Uyumsuz (Divergent) (2014)

Uyumsuz (2014)
Divergent

Puan Like 7.5 / 12 kullanıcı
Senin Puanın
Etiketler Romantik, Aksiyon, Fantastik
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
139 dakika
.SimS. Uzak bir gelecekte geçen distopik hikayede insanlık, her biri farklı bir erdemi temsil eden beş farklı parçaya bölünmüş bir düzende yaşamaktadır. İnsanlar 16 yaşına geldiklerinde kendi insani özelliklerine göre bu beş bölümden birine dahil olup ömür boyu bu bölümde yaşamlarını sürdürmektedirler. Tris Prior için de bu kuralı uygulama zamanı geldiğinde kendiyle ilgili büyük bir sırrı keşfeder: Tris, 'uyumsuz'dur ve herhangi bir gruba ait olması mümkün değildir. Asıl sorun ise uyumsuzların bir lider tarafından yok edildiği ve bu yüzden hayatını kurtarabilmek için kaçması gerektiği gerçeğiyle yüzleştiği an ortaya çıkar. Tris bu belalı yolculukta hem hayatta kalabilmek hem de kendisi gibi uyumsuzların bu düzende neden bu denli tehlikeli bulunduklarını öğrenebilmek için Four adlı gizemli bir yabancıya güvenmek ve onunla işbirliği yapmak zorunda kalır.

