Tehlikeli oyun (Die Welle) (2008)

Tehlikeli oyun (2008)Die Welle

Puan 7.6 (12 kullanıcı)
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
Almanca
Ülke
Almanya
Süre
107 dakika
197
4
491
191
pinkbutterfly profil resmi
pinkbutterfly
filmi hiç beğenmedim.. aşırı derecede sıkıcı ve hiç bir şekilde akıcı değil.. hiç bir etkileyiciliği, hiç bir olağanüstülüğü yok.. bildiğin tipik ergen filmi.. milletçe abartmayı ne kadar çok seven bir milletiz herkes ooo öldüm bittim efsane falan yazmış.. saçma sapan yorumlar yazıp insanları beklentiye sokmayın.. filme puanım : 10 üzerinden 5
report_problem
1 yıl önce
mtufan profil resmi
mtufan
spoiler sayılabilir--------------> yapımda "bizden diktatör çıkmaz, çıkarsa kimse ona kulak asmaz" diyen gençliğin otoriteye ne kadar muhtaç olduğunu gördüm. hem otoritiye hem birlik hissine hem de ortak bir mücadeleye ne kadar aç olduğumuzun vurgusunun yapıldığını düşünüyorum. aralarından diktatör çıkarmakla kalmadılar, adeta ona muhtaçmış onu bekliyormuş havası yarattılar. durumun farkına varan bir kaç sivri nin bizzat arkadaşları tarafından nasıl dışlandığını, bastırıldığını ve uzaklaştırıldığını gördüm.insana bu kötülüğü bizzat kendisinin yaptığı vurgulandı. izlenmesi gereken yapımlar arasında görüyorum.
report_problem
neredeyse 2 yıl önce
Aaisha profil resmi
Aaisha
İzlenmesi gereken en birinci film. Şu nazi olayını zaten hepimiz biliyoruz. yıkımı,vahşeti.. Ama asıl konu faşizmin insanları bir kukla yapabildiği. Her ne kadar içimizde bilinçli olduğumuza dair inancımız da olsa düzen, aşırı disiplin çoğumuzun geninde var malesef. Ve kendimizin dışındakileri ötekileştirme de. Kısaca dehşet bir filmdi. Mutlaka mutlaka izlemelisiniz
report_problem
3 yıl önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
Ne desem uzun bir yazı olacak kısaca müthiş bir film... İzleyin, izleyin, izleyin...
report_problem
3 yıl önce
Sefa profil resmi
Sefa
Finali muhteşem olan. Konusu ve oyunculukları çok iyi olan muazzam bir film. Genç beyinlerin yıkanmasının ne kadar kolay olduğunu gösteriyor izlenmeli.
report_problem
neredeyse 4 yıl önce
MinDFoRCe profil resmi
MinDFoRCe
Faşizmin eğitimli ve yetişmiş insanlardan oluşan bir toplumda bile büyük bir tehlike olduğunu anlatan, gerçek bir hikayeden uyarlama bir film. Sadece film olarak değil, sosyal bilimlerle ilgilenen insanlar olarak bizin gibi sosyoloji mezunlarının da izlemesi gereken bir film. Adım adım kitlenin konsolide edilmesi, simgeler ve fetişizm üzerinden yaratılan bir dalga ve bireylerin varoluş kaygılarını dinsel bir anlamla otoriteye bağlayan bir birlik anlayışı. Bir öğretmen adım adım yaşatarak sınıfta faşizmi yerleştiriyor ve kontrolü de elden kaçırıyor. Oldukça güzel bir filmdi. Teknik olarak bakarsak bir efsane olmayı da ıskalamış bir filmdir. Bazı geçişlerdeki acelecilik ve konuyu işleyişteki abartılar malesef filmden birşeyler götürmüş.
report_problem
neredeyse 4 yıl önce
Poker profil resmi
Poker
Bazı terimler sadece terim olarak kaldığında insanı harekete geçirmeyebilir. Fakat o terim eyleme geçerse...Şimdi film öğreti bakımından çok güzel işleniş bakımından güzel bir film diyebiliriz. Giriş ve gelişmesinde bazı sıkıntıları var ve bazı sahnelerin gereksizliği filmin akıcılığını etkiliyor. Oyunculuklarda da bir başröldeki öğretmen ve tim iyilerdi ama diğerleri baya altta kalmışlar. Final sahnesi etkileyiciydi ve mesajı karşıdaki izleyen kişiye aktarabiliyor. Faşizm,otokrasi, diktatörlük gibi çok güçlü terimlerin insanları çok çabuk şekilde etkilediğinin aktarılması ve bu terimlerin neleri doğurduğu mesajı etkileyici ve bir o kadar ufuk açıcı. Toparlayacak olursak bu tarz öğretisi olan filmleri izleyelim. Gerçekten bir kelime, bir görüş, bir fikir darağacımız bir kitap kadar gelişme göstereceğinin kanısındayım bre dostlar.
report_problem
4 yıl önce
alicancam profil resmi
alicancam
İzlenmesi gereken filmlerden. Çok ciddi bir konu üzerinde duruluyor. Filmin herhangi bir kötü yanı yok. Herşey iyi ve iyi üstü.
report_problem
neredeyse 5 yıl önce
Sezgii profil resmi
Sezgii
Benzer bir şeyi 17.yüzyıl felsefesinde hocamız sormuştu bize. Yaptırımların uygulanması, insanların tepkileri, sosyolojik ve psikolojik etkiler vs vs. Tabii biz deney falan yapmadık tartıştık geçtik :D O sebeple ilk başlarda film dejavu etkisi yarattı. Sonra tamamen kendini kanıtlamaya çalışan bir adamın, zaten fikri boşlukta olan öğrencilerini etkisi altına almasını izledik. Tamamen diktatörlük diyebiliriz. Burada üzgünüm diğerleri gibi faşizm-nazizm göremedim. Otoriter sistem eleştirisi vardı. Sonunu bağlayamamışlar. İzlenebilir, güzel bir film :)
report_problem
5 yıl önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Enteresan bir filmdi. Konuyu işleyen hocaya karşı bir öğrencinin diktatörlüğün tekrar Almanya'da yaşanamayacak kadar halkın bilinçlendiklerini söylemesi üzerine hocanın ufak bir oyunuyla başlıyor film ve sonrasında olayların gelişimi ve finali gerçekten etkileyici.
report_problem
5 yıl önce
incrediblecolor profil resmi
incrediblecolor
İnsan beyninin nasıl kolay bir şekilde manipüle edileceğini gösteriyor. Tek bir kişi bunu tüm ülkeye yayabiliyorsa, diktatörlüğünü de yapar. Bu şekilde, örgütleyerek, diktatörlüğün ne kadar kolay yayılabileceğini gösteriyor. Ama sonuçlarının da bir o kadar ağır olduğunu belirtiyor. İzlenmesi gereken bir film bence.
report_problem
5 yıldan fazla önce
Nicholai profil resmi
Nicholai
"olmuş" denilemeyecek bir alman filmidir. belki bir çok kişinin beklentilerini karşılamış ama ronin gibi ilk 20 dakika verdiği izlenimle "vay be süper gidiyor" derken olduğu yerde kaldı sonra. bu konuda das experiment gibi bir başyapıt varken ondan seneler sonra çekilen filme biraz daha "özenilmiş" olmasını bekler insan zira çok baştansavma duruyordu. das experiment'i izlememiş olanlar önce bu filmi izlesin daha çok keyif alırlar. benim açımdan bir kere izlenecek bir film. izlediğime pişman mıyım? hayır.

