Gözü tamamen kapali (Eyes Wide Shut) (1999)

Gözü tamamen kapali (1999)Eyes Wide Shut

Puan 8.3 / 10
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
İngiltere
Süre
159 dakika
465
34
1399
274
Themoon profil fotoğrafı
Themoon
Bu film sakin kafayla ve ciddi anlamda odaklanarak izlenilmesi gereken filmlerden biri. Tonlarca detay var .Bir analiz ya da özet okuma ihtiyacı hissedilebilir.
error_outline
8 ay önce
satir.arasi profil fotoğrafı
satir.arasi
Etkileyici idi, özellikle klasikleşmiş ayin sahnesi. Filmden sonra araştırıp özenle seçilmiş detayları öğrenince daha da etkileyici hale geldi. Her izleyici kitlesine ve her moda uygun bir film kesinlikle değil. Gizem türünü ve film üzerinde düşünmeyi sevenler için ideal seçimlerden. Çoğu filmde olduğu gibi beklenti de önemli bir faktör.
error_outline
neredeyse 2 yıl önce
.SimS. profil fotoğrafı
.SimS.
Kendini izlettiren bir film kesinlikle ama bu filmin güzelliğinden ötürü olmuyor. Ne olacak acaba? Diye merak ediyorsunuz. Lakin bazı noktalarla sadece ağzınıza bir parmak bal çalınıyor. Yeterse. Kubrick filmlerini de tarzını da seven biri değilim, kesinlikle büyük bir yetenek ve farklı bir insan lakin neredeyse tüm filmlerini izleyip vardığım nokta bana zerre hitap etmemesi. Bu filmde benim için tamamen isimler üstüne kurulmuş aslında içinde bir sürü mesaj var hissi yaratılmış boş bir film.
error_outline
neredeyse 2 yıl önce
Philosophy profil fotoğrafı
Philosophy
Ayrıntıları ile beyni yaktığım bir film. Kubrick'e ve Sigmund Freud'a selamlar.
error_outline
neredeyse 4 yıl önce
Ricky.McFloyd profil fotoğrafı
Ricky.McFloyd
Filmden önce yorumlara değinicem, bu tarz filmlerde ne oldu acaba diye arama yapınca genelde milletin illuminati, dünyayı yöneten gizli güçler gibi sonuca bağlayan saçma makalelere rastladığını farkettim. ki bu insanın aklında oluşan boşluktan bilinmezlikten faydalanan şeyler. Aynı şeyi ben de Donnie Darko'da yaşamıştım. Ardından filmi tekrar izleyince filmin aslında oldukça açık olduğunu ve okuduğum şeylerin zırvalık olduğunu anladım. Üstelik insanlar kendini o kadar inandırmış ki buldukları şeylere ne olduğunu bile açıklayamamış :D çok gizemli çok acayip ama siz araştırın ben söyleyemem yoksa gece evime gelip ergenekondan götürürler ve ya gelip zehirleyebilirler beni gibi bir modda yazılmış :D Şaka bir yana tabi her yorumda buna denk gelmek tuhaf geldi sadece, inandığın düşündüğün şeyi yazsan belki en azından merak edenler için daha ilgi çekici olabilirdi. Öte yandan ben bizzat böyle hayali şeylere inanmayan bir insan olarak filmi oldukça beğendim. Kıskançlık dürtüsü pek bulunmayan Tom'un bu huyunu ortaya çıkarmak için Kidman üstüne gidiyor ve farkında olmadan Tom'un daha doğrusu Bill'in paranoyakça bir zihinsel kurguya sürüklenmesine ve kendi içinde bunun intikamını aramaya başlamasına neden oluyor. Belki bende de sorunlar var bilmiyorum :D ama Bill'in durumunu çok iyi anlayabiliyorum, benim de zihnime böyle bir düşünce girince ben de istemsiz paranoyakça kafamda böyle kurgular görebiliyorum.ve bu güven meselesi bilinçaltında o güveni kaybedince bir anda bu paranoyakça aldatılma ve ya ihanet duygusunun da önünü kesemiyorsun. Ardından tesadüfen kendisini bambaşka bir ortamda buluyor insan ve filmin en gerilimli anlarını yaşıyoruz. İzlerken neler oluyor lan burda demekten kendini alamıyor insan. Tabiki mutlaka esinlenilen bir tarikat vardır burada fakat öyle imgelerle dolu ne bileyim dünyanın yönetimine dair şifreler barındıran birşey yok ortada :D sapkın bir tarikat uyarlaması sadece tabi herkes neye inanır bilinmez. Gerçekten ne olacağını merak ediyor insan, fakat gel gör ki 159 dk izledikten sonra bunun da cevabını net alamamak biraz burukluk yaratıyor insanda. Oyunculuklar ise Tom Cruise çok başarılıydı bence Nicole Kidman ise gerçekten çok etkileyici fakat bazı anlarda oyunculuğu biraz abartılı geldi Belki de oynadığı karakteri sevmediğim sinir bozucu bulduğum içn de olabilir. Bill karakterini anladığımı söylememin nedeni de bu zaten. Tabi bu aslında iyi bir performans çıkardığını da gösteriyor :D her neyse film uzun süresine rağmen ben sıkılmadan izledim fakat herkes aynı şekilde izleyebilir mi bilmiyorum. Semboller tarikatlar yeraltı dünyası dünyayı yöneten sevişgen insanlar ürpertisiyle filme hayran kalanlar ve bu neydi böyle şimdi diye sıkılanlar olacağını düşünüyorum genel olarak. Ama ben daha ortada ve beğeniye yakın olarak bitirdim :) Kubrick de oldukça aykırı bir film çıkarmış gerçekten ona da değinmeden geçmeyim 8,2/10
