Maymunlar Cehennemi: Safak Vakti (Dawn of the Planet of the Apes) (2014)

Maymunlar Cehennemi: Safak Vakti (2014)
Dawn of the Planet of the Apes

Puan Like 7.1 / 10 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
130 dakika
AriGold Serinin ilk filmi Rise of the Planet of the Apes / Maymunlar Cehennemi: Başlangıç’ın 10 sene sonrasına gidiyoruz…Karşımızda Caesar (Sezar)’ın liderlik ettiği, genetik olarak evrim geçirmiş, daha zeki ve daha güçlü bir maymunlar topluluğu var. 10 sene önce yayılan ölümcül bir virüs salgınından sağ kalan bir grup insanla yüzleşiyorlar. Dünyanın “kuralları koyan türü” olmak için maymunlar ve insanlar arasında büyük bir savaş başlıyor.

Yorumlar

PorcoRosso profil resmi
PorcoRosso
İlk ve son filme göre geri kalmış ortanca yapım. Çok derine inmeyeceğim. Yönetmenin değişmesinin etkisi bunlar. 6/10
1 yıldan fazla önce
PaRaNoYa7 profil resmi
PaRaNoYa7 @Sapphira  @phoeniks 
Yeni serinin 2. filmi. Bir önceki filmde 2 türün birbirine düşman olmasıyla sonuçlanan olayların 10 yıl kadar sonrası. İnsanoğlunun belki de yaptığı yanlışların cezasını çekerken yine maymunlarla yolları kesişiyor ama bu defa ihanet hiç beklenmedik bir yerden geliyor. 2 tür için de artık geri dönülemez bir yola girildiğini bizlere her yönüyle gösteren ilk filmden daha iyi bir yapım. Aksiyon dozu daha fazla ve daha sert ve serinin adını yukarıya taşıyan, beklentileri oldukça karşılayan bir film olmuş. İzlerken eşlik eden @Clayrow a ve @phoeniks e teşekkürler. :)
3 yıldan fazla önce
arifcicek profil resmi
arifcicek
Koba'ya hangimiz sinirlenmedik ki? Ceasar'ın performansı yine tam yerinde.
3 yıldan fazla önce
EDITOR profil resmi
EDITOR
MAYMUN İNSAN SAVAŞININ BELKİ DE EN İYİSİ Kostümler çok inandırıcı. Senaryo sağlam. Abartı yok ama savaş sahneleri çok güzel. Türü sevenlere kesinlikle tavsiye edilir...Bir maymun karakterinin (Sezar) bu denli karizmatik olabileceğini düşünemezdim )
3 yıldan fazla önce
KARAGEYIK profil resmi
KARAGEYIK
Bol aksiyon ve süslü görsel efektlere odaklanıp senaryoyu çok sallamayan gişe filmlerinin kolaycılığına kaçmayan bir devam filmi. Devamının da devamını yapabiliriz kaygısyla da, bir gişe filmi olmaktan kutulamıyor ama başarılı film olduğunu söyleyip Sezar'ın hakkını Sezar'a vermek lazım.
4 yıldan fazla önce
muzi0606 profil resmi
muzi0606
Sıçmışlar
4 yıldan fazla önce
yabann profil resmi
yabann
başarılı bir seri bence ve mutlaka izlenmeli . bu filmi oldukca beğendim devam filmini iple çekiyorum .
4 yıldan fazla önce
Jenny profil resmi
Jenny
aşırı güzel bir flm olmuş bir an olsun maymunların animasyonlarında hata yok duygusal anlar bile yaşadım çok güzeldi
4 yıldan fazla önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
İlk film gibi yine çok kaliteli bir bilim kurgu filmi olmuş. Pek haz ettiğim bir tarz değil ama filmin kalitesi absürtlüğünü gerçekçi hissettiriyor. Umarım üçüncü film için çok fazla beklemek zorunda kalmayız. Tabi çekilecekse. İlk filmi defalarca izledim, yenisi gelene kadar bunuda aynı şekilde izleyeceğim sanırım.
4 yıldan fazla önce
umrant profil resmi
umrant
Çok başarılı buldum.Devam filmlerinde genelde ilk filmi aşmak ya da aratmamak zordur ama şafak vakti bunu başarmış bir film olmuş.Görsel efekt konusunda oscara yürüyeceklerini düşünüyorum.Kurgu,sürükleyicilik şahane(tabi bazı uzatılmış sahneler yok değil ama olsun).İnsan oğlunun nankörülüğüne göndermeler,hayvanların kafeslenmesi ile ilgili empati kurdurma vs çok çok hoşuma gitti...Tavsiyem o ki bunu okuyan arkadaşım eğer ilkini izlemediysen hemen aç bugün izle,yarında sinemaya koş.Not Bebek maymuna bayıldım,sizde bayılacaksınız yanınıza kolonya alın:)) )
