Ölüm yolunda (Dead Man Walking) (1995)

Ölüm yolunda (1995)Dead Man Walking

Puan Yeterli oy sayısına ulaşılamadı
Senin Puanın
Etiketler Gerilim, Karanlık
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
İngiltere
Süre
122 dakika
53
1
130
63
Özet Fragman Beğenenler
Celestine profil fotoğrafı
Celestine
Yazdıklarım SPOILER içeriyor olabilir.
Evet hepimiz böylesine büyük bir suç işlendiği zaman olaya kurban ve aileleri tarafından bakıyoruz. Bu çok doğal ve olması gereken bir şey. Bu film bize bir de karşı taraftan bakmaya, suçlu ile empati kurmaya yöneltiyor. Suçlu ile birlikte ailenin de suçlanması, toplum tarafından yargılanması her toplumda yaşanan, bizim de buna şahit olduğumuz ve hatta ve hatta zaman zaman bizim de yaptığımız bir şey. Ama ben bu kadar muhteşem oyunculuklara rağmen suçlu ile empati kuramadım. çünkü böylesine büyük bir suçu affedecek kadar gani gönüllü değilim ve suçlunun idama bir kaç saat kala yaptığından pişman olması benim için hiçbir şey ifade etmiyor. (Belki işledikten sonra pişman olsaydı bir nebze anlayabilirdim ama suçlunun pişkin tavırlarına devam etmesi, kurban yakınlarını kışkırtması işi daha da zorlaştırdı.) Filmde geçen ''Öldürmek yanlış bir şey ben, siz ya da devlet fark etmez'' repliğiyle suçlulara uygulanan idama bir eleştiri var. Ben buna katılmıyorum. Bu tür suçlar işlemiş insanların idam edilmesi cinayet değil aksine adalettir diye düşünüyorum. Son olarak filmin çok etkileyici müzikleri vardı. oyunculuklar ve kurgu da çok iyiydi.
error_outline
M.Naci profil fotoğrafı
M.Naci
Muhteşem bir hikaye ve muhteşem oyunculuklar. Sean Penn' in bence en başarılı filmlerinden biri. Harika bir oyunculuk sergilemiş. Filmin başından sonuna bütün mimiklerine hayran kaldım. Bunun yanında ayrıca belirtmeli ve vurgulamalıyım ki Susan Sarandon'ın performansı da gayet başarılıydı. Bir idam mahkumu ve onu anlamaya, yardım etmeye çalışan duyarlı bir rahibe. Tabi böylesine büyük suçlar işlemiş ve idam cezasına çarptırılmış birine yardım etmek toplum tarafından pek de hoş karşılanmayacak. Bir yandan idam cezasının gerekliliğini, bir yandan hukuk sisteminin ve cezaların amacını sorguladığımız bir yapım. Suçla birlikte toplum tarafından damgalanan insanların ve bu insanlara bağlı olarak damgalanan ailelerin bakış açısından görüyoruz bazı şeyleri. İdam mahkumunu anladığımız kadar, bu idamı en çok isteyen tarafları yani kurbanların ailelerini de anlamaya çalışıyoruz. Film boyunca tonla soru soruyoruz kendimize. Mesela, "Kişinin kendi vicdani yargılaması mı yoksa başkalarının yargılaması mı daha önemlidir? Cezanın asıl amaçlarından biri suçluyu topluma geri kazandırmaksa ölüm, bir ceza olabilir mi?" Ve en önemli soruyu filmin sonunda soruyoruz, "Cinayet kim tarafından işlenirse işlensin iyi bir şey olabilir mi?" Güzel mesajlar içeren, sorgulayan ve sorgulatan bir yapım. Bence kaçırmayın, izleyin.
error_outline
seda profil fotoğrafı
seda
Susan Sarandon ve Sean Penn diyip sussam yeri var, muhteşem oyunculuklar.. film suçlunun ve mağdur tarafın son geldikleri nokta üzerinden idamı irdelerken bizleri de yargıç konumuna sokuyor. kendinizi her iki tarafla da empati kurup vicdan muhasebesi yaparken buluyorsunuz.
error_outline
eminuk profil fotoğrafı
eminuk
Gerçek hayatta ölümlerden ölüm beğensin diyeceğimiz adamlara nasıl sempati duymamızı sağlıyorsunuz? vicdan muhasebesi yaptım durdum film boyunca. Sean Penn de böyle roller için biçilmiş kaftan. Susan Sarandon ağladı, ben ağladım. Çok sevdim filmi. Tekrar söylüyorum, her an dram yaşamak, bir an için de olsa sıkılmamak isteyenler izlemesin.
error_outline
Blacklion profil fotoğrafı
Blacklion
akıcı, heyecanlı, merak uyandırıcı yetmez mi?
error_outline
GoodDaySunShine profil fotoğrafı
GoodDaySunShine
Adalet kavramını sorgulatan, son derece etkileyici bir film.. Mükemmel. Hatta fevkaladenin de fevkinde..
error_outline