Ferris Bueller'la bir gün (Ferris Bueller's Day Off) (1986) afişi

Ferris Bueller'la bir gün (1986)
Ferris Bueller's Day Off

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
103 dakika
KerseL Okulu kırıp arkadaşlarıyla felekten bir gün geçirmeye karar veren Ferris Bueller’in olağanüstü eğlenceli maceralarını anlatan Ferris Bueller’s Day Off yıllar içinde kült mertebesine yükselmiş; kimi replikleri özellikle o dönemin gençleri arasında, gizli bir kulübe üyelik belirtircesine, paylaşılır, tekrarlanır olmuştu. Bir yandan onları enselemeyi kendine iş edinmiş okul müdüründen kaçan, bir yandan da hayatın yasak keyiflerini keşfe çıkan Ferris Bueller ve arkadaşları bir dönemin idolleri haline geldiyse bunda John Hughes’un zamanın ruhunu son derece doğru bir şekilde yakalayan senaryosu kadar başta Matthew Broderick olmak üzere oyuncuların başarılı performanslarının da büyük bir payı var. Özellikle Broderick’in kimi sahnelerde kameraya bakarak doğrudan izleyiciyle konuşmasını, Hughes’un, belki de tüm filmin ruhunu belirleyen, dahice hamlesi olarak nitelemek çok da yanlış olmayacaktır.

Yorumlar

kaptankaptanim profil resmi
kaptankaptanim
Basit görünümlü ama 80'ler kafasını muazzam yansıtan bir film. Hiçbir şey öğretmeyen tembel bir eğitim sisteminde tembel çocuklar yetişir. Aslında çocuklara tembel diyenler dönüp kendilerine bakamayanlar ve bir zamanlar çocuk olduklarını unutanlardır. Salak bir arabayı oğlundan ve ailesinden önde tutan bir baba, çocuk olmayı unutmuş ama çocuklarla aşık atarak onları alt edebileceğine inanan ve aslında bunu yaparak çocukluk eden ama bunu göremeyen egoist bir öğretmen (filmin sonunda ait olduğu yeri göstererek yönetmen biraz durun, düşünmeyi bırakın ve dönüp yanınıza bakın diyor; bu hem başkalarını sorun olarak görmeyi bırakın kendinizle ilgilenin hem de takıntılarınızdan kurtulun hayatı yaşayın düşüncelerine eşit bir görüş) , hayatı boyunca eğlenceyi tadamamış ailesinin kavgaları yüzünden huzuru bozuk bir dost ki bu karakter bu kaos ortamı içinde hastalıklı bir yapı ile yansıtılmış(Dahice) ,eğlenceden başka bir şey düşünmüyormuş gibi görünen Ferris Bueller (Ki o babasının değer verdiği şeyleri koruma endişesi altında mutlu olamamış, yaşamaya fırsat bulamamış kalp hastası dostuna öyle unutulmaz anlar yaşatıyor ki çocuk ile birlikte seyirci de hastalığını unutuyor) ile kadın dört dörtlük olmalı düşüncesine karşı çıkan estetik olarak bir beklenti yaratmamanızı isteyen hatta bu isteği engelleyen sevgilisi ve kardeşi yüzünden var olamadığını düşünen bir abla(oysa millete bok atmak yerine suçu kendinde arasa sidik yarıştırmak kardeşi ile mücadele etmek yerine kendini sevip kendine zaman ayırsa her şeyi değiştirebilecek biri) Karakterler o kadar yerinde seçilmiş ki hepsi filmde kendi dengesini koruyor ve filmin amacına hizmet ediyor. Masalsı yapısı kusursuz; imkansız gibi görünen ama çok eğlendiren, fantastik durumlarla karşılaşma ihtimalini hissettiren nadir bir nostalji. Aile ilişkilerini güçlendiren ve Carpe diem felsefesini de sonuna kadar savunan bir film. Unutmadan "Community rallies around sick youth."
4 ay önce
melihkk1 profil resmi
melihkk1
Standart bir teenage komedi filmi. Kendince ufak ufak dersler vermeyi de ihmal etmiyor. Korkusuz olun, idealleriniz olsun, hayal gününüzü kullanın vs vs... Günümüze göre baya bir banal olmasına rağmen teenage tarzın ilk mahsüllerindendir. O yüzden çok ayrı bir yeri vardır.
12 ay önce
TolgaKARA profil resmi
TolgaKARA
Her istediğini elde eden bir çocuğun saçma bir filmi.
3 yıl önce

Ferris Bueller's Day Off filmini beğenenler

Ferris Bueller's Day Off filmini içeren raflar

Ferris Bueller's Day Off filmi hakkında ilgi çekici içerikler