Yaramaz Harry (Deconstructing Harry) (1997)

Yaramaz Harry (1997)Deconstructing Harry

Puan Yeterli oy sayısına ulaşılamadı
Senin Puanın
Etiketler Komik, Fantastik, Absürt
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
96 dakika
24
2
47
26
kaptankaptanim profil fotoğrafı
kaptankaptanim
Her şey mantığa dayandırılabilir mi sorusunun yanıtı. Nevrotiklik ön planda bilgiye, öze, doğruya ve hakikate ulaşmanın yolu. Yapısökümcü bir kafayla kanıtlarıyla bunu sunuyor. İnsan kötü bir varlık ama ahlaklı olması gereken de kendisi... mi acaba? Nietzsche'den tutun Heidegger'e kadar bariz göndermeleri ile ve çeşitli durum komikleriyle ikna ediyor seyirciyi. Soy isminin Block oluşu ile dramaturjik bir sezinleme gerçekleştirmek mümkün. Engel bloke olmak anlamına çıkıyor bu ve bizi yaşatan şeylerin çok matah olmadığını açıklarken aile, din, ırk, statü, şahsiyet gibi kavramlardan uzaklaştırarak insanı yüklerinden arındırıyor. Kurgu bozarken hazcı yaklaşmanın imkansızlığına dikkat çekiyor. Nihilistliği kinist olmakla eşleştiriyor. Ve bunun doğruluğunu ispat ediyor. Yaşamın vahşi doğada, başarı doruklarında, aile bağlarında ya da kutsal hiçbir şeyde olmadığını insanın bunları birer malzeme olarak kullanması gerektiğini mitomanik bir anlatım içinde sunuyor. İnsan da değerli değil değerler de bunlar sadece birer malzeme, eşya insanın Harikalar Diyarını renklendirmesine olanak tanıyan bir takım nesneler dünyası. Harry'nin isim anlamı ile da bu ortaya çıkıyor zaten. "Harika olana engel" İzlemekte geç kalınmış bir Woody Allen şaheseri daha. Nesneler Dünyasına elveda, Anlamlar Dünyasına merhaba!
error_outline
4 yıldan fazla önce
eminuk profil fotoğrafı
eminuk
Woody Allen filmlerini izledikçe anlıyorum ki bu adam insanı aldatmaya teşvik ediyor:) Bu konuyla ilgili ilginç tecrübeleri olduğunu düşünüyorum. Onun dışında her zamanki gibi eğlenceli bir filmdi.Tabii favorilerimden olduğunu söyleyemem.
error_outline
7 yıldan fazla önce
eskon profil fotoğrafı
eskon
Tadına doyulmaz bir Allen filmi... Çevresindeki insanlardan beslenen delişmen bir yazarın sıradışı hikayesi... Arada yazdığı öykülerin canlandırması da var, ben en çok Robin Williams'lı bölümü sevdim :)
error_outline
yaklaşık 8 yıl önce
thirdman profil fotoğrafı
thirdman
woody allen'in sevdiğim fillerinden birisi.. gerçekten komik gerçekten zekice... tekrar tekrar izlediğim filmlerden
error_outline
neredeyse 9 yıl önce