Düsman (Enemy) (2013) afişi

Düsman (2013)
Enemy

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler Karanlık, Gerilim, Gizem
Yönetmen
Ülke
Kanada
Süresi
91 dakika
osmanozdemir Incendies (2010) ile birkaç sene önce yüreklerimize ateş salan, gerilimi an be an arttırıp doruk noktasında dudak uçuklatan Kanadalı yönetmen Denis Villeneuve, bu kez sıradanın sınırlarını aşan bir modernite eleştirisi, Freudyen bakış açısı, Hitchcockvari sinema dili ve modern çağ insanının içinde büyüyen korkuya yoğunlaşan senaryosuyla ortaya bir başyapıt çıkartmış. Jake Gyllenhaal'ın iki zıt karakteri canlandırdığı ve altında başarıyla kalktığı bu filmi kaçırmamak gerekir.

Yorumlar

Philosophy profil resmi
Philosophy
Film iç içe geçmiş metaforlar ve parçalarla dolu. Bağlantı kurmakta zorlanabilirsiniz ama bir ipucu yakalayınca gerisi geliyor. Vermek istediği mesaj gerçekten müthiş... Kitabınıda okumalısınız...
1
1 ay önce
mavillains profil resmi
mavillains
İnsanı allak bullak eden film.Jake bebeyim için indirmiştim ama filmi anlamaya çalışırken odaklanamadım:( Pürdikkat izlenirse daha çok saracağını düşünüyorum.Güzeldi, izlemeye değer.
0
1 yıl önce
Junkhead profil resmi
Junkhead
izledikten sonra bunu okumakta fayda var http://sinemahzen.com/enemy/
1
1 yıldan fazla önce
mlhkya profil resmi
mlhkya
acayip sıkıcı ilerliyo, gereksiz gerilim müzikleri eklenmiş, vasat bir kurgu ve senaryo
0
1 yıldan fazla önce
alicancam profil resmi
alicancam
ilginç bir film. film koleksiyonerleri için farklı bir parça.
4
1 yıldan fazla önce
bernausanmaz profil resmi
bernausanmaz
david lynch hissiyatlı desem çok tepki alır mıyım bilmiyorum:/ hani film biter, anlamazsın ama keyif almış olursun. Bu da öyleydi.
'Kaos, anlaşılmamış bir düzendir' kesinlikle katılıyorum!
3
1 yıldan fazla önce
maskott99 profil resmi
maskott99
Film bitti ve filmin başını yeniden izlemek zorunda kaldım. Bu denli dikkat gerektiren bir film olacağını bilsem, filmin başını o kadar basite almazdım. Neyse, benim gibi düşünenler varsa, başını izleyip puzzle parçalarını yerine oturtacaklardır. Jake Gyllenhaal'ın harika oyunculuğu var :)
0
1 yıldan fazla önce
mervyazc profil resmi
mervyazc
insan ruhunun mahkumiyetinin toplumsal bir kaos ortamında nasıl ortaya çıktığını paranoid şizofreninin toplumsal bir algı sonucu kazanıldığını, metaforlarla destekleyen psikolojik bir gerilim filmi olarak gayet başarılı.
2
2 yıl önce
yazcsefa profil resmi
yazcsefa
Jose Saramago'nun Kopyalanmış Adam adlı ramanından uyarlanmış ve yönetmen koltuğunda Prisoners filminin yönetmeni Denis Villeneuve oturuyor. Jake Gyllenhaal çok başarılı bir iş çıkarmış ama film izlediğim en garip filmler arasında yerini aldı. Açıkçası be olayı tam anlamıyla kavrayamadım fakat bazı mesajları aldım ve bunlar bile benim filmi sevmeme yetti diyebilirim.
1
2 yıl önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Biraz ağır işlediğini düşünsem de hoş bir filmdi. Gyllenhaal'a gizemli filmler hep yakışıyor zaten. Çok üst seviyeydi diyemicem zaman zaman sıkılır gibi oldum fakat film bittikten sonra ilginçti dedim ve biraz da keyif almış olarak kapattım. 6,5/10
0
2 yıl önce
eminuk profil resmi
eminuk
Hiçbir şekilde beğenmedim. Kitabı okumayanlar için çok fazla açık kapı bırakıyor. Hayır insanı düşünmeye sevk eden filmleri severim de, filmin bana güzel ip uçları vermesi lazım. O kadar sıradan ilerliyor ki ( farklı bir konusu olmasına karşın) sonunda olayın sırrı çözülecek ve film bitiverecek sanıyorsun. İnsanı havada bırakmanın da bir üslubu var canım. Jake Gyllenhaal yine güzel oynadı ama gözümde filmi kurtaramadı. Neyse hem sıkıldım hem de tatmin olmadım.
2
2 yıldan fazla önce
Berkantk profil resmi
Berkantk
Çok iyi bir senaryo ve Film muntazam bir kurguya sahip. Her an garip bir gerilim var. Son sahnede "eee, noldu" gibisinden biraz havada kalsa da anlatmak istediğini bize aktarabiliyor. Az replik ve bol simgeli bir film. İpuçları repliklerde saklı. Jake Gyllenhaal'in oyunculuğu zaten bambaşka :)
1
2 yıldan fazla önce
xavalon profil resmi
xavalon
Filmi, sonu nasıl bitecek diye izlemeyin. Filmin sonu başından size fikir veriyor zaten. Dikkatli izlemekte fayfa var. Filmi bitirdikten sonra "ben bişey anlamadım" demeyin. Düşündüğünüz neyse aslında filmde o.
2
2 yıldan fazla önce
rezo1903 profil resmi
rezo1903
izle sonra bulmacayı çöz. başarılı :)
1
2 yıldan fazla önce
Sekyazar profil resmi
Sekyazar
film anlatmak istediğini iyi bir şekilde aktaramasa da senaryo olarak baya iyi ama iyi olduğunu anlamak için de çaba gerekiyor baya, kurgusu da dikkat çekici
1
neredeyse 3 yıl önce
senemm profil resmi
senemm
Jake Gyllenhaal yine tadından yenmezken,filmin aşırı durağnlığı ortaya bi taş atıp,hiçbir sonuca bağlanamayşı, beni şişirdi.bunun yanı sıra filmin renginin sarı oluşu,kostüm renkleriyle olan bütünlüğü tatlı kamera hareketleriyle güzel resimler izlemenize vesile oluyor.başkada bir numarası yok.
0
neredeyse 3 yıl önce

Enemy filmini beğenenler

Enemy filmini izlemek isteyenler

Enemy filmini içeren raflar

Enemy filmi hakkında ilgi çekici içerikler

^ En üste dön