Gülün adi (Der Name der Rose) (1986)

Gülün adi (1986)Der Name der Rose

Puan 9.2 / 10
Senin Puanın
Etiketler Sanat Eseri, Gizem
Dil
İngilizce
Ülke
Batı Almanya
Süre
130 dakika
147
6
426
144
psykhe profil fotoğrafı
psykhe
Kitabı 10 üzerinden 10
Filmi 10 üzerinden 3
error_outline
3 yıldan fazla önce
melihkaya profil fotoğrafı
melihkaya
Kitabı okuyanlar için son derece güzel bir uyarlama olmuş eğer kitabı okumadıysanız öncelikle ona vakit ayırmanızı tavsiye ederim.
error_outline
neredeyse 4 yıl önce
Rainbow profil fotoğrafı
Rainbow
Peki neden Gülün Adı ? Nesnelerin yitip gideceği ve yalnızca adların kalacağı düşüncesinden gelmekteymiş . Orta çağ kilisesindeki tüm kompleks yapıyı ve ilim düşmanlığını (O efsane labirent kütüphane sahneleri beni benden aldı resmen ) tüm gerçekliğiyle seyirciye sunan şahane bi film .Son sahnesi biraz içimi burktu ,hüzünlendirdi. Kitabını okumam için tavsiye edilmişti ama önce filminden başladım belki hata ettim bilemiyorum ama yine de iyi ki izlemişim ,hoş bi film :)
error_outline
neredeyse 4 yıl önce
EDITOR profil fotoğrafı
EDITOR
ESKİ DİYE SIKILMAZSANIZ 10 NUMARA Çok sürükleyici, her karesi zekice işlenmiş, Sean Connery nin yine muhteşem, yine karizmatik olduğu bir film. Günümüze hitap eder mi? tartışılır. Ancak kitabını okuduysanız zevk vermeyecektir. Yoksa eskiliğine aldırmayacaklara şiddetle tavsiye edilir.
error_outline
7 yıldan fazla önce
candramuki profil fotoğrafı
candramuki
nispeten başarılı bir uyarlama sayılsa da kitabını tavsiye ederim, zira roman sadece dedektiflik temeline oturtulacak kadar basit değil. olay akışında da birkaç değiştirme olmuş ama sanırım bu kadar derin (ve kalın) bir kitabı senaryoya uyarlamanın zorluğundan kaynaklanıyor. izlerseniz vakit kaybetmezsiniz kısacası, romanı okursanız çok şey kazanırsınız :)
error_outline
yaklaşık 8 yıl önce
Doaan profil fotoğrafı
Doaan
İzlediğim en kaliteli roman uyarlamalarından biri. Sean Connery'nin oyunculuğu filmi ayrı bir güzel kılmış...
error_outline
8 yıldan fazla önce
eskon profil fotoğrafı
eskon
çocukken izlediğim ama bir türlü unutamadığım film. izleyeli on yıl rahat olmuştur ama filmin o kasvetli ve yoğun havası hala dimağımda. fırsatını bulduğumda tekrar izleyeceğim.
error_outline
8 yıldan fazla önce
starch profil fotoğrafı
starch
Gülün Adı, İtalyan yazar Umberto Eco'nun aynı isimli romanının sinemaya uyarlanan filmi. Yönetmenliğini Jean-Jacques Annaud'un üstlendiği film, İtalya, Fransa, Almanya ortak yapımı (1986). Film, roman kadar geniş yankı yapmasa da, kitaba olan ilgiyi artırmış, Baskerwille'li rahip William rolünde Sean Connery'yi görmek, izleyiciyi ayrıca memnun etti. Senaryo romana sadık bir şekilde uzun diyaloglardan, betimlemelerden uzak, cinayetler, bilgiye olan tutku, ihtiraslar üzerine kurulmuştur. Film genelde başarılı bulunmuş, romana gelen aşırı yorumların tersine başarılı bir uyarlama yönünde olmuştu. Konusu Orta Çağ İtalyası'nda geçen film, biri diğerinden ilginç karakterlerle, manastırın, romandaki o ilginç atmosferini izleyiciye iyi yansıtmaktadır. Wikipedi.
error_outline
8 yıldan fazla önce
KARAGEYIK profil fotoğrafı
KARAGEYIK
Yanlış bilmiyorsam Victor Hugo'nun romanından uyalanan bir film. Romanı okumadım ama film çok iyiydi.
error_outline
8 yıldan fazla önce
Rozbud profil fotoğrafı
Rozbud
“Bir düşünelim hele, güzelin kendisini, sade, saf, katıksız, insan teninin, renklerin ve daha bir sürü müzahrefatın kirine buluşmamış güzeli, kendi olduğu gibi görebilen, formunun biricikliği içinde temaşa edebilen bir insan neler duyar acaba? (…) Diyorum ki, insan doğasını bu nimete kavuşturabilmek için Aşktan daha iyi bir yardımcı zor bulunur.”

Platon “Şölen”
error_outline
8 yıldan fazla önce