error_outline
neredeyse 4 yıl önce
Rainbow profil fotoğrafı
Rainbow
Film hakkında detaylı bir şekilde yorumları okuyan biri değilimdir ama ilk defa bir film hakkında neredeyse gözlerim kan çanağı olana kadar tüm yorumları okudum ,tabir yerindeyse yorumların içine düştüm .Yani VAY ANASINA PESSS...Mesaj mesaj üstüne ,semboller,atıfllar ,resmen dantel örülürken yapılan motifler işlemeler göz yoran şekiller gibi...Ağzım açık kaldı bu beyin yanmasının üstüne ferahlatıcı hangi film iyi gider de toparlanırım düşüncelerindeyim ...Film camiasının en yakıcı yıkıcı,göndermeli filmlerinden biri bence...Yani film 2 buçuk sa sürdü ama çekimleri bilmem kaç gün...Benim yorumları okumam -abartısız- günler sürdü :D
error_outline
4 yıldan fazla önce
.Morpheus profil fotoğrafı
.Morpheus
Temelini freudyen ve cinsellik kuramları üzerine kuran Kubrick abimize yakışmayan bir son filmi. Senaryosuna rağmen aşırı yavaş ilerliyor. Gereksiz uzatılmış dialoglar ve takip sahneleri izlerken sıkılmanıza sebeb oluyor. Dikkat ettiğim bir diğer şey ise ilişkileri ve toplumsal statikleri irdelenmesine rağmen hiç monolog görmüyoruz. Yani baş karakterimiz Tom amcamızın fikirlerini tam kavrama olanağımız yok. Sadece karşılıklı konuşmalarda kalabileceğimiz birkaç anekdot var. Nicole Kidman ise çok basit kalmış. Sadece göğüslerini göstermek için para aldığını düşünüyorum. Çünkü ne duygu verebildi ne de kilit sahnelerin üstesinden gelebildi. Çok kasmış gerçekten. Tom amca iyiydi ama. Cisnelliğin metalaştığını üstüne basa basa gösteren Kubrick abimizde figüranlara hiç acımamış ve kesenin ağzını bol tutmuş. Çok basit kalmış açıkçası. Daha iyi olabilirdi.
error_outline
5 yıldan fazla önce
slymndgn profil fotoğrafı
slymndgn
Çok etkilendim filmden filmi araştırmanızı tavsiye ediyorum arkadaşlar sandığınız gibi sadece cinsel yaşam sorgulamadı üzerine kurulmuş bir film değil daha derin aklın sınırlarını zorluyacak detaylar var filmde..
error_outline
6 yıldan fazla önce
Turuncuklaket profil fotoğrafı
Turuncuklaket
İzledikten sonra bir süre rahat uyku uyutmayan benim gibi septik insanların kafasında uzun süre dönücek olan, araştırmaya sevkedicek bir film. Kübrick'in filmden kısa süre sonra ölmesi de soru işaretlerini çoğaltır.
error_outline
neredeyse 7 yıl önce
gamzedelen profil fotoğrafı
gamzedelen
çok uzun geldi. bitmek bilmedi. sürükleyici değildi, etkileyici de değildi.
error_outline
neredeyse 7 yıl önce
blackclaw profil fotoğrafı
blackclaw
Öyle kadın erkek ilişkilerini anlatan bir film değil. Araştırırsanız çok derin anlamları olduğunu görürsünüz.
error_outline
neredeyse 7 yıl önce
EDITOR profil fotoğrafı
EDITOR
İKİLİNİN EN KÖTÜ FİLMİ Sadece Tom Cruise ve Nicole Kıdman ismiyle gişe yapmış bir film. Ama fiyasko! Boşuna seyretmeyin.
error_outline
7 yıldan fazla önce
nihan.dideden profil fotoğrafı
nihan.dideden
şu illuminati illetine kafayı taktığım bir dönemde izlemiştim ve Kubrik i bu filmle tanıdım...adam yapmış yaa...bir de yorumlarda paylaşılan şu yazı varya onu okuyun evet onu okuduktan sonra izlemek daha iyi oluyor.
error_outline
7 yıldan fazla önce
gasparnoe profil fotoğrafı
gasparnoe
filmden çok bi mühendislik harikası sanki
error_outline
neredeyse 8 yıl önce
heheka profil fotoğrafı
heheka
Bu filmin bu kadar ilginçleşeceğini düşünemezdim Filmdeki semboller,göndermeler beni benden aldı ve kubrick'in zekasına hayran kaldım.Bu filmi kadın erkek ilişkilerindeki psikolojik yaklaşımlar,cinsel kimliğin öne çıkışı gibi konularla nitelendirmek hem kubricke hem de anlatmak istediklerine saygısızlık olur diye düşünüyorum.çoğu insana paranoyakça gelebilir ama kubrickin filmden 4 gün sonra ölmesi bu filmin boşa çekilmediğini gösteriyor bence.filmin 400 günde çekilmiş olması ve kubrickin film boyunca sembollere olan takıntısı da zaten bunu gösteriyor.eskon'un paylaştığı linkte sikkofieldın film hakkında harika bi yazısı var ona ek olarak bende cengiz erenin şu yazısını okumanızı tavsiye ederim http://www.erenlp.com/e-w-s-stanley-kubrick.html
error_outline
yaklaşık 8 yıl önce