--- spoiler ---

filmin başında rainer çocuklara otokrasi, diktatörlük vs öğretirken sonuna kadar bunu didaktik biçimde götüreceği beklentisi doğurdu bende, hayal kırıklığı oldu. reich'ının kontrolünü kaybetmiş, bir başında bir de sonunda "işte diktatörlük böyle geliyor" diye mesaj veren führer oldu o kadar. film boyunca die welle öğrencilerinin kafalarına eseni yapmalarını izledik, rainer'ın olaya biraz daha müdahil olmasını beklerdim. otoriter sembollere ve davranışlara yönelik verilen mesajlar güzeldi. başka bir güzel ayrıntı da bi tarafları ezik kalmış insanların daha çok faşist yönelimlere sahip olacağıydı. tim'in hiç kimsesi yok sevgi görmemiş, marco'ya hallenen hatunun sevgilisi yok sevgi görmemiş, rainer diplomasından dolayı karısına karşı eziklik hissediyor vs gibi bir kaç tane daha örnek vardı. bir de o anarşistlerin başındaki hoca nedir arkadaş ya, oldu olacak nihat hatipoğlu'nu koysalardı. çekmiş takımı gelmiş bi de süt herif, çok gürültü yapıyorsunuz diye ağlıyor. koy başlarına ted kaczynski gibi anarşisti sonra bak bakalım bi daha uygun adımda rap rap yapacak ayakları kalıyor mu faşistlerin.

dediğim gibi bana çok özenilmemiş geldi, anafikir ekseninde çok daha güzel yapılabilirdi.

--- spoiler ---
report_problem
5 yıldan fazla önce
TabuttaRovasata profil resmi
TabuttaRovasata
Faşizm herhalde bu kadar güzel anlatılabilirdi, filmin tek ve en önemli eksisi çok kötü bir finalinin olması.
report_problem
neredeyse 6 yıl önce
EMREAYAN profil resmi
EMREAYAN
Tarihteki en başarısız psikolojik deneyler arasına girmiş olan ve 1967 yılında "üçüncü dalga deneyi" olarak gerçekleştirilmiş bir olaydan uyarlanmış "die welle" yani "dalga", faşizmin istenilirse ne kadar kolay sekilde topluma tekrar enjekte edilebileceğini, gösteriyor.Filmin öne çıkan avantajlı yanı; oldukça içimizden bir mekanda oldukça bizden insanların gerçekten yaşadığı ve 4 gün sonra kontrolden çıkıldığı için durdurulmuş olan bir trajediyi konu alıyor olması.Senaryoların birbirine benzediği bu dönemde bu tip hikayeler bir avantaj.Zayıf yanı ise; sinemacılıkta "sekans" adı verilen(basitçe anlatmak gerekirse konudaki derinlik geçişleri, giris gelisme sonuc tekniklerine benzer) kısımda ciddi bir sorunu var.Bu da bircok izleyeni tatminsiz bırakabilir.Yine de hikayesi olmasa da tarzının orijinalliği nedeniyle izleyebilir ve siyaset konusu açıldığında bu filmden bahsedebilirsiniz.
report_problem
6 yıldan fazla önce
mezemorta profil resmi
mezemorta
Almanya'da bir daha diktatörlük olmaz. Bunun için fazlasıyla bilinçliyiz.
Die Welle buna cevap veriyor.
report_problem
6 yıldan fazla önce