Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society) (1989)

Ölü Ozanlar Derneği (1989)
Dead Poets Society

Puan Like 9.3 / 31 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
128 dakika
TAGUT 1959 yılında geçen film, John Keating (Robin Williams) adlı çok başarılı ve bir o kadar da farklı olan edebiyat öğretmeninin çok disiplinli bir erkek okulu olan Welton Academy'de (takma adı Hell-ton) öğretmenlik yapmaya geldiğinde başlar. Bay Keating, çoğu baskı altında olan öğrencileri edebiyat ve şiirin bambaşka dünyasıyla tanıştırır. Onlara özgürlüğü, hayatı yeniden anlamayı, dünyaya farklı açılardan bakmayı öğretir. Ancak Welton Akademisinin felsefesine tam örtüşmeyen bu ders anlatımı akademi yönetimi tarafından da gözden kaçmayacaktır. Okul müdürü Bay Nolan, yeni edebiyat öğretmenini, öğrencilerinden birinin intiharı üzerine, sorumlu görmüştür. Bunu bahane ederek edebiyat öğretmeni Bay Keating'i okuldan ayrılmaya zorlamıştır, fakat bu ayrılığa onu anlayan öğrencilerinin verdiği tepki Bay Nolan'ı hayatı boyunca yaşadığı belki de en utanç duyacağı anına sürükler.

