Mukaddes Vazife (Das Boot) (1981)

Mukaddes Vazife (1981)Das Boot

Puan 8.6 / 10
Senin Puanın
Etiketler Gerçekçi, Kült, Gerilim
Yönetmen
Dil
Almanca
Ülke
Batı Almanya
Süre
149 dakika
106
0
221
148
Özet Fragman Beğenenler
melihkaya profil fotoğrafı
melihkaya
Nedense uzun filmleri daha çok seviyorum iyi kurgulandığı zaman kitap okuyormuş hissi veriyor ve hikayenin içine daha çok giriyorsunuz. Bu filmde de tam olarak bu oldu. Film uzundu ancak hikayenin içinde resmen eridim. Filmin neredeyse tamamının tek mekanda çekildiğini söylemekte yarar var ve yönetmen bu handikaplı durumun altından son derece güzel bir şekilde kalkmış. Bu tarz tek mekanda geçen, sıkışmışlık hissini hat safhada veren izlediğim en son film panic roomdu.
error_outline
BirKusOlsam profil fotoğrafı
BirKusOlsam
Bir filmi iyi yapan unsurlardan biri sonudur hiç kuşkusuz. Bu yapım gerilimi, bir deniz altındaki sıkışmışlık hissiyatını, savaşı, çaresizliği, yaşama isteğini gelişme kısmında çok iyi anlatıyor olmasına rağmen ben en çok sonunu sevdim. Eğer süresi gözünüzü korkutmuyorsa tavsiye edebileceğim bir yapım. 8/10
error_outline
eminuk profil fotoğrafı
eminuk
O müzik beni de rahatsız etti, insan ne izlediğimi şaşırıyor gerçekten. Ama 1981 yapımı olduğunu göz önünde bulundurursak, pek çok sahnenin bu kadar gerçekçi olması şaşırttı beni. Çok daha etkileyici savaş filmleri izledim ama bu da malûm müzik dışında içine aldı beni. O çaresizliği, hayattan bezmisligi hissettim.
error_outline
nothing02 profil fotoğrafı
nothing02
bu kadar aptal ve berbat bir film özeti olamazdı.
error_outline
hivron profil fotoğrafı
hivron
yorumlara göz atıp tam izlenecek butonuna basacakken ötekibenin yorumları fikrimi tepetaklak ediyor :D :D
error_outline
gokturk40 profil fotoğrafı
gokturk40
orjinali 6 saat diye duydum kısa versiyonu 3 -4 saatti deniz altında geçiyor sürükleyici bi flim :)
error_outline
Heisenbergxx profil fotoğrafı
Heisenbergxx
ya yemin ediyorum 3 saat bitse de normal hayata dönsem dedim.bu akdar mıbi film insanı içine alır.daraldım bayıldım filmi izlerken.filmi tek kelime ile ifad eetmek gerekirse başyapıt.
error_outline
sabriayes profil fotoğrafı
sabriayes
üç küsür saat sürüyor, sabırsız izleyicinin harcı diil :) temposu düşük fakat ilerledikçe gerilim dozu oldukça artıyor. işin içinde sadece patlayıcılar vs. yok, askerlerin psikolojik durumlarını da gayet iyi aktarmışlar. kaptanın "babacan otorite" hallerini de ayrıca sevdim. denizaltı filmlerini seven ve simulasyonlarıyla fazla vakit geçirmiş biri olarak en gerçekçi denizaltı temalı film diyebilirim. torpidolara sürülen gres yağı gibi detayları diğer filmlerde göremiyorsunuz. filmin en özensiz yeri müzikleri, çoğu alakasız.. ayrıca uzun bekleyiş sahnelerinde fondaki saat sesi sizi rahatsız edebilir. kapalı alanda duramıyorum diyenleri çok bunaltabilir şimdiden sölim. sonu biraz "okyanusları geçtik, derede boğulduk" gibi olmuş. artık o kadar da olsun diyorum.
error_outline
alicancam profil fotoğrafı
alicancam
Şu filme kötü bir yorum yapmak resmen imkansız. Sizi içine çeken ve o denizlaltı mürettebatı gibi hissettiren bir film. Mükemmel bir film, sonu da çok ayrı bir güzellikte. Rivayete göre gala gecesi yönetmen ayakta alkışlanmıştır.
error_outline
otekiben profil fotoğrafı
otekiben
olur olmadik yerde calmaya baslayan "ask gemisi muzigi" disinda degisik bir sey yok...gerisi klasik savas sacmaligi... oyun oynadiklarini sanan cahiller ve yoneticiler... o muzik olayi ilginc ama!
error_outline