Damdaki kemanci (Fiddler on the Roof) (1971)

Damdaki kemanci (1971)Fiddler on the Roof

Puan 9.1 / 10
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
181 dakika
39
0
71
49
Philosophy profil fotoğrafı
Philosophy
Süresi uzun olduğundan izlemek için bir yıldır erteleyip duruyordum. Ertelememek lazımmış. Her açıdan mükkemel, harika bir müzikal!
error_outline
3 yıldan fazla önce
eminuk profil fotoğrafı
eminuk
Enfes bir film, çok güzel. Geleneklerin bizim de hayatımızdaki yerini düşündükçe, film çok daha tanıdık, çok daha bizden geliyor. Belki artık o denli etkili değil ama her evlilikte, her iş yerinde, sosyal alanlarda geleneklerimiz hala bizlere ciddi anlamda yön veriyor. Bizden farklı olarak müzikleri, dansları, dini inanışları görebilirsiniz sadece. Onlar da filme inanılmaz güzel bir ahenk getiriyor. Bir taraftan acımasız toplum baskısıyla yüzleşiyor, bir taraftan da farklı bir kültüre şahit olmanın zevkine varıyorsunuz. Güldürürken düşündürme diye ben buna derim işte. İnsanların akla mantığa sığmayan geleneklere nasıl boyun eğdiğine üzülürken, çalan bir şarkıda, patlatılan bir espride gülümsedim,karmaşık duygulara gark oldum. Şimdi şu filmlerin yarısını yapsalar ayakta alkışlıyoruz. Fiddler on the Roof her türlü saygı duruşunu hak ediyor bence.
error_outline
neredeyse 4 yıl önce
M.Naci profil fotoğrafı
M.Naci
1971 yapımı bir "Şaheser" izledim bu gece. Her müziğiyle beni alıp götüren muhteşem bir müzikal. Hem karakterler hem de müzikler o kadar eğlenceli ki zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile. Filmin büyük bir kısmında yüzümden gülümseme eksik olmadı. Kendimi şarkılara o kadar çok kaptırdım ki bazılarını başa sarıp tekrar tekrar dinleme gereği duydum. Böylesine güzel şarkıların böylesine usta oyunculuklarla birleşerek oluşturduğu o eşsiz harman bende unutulmaz bir tat bıraktı. Duygusal anlar da bile hafiften gülümsemenize sebep olan bu yapım aynı zamanda tarihi gerçeklikler ve bir takım mesajlarla da dolu. Özellikle geleneklerin ve inançların modern çağ ile çatışması bazen eğlenceli bazen de dramatik bir şekilde ele alınmış. Bunu yaparken değerleri aşağılamayan hoş bir üslup kullanılması da filmi benim gözümde ayrı bir noktaya taşıdı. Bunun yanı sıra toplumsal sınıf farklılıklarının en temel sebeplerinden biri olan ekonomik durum üzerinden insanların arzuları, hayalleri, yaşadıkları zorluklar, yozlaşmalar ve daha bir çok şey ele alınmış. Oyunculuklara bakacak olursak geneli başarılı ve bence harika seslere sahip oyuncular. Tabiki de Topol için ayrı bir parantez açmalıyım ve içerisine bulabildiğim bütün övgüleri yığmalıyım. Böylesine muhteşem bir oyunculuk, böylesine muhteşem bir sesle birleşince tarifi imkansız bir güzellik ortaya çıkmış. Reb Tevye karakterinin kendi çapında Tanrı ile konuşmaları da o kadar eğlenceli, o kadar hoştu ki... Özetle kesinlikle unutmayacağım bir yapım. Bence sakın ama sakın süresine aldanıp bekletmeyin. En kısa zamanda izleyin derim. Şimdiden iyi seyirler :)
error_outline
yaklaşık 5 yıl önce
Mine.Ce profil fotoğrafı
Mine.Ce
Harika bir müzikal, müthiş oyunculuklar, çok iyi bir senaryo, başarılı bir sinematografiyle beyazperdeye taşınmış bir şaheser. Tevye karakterine hayat veren Topol'un usta oyunculuğu sayesinde, gelenekler ve devrimler arasında kalan bir babanın çaresizliğini yürekten hissediyorsunuz. Klasikleşmiş sountrack zaten biliniyordur diye düşünüyorum. Mutlaka izlenmeli...İyi seyirler...
error_outline
yaklaşık 5 yıl önce