Damdaki kemanci (Fiddler on the Roof) (1971) afişi

Damdaki kemanci (1971)
Fiddler on the Roof

Puan Like 420736f74984641283fb4653fb9afe852723a183e63bea64e60fbd53aa48904e 9.0 / 6 kullanıcı
Senin Puanın
Etiketler Sanat Eseri
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
181 dakika
Mine.Ce “Evet, yoksul bir terziyim ben, ama yoksul bir terzinin bile biraz mutluluğa hakkı vardır!” 1900’lerin başında Çarlık Rusyası’nda bir köy: Anatevka. Köyün sakinleri çalışkan fakat son derece fakir bir avuç Yahudi, her biri adeta damda birer kemancı, bu zor hayata karşın ortaya hoş ezgiler çıkaran. Ve 20. yüzyılın hızla değişen dünyasında dengeyi koruyabilmek için hayatlarının merkezine koydukları geleneklerin bir bir sorgulanışının tatlı öyküsü karşımızda. 1964’te Broadway’de sergilenen aynı isimli müzikalin Norman Jewison yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmasıyla hayat bulan filmimiz, geçtiği dönemi ve konu edindiği insanları zaman zaman şen şakrak zaman zaman ise dramatik bir biçimde anlatıyor, hikayesinin temeline aşkı alırken sosyal sınıflar, devrim ve din üzerine görüşlere ve tartışmalara da bolca yer veriyor. Reb Tevye’yi canlandıran Topol’un muhteşem komedi oyunculuğu ve birçok kişiye tanıdık gelecek hoş şarkılarıyla Fiddler on the Roof eşi zor bulunacak dolu dolu bir film.

Yorumlar

M.Naci profil resmi
M.Naci
1971 yapımı bir "Şaheser" izledim bu gece. Her müziğiyle beni alıp götüren muhteşem bir müzikal. Hem karakterler hem de müzikler o kadar eğlenceli ki zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile. Filmin büyük bir kısmında yüzümden gülümseme eksik olmadı. Kendimi şarkılara o kadar çok kaptırdım ki bazılarını başa sarıp tekrar tekrar dinleme gereği duydum. Böylesine güzel şarkıların böylesine usta oyunculuklarla birleşerek oluşturduğu o eşsiz harman bende unutulmaz bir tat bıraktı. Duygusal anlar da bile hafiften gülümsemenize sebep olan bu yapım aynı zamanda tarihi gerçeklikler ve bir takım mesajlarla da dolu. Özellikle geleneklerin ve inançların modern çağ ile çatışması bazen eğlenceli bazen de dramatik bir şekilde ele alınmış. Bunu yaparken değerleri aşağılamayan hoş bir üslup kullanılması da filmi benim gözümde ayrı bir noktaya taşıdı. Bunun yanı sıra toplumsal sınıf farklılıklarının en temel sebeplerinden biri olan ekonomik durum üzerinden insanların arzuları, hayalleri, yaşadıkları zorluklar, yozlaşmalar ve daha bir çok şey ele alınmış. Oyunculuklara bakacak olursak geneli başarılı ve bence harika seslere sahip oyuncular. Tabiki de Topol için ayrı bir parantez açmalıyım ve içerisine bulabildiğim bütün övgüleri yığmalıyım. Böylesine muhteşem bir oyunculuk, böylesine muhteşem bir sesle birleşince tarifi imkansız bir güzellik ortaya çıkmış. Reb Tevye karakterinin kendi çapında Tanrı ile konuşmaları da o kadar eğlenceli, o kadar hoştu ki... Özetle kesinlikle unutmayacağım bir yapım. Bence sakın ama sakın süresine aldanıp bekletmeyin. En kısa zamanda izleyin derim. Şimdiden iyi seyirler :)
8
3 ay önce
Mine.Ce profil resmi
Mine.Ce
Harika bir müzikal, müthiş oyunculuklar, çok iyi bir senaryo, başarılı bir sinematografiyle beyazperdeye taşınmış bir şaheser. Tevye karakterine hayat veren Topol'un usta oyunculuğu sayesinde, gelenekler ve devrimler arasında kalan bir babanın çaresizliğini yürekten hissediyorsunuz. Klasikleşmiş sountrack zaten biliniyordur diye düşünüyorum. Mutlaka izlenmeli...İyi seyirler...
6
4 ay önce
starch profil resmi

Fiddler on the Roof filmini beğenenler

Fiddler on the Roof filmi hakkında ilgi çekici içerikler