Detachment (2011)

Detachment (2011)

Puan Like 8.7 / 21 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
98 dakika
Blacklion Öğrencileriyle birebir ilişki kurabilen, fazlasıyla yetenekli bir eğitimci olan Henry Barthes bu mesleği arka plana atarak geçici olarak öğretmenlik yapmaktadır. Şimdiye kadar hiç bir okulda arkadaşları ve öğrencileriyle duygusal bağ kuracak kadar kalamaz. Son gönderildiği devlet okulunda ise öğrencileri hatta okulun yöneticisine kadar insanlar içine kapanık yaşamaktadır. Öğrencilerinden bir tanesinin sokakta yaşamasına göz yummayan bu değerli öğretmen onun evine dönmesi için elinden gelen bütün çabayı gösterir. Hayatta hala sevgiyi hakeden insanlar vardır.

Yorumlar

tugced profil resmi
tugced
yumuşak.. ve bir o kadar sert.. hissetmemek elde değil.
4 ay önce
Insomniac profil resmi
Insomniac
Bas karakterimiz yalniz ve incinmis bir ogretmen... Bu kirilmis haliyle, cevresindeki yarali insanlarin hayatlarina ufak ama hatri sayilir dokunuslar yaparken aslinda kendisine umudun oldugunu hatirlatmaya calisir...
Hani bazi filmlerde kendinizi gorursunuz, ve sirf size ozel bir basyapitmis gibi seyredersiniz ya... Sanki oturdum ve ic dunyami izledim adeta. Bu yuzden hem bitmesini hemde devam etmesini istedim. Bitmesini istedim cunku aci vericiydi, devam etmeliydi cunku baska bir son olmaliydi. Gerilim filmi degildi fakat kendini hissettiren bir carpintiyla izledim. Derin anlam arayislarinda olan insanlarin hep bir umudu vardir. Bu buyuk umudun ardinda buyuk dalgalanmalar, yenilgiler, vazgecisler, fakat yine de israrci bir devam edis... Cunku umudunuz hala oradadir, isigi sonmeye yakin olsa dahi parlamaya devam eder. Bu film bir ice donus filmi. Size derinlerinizde tuttugunuz, belki gosterdiginiz belki gosteremediginiz yaniniza ayna tutuyor. Adrien Brody'nin ara gecislerdeki solo konusmalari efsaneydi. İzlenmesi gerekenlerden...
6 ay önce
umrant profil resmi
umrant
Gelecek "memuriyete bir kapak atayım da gerisi kolay" öğretmenlerinin eseri olduğu için böyle...böyle olduğu için bu kadar acı...Gençlerin umudu olmadığı yerde yaşamak ne kadar huzurlu olabilir?Öğretmenin öğrenciyi bir kukla öğrencinin ve ebeveynlerinin öğretmeni bir dadı(en iyi tabirle) gördüğü ama lafa gelince kutsal meslek dediği zihniyetlerin çağında umut nasıl yeşerebilir zaten?Soru çok ama kimse bilmiyor cevabı...Muazzam bir eğitim ve çevre tasviri...
12 ay önce
japonbalikcisi profil resmi
japonbalikcisi
Korkunç bir realite.
1 yıl önce
Selocan profil resmi
Selocan
Saf mükemmellik örneği. Çok etkilendim, derin hissettim ve gerçekten çok sevdim. Bir kere izlemeyle bırakmayacağım ve her izleyişimde farklı şeyleri keşfedeceğim bir yapım. Gönülden tavsiye ederim.
1 yıl önce
olcaywtsn profil resmi
olcaywtsn
Öyle bir zamana denk geldi ki bu film. İşte öyle bir zaman.
1 yıldan fazla önce
potakal profil resmi
potakal
bütün o kaostan, hiçbir şey yapamamanın çaresizliğinden, geri çekilmelerden, her şey düzelecek demelerden sonraki kabulleniş, özet: ''bugün bir şeyin farkına vardım. ben hiç kimseyim. burada olmamalısın; ben burada değilim. beni görebilirsin, ama ben boşluğum.''
1 yıldan fazla önce
Sefa profil resmi
Sefa
Oldukça gerçekçi , hayatın içinden bize kesitler sunan muazzam oyunculukla süslenmiş harika bir film.
neredeyse 2 yıl önce
nihan.dideden profil resmi
nihan.dideden
öğretmenken genellikle okulda kendimi yalnız yapayalnız hissederim,görülmeyen,duyulmayan bir hayalet ya da köşede duran ama kimsenin dikkat etmediği bir çöp kovası gibi...kendimden çok şey buldum bu filmde.bir zamanlar gözümde en kutsal meslek öğretmenlikti şimdiyse en boktan şey bence...
