuz sayıda tekrar etmektedir. Dün- bugün ve yarın; bunlar birbirinden ayrı düşünülemez. Geçmişte yaptıklarımız geleceğimizi belirlediği için, olacak veya olanlar kesinlikle rastlantısal/ tesadüfi değildir. Bi nevi 'ektiğini biçmek' tabiri buradan gelir. Pozitif düşünürlerin de söylediği gibi "Hayat bir bumerang gibidir. Yaptığınız söylediğiniz herşey dönüp dolaşıp yine size gelir." Yaptığımız iyilik de olsa, kötülük de olsa bize gelecekte farklı bir yaptırım olarak geri dönüyor. Ve bu yapılan iyilik ve kötülükler bizi şekillendiriyor. Adalet- özgürlük - eşitlik kavramlarını irdeleyen, hayatın anlamını ve varoluşu sorgulayan en özgün filmlerden biri. Ve belki de 'insanlık aynı hataları neden yapıyor?' sorusunun cevabı da bu filmde saklı. Büyüleyici bir bilimkurgu. Astronomi ve Uzay bilimlerine merakı olanların kesinlikle bekletmemesi gereken bir yapım.
error_outline
Philosophy profil fotoğrafı
Philosophy
Yıllardır izleme listemde durur iyi ki izlemek için geç kalmışım ve zamanında izlemişim. Çay gibi filmi demlendikçe yine izlemek lazım. Süresine hiç aldanmayın. Hikâyeye kapılıp, izleyin.
error_outline
Zkanklc profil fotoğrafı
Zkanklc
kurgu ve senaryo iyi fakat işleniş ve geçişler aşırı bunaltıcı ve sıkıcı sırf senaryosu iyi diye 172 dk bu eziyet çekimez. 120 dk izledim ve inanılmaz sıkıldım.
error_outline
Laylaylom profil fotoğrafı
Laylaylom
Enteresan, tüyler ürpertici ve beyin yakan bi hikaye. Normalde bi filmi bi daha izlemeyi sevmem ama bunu izlemek şart oldu. Bence etkileyici, sevmediğim kısımlar olsa da.
error_outline
slymndgn profil fotoğrafı
slymndgn
“Herkes geçmişte, şimdide ve gelecekte birbirine bağlı”
error_outline
nazarboncugu profil fotoğrafı
nazarboncugu
Yine hayatımın bir kaç saatini daha güzelleştirdim. Aferim bana, iyi ki izledim.
error_outline
berrn profil fotoğrafı
berrn
Cahilliğime doymayayım. Süresi uzun diye senelerdir içeriği, yönetmeni, oyuncuları incelemeden öylece izlenecekler listesinde bekletip durdum. Pişman mıyım? Hemde deli gibi! Filmin üzerinde düşünülmeye değer çok fazla yanı var, bir çok mesajı var. Hayatlar hep birbiriyle ilişkilendirilmiş, her yaşam bir diğerine dokunur demişler daha ne desinler. Fazla detaya girmeyeyim. Canım Wachowskiler <3
error_outline
Smy profil fotoğrafı
Smy
3 saat olduğu için sürekli erteleyip duruyordum izlemeyi. Ama dün o 3 saat nasıl geçti inanın bilmiyorum. Ekrana kitli şekilde sonuna kadar aynı merakla izledim. İç içe geçmiş 6 hikaye izliyoruz. Ama dikkatli izlerseniz hepsinin birbiriyle ufak da olsa bi bağlantısı var. Kelebek etkisi misali. Her hikayeden kendinize bir şeyler çıkarıyorsunuz. Acı verici gerçekleri yüzünüze yüzünüze vuruyor ve ekran başında insan ne kadar kötü bir varlık diye sayıklıyorsunuz. Bi yandan kalbimi çok kırdı bi yandan da beni gülümsetti.
error_outline
tugced profil fotoğrafı
tugced
Beğenip beğenmemede kararsız gibiyim. Aslında güzel bi kurgu anlamları oldukça yüksek fakat birkaç noktasını kaçırdın mı filmi yakalamakta zorlanıyorsun kendini direkt vermen lazım birçok kişiye hitap etmeyebilir çünkü. Söyleenen sözler ve imalar çok hoşuma gitti. Bu tarz filmlerde fantastikliği pek sevmiyorum belkide o yüzden ikilemde kaldım ama izlenmeye değer yinede.
error_outline
VforKukuletta profil fotoğrafı
VforKukuletta
Geçmiş, bugün ve bugünden çoook sonraları toplumsal ayrımcılık ve ona baş kaldırış hikayeLERİ (leri diyorum çünkü gerçekten bayaa bi iç içe geçmiş hikaye var ama hiçbiri sıkmadan izletiyor aynı anda 8-9 film izliyosun ve hepsinden keyif alıyosun öyle düşün), harika bir yapım ben kesinlikle bayıldım bilim kurgu ve düşündürücü türlerini sevenlere kesssinlikle tavsiyeeee
error_outline
ukarayel profil fotoğrafı
ukarayel
Mükemmel ötesi baş yapıt ahenk. Senaryo ayrı güzel dantel gibi işlenişi ayrı. Filmin müziği sizi bambaşka sarıyor. Kısacası ahenk.
error_outline
Agarta profil fotoğrafı
Agarta
Olumsuz yorumların hiçbirine aldırış etmeden filminizi açın ve yaklaşık 3 saatlik bir kurgusal şölene merhaba diyin.
error_outline
mtufan profil fotoğrafı
mtufan
ilk 15 dakika ısınamadıysanız izlemeyin bence. bir oyun gibi tasarlanmış, gittikçe konular hem artıyor hem ağırlaşıyor hemde derinleşiyor dolayısıyla anlamak ve ayrıntıyı yakalamak zorlaşıyor. kesinlikle bir kez izlemeyle olmaz. her bir sahnesine dikkat edilmesi gerekiyor. izlerken bir sahneyi kaçırınca gerisini anlamlandırmak daha zorlaşıyor. çok fazla düşünülmüş ve ince ince dokunmuş. filmin anlatmak istediklerini anlatmaya kalksam sadece benim yakalayabildiklerimle kitap çıkar. wachowski kardeşlerin başka bir dünyada yaşadıklarına inanmaya başladım.
error_outline