Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti (Dawn of the Planet of the Apes) (2014)

Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti (2014)Dawn of the Planet of the Apes

Puan 7.7 / 10
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
130 dakika
550
25
1874
211
Sefa profil fotoğrafı
Sefa
Muhteşem bir devam filmi. Bu evrene bayılıyorum. Ancak James franconun olmaması çok dikkat çekiyor. Yine de güzeldi.
error_outline
Eternity profil fotoğrafı
Eternity
İlk ve son filme göre geri kalmış ortanca yapım. Çok derine inmeyeceğim. Yönetmenin değişmesinin etkisi bunlar. 6/10
error_outline
PaRaNoYa7 profil fotoğrafı
PaRaNoYa7 @Sapphira  @phoeniks 
Yeni serinin 2. filmi. Bir önceki filmde 2 türün birbirine düşman olmasıyla sonuçlanan olayların 10 yıl kadar sonrası. İnsanoğlunun belki de yaptığı yanlışların cezasını çekerken yine maymunlarla yolları kesişiyor ama bu defa ihanet hiç beklenmedik bir yerden geliyor. 2 tür için de artık geri dönülemez bir yola girildiğini bizlere her yönüyle gösteren ilk filmden daha iyi bir yapım. Aksiyon dozu daha fazla ve daha sert ve serinin adını yukarıya taşıyan, beklentileri oldukça karşılayan bir film olmuş. İzlerken eşlik eden @Clayrow a ve @phoeniks e teşekkürler. :)
error_outline
arifcicek profil fotoğrafı
arifcicek
Koba'ya hangimiz sinirlenmedik ki? Ceasar'ın performansı yine tam yerinde.
error_outline
EDITOR profil fotoğrafı
EDITOR
MAYMUN İNSAN SAVAŞININ BELKİ DE EN İYİSİ Kostümler çok inandırıcı. Senaryo sağlam. Abartı yok ama savaş sahneleri çok güzel. Türü sevenlere kesinlikle tavsiye edilir...Bir maymun karakterinin (Sezar) bu denli karizmatik olabileceğini düşünemezdim )
error_outline
KARAGEYIK profil fotoğrafı
KARAGEYIK
Bol aksiyon ve süslü görsel efektlere odaklanıp senaryoyu çok sallamayan gişe filmlerinin kolaycılığına kaçmayan bir devam filmi. Devamının da devamını yapabiliriz kaygısyla da, bir gişe filmi olmaktan kutulamıyor ama başarılı film olduğunu söyleyip Sezar'ın hakkını Sezar'a vermek lazım.
error_outline
yabann profil fotoğrafı
yabann
başarılı bir seri bence ve mutlaka izlenmeli . bu filmi oldukca beğendim devam filmini iple çekiyorum .
error_outline
Jenny profil fotoğrafı
Jenny
aşırı güzel bir flm olmuş bir an olsun maymunların animasyonlarında hata yok duygusal anlar bile yaşadım çok güzeldi
error_outline
Ricky.McFloyd profil fotoğrafı
Ricky.McFloyd
İlk film gibi yine çok kaliteli bir bilim kurgu filmi olmuş. Pek haz ettiğim bir tarz değil ama filmin kalitesi absürtlüğünü gerçekçi hissettiriyor. Umarım üçüncü film için çok fazla beklemek zorunda kalmayız. Tabi çekilecekse. İlk filmi defalarca izledim, yenisi gelene kadar bunuda aynı şekilde izleyeceğim sanırım.
error_outline
umrant profil fotoğrafı
umrant
Çok başarılı buldum.Devam filmlerinde genelde ilk filmi aşmak ya da aratmamak zordur ama şafak vakti bunu başarmış bir film olmuş.Görsel efekt konusunda oscara yürüyeceklerini düşünüyorum.Kurgu,sürükleyicilik şahane(tabi bazı uzatılmış sahneler yok değil ama olsun).İnsan oğlunun nankörülüğüne göndermeler,hayvanların kafeslenmesi ile ilgili empati kurdurma vs çok çok hoşuma gitti...Tavsiyem o ki bunu okuyan arkadaşım eğer ilkini izlemediysen hemen aç bugün izle,yarında sinemaya koş.Not Bebek maymuna bayıldım,sizde bayılacaksınız yanınıza kolonya alın:)) )
error_outline
MinDFoRCe profil fotoğrafı
MinDFoRCe
aksiyona odaklı izleyicilerin tatmin olacağını düşünmüyorum. filmde aşırı müthiş efektler vs yok. tabi aksiyon yok demek de haksızlık olur. bu film yaratıklaşmış maymunlara karşı insanlık onuru tadında bir film olmaması; kötü maymunun salt kötü olmaktan ziyade kendince geçerli sebeplere bağlı olarak insan düşmanı olması(aynı karakter sonrasında saf kötü karakter klişesine dönüşüyor gerçi), maymunun maymunla(bir yerde sezar diyorki; ben hep insanların kötü olduğuna inandım ama göruyorum ki; insanlara ne kadar da benziyormuşuz!) ve insanla, insanın insanla ve maymunla mücadele ettiği hoş bir mantıksal kurgusu olan güzel bir film olması gibi avantajlara sahip. ''Hareket etmeden önce düşün'', ''Maymunlar daima güçlü lider ister.'', ''Üzülme; yaralar güç verir.'' gibi bilge maymun sözleri de oldukça güzel sahnelerdi. İlk filmdeki will'i görememek üzücü. gerçi bir sahne ile selam çakmışlar. 2001'deki maymunlar cehennemi filmi faciasından sonra 2011 ve 2014'deki yapımlar tüm bu olumsuz bakışa rağmen çekildiği için daha bir anlamlı. Herhangi bir araştırma yapmadım ama filmin sonuna bakarak 3.bir filmin de çekileceğini tahmin ediyorum çünkü filmin sonunda hikaye bitmiyor. Dediğim gibi senaryosu tartışılabilir iyi-kötü yönünde ama bence kurgu gayet güçlü ve güzel. Ha birde kimi yerde cidden duygulandırabiliyorda bu film :) Sonuç itibariyle son dönem aksiyon filmleri içinde gerçekten iyi bir yeri hak ediyor.
error_outline
murat profil fotoğrafı
murat
Andy CGI karakterlerde tekel ☺ RISE OF THE PLANET OF THE APES ve DAWN OF THE PLANET OF THE APES’in Caesar’ı THE LORD OF THE RINGS’in Gollum’u Kong in KING KONG’un Kong’u .
error_outline
Ovuzo profil fotoğrafı
Ovuzo
Filme gelen eleştiriler oldukça iyi. A.B.D. deki tüm eleştirmenlerin verdiği notları toparlayarak ortalamasını alan metascore'a göre film eleştirmenlerden 100 üzerinden 82 puan almış.
error_outline
Ovuzo profil fotoğrafı
Ovuzo
Yaz filmlerinin umulanın çok altında performans göstermesi sonucunda 11 Temmuz'da gösterime çıkacak bu filmden hem izleyici hem stüdyo hem de eleştirmenler çok büyük beklenti içinde. Son uyarlamadan elde edilen başarı bir referans olarak alınacak olursa daha önceki yıllarda yaz filmlerinin çok kolay ulaştığı gişe rakamlarına bu devam filminin de ulaşması bekleniyor. A.B.D. için ön siparişle bilet satan fandango'dan gelen veriler yeni filmin öncülüne göre daha çok ilgi gördüğü bunun da toplam gişe rakamının bir öncekinden fazla olacağı yönünde.
error_outline