Dogville (2003)

Dogville (2003)

Puan Like 8.9 / 15 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
Danimarka
Süresi
178 dakika
gkhn. Gangsterlerden kaçan Grace, Dogville isimli küçük bir kasabaya sığınır. Kasabanın önemli kişilerinden biri olan Tom'un da yardımıyla Grace'in kasabada kalmasına, kasaba halkı tarafından oynalarak karar verilir. Herkes Grace'e yardımcı olmak için seferber olur. Çok geçmeden kasaba halkına kendisini sevdiren Grace, kendisine yapılan iyiliklerin bedelini birşekilde ödeyecek ve iyiliğin göreceli bir kavram olduğunu anlayacaktır. Fakat onun da bir sırrı vardır. Dogville halkı bu sırrı öğrendiğinde yaptıklarına pişman olacaktır.

Yorumlar

VforKukuletta profil resmi
VforKukuletta
Başlarda roman tiyatro film arasında bir yerdeki anlatım tarzı ağır gelse de daha sonra alıştım ve gözümü ayıramadım- tabi büyük bir kalp sızısıyla- Film hakkında bir çok şey söylenebilir ama hiçbiri bu 3 saatlik ''insanlık özeti''ne yetmez.
Ve sen Trier! Büyük adamsın hem de bümbüyük. Gözyaşlarımla ellerinden öpüyorum, varol.
1 yıldan fazla önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
İlk başta film değil de sanki bir tiyatro izliyormuş gibi gelsede bir süre filmin içinde kayboluyorsunuz. O kadar özel bir film ki! Yığınla meteforların işlendiği, adalet, iyi, kötü, kibir v.b kavramları ve toplumun yüzsüzleşen ahlaki ve etik değerlerine karşı güzel eleştiri getirmiş. Filmde yaşananlar yabancı gelmeyecek günümüz yaşantısından pek bir farkı yok.
neredeyse 2 yıl önce
Rainbow profil resmi
Rainbow
Toplumdaki insani değerlere önem veriyormuş,bireye saygı duyuyormuş,birbirlerini seviyormuş,değer verip yardım ediyormuş gibi davranan yani realde böyle olmayan maske takınmış tiplemeleri gayet güzel alegorik anlatımıyla bunu yine aslında her şeyin farkında olan bizlere,seyirciye bir kez daha hatırlatıyor...Menfaatler,çıkarlar yüzünden mi demeliyim- sayesinde demek daha yerinde olur şahsen -insanoğlunun düşen maskelerini görüveriyoruz...Grace ' e hak vermek gerek bir noktada bu yüzden ...Aferin Grace yerinde bir karar kötülük kalmasın adına güzel,etkileyici bir temizlik :)))