4 yıldan fazla önce
MinDFoRCe profil resmi
MinDFoRCe
aksiyona odaklı izleyicilerin tatmin olacağını düşünmüyorum. filmde aşırı müthiş efektler vs yok. tabi aksiyon yok demek de haksızlık olur. bu film yaratıklaşmış maymunlara karşı insanlık onuru tadında bir film olmaması; kötü maymunun salt kötü olmaktan ziyade kendince geçerli sebeplere bağlı olarak insan düşmanı olması(aynı karakter sonrasında saf kötü karakter klişesine dönüşüyor gerçi), maymunun maymunla(bir yerde sezar diyorki; ben hep insanların kötü olduğuna inandım ama göruyorum ki; insanlara ne kadar da benziyormuşuz!) ve insanla, insanın insanla ve maymunla mücadele ettiği hoş bir mantıksal kurgusu olan güzel bir film olması gibi avantajlara sahip. ''Hareket etmeden önce düşün'', ''Maymunlar daima güçlü lider ister.'', ''Üzülme; yaralar güç verir.'' gibi bilge maymun sözleri de oldukça güzel sahnelerdi. İlk filmdeki will'i görememek üzücü. gerçi bir sahne ile selam çakmışlar. 2001'deki maymunlar cehennemi filmi faciasından sonra 2011 ve 2014'deki yapımlar tüm bu olumsuz bakışa rağmen çekildiği için daha bir anlamlı. Herhangi bir araştırma yapmadım ama filmin sonuna bakarak 3.bir filmin de çekileceğini tahmin ediyorum çünkü filmin sonunda hikaye bitmiyor. Dediğim gibi senaryosu tartışılabilir iyi-kötü yönünde ama bence kurgu gayet güçlü ve güzel. Ha birde kimi yerde cidden duygulandırabiliyorda bu film :) Sonuç itibariyle son dönem aksiyon filmleri içinde gerçekten iyi bir yeri hak ediyor.
4 yıldan fazla önce
murat profil resmi
murat
Andy CGI karakterlerde tekel ☺ RISE OF THE PLANET OF THE APES ve DAWN OF THE PLANET OF THE APES’in Caesar’ı THE LORD OF THE RINGS’in Gollum’u Kong in KING KONG’un Kong’u .
4 yıldan fazla önce
Ovuzo profil resmi
Ovuzo
Filme gelen eleştiriler oldukça iyi. A.B.D. deki tüm eleştirmenlerin verdiği notları toparlayarak ortalamasını alan metascore'a göre film eleştirmenlerden 100 üzerinden 82 puan almış.
4 yıldan fazla önce
Ovuzo profil resmi
Ovuzo
Yaz filmlerinin umulanın çok altında performans göstermesi sonucunda 11 Temmuz'da gösterime çıkacak bu filmden hem izleyici hem stüdyo hem de eleştirmenler çok büyük beklenti içinde. Son uyarlamadan elde edilen başarı bir referans olarak alınacak olursa daha önceki yıllarda yaz filmlerinin çok kolay ulaştığı gişe rakamlarına bu devam filminin de ulaşması bekleniyor. A.B.D. için ön siparişle bilet satan fandango'dan gelen veriler yeni filmin öncülüne göre daha çok ilgi gördüğü bunun da toplam gişe rakamının bir öncekinden fazla olacağı yönünde.
4 yıldan fazla önce
Ovuzo profil resmi
Ovuzo
Maymunlar Cehennemi 2001 yılında Tüm Burton önderliğinde yeniden uyarlanınca filmin hayranları kadar yeni nesil de heyecanlanmıştı lakin ortaya çıkan soğuk ve son derece basit sonuç hayal kırıklığından öte bir his yaşatmamıştı. İki yıl evvelinde Fox elini taşın altına yeniden soktu ve hikayeyi bambaşka ellere teslim ederek yeni bir uyarlama yaptı. Hem gişe hem de eleştirel başarının ardından gelen devam filmine şaşıran var mı?
4 yıldan fazla önce

Dawn of the Planet of the Apes filmini beğenenler

Dawn of the Planet of the Apes filmini içeren raflar

Dawn of the Planet of the Apes filmi hakkında ilgi çekici içerikler