Easy Rider (1969) afişi

Easy Rider (1969)

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
95 dakika
Noir Filmde, uyuşturucu satışından kazandıkları parayı harcamak amacıyla motosikletleri ile Amerika’da gezinen iki hippinin, Wyatt (Peter Fonda) ve Billy’nin (Dennis Hopper), öyküsü anlatılmaktadır. Kült film sıfatını hakkıyla kazanmış filmlerin başında gelen Easy Rider, Hollywood’da başarılı ama bağımsız, karşı kültürel ve düşük bütçeli filmler dönemini başlatmıştır. Wyatt ve Billy adında iki motorcunun süslü Harley Davidson’ları üzerinde Los Angeles’tan doğuya doğru yaptıkları bu özgürlük arayışı, alternatif bir yol filmi olmakla birlikte iki kahramanın Amerikan rüyasına ulaşma yolunda bilinmezlerle dolu destansı yolculuklarını anlatıyor. Film, paranoyanın, bağnazlığın ve şiddetin hüküm sürdüğü konformist Amerika’da idealist 60’ların çöküşüne tanıklık ediyor. Filmde özgürlükler ülkesi olarak sunulan Amerika’nın aslında kendi içerisinde farklılıklara ve bireysel özgürlüğe karşı ne kadar hoşgörüsüz bir tutum takındığından bahsedilmektedir.Zamane kuşağın bu mantaliteyi değiştirmeye çalışması ve kendi bakış açısını ortaya çıkarma çabası filmin ana temasını oluşturur. Film dönemin en eleştirel yapımlarından biridir.

Fragman bulunamadı.

Yorumlar

Bhrpst profil resmi
Bhrpst
dalgalı kafasıyla beni mest eden ve ekstra bir doz guguk kuşu almama sebep olan filmdir.
3
1 yıldan fazla önce
bukowski profil resmi
bukowski
yol filmlerinin babası.
kafa açıcı konuşmalar
hoş soundtrackler
ve ilham verici manzaralar için izlenir
5
1 yıldan fazla önce
selinblgn profil resmi
selinblgn
Bu filmle ilgili beklentim cok fazlaydı ...Jack nicholson 'un bunda payı çoktur ve onun sahneleri dışında elde tutulur bir oyunculuk ve diyalog yoktu bence ama manzaralar , çekimler ve verilmek istenen mesajlar güzeldi.
1
2 yıldan fazla önce
thirdman profil resmi
thirdman
bu üç silahşörün çölde geçirdikleri bir sahne var.. şehir efsanesi de olabilir ama o sahnede dayılar gerçekten sarıp içmişler. Jack nicholson zaten coşuyor uzaylılar falan konuşup duruyor...
2
3 yıldan fazla önce
yabann profil resmi
yabann
Bugün izleme fırsatı buldum ve çok beğendim . Yol filmlerinden hoşlananlar kaçırmamalı . Amerikada hala dış dünyaya kapalı bölgeler mevcut . Özellikle filminde çekildiği güneybatı eyaletleri bu konuda önde . Tavsiye ederim süresi o dönem filmlerine göre kısa ve sıkılmadan izlenilebilir bir yapım .
1
3 yıldan fazla önce
crimson profil resmi
crimson
bu film hakkında söylenilebilecek o kadar çok şey var ki...
vermek istediği mesajdan mıdır, büyüteç altına aldığı kitlenin dünyayı yalnızca barışın hüküm sürdüğü,"çiçek" gibi bir yer yapmaya çalışmak dışında hiçbir menfaatin peşinde koşmadan yaşanılması gereken bir yer olarak görmesinden midir bilmem bana her izleyişimde aynı yoğun hisleri yaşatabilmiştir bu film.
ve beat kuşağı'nın, woodstock ruhunun kelimelerle tasviri ne kadar zorsa bu film de kelimeleri bir o kadar kifayetsiz bırakır. anlatılmaz,deneyimlenebilir ancak. çoğu spontane olarak-madde etkisinde:)- gelişmiş diyaloglarından müziklerine kadar efsane sıfatına layık onlarca unsur barındırır. karakterlerin yoğun bir düalizm etkisinde oluşturulmasının olayın inandırıcılığını biraz törpülemesi dışında çok hoş bir filmdir. kaldı ki önemli olanın gereksiz tabuları kırabilme adına bir şeylerin yapılabilmesi olduğunu düşünüyorum.. don't bogart that joint my friend...
youtu.be/EvGJvzwKqg0
4
3 yıldan fazla önce
otekiben profil resmi
otekiben
jack nicholson'a taptım..adam peygamber olmus resmen...
0
3 yıldan fazla önce
cinemarty profil resmi
cinemarty
Peter Fonda, Dennis Hopper ve Terry Southern tarafından yazılan film, katıksız bir yol filmi. 68 kuşağının yollara ve özgürlüğe duyduğu bağlılığa dair yapılmış en güçlü film. Tüm karakterlerin neredeyse doğaçlama içinden geldiği gibi hareket ettiği tartışmasız bir kült film. Filmin soundtrack'leri oldukça iyi (Born To Be Wild) .
0
3 yıldan fazla önce
KuledekiAdam profil resmi
KuledekiAdam
Dönemin konusu bakımından yapımına izin verilmeyen, yasaklara ragmen çekilmiş enfes film. 68 Amerikasında onun gibi filmler nadir karşımıza çıkar..
0
3 yıldan fazla önce

Easy Rider filmini beğenenler

Easy Rider filmi hakkında ilgi çekici içerikler