Yorumlar

starch profil resmi
starch
Bu tür filmleri sevmememe rağmen bu filmden hoşlandım.
3 ay önce
BirKusOlsam profil resmi
BirKusOlsam
Filmin suresi bana gereksiz uzun geldi. Bazi noktalarda mantik hatalarina da takıldim. Bir sekilde kendini izletti ama hikaye olarak son zamanlarda bu tarz cok film cıktığından ayni seyleri izliyormusum gibi geldi. Seveni ve izleyeni olacaktir ama ben pek sevemedim. Oyunculuklar da orta halliydi. Yine de kendini izleten bir yapim oldugundan 6/10
5 ay önce
Rainbow profil resmi
Rainbow
Açıkcası pek beğeneceğimi düşünmemiştim ama bitmesini istemeyacak kadar çok sevdim :)Bu tür hayal çerçevesinde işlenen kurguları seviyorum Farklı bir film,raflarına renk katacak cinsten...Ancak söylemeden de geçemeyeceğim bir iki mantıksız sahne vardı ama filmin geneli iyi olduğu için ,sırıtmıyordu :) İzlenir,tekrar tekrar izlenir...
11 ay önce
VforKukuletta profil resmi
VforKukuletta
Gerilim ve aksiyonun tam kıvamında olduğu bir distopya filmiydi. Son dönem birçok distopya filminden az biraz benzerlik taşısa da genel itibariyle hepsinden farklı ve son derece başarılıydı
11 ay önce
Ayselturkoglu profil resmi
Ayselturkoglu
Yorumları okuyup karar verecek olsam kesinlikle izlemezdim galiba ama tuhaf bir şekilde en sevdiğim filmlerinin başında yer alıyor. Sebepsizce aşırı beğenmiştim filmi. Hala da beğeniyorum ve seriyi takip ediyorum. ''bana göre'' kesinlikle berbat, izlenenilmeyecek ve boğucu derecede sıkılacak bir film değil. Bittiği zaman diğer film için gün saymıştım adeta. O kadar berbat filmler varken bu filmi o filmler kategorisine almak haksızlık olur bence.
2 yıl önce
lews profil resmi
lews
Bu tarz bilim-kurgular çok arttı son yıllarda , kurgu düşünce güzel aslında ama bunu sahneye taşıma adında gereken başarıyı elde edememiş bilim-kurguların temel özelliği olan tahmin edilemezlik konusunda vasatın altında kalmış , ben izlerken keyif aldım yine de fazladan zamanınız varsa izlenebilir ama izlenmese de birşey kaybedilmez.
2 yıldan fazla önce
Aaisha profil resmi
Aaisha
Gerek Harry Potter'ın seçmen şapkası gibi seçilim gerekse açlık oyunlarındaki sınıflama akıllara gelse de vasat derece demek zalimlik olur diye düşünüyorum.çok iyi değildi ama çerez niyetine sıkılmadan izlenebilen bir filmdi:)
3 yıl önce
yahsiii07 profil resmi
yahsiii07
Filmden önce yorumları okuğumdan olsa gerek beklentiyi baya düşük tutmuştum. Filmdeki eksikliklere rağmen ben begendim. O eksiklikler neler mi? Mesela film, insanlar 5 farklı yapıya bölünmüş olarak başlıyor. Bunlar nasıl ayrıştırıldı pek bir bilgimiz yok. Film ağırlıklı olarak bilgelik, fedakarlık ve korkusuzlar üzerinde duruyor. Diğer iki topluluktan haberimiz yok. Bunlardan da bahsedilmiş olsa daha bir başarılı olurmuş gibi hissettim. Aslında filmde geçen bir diyalog herşeyi özetler gibi "ne çok hızlı olmalısın ne de çok yavaş" yani toplumu yonetenlerin istediği gibi normal bireyler olmanızı isterler. eğer diğerlerinden farklı iseniz sistem için tehlike çanları çalıyor demektir ve sistem dısı bırakılmanız gerekmektedir. Her izlenilişinde farklı fikirler çıkalıcak bir film gibi duruyor.
3 yıl önce
atillalkan profil resmi
atillalkan
çok klişe az daha bitiremiyodum baydı bı tek ben sevmedım galıba :D
3 yıldan fazla önce
Brook profil resmi
Brook
Fena değildi aslında. İyi zaman geçirebileceğiniz akıcı bir filmdi. Konusu ilginçti biraz o kadar. Ama bu son zamanlarda buna benzer filmler çok olmaya başladı diyebiliriz. Sıkılmadan izleyebilirsiniz diye düşünüyorum.
3 yıldan fazla önce
bernausanmaz profil resmi
bernausanmaz
vasat
3 yıldan fazla önce
yazcsefa profil resmi
yazcsefa
Şöyle tv de rastlamışken ikinci bir şans daha vereyim dedim ve filmin karalistemdeki yeri daha da sağlamlaştı :D. Beğenmememin en büyük nedeni oyuncu kadrosu. Kate Winslet dışında hep uyuz olduğum tiplerden oluşuyor ( Jai Courtney' i de severim.) Ayrıca film tamamen popüler filmlerden fırsatçılıkla ekonomik kaygılarla çıkmış olan artık çok fazla klışeleşmiş bir yapımdı. Neredeyse hiçbir orijinallik görmedim ben. Ayrıca anarşist bazlı verilen bazı mesajlar da cabası.
3 yıldan fazla önce
Sezgii profil resmi
Sezgii
Sürekli aynı filmleri farklı oyuncularla izliyoruz gibi :D Yine de güzel olmuş hakkını yemeyelim :D
3 yıldan fazla önce
Nicholai profil resmi
Nicholai
bir çok eksisi ve beğenmediğim yanı olmasına rağmen izlenebilecek film. yönetmenlik kötüyle vasat arası, oyunculuklar kate winslet hariç vasat ki az görünmesine rağmen oyunculuğunu başarılı buldum. kitabı okumadığım için senaryolaşma süreci hakkında yorum yapamayacağım ama kötü yönetmenliği senaryo kurtarabiliyor. baştan aşağı metaforlara dayalı senaryo iyiydi. çok boşluk var ama sırıtmıyordu fazla, hiç olmazsa kafa yorana bir şeyler katan ve haz veren bir senaryo. "ben düz insanım, metafor anlamam bana dobra olacaksın" diyenler için müthiş bir zaman kaybı olur.

