Gözü tamamen kapali (Eyes Wide Shut) (1999)

Gözü tamamen kapali (1999)
Eyes Wide Shut

Puan Like 8.4 / 10 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
İngiltere
Süresi
159 dakika
KerseL Evli bir çiftin psiko-seksüel meceralarını; kabuslarla dolu bir hayal alemini ve filmin sonunda aralanacak yüksek gerilimli bir esrar perdesini. Doktor William Harford (Tom Cruise), eşinin o güne dek gizlediği cinsel arzularını öğrenince, hayatında şüphe, korku ve cinsel keşiflerle dolu yeni bir sayfa açılır...Kubrick, oyuncuların her hareketini takip ettiği usta çekimler, kullandığı zengin renkler ve çarpıcı görüntülerle, herkesin gözünü sonuna dek açıyor.

Yorumlar

Onrmrtsck profil resmi
Onrmrtsck
Temelini freudyen ve cinsellik kuramları üzerine kuran Kubrick abimize yakışmayan bir son filmi. Senaryosuna rağmen aşırı yavaş ilerliyor. Gereksiz uzatılmış dialoglar ve takip sahneleri izlerken sıkılmanıza sebeb oluyor. Dikkat ettiğim bir diğer şey ise ilişkileri ve toplumsal statikleri irdelenmesine rağmen hiç monolog görmüyoruz. Yani baş karakterimiz Tom amcamızın fikirlerini tam kavrama olanağımız yok. Sadece karşılıklı konuşmalarda kalabileceğimiz birkaç anekdot var. Nicole Kidman ise çok basit kalmış. Sadece göğüslerini göstermek için para aldığını düşünüyorum. Çünkü ne duygu verebildi ne de kilit sahnelerin üstesinden gelebildi. Çok kasmış gerçekten. Tom amca iyiydi ama. Cisnelliğin metalaştığını üstüne basa basa gösteren Kubrick abimizde figüranlara hiç acımamış ve kesenin ağzını bol tutmuş. Çok basit kalmış açıkçası. Daha iyi olabilirdi.
11 ay önce
slymndgn profil resmi
slymndgn
Çok etkilendim filmden filmi araştırmanızı tavsiye ediyorum arkadaşlar sandığınız gibi sadece cinsel yaşam sorgulamadı üzerine kurulmuş bir film değil daha derin aklın sınırlarını zorluyacak detaylar var filmde..
neredeyse 2 yıl önce
Turuncuklaket profil resmi
Turuncuklaket
İzledikten sonra bir süre rahat uyku uyutmayan benim gibi septik insanların kafasında uzun süre dönücek olan, araştırmaya sevkedicek bir film. Kübrick'in filmden kısa süre sonra ölmesi de soru işaretlerini çoğaltır.
2 yıldan fazla önce
gamzedelen profil resmi
gamzedelen
çok uzun geldi. bitmek bilmedi. sürükleyici değildi, etkileyici de değildi.
2 yıldan fazla önce
blackclaw profil resmi
blackclaw
Öyle kadın erkek ilişkilerini anlatan bir film değil. Araştırırsanız çok derin anlamları olduğunu görürsünüz.
2 yıldan fazla önce
EDITOR profil resmi
EDITOR
İKİLİNİN EN KÖTÜ FİLMİ Sadece Tom Cruise ve Nicole Kıdman ismiyle gişe yapmış bir film. Ama fiyasko! Boşuna seyretmeyin.
neredeyse 3 yıl önce
nihan.dideden profil resmi
nihan.dideden
şu illuminati illetine kafayı taktığım bir dönemde izlemiştim ve Kubrik i bu filmle tanıdım...adam yapmış yaa...bir de yorumlarda paylaşılan şu yazı varya onu okuyun evet onu okuduktan sonra izlemek daha iyi oluyor.
3 yıl önce
gasparnoe profil resmi
gasparnoe
filmden çok bi mühendislik harikası sanki
3 yıldan fazla önce
heheka profil resmi
heheka
Bu filmin bu kadar ilginçleşeceğini düşünemezdim Filmdeki semboller,göndermeler beni benden aldı ve kubrick'in zekasına hayran kaldım.Bu filmi kadın erkek ilişkilerindeki psikolojik yaklaşımlar,cinsel kimliğin öne çıkışı gibi konularla nitelendirmek hem kubricke hem de anlatmak istediklerine saygısızlık olur diye düşünüyorum.çoğu insana paranoyakça gelebilir ama kubrickin filmden 4 gün sonra ölmesi bu filmin boşa çekilmediğini gösteriyor bence.filmin 400 günde çekilmiş olması ve kubrickin film boyunca sembollere olan takıntısı da zaten bunu gösteriyor.eskon'un paylaştığı linkte sikkofieldın film hakkında harika bi yazısı var ona ek olarak bende cengiz erenin şu yazısını okumanızı tavsiye ederim http://www.erenlp.com/e-w-s-stanley-kubrick.html
3 yıldan fazla önce
eskon profil resmi
eskon
filmi izledikten sonra kesinlikle şu yazıya bir göz atın (daha iyi anlaşılacaktır film) : http://michaelsikkofield.blogspot.com.tr/2011/07/stanley-kubrick-zihin-kontrolu-ve.html
3 yıldan fazla önce
muratobayco profil resmi
muratobayco
insanı ilüminati araştırmalarına sevkeden, geceleri uyutmayan kısacası izledikten sonra üzerinde en çok düşünülen film
neredeyse 4 yıl önce
crimson profil resmi
crimson
modernlik ve medeniyet kılıfları geçirilerek insanoğluna empoze edilmeye çalışılan "popüler" ahlaksızlıkları bütünüyle deşifre edebilmiş, bedelinin insanlığın kubrick'in dehasından sonsuza değin mahrum bırakılması oluşu itibariyle sinema tarihinin en pahalı filmi olduğunu düşündüğüm bir başyapıt...
izleyin,ünlü incelemeyi okuyun ve çöküşün durdurulamayacak kadar şiddetli olduğunu farkettiğinizde üstad kubrick'e imkansızı isteyişinden ötürü saygı duyun.
neredeyse 4 yıl önce
cinemarty profil resmi
cinemarty
Kubrick ustanın son filmi :(
4 yıl önce

Eyes Wide Shut filmi hakkında ilgi çekici içerikler