Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society) (1989)

Ölü Ozanlar Derneği (1989)Dead Poets Society

Puan 8.9 / 10
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
128 dakika
1579
12
4221
600
serkan2335 profil fotoğrafı
serkan2335
Efsane filmi atmışız bunca yıl köşelere.Mükemmel film.8.8
error_outline
6 ay önce
Eternity profil fotoğrafı
Eternity
Filmin ironisi "carpe diem" sözüdür. Maalesef günümüz dünyasına kabul-yaşam için bu sözün yanına "paran varsa carpe diem" eklenmesi gerekiyor. Onun için de tek bir seçenek var "çalışmak"
Kaç insan sisteme adapte olmayacak kadar cesur? Bugün "çalışmayı yüceltmek" gibi bir kavram, bir kabul ediş, bir normal varken üstelik...
Bundan vazgeçen, her şeyden vazgeçer, o zaman belki "carpe diem"

Değil yaşamı, kendini bile anlayamadan göçüp gidenlerden olacağız, maalesef.
error_outline
2 yıldan fazla önce
Rainbow profil fotoğrafı
Rainbow
Ne kadar güzel anlatıyor. Hayatımıza yön veren öğretmenlerimiz, benimsettikleri ilkeler, gösterdikleri doğru yollar, aşıladıkları sevgi... Bence hayattaki en büyük şanslardan biri iyi bir eğitmene denk gelmektir. Aydınlık gelecekler için sayıca çoğalmaları ümidiyle ??
error_outline
neredeyse 3 yıl önce
Sefa profil fotoğrafı
Sefa
Muhteşem mesajlar barındıran özellikle kitabı gibi olmayı başarabilen nadide çiçeklerden. Kesinlikle izlenmesi gerekenlerden.
error_outline
yaklaşık 4 yıl önce
trevor profil fotoğrafı
trevor
tek artısı sıcaklığı olmak olan, onun haricinde polyannacılık oynayarak ilerleyen ilk kısımdan sonra , tam overrated bir film bu derken tempo artıyor ve son sahneyle birlikte gözyaşlarınızı tutamıyorsunuz. ve böylece ''hmm'' diyerek izlediğiniz film son dönemeçte kalbe basmayı hak ediyor.
error_outline
yaklaşık 6 yıl önce
fyourdreams profil fotoğrafı
fyourdreams
Edebiyat hocamız cuma günü ödev olarak filmi izleyip gelin haftaya ilk dersimizde filmi tartışacağız demişti, ben de aklımda kalsın diye son güne bıraktım. Filmi izleyince bir öğretmenin, hem de Türkiye'de bir öğretmenin böyle filmi izlememizi istemesi çok şaşırttı. Yine filmi izleyince fark ettim ki filmde Keating'in söylediği şeyler benim öğretmenimin derse geldiğinde söylediği şeylerle neredeyse aynı. Herhalde filmi izleyip etkisinde kaldı diye düşünüyorum drgerger. Gerçi filmi izleyip etkisinde kalmamak mümkün değil, özellikle de benim gibi filmdeki karakterlerin yaşındaysanız. İzlediğim şeylerin benim hayatımda da olduğu fark ettiğimde filmi daha çok sevdim. Şimdi de gidip yarın için ders çalışmam gerekiyor ama filmi izleyince fikirlerim baya değişti. Zaten şiir konusundaki kafiyeymiş uyakmış muhabbetlerini hiç sevmezdim, geçen yıl edebiyatım düşük geldiyse hep bu yüzdendi ndfkelrge. O yüzden carpe diem diyerek bu yorumumsu yazımı bitiriyorum ^^ .
error_outline
6 yıldan fazla önce
Selenora profil fotoğrafı
Selenora
Yıllar önce izlemiştim geçenlerde tekrar izleme fırsatı buldum ve ilk izlediğimdeki etkiyi tekrar hissettim. Yıllar sonra tekrar izlesem de aynı hislerin etkisine gireceğime eminim. Sen eşsiz bir filmsin..
error_outline
neredeyse 7 yıl önce
gamzedelen profil fotoğrafı
gamzedelen
Hayat o kadar çelişkilerle dolu ki... Ya başkasının istediğini yaşar mutlu taklidi yaparsın, ya da istediğin hayatı yaşar gerçekten mutlu olursun. Ama diğerleri seni asla rahat bırakmaz. Mutlu olmanın da bedeli bu galiba. Bir de, başarılı olup bir sürü paralar kazanmak mı, yoksa her şeye rağmen istediğin şeyi yapmak mı? Teoride basit ancak pratikte cevaplanması çok zor sorular...
error_outline
yaklaşık 7 yıl önce
slymndgn profil fotoğrafı
slymndgn
Çok anlamlı bir filmdi derinden vurdu beni hep bir arada kalmışlık vardırya yani hani o tarifi olmayan his onu hissettirdi bana bazen herşeye "Carpe diem " demek isterdim..
error_outline
neredeyse 8 yıl önce
b.u.r.c.u profil fotoğrafı
b.u.r.c.u
''Dünyayı kelimeler ve fikirler değiştirebilir..Sürekli yinelenen sorularla yaşayan ben,sonsuz vefasızlık trenlerinde yaşayan ben,ahmaklarla dolu şehirlerde yaşayan ben.. hangisi daha iyi..ben mi yoksa hayat mı..'' Hayatı güzelleştirmeye çalışan, hayata kendinden 4 dize daha eklemek isteyen insanları anlamayanlar, onları tehtit gözüyle görüp, oyundan çıkarmaya çalışanlar tarih boyunca hep var olmuştur..Bu yüzden hala iyileşemeyen bir dünyada yaşıyoruz. Filmde bu duyguyu çok derinden hissettim.İçinde gizli hazineler saklayan,insanı hüzünlendiren,düşündüren,defalarca izlenesi bir baş yapıt.Ayrıca anne babaların da mutlaka izlemesi gereken filmler arasında.Bırakın çocuğunuz ne olmak için burdaysa o olsun..
error_outline
neredeyse 8 yıl önce
cerencambaz profil fotoğrafı
cerencambaz
robin williams yeteneğini konuşturmuş
error_outline
yaklaşık 8 yıl önce
yakup11 profil fotoğrafı
yakup11
Arkadaşlar bu filmi kaçırmayın derim .
error_outline
yaklaşık 8 yıl önce
yabann profil fotoğrafı
yabann
Mutlaka izlenmesi gereken filmlerden . Bu kadar geç izlediğim için pişmanlık duydum . Çok iyiydi .
error_outline
yaklaşık 9 yıl önce
Aaisha profil fotoğrafı
Aaisha
hayallerin ve ailenin hayalleri...disiplin ve carpe diem... ikilemde kalmışların hikayesi... harika bir öğretmen...kendinizden mutlaka bulabileceğiniz bir film.izlemezseniz çok şey kaçıracağınız türden.
error_outline
yaklaşık 9 yıl önce
Numenor profil fotoğrafı
Numenor
İzlememiş olanların çok şey kaybettiğini düşündüğüm, okulda işte sokakta bulduğum her insana tavsiye ettiğim, hayatıma yön veren, her repliğinden en az bir anlam çıkan, 100 kere daha izlesem bıkmayacağım, arşivimin göz bebeği olan film.
error_outline
yaklaşık 9 yıl önce