film postmodern felsefe dahilinde, bireyci anarşizme yakın. özellikle bireycilik düşüncesi ön planda işlenmiş, toplumculuk yerden yere vurulmuş. hunger games'in çakması denmiş ama bir kaç benzerlik dışında uzaktan yakından alakası yok, hunger games kurtuluşu örgütlenmede ararken divergent bireyselleşmede arıyor, hunger games kollektivizm iyidir ama yönetim kötüdür diyor, divergent kollektivizm de kötüdür diyor, hunger games toplumun çıkarı için bireyi feda eder divergent etmez, spoilerda detaylı değineceğim üzere (ki "uyumsuz" kelimesinin de tamamen bireye odaklı olduğunu unutmamak lazım).

--- spoiler ---

öncelikle elbette yorumlarım kişisel düşüncelerimdir, öyle olmaya da bilir. post apokaliptik bir atmosfer ile başlıyor film. yanlış hatırlamıyorsam yüz yıl süren savaşlardan geriye kalan, binaları yıkık bir şehrimiz var (chicago). şehrimiz dış dünyadan tamamiyle soyutlanmış durumda ve dış dünyadan gelecek tehditlere karşı yüksek gerilim hattı gibi şeylerle yusyuvarlak çevrilmiş. yani elimizde bir adet yalıtılmış toplum var.

bu toplum kendi içinde 5 ayrı gruba ayrılmış. abnegation, erudite, dauntless, amity, candor. bir de bunların hiç birine dahil olmayanlar var, factionless adı verilen.

reşit olana kadar evebeynlerinizin topluluğuna aitsiniz ve reşit olduktan sonra referans bir teste tabi olarak bir topluluk seçiyorsunuz ve hayat boyu ona bağlı kalmak zorundasınız. bu topluluk sizin ailenizden bile daha önemli olmalı. sizi insani değerlerinizden uzaklaştırmak için dayatılan bir kutsal, günlük hayatımızda vatan, bayrak, din, toprak vs gibi karşılıkları var. hiç bir topluluğa dahil olmak istemezseniz evsizlere karışır, birden fazla topluluğa dahil olabilecek potansiyeliniz varsa divergent olarak "tehlikeli ve imha edilmesi gereken" insanlar arasında yerinizi alırsınız.

bilgelik burada bariz bir şekilde aydınlanmacılık/modernizm kavramlarını karşılıyor. adem nasıl bilgelik ağacı meyvesi yedi diye cennetten kovuldu, aydınlanma çağından sonra dünya her geçen gün daha hızlı bir biçimde boktan bi yere dönmeye başladı, bilgelik ile anlatılmak istenen bu. insan doğasına karşı olmaları ve dauntless elemanlarını serumla kontrol etmeleri bana fena halde equilibrium filmini çağrıştırdı.

evsizlerin hiç bir topluluğa ait olmadıkları için kontrol edilmelerinin güç olduğundan ve sistem için tehdit oluşturduğundan bahsederler film içinde. evsizler için bir parantez açmak gerekirse, sürüden ayrılıp birey olabilmiş, kendine dayatılan gömleği giymemiş insanların karşılığıdır. bireyi kontrol etmek, toplumu kontrol etmekten daha zordur. sizi yönetenler sizin normal, ortalama bireyler olmanızı isterler. diğerlerinden farklı iseniz, onlar gibi değilseniz sistem için tehlike arz ediyorsunuzdur ve yok edilmeniz gerekir. filmde de "ne çok hızlı olmalısın ne de çok yavaş" diyerek bunu pekiştirmiştir. bilgelerin en temel dürtüsü, sistemin devamlılığı. her türlü katliamı sistemin devamlılığı için yapılabilir görürler. bu nedenle evsizlerden ve onlara yardım eden fedakarlardan nefret ederler.

