Düsman (Enemy) (2013)

Düsman (2013)Enemy

Puan 7.8 / 10
Senin Puanın
Etiketler Karanlık, Gerilim, Gizem
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
Kanada
Süre
91 dakika
96
18
321
137
Gencetotay profil fotoğrafı
Gencetotay
hakikaten kafamı epey yoran bir film oldu enemy. üstat saramago'nun "kopyalanmış adam" kitabından aktarılmış. kitabı henüz okumadım fakat filmdeki o tedirgin edici sarı/krem tonları bulunan ortamlardan daha karanlık olduğunu seziyorum.

bu paragrafta izlemeyenler için spoiler sayılabilecek film hakkında kendimle konuşmalarımı, sorduğum soruları dillendireyim. konu itibariyle beni çok arada bıraktı enemy. filmin başlarındaki çıplak ablaların birtakım egzotik hareketler içinde bulunuşu ve topuklu ayakkabıyla tarantula ezişi vs. beni işin içinde bir çapanoğlu(bilimkurgu) oluşu ihtimaline sevk etti sonuçta saramago'nun kitabının isminden de bu yargıya varılabilir. diğer bir yandan ve en kuvvetli ihtimal olan başrolümüzün kişilik bölünmesi yaşadığıydı. ki okuduğum yorumlar da bu yönde.

gyllenhaal muhteşem performans göstermiş fakat ben pek sevemedim filmi
error_outline
8 ay önce
arifcicek profil fotoğrafı
arifcicek
Türkçesi swinger olan psikolojik bir filmdir. Adam kişilik bölünmesi yaşıyor gibi dursa da bazı şeylerin aslında sadece bir rüyadan ibaret olduğu senaryoda olabilir. Veya gerçekten her insanın bir benzeri vardır diyebiliriz. O zaman akıllara kazadan kalan göğüsteki yara izi geliyor. Peki ya Helen okulu neden sordu. Melanie neden her filmde bu kadar güzel. Filmin amacı kafaları karıştırmak, onun dışında merakla izlenen bir film değil yani.
error_outline
yaklaşık 1 yıl önce
Rainbow profil fotoğrafı
Rainbow
Çok çok güzel bir film...KARANLIK etiketini gerçekten hak ediyor. Zira kapkaranlık bir atmosfer var filmde -hadi bunu siz aydınlatın havasında 😉 Afişi bile metaforlu :) Jake filmi almış götürmüş,sağlam oyunculuk 👌 Sonu muhteşem (Benden bu kadar gerisini de siz bağdaştırıp anlayın diyor adeta )
error_outline
1 yıldan fazla önce
pinkbutterfly profil fotoğrafı
pinkbutterfly
değişik bir film ama çok ağır ilerliyor, yer yer sıkıldım.. sırf jake gyllenhaal için izledim, adam o kadar yakışıklı ki filmi kapatamadım.. filme puanım : 10 üzerinden 5

error_outline
1 yıldan fazla önce
starch profil fotoğrafı
starch
TRT2'de izledim. Film önü ve film arkası programlarında, hiç kafa yormayacağım birçok açıklama yapılıyor. Renk ve ışık yoksunu bir film. Konusunu beğendim. Çarpıcı..
error_outline
2 yıldan fazla önce
slymndgn profil fotoğrafı
slymndgn
Evliliğin bağlayacı yönü ve sorumluluk üzerine metaforlarla dolu insanı geren ve final sahnesiyle etkiyi tokat gibi yapan eşsiz yapım..
error_outline
3 yıldan fazla önce
BirKusOlsam profil fotoğrafı
BirKusOlsam
''Kaos henüz anlaşılamamış bir düzendir'' Filmin başında gördüğümüz bu cümle izleyiciye nasıl bir film seyredeceğini önceden haber veriyor aslında. Film de bir kaostan ibaret ve biz filmde olan biten şeylere bir türlü anlam veremiyoruz. Halbuki yönetmen ve senarist bize bu filmi bir düzen içerisinde izlettiriyor. Böylelikle kaos bir düzenden ibaret oluyor. Filmi anlamak gerçekten zor. Hatta ucu o kadar açık ki her izleyen farklı şeyler bile anlayabilir. Herkesin kaldırabileceği bir film olduğunu düşünmüyorum. Çünkü dediğim gibi zor bir film. Zor olmasından kasıt da zor anlaşılması ve birçok metafor içermesi yoksa sürükleyicilik açısından bir sıkıntı yok,kendini izlettiriyor. Bu tarz anlaşılması zor hatta anlaşılmayan, üzerine düşünüp kafa patlatmanız gereken filmleri seviyorsanız izleyin ancak banane arkadaş bana mesajı direk versin ne izlediğimi anlayayım diyenlerdenseniz yanına bile yaklaşmayın. 7/10
error_outline
3 yıldan fazla önce
Philosophy profil fotoğrafı
Philosophy
Film iç içe geçmiş metaforlar ve parçalarla dolu. Bağlantı kurmakta zorlanabilirsiniz ama bir ipucu yakalayınca gerisi geliyor. Vermek istediği mesaj gerçekten müthiş... Kitabınıda okumalısınız...
error_outline
yaklaşık 4 yıl önce
Junkhead profil fotoğrafı
Junkhead
izledikten sonra bunu okumakta fayda var http://sinemahzen.com/enemy/
error_outline
5 yıldan fazla önce
melihkaya profil fotoğrafı
melihkaya
acayip sıkıcı ilerliyo, gereksiz gerilim müzikleri eklenmiş, vasat bir kurgu ve senaryo
error_outline
5 yıldan fazla önce
alicancam profil fotoğrafı
alicancam
ilginç bir film. film koleksiyonerleri için farklı bir parça.
error_outline
5 yıldan fazla önce
bernausanmaz profil fotoğrafı
bernausanmaz
david lynch hissiyatlı desem çok tepki alır mıyım bilmiyorum:/ hani film biter, anlamazsın ama keyif almış olursun. Bu da öyleydi.
'Kaos, anlaşılmamış bir düzendir' kesinlikle katılıyorum!
error_outline
5 yıldan fazla önce
alreadydone profil fotoğrafı
alreadydone
Film bitti ve filmin başını yeniden izlemek zorunda kaldım. Bu denli dikkat gerektiren bir film olacağını bilsem, filmin başını o kadar basite almazdım. Neyse, benim gibi düşünenler varsa, başını izleyip puzzle parçalarını yerine oturtacaklardır. Jake Gyllenhaal'ın harika oyunculuğu var :)
error_outline
5 yıldan fazla önce
mervyazc profil fotoğrafı
mervyazc
İnsan ruhunun mahkumiyetinin toplumsal bir kaos ortamında nasıl ortaya çıktığını, paranoid şizofreninin toplumsal bir algı sonucu kazanıldığını, metaforlarla destekleyen psikolojik bir gerilim filmi olarak gayet başarılı.
error_outline
neredeyse 6 yıl önce
yazcsefa profil fotoğrafı
yazcsefa
Jose Saramago'nun Kopyalanmış Adam adlı ramanından uyarlanmış ve yönetmen koltuğunda Prisoners filminin yönetmeni Denis Villeneuve oturuyor. Jake Gyllenhaal çok başarılı bir iş çıkarmış ama film izlediğim en garip filmler arasında yerini aldı. Açıkçası be olayı tam anlamıyla kavrayamadım fakat bazı mesajları aldım ve bunlar bile benim filmi sevmeme yetti diyebilirim.
error_outline
yaklaşık 6 yıl önce