Ölüm geçirmez (Death Proof) (2007)

Ölüm geçirmez (2007)Death Proof

Puan 7.9 / 10
Senin Puanın
Etiketler Gerilim, Suç, Kült
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
127 dakika
93
8
332
74
Özet Fragman Beğenenler
Rainbow profil fotoğrafı
Rainbow
İlk başları tempo düşük gibi gelse de izlemeye devam edin. Finali beklediğinize değecek. Hah işte budur Tarantino sineması diyeceksiniz.
error_outline
kaptankaptanim profil fotoğrafı
kaptankaptanim
Tarantino ögelerini barındıran evet ama bence gereksiz uzun bir film. İki periyoda ayırmaya evet gerek var ancak kızların hayatlarını bu kadar görmeye üstelik tek sahnelik mekanlarda uzun uzun çekimler yapmaya bence gerek yok. Lacan'ın arzu nesnesi teorisine göre ulaşılmak istenen ve ulaşılamayan durumu zaten ikinci periyoddaki Cecil olayında anlatılıyor. Sevgilileri ile sevişen biri sevgilisini terk ediyor çünkü artık arzulanan olmaktan çıkmış oluyor gibi. Hayatı boyunca öldürülme riski taşımış sahnelerde dublörlük yapan birinin bu sefer de başkalarına ölüm riski yaşatmaktan haz alarak hayattan intikamı yer yer Kill Bill sembolleri ile yer yer de bağımsız sembollerle ifade ediliyor. Örneğin Furry filminde olduğu gibi kişinin kendi güvenli alanı arabasının içi arabası ölümün kendisi kuru kafa vesaire stickerdan anlaşılıyor.. Ölümü öldüremezsin tabi ki ancak ölüm olan bir dünyada bizden güçlülerin de olduğu ve öldürülmeyi deneyen insanların bir sonraki raunda daha hazırlıklı çıkacağını da unutmamak gerekiyor. Dublörlük yapan başkaları yani ölüm gerçeği ile yüzleşen kişilerin öldürmekten de korkusu olmuyor. Ve güvendiğimiz kalkan bizi terk ettiğinde savunmasız kalabiliyoruz gerçekten. İkinci periyoddaki dörtlü kızlar Kill Bill'deki Zehirli Engerek Suikastı Örgütünün kızları. Tatlı olan kızıl'ın adı Lee yani Lucy Lui, Melez olan Abe çalan telefondaki müzik ve birkaç detayla birlikte Siyah mamba, siyahi kız zaten Vernita Green ve sarışın ölüm makinemiz de Elle Driver'ı simgeliyor. Kendi arabalarının rengi zaten sarı üstüne siyah çizgili. Seri Katil cinayetlerine kurban giden kadınlar için tasarlanmış Kadın Gücü'nü yücelten yapısı da takdire şayandı. Ancak film başlayınca gerçekten Vietnam yağmuruna tutuluyorsunuz bir süre izledikten sonra acı vermeye başlıyor ancak Kill Bill'de anlatılan intikamın tadı olmayışı düşüncesi bu film için geçerli olmuyor. Öyle ki bazı insanlar gerçekten sağlam bir dersi hak edebiliyor darısı tüm kadın katillerinin başına.
error_outline
batu profil fotoğrafı
batu
Tarantino sinemasına hakim olmayan kişiler filmi anlamsız bulabilirler. Eğer uzun diyaloglar beni çok sıktı diyebiliyorsan Tarantino'dan uzak durmalısın.

Death Proof, Amerikan sayko seri katil filmlerine bir gönderme maksadıyla çekilmiş harika bir filmdir. Filmin her sahnesinde Tarantino izi vardır. İlk sahne bakımlı ve ojeli tam Tarantino'nun zevkine münhasır bir çift ayakla başlar. Durup dururken film siyah-beyaz hale girer. Bütün absürtlükler bu filmde toplanmıştır. Eminim klasik bir Tarantino izleyicisi bu filmi beğenir. Fakat birkaç dangoz Kill Bill ile falan karşılaştırmış olmalı ki filmi yarıda kapatmışlar.
error_outline
mrtks89 profil fotoğrafı
mrtks89
Yıl 2009.. Hiç unutmam. Ev arkadaşımla birlikte büyük bir heyecanla başlamıştık izlemeye. Ne de olsa Tarantino, içimiz kıpır kıpır. Dakikalar geçtikçe o heyecan dalgası yavaş yavaş azalmaya, azalmaya, azalmayaaa, azal... Uzun lafın kısası kapattık biz filmi. Valla bak. Hiç sevmedik, acayip sıkıldık bide. Hala ara sıra takılırız birbirimize, şu filmi birlikte bi bitirelim artık diye. Ama o cesaret malesef yok ikimizdede :D
error_outline
PaRaNoYa7 profil fotoğrafı
PaRaNoYa7
İlk izlediğimde de aşırı fazla diyaloglar yüzünden sıkılmıştım. Filmdeki en güzel şey şimdiye kadar gördüğüm en iyi kaza sahnesiydi. Onun dışında sıkıyor insanı izlerken.
error_outline
Berkantk profil fotoğrafı
Berkantk
Şüphesiz Tarantino'nun tek kötü filmi. Yine kendi imzasını taşıyor, direk tarantino filmi olduğunu anlıyorsunuz fakat gerçekten çok boş bir filmdi. Kara listeye almamamdaki tek gaye Tarantino'nun oluşu.
error_outline
.Morpheus profil fotoğrafı
.Morpheus
Film hakkında hiç bir bilgim olmadan direk izlesem tarantino yapımı olduğunu hemen anlardım. Adam resmen her sahnede kendi imzasını atmış
error_outline
blackclaw profil fotoğrafı
blackclaw
İlk yarısı fena değildi kanlı sahneler vs Tarantino tarzıydı ama ikinci yarı çok boştu. Kesinlikle Tarantino'nun en kötü filmi. Beğenenler de sırf Tarantino yaptı diye beğenmiş. Eğer siz de Tarantino'yu Pulp Fiction'la Reservoir Dogs'la sevdiyseniz bunu seveceğinizi hiç sanmıyorum.
error_outline
yazcsefa profil fotoğrafı
yazcsefa
Amaçsız ama bir o kadar da eğlenceli bir Tarantino filmi. Son 20 dakika bir harikaydı. Hiç böyle bir film beklemiyordum. Çok sevdim filmi belki Tarantino' nun en iyilerinden değil ama şüphesiz çok iyiydi :)))
error_outline
berrn profil fotoğrafı
berrn
bu filmi seviyorum, bu adamı seviyorum! hele o son 30 dakika..
error_outline
UnknownUser00 profil fotoğrafı
UnknownUser00
yanlış kızlara bulaşan psikopatın dramı :))) tarantino'dan guzel bir film. Girl power!!
error_outline