fedakarlık kavramı ise insanlığı sevginin kurtaracağını anlatmak istiyor kısaca. mütevazi evleri, kıyafetleri ve yaşamları var. kendilerinden vazgeçmişler, paylaşımcılığı, eşitliği savunuyorlar ve farklı düşüncelere, renklere karşı hoşgörülüler. sol görüş diyecem de tam anlamıyla değil, bana biraz daha 60lı yılların hippielerini çağrıştırdı. biraz da jedi gibiler.

cesurluk grubunu tam idrak edemedim açıkçası. bir yandan "kimse özgür olduğunu zanneden birinden daha iyi köle olamaz" sözü aklıma geldi, bir yandan da kolluk kuvvetlerinin kafa yapısı. zaten bana yaşlandığımı hissettirdikleri için sevmemiştim, sonradan iyice kıl kaptım. fedakarlık hükumetinde özgürlüğün doruklarında yaşayan bu grup, bilgelik iktidara gelince hemencik köleleşebiliyor.

diğer iki topluluk hakkında pek bir şey anlatılmadığı için yorum yapamayacağım. keşke onlardan da detaylı şekilde bahsedilseydmiş. zaten çok oldu bittiye gelmiş film, senaryodaki boşluklar doldurularak en az iki film çıkardı bu filmden. sanki birbirine paralel 50 yol var da biz sadece birinden gidiyoruz gibi hissettirdi.

dostluk grubu köylüleri çağrıştırdı, elektriksel duvarlarla çevrili toplumun dışında onlar var sadece ve gıda ihtiyacını onlar karşılıyor. dürüstler de sistemin devamlılığı için var olmaktan başka bi halta yaramayan hukuk camiası olsa gerek.

bireyci anarşizme yakın deyip bireyciliği anlattım yukarda. anarşist kısmına gelecek olursak huzur içinde yaşayan toplumda hükumet fedakarlardaydı ve onlar pek yönetmiyordu sanki. iki ana elemanımızdan biri olan four, iki kere kendisine teklif edilen liderliği reddetti. üstüne bi de faşist hükumet devirme hareketi gelince bence anarşist boyut eklenmiş oluyor.

