Doktor Caligari'nin Muayenehanesi (Das Cabinet des Dr. Caligari) (1920)

Doktor Caligari'nin Muayenehanesi (1920)Das Cabinet des Dr. Caligari

Puan Yeterli oy sayısına ulaşılamadı
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
Almanca
Ülke
Almanya
Süre
76 dakika
43
1
118
54
Earthen profil resmi
Earthen
Dar geçitleri ile asimetrik dekorlarına hayran olduğum film (ve dahası...)
error_outline
4 ay önce
M.Naci profil resmi
M.Naci
1920 yılında çekilmiş ve tarihe "İlk Gerçek Korku Filmi" olarak geçmiş yapım. Sinemanın henüz sesle tanışmadığı dönemlerde sadece müzikler, oyunculuklar, dekor ve görsel tonlarca materyalle korkunun temellerini atmış, Caligarism teriminin doğuşuna vesile olmuş bir filmdir kendileri. Dışavurumculuğun sinemaya ilk kez tam anlamıyla yansımasıdır. Açılarıyla, renkleriyle, dekorlarıyla ders niteliğinde bir yapım. Tüm bunların yanında konusu ilgi çekici, hikayesi de gayet güzel. 6 bölümden oluşan filmimizde, küçük bir kasabada aniden patlak veren cinayetleri ve bu cinayetlerle ilgili sır perdesinin yavaş yavaş aralanmasını izliyoruz. Herkes sevmeyebilir ama bence sinemaya gerçek manada merak duyanların izlemesi gerekli. İzleyeceklere şimdiden iyi seyirler :)
error_outline
3 yıldan fazla önce
jalapeno profil resmi
jalapeno
İlk gerçek korku filmi olma niteliği taşıyan filmin tüm setini kağıttan yapmışlar. Bunun yanı sıra filmin barındırdığı metaforlar da insanı bir hayli etkiliyor. Sinemanın emeklediği zamanlarda yapıldığı için çağının baya ötesinde olmasına rağmen filmin yavaşlığı izleme hevesinin kaçmasına sebep olabiliyor. Ben x2 hızda izledim ve film bu şekilde çok daha güzel aktı.
error_outline
3 yıldan fazla önce
yazcsefa profil resmi
yazcsefa
İç karartıcı atmosferi, ürpertici ve etkileyici performanslar ve çok güzel bir senaryoyla adeta nasıl korku filmi çekilir dersi verilmiş. Döneminin tüm imkansızlıklarını avantaja çevirmiş ve müthiş müzikler eşliğinde böyle güzel bir film sunmuş Robert Wiene. Ee bize de hayranlıkla izlemek ve izlemeyenlere tavsiye etmek düşüyor.
error_outline
neredeyse 5 yıl önce