neredeyse 2 yıl önce
Selocan profil resmi
Selocan
İnsan nedir? Ne tür bir varlıktır? Bunu fazlasıyla can yakıcı şeklide anlatan bir yapıt. Ama beni tam kalbimden vuran noktası 3 saatlik filmin sadece tiyatro sahnesinde ve birkaç dekorla çekilmiş olması. Öyle bir etkiyi böylesine sınırlı alanda vermek , işte bu sanat. Oyunculuklar kocaman alkışı hakkediyor. Derin cümleler işlenmişti ve film bitince oturup düşünme ihtiyacı hissettiriyor. Beni oldukça etkiledi..
neredeyse 2 yıl önce
kadifekirpik profil resmi
kadifekirpik
''.'' söyleyeceklerim bu kadar.
2 yıldan fazla önce
Boddah profil resmi
Boddah
Hayatınıza böyle filmleri dahil etmeye çalışın,hayatınızı sorgulatan,kendinizle iç hesaplaşmalara gireceğiniz bu tür filmler gerekli her bünyeye.Bir filmi izledikten sonra sizi derin düşüncelere sevk edip,vicdan muhasebesi yaptırabiliyorsa o filmi bir kenara ayırın ve ne zaman kötü hissetseniz o filme tekrar kucak açın.İnsanlık adına yapılmış başyapıtları es geçmeyin derim.Tıpkı bu film gibi.
2 yıldan fazla önce
umrant profil resmi
umrant
Bu kadar basit dekordan nasıl iyi film çıkar ki diyebilirsiniz önce,ki, ben böyle başladım filme.Sonra vay be çıkıyormuş diyorsunuz,hem de anlatılana ve karakterlere daha çok odaklandığınızı farkediyorsunuz.Konu çok iyi bi konu,çünkü İnsan denen yaratık var olduğundan beri ve yok olana kadar sürecek Güçlünün zayıf olanı ezmesini yani kibri yani bencilliği yüzümüze çarpıyor.Evet bizde onlardan biri olabiliriz ya da dönüşebiliriz.O yüzden affettiğimiz ve affetmeyeceğimiz şeylerin ayrımını iyi yapmayı öğrenmek zorundayız.
neredeyse 3 yıl önce
burcst profil resmi
burcst
Oldukça rahatsız edici, bir o kadar da muhteşem bir film.Genel olarak bende hıçkıra kıçkıra ağlama isteği ve kızgınlık uyandırdı.Bir yandan namuslu ve ahlaklı geçinirken ellerine fırsat geçtiğinde her türlü kötülüğü yapmaktan geri kalmayan insan topluluklarını gözler önüne seriyor, diğer yandan birbirlerine baka baka yaptıkları kötülükleri nasıl yadsıdıklarını gösteriyor.Filmin başından sonuna kadar içinizde büyük bir vicdan ve sorgulama mekanizması çalışıyor.Bu gerçeklerin böyle bir filmle acımasızca da olsa dile getirmiş olması güzel.Finali ise 3 saat boyunca hissettiğiniz üzüntüye çok iyi gelecek cinsten.İzlenmeli.
neredeyse 3 yıl önce
SoulArt profil resmi
SoulArt
süresi biraz uzun ve biraz ağır işliyor özelliklede boş dekorlar arasında çekilen bir film olduğunuda düşünürsek evet ilk kısımları biraz sıkıcı gelebiliyor insana. ama o nasıl bir finaldir anlamadım... filmi bitirdikten sonra bile aklımdan çıkmıyor bazı sahneler... hala rahatsız hissediyorum kendimi... aldığı ödülleri sonuna kadar hakediyor... çok iyi bir film kesinlikle tavsiye olunur...
3 yıldan fazla önce
alperdemir profil resmi
alperdemir
Brecht tarzı filmin başında rahatsız ederken daha sonra gerçekliğini kavramamla filme daha sıkı tutundum. Nietzsche ' nin üstün insanına açıkça atıf var. Şahane film. Kosmos sanki bu filmden esinlenilmiş havasını da duyumsadım. İzleyin.
3 yıldan fazla önce
Angelopoulos profil resmi
Angelopoulos
Merhamet ve adalet üzerine, Musa ve İsa üzerine bir film. Efsanedir tek kelimeyle.
3 yıldan fazla önce
nazatalay profil resmi
nazatalay
Beni en çok etkileyen filmdir, çıkarılacak tonla mesaj vardır bu filmde. Filmden çıkarılan mesajlar sarsar, üzer, değiştirir, düşündürür. Kesinlikle çok şey katar. Devam filmi ''Manderlay'' daha az bilinse de ve ''Dogville'' kadar iyi olmasa da izlemekte yarar var diye düşünüyorum.
4 yıl önce
GizemKguzel profil resmi
GizemKguzel
Bütün insanların kendi doğasını sorgulamak adına izlemesi gereken bir film. Tom olarak, Ben olarak, Vera ya da Grace olarak. Hangi koşullar altında neler yapabileceğimizi bize cömertçe göstermiş. Hem de filmin başından sonuna kadar.
4 yıl önce
potakal profil resmi
potakal
çok çok güzeldi öylesine güzeldi ki nasıl tarif edilir sevdiğim bilemedim, hangisini toparlayıp anlatayım
niyetim yoktu bir yudumda izlemeye üç saatlik filmi bu yüzden bu saatlere gözüm ağrıdan kapanır biçimde geldim. sonunda bir de kibir konulu bir tartışma vardır ki. film sığdırılmış gibi şu repliğine, onu bırakıp gideyim;
''kendinden şüpheye düşmek bir suç değildir tom''
4 yıldan fazla önce
sibelimsi profil resmi
sibelimsi
Sadece izleyici olmaktan çıktığınızı sonda anlamak ve tüm insanlar kadar suçlu olduğunu hissetmek...
4 yıldan fazla önce
eskon profil resmi
eskon
oluşturduğu tiyatro yapısıyla; tiyatroyu sinemaya taşıyışıyla farklı bir yapım. çok farklı
4 yıldan fazla önce
SelinaKyle1 profil resmi
SelinaKyle1
Lars von trier in eserlerinden
neredeyse 5 yıl önce
yumiko profil resmi
yumiko
Sorgulatan, sarsan muhteşem bir film...
neredeyse 5 yıl önce
kont.h.es profil resmi
kont.h.es
sorduğu sorulardan ziyade size sordurttuğu sorularla insanın aklını yerle bir eder. etkisinden kolay kolay kurtulunabilecek bir film değil. muhteşem. ve son derece rahatsız edici...
neredeyse 5 yıl önce
Ovuzo profil resmi
Ovuzo
Eğer film Cannes resmi seçkisine kabul edilirse Nicole Kidman kırmızı halıda çıplak ayakla yürürüm demiş ve yürümüştür
neredeyse 5 yıl önce
MinDFoRCe profil resmi
MinDFoRCe
açıkçası grace rolündeki nicole kidman'ın sabırlı tavırları oldukça abartılı. bu nokta beni rahatsız etse de sonlara yaklaştıkça film başka bir havaya bürünüyor. Trier bizle de oyun oynuyor bu filmde bence: filmin sonunu onaylıyor musunuz? diye soruyor. en iyi, en zararsız insanların bile bu soruya beklenenden farklı cevap vereceğini düşünüyor trier ve şahsen ben, onun beklediği cevabı verdim. yozlaşmanın içinde boğulan insanlar ve kötü'nün içinde saklı iyilik erdemlerinin yüceltilişi dikkat çeken noktası filmin. Kibir kötülükten mi kaynaklanıyor? Yoksa kibir, en iyi dediğimiz insanların bir özelliği mi? Son bölümdeki diyaloglar kibir ve iyi-kötü-adalet gibi kavramları alaşağı ediyor ve kişiyi kendine bağlıyor. dancer in the dark'ın başarısı dogville'de de sürüyor. evet; iyi, çok iyi bir film..
neredeyse 5 yıl önce
incidamla profil resmi
incidamla
Lars von Trier'in en iyi yapıtlarındandır. "Dışavurumculuk" akımı Brecht tarzıyla yansıtılmıştır.
5 yıl önce

Dogville filmini beğenenler

Dogville filmi hakkında ilgi çekici içerikler