neredeyse 2 yıl önce
mrfaruk profil resmi
mrfaruk
''kendimi evimde gibi hissettim hiçbir veli gelmedi''
2 yıl önce
Aaisha profil resmi
Aaisha
Önyargılar depresyonlar yalnızlıklar. Malesef yalnız değiliz. Hepimiz biraz benzer biraz tamamemen farklı kişiyiz. Sadece birbirimizi anlamayı öğrenmeliyiz. Ruh haliniz bozuksa izlemenizi önermem. Düşünmeyi düşünme üzerine düşünmeyi gerektiren bir film. Andrien Brody filmin ruhunu çok iyi hissettirdi.
2 yıldan fazla önce
MinDFoRCe profil resmi
MinDFoRCe
İzlenmeye değer ve öğretmen olduğum için özel bir ilgi göstererek izlediğim bir filmdi. Bu filmden bir çok anekdot depolardım yalnız izlese idim. Mucizeler yaratan öğretmen filmi değil. Öğrenci, öğretmen ve bunların iç yaşantısındaki depresyon, öğretmenin yaptığı işin öğrenci üzerinde hiçbir etkisi olmayışı, buna rağmen bu iç bunaltısı içinde bir öğrencinin ve zor durumda bir insanın hayatına dokunmaya çalışan ama kendi hayatı da bin parça bir öğretmen. Bence en büyük başarısı öğretmenin yaptığı işin günümüz toplumunda mesleki tatmin olarak ne verdiğinin iyi bir sorgulamasını yapması. Ücretli öğretmenlik rezaletinin sadece Türkiye'de olmadığını görmüş olmam da tuhaf oldu. Bu modern dünya bunalımı değil. Teorik ve sosyolojik gözlem yaparsak bu postmodern dünyanın anlamsız, günübirlik yaşantısı içinde yok olup savrulan öğrenci-öğretmen ve toplum yapısının filmi diyebiliriz. Zaten filmde okul ortamında postmodern bir kaos iklimini çok iyi gözlemliyoruz. Ve tabiki piyasaya angaje olmuş bir gençlik ve toplum ortamında eğitimin düştüğü acziyeti yansıtan kadınlarla ilgili replikler de çok yerinde olmuş. Bu bunalım ortamında Camus'nun sözleri ile başlaması manidar olmuş filmin. Şu güzel replikleri de anmamak olmaz; ''Anne Baba olmanın bir ön koşulu, ön şartı olmalı" , ''şunu bil bir çok insan kendi korkusunu başklarına sıçratır'' , ''disiplinin her türlüsü acı verir.'' , ''umursamaz olmak kolay, cesur olup, kendini adamak zordur.'' , ''bir çocuğun anlayışlı kalbi, en karanlık yerlerin gizemlerini kavrayabilir...'' , "and never have i felt so deeply at one and the same time so detached from myself and so present in the world."
- albert camus
2 yıldan fazla önce
mtufan profil resmi
mtufan
film boyunca aklıma vuranlar.
gelecek gençler için gelecek, şimdiki çocuklar. hakettikleri geleceği vermek ve bu geleceği hakettiklerinden emin olmak ebeveynlerin görevi.
hepimizin dertleri var, yakından bakmak görmek için yeterli.
bazen herkes görülmek ister.
ve daha başka çeşitli duygu ve düşünceleri anlatmaya çalışmış. herkese ne yaptı film bilmiyorum ama bana korkularımı hatırlattı. iyi seyirler..
neredeyse 3 yıl önce
melihkaya profil resmi
melihkaya
nedense bir tebessüm oluşturdu. sanırım henrynin oluşturduğu bir histi bu, bunca içe kapanıklık ve karanlık içinde oluşturduğu profille hissettirdiği bir şeydi. film bir çok mesajla birlikte en yalnız, umursamayan ve takmayan gerekirse düşünmeyen adamın bile bireyin toplumdaki bireyselliği kırabileceiğinide gösteriyor
. adrien brody böyle rollerin iliği gibi bir şey oldu yine döktürmüş ve Christina Hendricks inanılmaz seksi bir kadın, madmanden sonra bu kadına hangi rolü verseler gözüme bir başka görünüyor. filmi kesinlike lzleyin derim ama neşeli anınızda değil :D
3 yıl önce
Caffeine profil resmi
Caffeine
Albert Camus ile başlayıp Edgar Allan Poe ile biten 'başaramama'nın öyküsü'. Öğrencilerin okulu sevmemesine alışkınız değil mi? Peki ya öğretmenler de sevmeseydi okulu? Peki bu öğretmenlerden birisi pek de mutlu olmamasına karşın okuldaki çarpık düzen ve mutsuzluğa 'kendine rağmen' bir çözüm arasaydı?
3 yıl önce
