El método (The Method) (2005)

El método (2005)The Method

Puan Yeterli oy sayısına ulaşılamadı
Senin Puanın
Etiketler Gerilim, Şaşırtan
Yönetmen
Dil
İspanyolca
Ülke
İspanya
Süre
115 dakika
30
0
62
80
Özet Fragman Beğenenler
kaptankaptanim profil fotoğrafı
kaptankaptanim
"İnsan yaptıklarıdır ama aynı zamanda yapmaya niyet ettikleri" önermesiyle,

Kapitalizmin yüze gülen bir kaltak gibi bizimle oyun oynaması, eğlenmesi, kontrol etmesi, duygularımızı terk etmemize neden olması, birbirimizi yargılayan bireyler haline gelerek kendimizi toplumdan soyutlamamıza sebep olması; çünkü toplum da bir ötekiyi sevmez bu da bir kısır döngüdür. Birbirimizi sınıf, ulus, kültür, alt kültür, dil, inanç, düşünce, cinsiyet, gibi kavramlarla kategorize etmemizi, yargılamamızı sağladıktan sonra birbirinden nefret eden insanlar yaratarak örgütlenemeyecek bir boyuta getiren sistemin gücünün aşılamazlığına vurgu yapan bir filmdi Çok gerçekçiydi. Tokat gibiydi. Sinir stres, gerginlik, endişe yaşayan herkes rahatlamaya ihtiyaç duyar. Tuvalet kontrol edilmediğimiz tek yer. Acaba? Gevşeme ihtiyacı ile ahlaki değerlerinden bile ödün veren insanlar yaratıyorlar. Pazarlamaları, ihracatları ile insanları sahte ihtiyaçlara muhtaç ederek onlara varlıklarını kim olduklarını, ne için yaşadıklarını unutturarak estetik olmak gibi kaygılar yaratarak yaratıklara dönüştürüyorlar. Ve bu şekilde varlıklarını sürdürebiliyorlar. İnsanları sonsuza kadar kanlarını emebilecekleri varlıklara dönüştürerek. (İyi yemek yapma örneği gibi. Buradaki "iyiye" dikkat çekmek istiyorum) Her şeyi elimizden aldıktan sonra geriye bir tek hayaller kalıyor. Ya onu da elimizden alırlarsa? Arkada söylenen devrim marşı Bolivya devriminde sıkça söylenen "el pueblo unido jamas sera vencido" sözlerinin anlamı "örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez"
(ağlamaktayım)
error_outline
Celestine profil fotoğrafı
Celestine
kapitalizm işte tam olarak bu.
error_outline
Mine.Ce profil fotoğrafı
Mine.Ce
Tek mekan, bol diyaloglu filmleri seviyorsanız kaçırmayın. Tipik Amerikan tarzı iş yaşamı, ben merkezli olmak, doğruya bile bile yanlış demek, yanındakini korumayı hiç düşünmemek hepsi var bu filmde. Oyuncular iyi gerçekten. İyi seyirler...
error_outline
b.u.r.c.u profil fotoğrafı
b.u.r.c.u
Rekabetçi işyerlerindeki çirkinlikleri gözler önüne sermiş..sizden nasıl kötü insan olmanızı beklediklerini; iyilik,dürüstlük,vicdan gibi kavramların olmadığı o dünyada var olabilmek için nasıl bişeye dönüşmeniz gerektiğini gayet açık bir şekilde ve başarılı oyunculuklarla anlatmış! Bravo diyorum,izlemeye değer..
error_outline
MinDFoRCe profil fotoğrafı
MinDFoRCe
mülakattaki soru tarzları, başvuranların oyunculuk becerisi, alttan alta işlenen kapitalizm eleştirisi ve sistemin insanları sürüklediği çıkarca-pragmatist-bencil ruh hali. çok iyi bir film.
error_outline
mezemorta profil fotoğrafı
mezemorta
çok ilginç bir işe alım mülakatı . uygulayan şirket varmıdır bilinmez. film tek mekanda geçiyor .
error_outline