dediğim gibi özensiz olmuş, çok daha iyisi yapılabilir ama bütün eksilerine rağmen beğendim ben. ama en fazla bazı noktaları daha iyi anlamak için 2. kez izlerim, 3. zannetmiyorum.
--- spoiler ---
neredeyse 4 yıl önce
alicancam profil resmi
alicancam
Bu tarz diycem sinemaseverler ne demek istediğimi anlar, bu tarz filmler son zamanlarda baya baya arttı. Maze runner, hunger games gibi işte. Neden bilmiyorum çok basit olmasına rağmen ben beğendim. Ben zaten her filmi beğenirim ama bu hoşuma gitti. Devamını çekicez diye bitirmişler filmin yani o mantıkla ve sabırsızlıkla bekliyorum yani. Fantastik seven biriyseniz kaçırmayın çünkü mutlaka daha kötülerini izlemişsinizdir.
neredeyse 4 yıl önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Çok klişe bilindik öngörülebilir sahnelerle dolu son yıllarda yılda iyi kötü 4 5 örneği çıkan bir tür. Öyleki bazı sahnelerde ne olacağını bazı sahnelerde de karakterin ne söyleyeceğini bile tahmin edebiliyorsunuz eğer biraz film izleyen biriyseniz :D Bi de bir çok mantık hatası mevcut tabi, malesef para harcamak bunları kapatmıyor. Karalistelik değil fakat oranın çok da uzaklarında değil. Konuya senaryoya çok önem vermeyen biriyseniz aksiyon olsun diyorsanız ve ya popüler türler hoşunuza gidiyorsa (misal The Hunger Games) belki beğenedebilirsiniz.
4 yıl önce
MinDFoRCe profil resmi
MinDFoRCe
Kitaptan film yapımı serilerinde fantastik edebiyat ve Ütopya edebiyatı özellikle kullanılan türler. Uyumsuz'un kitabını okumadım ama yer yer temel Ütopyalar sayılan cesur yeni dünya ve 1984 ten (ister esinlenme deyin ister çalıntı) alıntılar olduğu kesin. Bunları detaylı da açabilirim ama yeri değil.macera ve aksiyon olarak son bölümleri biraz aceleci ve kestirme bulsam da (filmin son bölümleri bence oldukça sıradan ve basit bir kurguya sahip. Filmin düzeyi iniyor adeta bir anda) güzel bir film. "Gelecek nereye ait olduğunu bilenlerindir." Diyor filmde. Vb. Sosyo psikolojik açıdan değerlendirme konusu olabilecek diyaloglar mevcut. Iyi vakit geçirtebilen bir film. Ama alanında devleşen yapıtları okumuş iseniz sizi kesmeyecek bir film aynı zamanda.
4 yıl önce
videofuar profil resmi
videofuar
kesinlikle mükemmel bir filmdi
4 yıl önce
eminuk profil resmi
eminuk
Hollywood artık bu tarz filmleri beceremiyor arkadaşlar. Sinemaseverleri aptal yerine koyuyorlar. Ne yapsak izliyorlar nasılsa deyip aynı pilavı farklı şekillerde önümüze sunuyorlar. Hayır olan Kate Winslet gibi usta oyunculara oluyor.
4 yıl önce
GizemKguzel profil resmi
GizemKguzel
Filmde Açlık Oyunlarında bulunmayan mesajlar da mevcut efendim. En büyük mesajı da filmin sonu ile ilgili ipucu içereceği için söylemiyorum. Gelecekteki dünya düzenine dair ütopya filmleri bol miktarda mevcut iken taklit film olabilir sizin düşüncenize göre. Benzer tarafları vardır tabii ki. Ama gayet iyi.
4 yıl önce
ufukercetin profil resmi
ufukercetin
Çok beğendim çok :)
4 yıl önce
fiskete profil resmi
fiskete
bence sonucu bağlanamamış bir filmdi evet başşlangıçta farklı bir kurgu gibi geliyor ama sonu vasattı.. aksiyonlu sahneleri çok olan olağan bir filmden farksız.. vakit geçirmek için izlenebilir
4 yıl önce
missbathory profil resmi
missbathory
Güzelim filmi açlık oyunlarına nasıl benzettiniz?İnsanlar gruplara ayrılmış diye mi yapmayın allasen...burdaki yorumları okuduktan sonra filmi izledim ve şuan önyargılı izlediğim için pişmanım gayet başarılıydı.
4 yıl önce
Denizhan profil resmi
Denizhan
Biraz açlık oyunlarına benzetmeye çalışmışlar ama yanına bile yaklaşamaışlar ben yinede filmi beğendim gayet aksiyon doluydu.
4 yıl önce
muzi0606 profil resmi
