Doktor Caligari'nin Muayenehanesi (Das Cabinet des Dr. Caligari) (1920)

Doktor Caligari'nin Muayenehanesi (1920)Das Cabinet des Dr. Caligari

Puan 8.4 / 10
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
Almanca
Ülke
Almanya
Süre
76 dakika
48
1
123
60
Ricky.McFloyd profil fotoğrafı
Ricky.McFloyd
Zamanının çok ötesinde dekorlarıyla ve güzel kurgusuyla hala izlemesi çok keyifli bir film
error_outline
1 yıldan fazla önce
Rainbow profil fotoğrafı
Rainbow
Robert Wiene; günümüzdeki korku sinemasının taşlarını döşeyen adam. Yılı düşünüldüğünde gerçekten muazzam. (Biz milli mücadele döneminde, vatan için ter dökerken adamların teknolojine, sanatına bak diyor, insan. Hani kıskanmıyor da değilim.) Horror hayranlarının izlemeden geçmemesini tavsiye ederim.
error_outline
neredeyse 3 yıl önce
Earthen profil fotoğrafı
Earthen
Dar geçitleri ile asimetrik dekorlarına hayran olduğum film (ve dahası...)
error_outline
yaklaşık 3 yıl önce
M.Naci profil fotoğrafı
M.Naci
1920 yılında çekilmiş ve tarihe "İlk Gerçek Korku Filmi" olarak geçmiş yapım. Sinemanın henüz sesle tanışmadığı dönemlerde sadece müzikler, oyunculuklar, dekor ve görsel tonlarca materyalle korkunun temellerini atmış, Caligarism teriminin doğuşuna vesile olmuş bir filmdir kendileri. Dışavurumculuğun sinemaya ilk kez tam anlamıyla yansımasıdır. Açılarıyla, renkleriyle, dekorlarıyla ders niteliğinde bir yapım. Tüm bunların yanında konusu ilgi çekici, hikayesi de gayet güzel. 6 bölümden oluşan filmimizde, küçük bir kasabada aniden patlak veren cinayetleri ve bu cinayetlerle ilgili sır perdesinin yavaş yavaş aralanmasını izliyoruz. Herkes sevmeyebilir ama bence sinemaya gerçek manada merak duyanların izlemesi gerekli. İzleyeceklere şimdiden iyi seyirler :)
error_outline
6 yıldan fazla önce
jalapeno profil fotoğrafı
jalapeno
İlk gerçek korku filmi olma niteliği taşıyan filmin tüm setini kağıttan yapmışlar. Bunun yanı sıra filmin barındırdığı metaforlar da insanı bir hayli etkiliyor. Sinemanın emeklediği zamanlarda yapıldığı için çağının baya ötesinde olmasına rağmen filmin yavaşlığı izleme hevesinin kaçmasına sebep olabiliyor. Ben x2 hızda izledim ve film bu şekilde çok daha güzel aktı.
error_outline
6 yıldan fazla önce
yazcsefa profil fotoğrafı
yazcsefa
İç karartıcı atmosferi, ürpertici ve etkileyici performanslar ve çok güzel bir senaryoyla adeta nasıl korku filmi çekilir dersi verilmiş. Döneminin tüm imkansızlıklarını avantaja çevirmiş ve müthiş müzikler eşliğinde böyle güzel bir film sunmuş Robert Wiene. Ee bize de hayranlıkla izlemek ve izlemeyenlere tavsiye etmek düşüyor.
error_outline
7 yıldan fazla önce