Bhrpst profil resmi
Bhrpst
Böyle depresif bir filme,artık 'yürüyen keder'e dönüşen Adrien Brody yakışırdı zaten. Ama Brody bu filmde yürüyen keder rolünden yürüyen melek rolüne de göz kırpmış. Brody'nin otobüste ağlama sahnesine hayran kaldım,zor duyguları layığıyla yansıtabilen bir oyuncu. Sanırım hikayeden çok Brody'e takılmışım filmde,tüm kasvetli havasına ek olarak final sahnesindeki darmadağınıklığıyla sizi darmadağın edebilecek bir film. İyi seyirler şimdiden.
3 yıl önce
Sanemm profil resmi
Sanemm
mutlaka izlenmeli.. Adrien Brody seviyorum seni....
3 yıl önce
MehmetMuratBalkan profil resmi
MehmetMuratBalkan
Film öğretmen öğrenci ilişkisi üzerine bir şey anlatmaya çalışmıyor.Hatta hiç bir alakası yok.İnsanın toplumsal ilişkiler içinde bireyselliğinin naaıl buharlaştığının üzerinde durup,kendinin ve toplumun farkında olan insanın nasıl depresif bir yaşama sahip olabileceğini anlatıyor.
3 yıldan fazla önce
mels profil resmi
mels
Evet filmin içinde öğretmen var, öğrenci var, veliler var, okul var. Ama bir eğitim filmi değil. Daha çok öğretmenlik mesleğini araç olarak kullanarak öğrencilerin, öğretmenlerin yaşadığı kişisel sorunları anlatan ama hiç birisine çözüm getirmeyen depresif bir film. Ben normalim diyen insanlar bile depresyona girebilir bu filmle.
3 yıldan fazla önce
KARAGEYIK profil resmi
KARAGEYIK
Çok acıttı acıtmasına da bir yandan da bağırasım geldi "daha yok mu? laaayn". Filmi izlerken bellekteki acıları, pişmanlıkları, unutulamayan anların zihne pozlanmış fotoğraflarını izliyormuşum gibi bir hisse kapıldım. Depresif bir anınızda yalnız başınıza izleyerek bu biberin acısını katlamak mümkündür.
İzlememiş olanlara ve acı biber sevenlere bu film tavsiyemdir.
3 yıldan fazla önce
osiris profil resmi
osiris
tokat gibi bir film.
neredeyse 4 yıl önce
eminuk profil resmi
eminuk
Bir öğretmen olarak çok üzdü bu film beni. Eğitim sisteminin, öğretmenlerin, öğrencilerin yozlaşması uzak olduğum bir konu değil maalesef. Tüm bunların yanında sıradan idealist öğretmen filmi değildi. Bir öğretmenin depresif iç dünyasında gezindik bolca, yer yer agladik, bazen de kendi hayatımızı sorguladik. Bana göre çok şey başarmış bir film. Zibidi öğrencileri kuzuya çeviren bir öğretmen beklemeyin, burada bir Mahmut Hoca bulamayacaksiniz.
neredeyse 4 yıl önce
sisyphos77 profil resmi
sisyphos77
Brody yerine Gossling oynasaydı ya, hüzünlü ama daha yakışıklı... Hayli depresif, nefis film.
neredeyse 4 yıl önce
yabann profil resmi
yabann
Bu Adrien Brody nin hiç mi yüzü gülmez ? Hep böyle acıklı , karamsar düşündürücü depresif filmlerde rollerde mi olmalı ? filmi izlerken derinlere dalıyorsunuz etkisi filmden sonrada sürüyor . Filmi izlerken dikkatinizin dağılmayacağı bir zamanı seçmenizi tavsiye ederim .
neredeyse 5 yıl önce
Neslii profil resmi
Neslii
Albert Camus'nün ''Ve hayatımda aynı anda hiç böylesine kendimden kopmuş ve bir o kadar da kendimde hissetmemiştim.'' sözüyle açılışı yaparak beni ilk dakikada ekrana kilitleyen filmin başrolünde Adrien Brody yer alıyor.Yönetmen koltuğunda ise Tony Kaye oturuyor.
Eğitim sistemini, ebeveynlerin tutumlarını, kendi hayatımızı, belki de genelgeçer olarak kabullendiğimiz doğru yanlışlarımızı sorgulayacağımız bir film.Felsefe ile edebiyat arasında gidip gelen Tezer Özlü, Albert Camus, Ferit Edgü gibi yazarları okuyormuş hissine kapılacaksınız.
Farkındalık yaratan bir film, tavsiye ederim..
neredeyse 5 yıl önce
otekiben profil resmi
otekiben
carpici bir gerceklik sunmus... bir hayli depresif bir bakis acisiyla...
neredeyse 5 yıl önce

Detachment filmini beğenenler

Detachment filmi hakkında ilgi çekici içerikler