muzi0606
Hmm , Baktılar açlık oyunları tuttu ona benzetmeye çalışmışlar sanki :)
4 yıl önce
Jenny profil resmi
Jenny
hayatımda izlediğim en çakma ve boş filmlerden birisiydi açlık oyunlarından oradan buradan çakmışlar resmen
4 yıl önce
heyyybrotherr profil resmi
heyyybrotherr
Farklı bir konulu güzel bir filmdi.. İzlenir ;) devamını bekliyoruz :)
4 yıl önce
hsyncngrl profil resmi
hsyncngrl
Filmde "uyumsuz" olarak tanımlanan kişilerin, neden bu kadar önemli olduğu bir türlü açıklığa kavuşmadı bence. Neden bu kadar korkuyor bu yöneticiler bu uyumsuzlardan? izlediğimiz kadarıyla çokta önemli kişiler değiller. öyle olağan üstü özellikleri yok. çok basit geçilmiş bu konu
4 yıl önce
iremd profil resmi
iremd
Kolayca kötü denilebilecek bir tür de fakat iyiydi,ikinci filme gerek var mı bilmiyorum
4 yıl önce
filmbilir profil resmi
filmbilir
güzel ama biraz daha iyi olabilrdi.
4 yıldan fazla önce
Neutrino profil resmi
Neutrino
Evet ilginç ve etkileyici bir konusu vardı ama tamamen çalıntı olduğunu düşünüyorum. Aldous Huxley'in cesur yeni dünyası'nın eşsiz bir çakması olmuş.Esinlenme bile diyemeyeceğim bence tamamen çalıntı. Bu film, açlık oyunları ve bu tarz filmlerin hepsinde Aldous Huxley ve George Orwell yansımaları görüyorum ki bu tarz film ve kitapların başarısı bu eşsiz ikilinin dehasını ve yeteneğini bir kez daha kanıtlamak...
4 yıldan fazla önce
.SimS. profil resmi
.SimS.
sıkılmadan beğenerek izlediğim güzel bir filmdi zaten fantastik filmleri çok severim kesinlikle iyi bir seri olacak :)
4 yıldan fazla önce
Utumyo profil resmi
Utumyo
Kitaptaki birçok sahne çekilmemişti; ancak kesinlikle tatmin ediciydi! Oyuncuları olsun, sahneler olsun etkileyici. İzlemenizi öneririm şiddetle!
4 yıldan fazla önce
Sherlockolik...SmyySrk profil resmi
Sherlockolik...SmyySrk
Theo james'e bayıldım izleyin kesinlikle pişman olmazsınız...
4 yıldan fazla önce
RussellCroweHayrani profil resmi
RussellCroweHayrani
Muhteşem ötesi bir film Thio James'in Underworld'tan sonra kariyerinde zirve yapmasını sağlayacak bu film ve harika bir senaryoyu işliyor
4 yıldan fazla önce
muratkacar profil resmi
muratkacar
eh yabi alışık olduğumuz hikayeler artık ama iyi diyelim
4 yıldan fazla önce
bilgehs profil resmi
bilgehs
A-A-A-A-A- HORİKA BİR ŞEY BU YAAEE 3 KERE GİTTİM FİLME 4Ü YAPAMADIM KALDIRDILAR :((
4 yıldan fazla önce
Poker profil resmi
Poker
Benzer tarzda çok film var (Örnek açlık oyunları) fakat bu gerçekten efsane olmuş.Kesinlikle çok sürükleyici.
4 yıldan fazla önce
Persistent profil resmi
Persistent
Gelecek nereye ait olduklarını bilenlerindir.
4 yıldan fazla önce
Ozdem profil resmi
Ozdem
ETKİLEYİCİ ;)
4 yıldan fazla önce
Remzz profil resmi
Remzz
Serinin devamını heyecanla bekliyorum, kitabını zaten okudum :)
4 yıldan fazla önce
sedd1 profil resmi
sedd1
çok iyiydi.
4 yıldan fazla önce
1903serpil profil resmi
1903serpil
İlginç bir konusu var fakat güzel bir filmdi.
4 yıldan fazla önce
Ovuzo profil resmi
Ovuzo
Konu sıkıntısının artık ayyuka çıktığı Hollywood’da kitaplar can simidi haline gelmiş durumda. Alacakaranlık, Harry Potter, Açlık Oyunları serileri gişede çok iyi yapmış olsa bile The Host, Vampire Academy gibi yapımlar tam bir hezimet olarak sinema tarihine geçmiş durumda. Divergent hangi tarafta yer alıyor derseniz ortalama eleştirileri ile durumu kurtarmış halde
neredeyse 5 yıl önce
weneedtotalkaboutirmak profil resmi
weneedtotalkaboutirmak
kitaba göre çok güzel uyarlamışlardı. müzikleri çok beğendim. güzeldi
neredeyse 5 yıl önce

Divergent filmini beğenenler

Divergent filmini içeren raflar

Divergent filmi hakkında ilgi çekici içerikler