Yorumlar

trevor profil resmi
trevor
tek artısı sıcaklığı olmak olan, onun haricinde polyannacılık oynayarak ilerleyen ilk kısımdan sonra , tam overrated bir film bu derken tempo artıyor ve son sahneyle birlikte gözyaşlarınızı tutamıyorsunuz. ve böylece ''hmm'' diyerek izlediğiniz film son dönemeçte kalbe basmayı hak ediyor.
1 yıldan fazla önce
fyourdreams profil resmi
fyourdreams
Edebiyat hocamız cuma günü ödev olarak filmi izleyip gelin haftaya ilk dersimizde filmi tartışacağız demişti, ben de aklımda kalsın diye son güne bıraktım. Filmi izleyince bir öğretmenin, hem de Türkiye'de bir öğretmenin böyle filmi izlememizi istemesi çok şaşırttı. Yine filmi izleyince fark ettim ki filmde Keating'in söylediği şeyler benim öğretmenimin derse geldiğinde söylediği şeylerle neredeyse aynı. Herhalde filmi izleyip etkisinde kaldı diye düşünüyorum drgerger. Gerçi filmi izleyip etkisinde kalmamak mümkün değil, özellikle de benim gibi filmdeki karakterlerin yaşındaysanız. İzlediğim şeylerin benim hayatımda da olduğu fark ettiğimde filmi daha çok sevdim. Şimdi de gidip yarın için ders çalışmam gerekiyor ama filmi izleyince fikirlerim baya değişti. Zaten şiir konusundaki kafiyeymiş uyakmış muhabbetlerini hiç sevmezdim, geçen yıl edebiyatım düşük geldiyse hep bu yüzdendi ndfkelrge. O yüzden carpe diem diyerek bu yorumumsu yazımı bitiriyorum ^^ .
1 yıldan fazla önce
Selocan profil resmi
Selocan
Yıllar önce izlemiştim geçenlerde tekrar izleme fırsatı buldum ve ilk izlediğimdeki etkiyi tekrar hissettim. Yıllar sonra tekrar izlesem de aynı hislerin etkisine gireceğime eminim. Sen eşsiz bir filmsin..
2 yıl önce
gamzedelen profil resmi
gamzedelen
Hayat o kadar çelişkilerle dolu ki... Ya başkasının istediğini yaşar mutlu taklidi yaparsın, ya da istediğin hayatı yaşar gerçekten mutlu olursun. Ama diğerleri seni asla rahat bırakmaz. Mutlu olmanın da bedeli bu galiba. Bir de, başarılı olup bir sürü paralar kazanmak mı, yoksa her şeye rağmen istediğin şeyi yapmak mı? Teoride basit ancak pratikte cevaplanması çok zor sorular...
2 yıldan fazla önce
slymndgn profil resmi
slymndgn
Çok anlamlı bir filmdi derinden vurdu beni hep bir arada kalmışlık vardırya yani hani o tarifi olmayan his onu hissettirdi bana bazen herşeye "Carpe diem " demek isterdim..
neredeyse 3 yıl önce
burcst profil resmi
burcst
''Dünyayı kelimeler ve fikirler değiştirebilir..Sürekli yinelenen sorularla yaşayan ben,sonsuz vefasızlık trenlerinde yaşayan ben,ahmaklarla dolu şehirlerde yaşayan ben.. hangisi daha iyi..ben mi yoksa hayat mı..'' Hayatı güzelleştirmeye çalışan, hayata kendinden 4 dize daha eklemek isteyen insanları anlamayanlar, onları tehtit gözüyle görüp, oyundan çıkarmaya çalışanlar tarih boyunca hep var olmuştur..Bu yüzden hala iyileşemeyen bir dünyada yaşıyoruz. Filmde bu duyguyu çok derinden hissettim.İçinde gizli hazineler saklayan,insanı hüzünlendiren,düşündüren,defalarca izlenesi bir baş yapıt.Ayrıca anne babaların da mutlaka izlemesi gereken filmler arasında.Bırakın çocuğunuz ne olmak için burdaysa o olsun..
3 yıl önce
cerencambaz profil resmi
cerencambaz
robin williams yeteneğini konuşturmuş
3 yıldan fazla önce
yakup11 profil resmi
yakup11
Arkadaşlar bu filmi kaçırmayın derim .
3 yıldan fazla önce
yabann profil resmi
yabann
Mutlaka izlenmesi gereken filmlerden . Bu kadar geç izlediğim için pişmanlık duydum . Çok iyiydi .
4 yıl önce
Aaisha profil resmi
Aaisha
hayallerin ve ailenin hayalleri...disiplin ve carpe diem... ikilemde kalmışların hikayesi... harika bir öğretmen...kendinizden mutlaka bulabileceğiniz bir film.izlemezseniz çok şey kaçıracağınız türden.
4 yıldan fazla önce
Numenor profil resmi
Numenor
İzlememiş olanların çok şey kaybettiğini düşündüğüm, okulda işte sokakta bulduğum her insana tavsiye ettiğim, hayatıma yön veren, her repliğinden en az bir anlam çıkan, 100 kere daha izlesem bıkmayacağım, arşivimin göz bebeği olan film.
4 yıldan fazla önce
thirdman profil resmi
thirdman
sinemada izlediğim ilk filmlerden biri.... anneciğime de teşekkür ediim bu vesileyle...
4 yıldan fazla önce
.SimS. profil resmi
.SimS.
anlamlı ve gerçekçi bir yapım izleyip de etkilenmemek mümkün değil bence , izlenmesi gereken filmlerden .
4 yıldan fazla önce
eskon profil resmi
eskon
afişinden ve isminden, iyi bir film olduğunu anlıyorsunuz
4 yıldan fazla önce
desalmado89 profil resmi
desalmado89
mükemmel ...
4 yıldan fazla önce
Semraykut78 profil resmi
Semraykut78
.
4 yıldan fazla önce
muratkacar profil resmi
muratkacar
sagopa kajmerinde filmin bir bölümünde okunan şiiri şarkısında kullandığı fil oh captain my captain Robin Williams ın efsane filmidir
neredeyse 5 yıl önce
neway profil resmi
neway
Orta okul 2. sınıfta iken yıllık ödevim olduğu için kitabını okumuştum. Filmini lisede tesadüfen görüp 'Aaa filmi varmışş, nasıl haberim olmaz' diyerek izledim. Zaten çok güzel olan bu kitabın filmi de ancak bu kadar güzel olabilirdi. Sanırım herkesin benim gibi asi duygulara biraz da hüzün katarak hatırladığı bir film olarak kalacak.
neredeyse 5 yıl önce
Senemini profil resmi
Senemini
Oh captain, my captain ne yaptın sen? Seni hep pozitif, güleç ve yaşama sevinciyle dolu biri olarak tanırdık biz, ne oldu da bu kadar çabuk pes ettin yasamaktan? Halbuki bu film gibi daha nice başyapıtlarda izleyecektik seni... Mekanın cennet olsun Robin Williams.
neredeyse 5 yıl önce
furkandr profil resmi
furkandr
çok güzeldi
neredeyse 5 yıl önce
Persistent profil resmi
Persistent
Kim ne derse desin, sözcükler ve düşünceler dünyayı değiştirebilir.
neredeyse 5 yıl önce
Aunveren profil resmi
Aunveren
Belki de edebiyatı pek sevmediğimdendir beni pek sarmadı film. Arkadaşın "kitabı daha güzel" gibi ısrarlarıyla kitabına başlayıp bir kaç sayfadan sonra pes ettim. Kısacası filminedee kitabınadaa başladığım filmdir.
neredeyse 5 yıl önce
ozge.durhan profil resmi
ozge.durhan
hayatım boyunca izlediğim en harika film
neredeyse 5 yıl önce
Neclaa profil resmi
Neclaa
Bu filmden sıkıldığımı söylediğim vakit kendimde değilimdir, tekrar deneyin.
neredeyse 5 yıl önce
bolubeyi profil resmi
bolubeyi
Oh captain, my captain :)
neredeyse 5 yıl önce
TAGUT profil resmi
TAGUT
Muhteşem bir film,hala izlemediysen bu zamana kadar hiç düzgün film izlemedin demektir.
5 yıldan fazla önce

Dead Poets Society filmini beğenenler

Dead Poets Society filmi hakkında ilgi çekici içerikler