Varolus (eXistenZ) (1999) afişi

Varolus (1999)
eXistenZ

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
Kanada
Süresi
97 dakika
biologist En popüler oyunları piyasaya süren Antenna Research şirketi, büyük bir ses getireceğini inandığı yeni oyununu onun yaratıcısı ve birkaç üyesi ile denemek için biraraya gelirler. Bu grup arasında en heyecanlı olan oyunun esas yaratıcısı, akıllı ve seksi Allegra Geller (Jennifer Jason Leigh)'dır. Bir yandan oyundaki yenilikleri keşfederken bir yandan da en çılgın fantezileri ve gerçek arasındaki çizgiyi sonsuza dek yok edecek maceraya hazırdırlar. Existenz'ı gerçeğe bu kadar yakın kılan şey, bağlantılarının oyuncuların sinir sistemine direk olarak bağlanmasıdır. İnsanın omuriliğinden açılan bir delik ile bağlanan oyunun, oyuncuların hatıralarına, duygularına ve korkularına giriş hakkı vardır. Sonunda büyük an gelir, sabırsız oyuncular hayatlarını en büyük macerasına doğru yola çıkarlar. Fakat bir anda oyun karşıtı bir protestocu silahını çıkarır ve bağırır: "eXistenZ'a ölüm, Allegra Geller'a ölüm!"

Yorumlar

mtufan profil resmi
mtufan
Güzel, son zamanlarda izlediğim en farklı film. Fazlasıyla ayrıntı vardı. Mutfak ve üretim ile existenz in ne olduğu net anlatılmış. Gerçekliği sorgulamasını sevdim.
0
1 yıldan fazla önce
Philosophy profil resmi
Philosophy
Üzerinde saatlerce tartışabilirim. Derinleştirmeden de olsa şunları söyleyebilirim; her şey bir kurgu ise gerçeklik denen şey de ya kurgudan ibaretse? Sanal dünyanın içine hapsedilen bizler bir kavonozun içinde saklanan beynimiz bir başkası tarafından yönetilebilir mi ki ? v.s sorularını çağrıştırarak sorgulamanıza yardımcı olan bir film. Edinebilirseniz Stephen Law - Felsefe Dosyaları, Sanal dünya kısmını okumanızı tavsiye ederim. Her neyse o zaman oyun bitti mi? ;)
3
1 yıldan fazla önce
Sefa profil resmi
Sefa
Tuhaf bir filmdi. Uykulu izledim belkide o yüzden beni sarmadı.
0
neredeyse 2 yıl önce
eminuk profil resmi
eminuk
Tam filmi sevmediğime karar veriyordum ki, son dakikalarda kendini kurtardı film. Güzel bir konusu var ama iğrençliğin dozunu kaçırmışlar bana göre. Ayrıca ben işin içinde herhangi bir felsefi görüşün olduğuna inanmıyorum. Nerede kafa kurcalayan bir film var, hemen "felsefi" yakıştırmasını yapıveriyoruz. Bence tamamen sağlam bir hayal gücü ürünü.
1
neredeyse 3 yıl önce
KuledekiAdam profil resmi
KuledekiAdam
Matrix ile hemen hemen aynı dönem vizyona girmeleri ve benzer bir bağlantı yapısı kullanmaları hep soru işareti bırakmıştır kafamda nedense.. Üstelik İnception sinemada izlerken eXistenZ i aklımdan çıkaramamıştım bir türlü . Nolan iyi bir yönetmen fakat bana göre bir David Cronenberg değil :) Cronenberg'i bir kez daha alkışladım.
2
3 yıl önce
ferhatbayrak profil resmi
ferhatbayrak
pekii gzll filmm :P
0
3 yıldan fazla önce
SoulArt profil resmi
SoulArt
konusu güzel. ancak uygulama kötü. matrix ile kıyaslamak aklımın ucundan bile geçmedi çünkü bu film gerçek bir zaman kaybı. böyle güzel konuların bu şekilde harcanmasından üzüntü duyuyorum... dark city gibi... konu iyi uygulama kötü...
2
3 yıldan fazla önce
biologist profil resmi
biologist
eXistenZ, varoluşçuluk felsefesinin ağırlıkla işlendiği postmodern bir film. Ne yazik ki zamanlama açısından Matrix'le aynı zamanda vizyona girmesinden dolayı problem yaşamıştır. Film haksız olarak Matrix'le karşılaştırılmaktadır. Matrix, dini motiflerle felsefi temaları birleştiren büyük bütçeli bir aksiyon filmi iken; eXistenZ gerçekliğe ilişkin derin konuları değişik, sade ve efektsiz bir biçimde sorgulayan ve size de sorgulatan bir film. Bir de filmi izleyenler bilgisayar oyunu kültürüne az çok aşina ise filmden daha fazla keyif alacaklardır. Zira bazı sahneler aynı bilgisayar oyunlarındaki gibi döngüsel şekilde kurgulanmış. Ayrıca bu film 2010 yılında vizyona giren ve hepimzin yere göğe sığdıramadığı Inception (Başlangıç) filminin 11 yıl önce yapılanıdır diyebilirim.
1
3 yıldan fazla önce
cimcini profil resmi
cimcini
Bence Matrix'den de iyi bir bilimkurgu filmi.
1
3 yıldan fazla önce

eXistenZ filmini beğenenler

eXistenZ filmi hakkında ilgi çekici içerikler