Satıcı (Forushande) (2016)

Satıcı (2016)Forushande

Puan 8.5 / 10
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
Farsça
Ülke
İran
Süre
124 dakika
92
2
159
86
arifcicek profil fotoğrafı
arifcicek
Filmin başı biraz sıkıcı geçiyor ama o evdeki final sahnesi yok mu... İnsan hangi ruh haline girip izleyeceğini şaşırıyor.
error_outline
yaklaşık 2 yıl önce
Rainbow profil fotoğrafı
Rainbow
Acaba biz olsaydık ne yapardık ? Gerek Rana gerek Emad ...Onlar gibi mi davranırdık? Ya bu İran sineması heeep düşündürüyor arkadaş ! Çekimler gayet doğal,oyuncular içten...Zaten bir Farhadi filmiyse olay bitiyor :) Farklı bakışlar yakalamak adına izleyin
error_outline
4 yıldan fazla önce
Aaisha profil fotoğrafı
Aaisha
filmin ortalarından itibaren vücudunuzda karıncalanmalar başlıyor,soğuk terler döküyor afallamış bir şekilde bitiriyorsunuz filmleri. Bu İran filmleri hep böyle. izlemek için iyi bir psikolojiye sahip olmanız gerekiyor..
error_outline
4 yıldan fazla önce
salihekiz profil fotoğrafı
salihekiz
çok çok iyiydi yaa.üzüleyimmi kızayımmı iyi oldumu diyeyim film allak bullak etti beni
error_outline
yaklaşık 5 yıl önce
Insomniac profil fotoğrafı
Insomniac
O kadar doğal ki her şey... Film seyirciyi de hikayeye dahil ediyor, bir an Rana'nın, bir an Emad'ın gözünden bakıyor ve duygularını paylaşıyorsunuz. İntikam ve merhamet arası bir git gel yaşatıyor film. İran sinemasının bu doğallığını seven ve filmi ayrıca çok beğenen biri olarak başarılı buldum.
error_outline
yaklaşık 5 yıl önce
slymndgn profil fotoğrafı
slymndgn
Asghar Farhadi tarzını bozmayan usta bir yönetmen merak unsurunu çok iyi kullanıyor ve seyirciiyi düşünmeye sevk ediyor
error_outline
yaklaşık 5 yıl önce
Celestine profil fotoğrafı
Celestine
Tam bir Asghar Farhadi filmi. Filmi o kadar beğendim ki yazacak bir şey bulamıyorum çok güzeldi. Asghar Farhadi filmlerinde en sevdiğim şey karakterlerin olaylar karşısında verdikleri tepkiler. Çok doğal ve insani tepkiler. Olay sanki yanı başınızda. Taraneh Alidoosti çok başarılıydı. Shahab Hosseini de öyle. Shahab Hosseini her zaman muhteşem zaten.
error_outline
yaklaşık 5 yıl önce
eminuk profil fotoğrafı
eminuk
Asghar Farhadi bu işte gerçekten iyi. Yaklaşık 4 ya da 5 filmini izledim, hiçbirinde de yanıltmadı. Filmlerinde hiçbir şey olmuyor sanıyorsunuz ama aslında o kadar çok şey oluyor ki! İçinde bulunulan toplum için mükemmel bir ayna bir kere. Fikir empoze etmeye çalışmıyor hiçbir zaman, alınacak fikirleri cümlelerden, hareketlerden, insani ilişkilerden hatta bir bakıştan kapıveriyorsunuz. Bu filme gelecek olursak ilk yarı çok durağanken ikinci yarıda karnıma ağrılar sokan olaylarla karşılaştım. Farhadi'nin tarzını bilen bu olayların müthiş sürprizli, acayip olaylar olmayacağını anlayacaktır. Sadece diyaloglarla her türlü hissiyatı yaşatabilir bu adam. Vicdan muhasebesinden ölecektim film bitene kadar mesela. Enfes olmuş.
error_outline
yaklaşık 5 yıl önce
colorful profil fotoğrafı
colorful
Arkadaş bu kadar yalın durarak bu kadar çok şey anlatmak, sorgulamak, düşündürmek çok büyük iş. Takdir, saygı, sevgi vb ne kadar kavram varsa hepsini hak ediyor filme emek verenlerin hepsi. Başta da Farhadi. Taraneh Alidoosti için de bir parantez açmak lazım. Ama içini doldurabilecek kelime bulmakta sıkıntı çekiyorum performansını anlatmak için. Farhadi'nin haklı siyasi söylemlerine takılmaz ise akademi, filmin ikinci kez oscarı kucaklaması muhtemel olabilir. özellikle; ahlak felsefesi, vicdan muhasebesi gibi konular üzerine düşünmek isteyenlere tavsiye edebilirim..
error_outline
yaklaşık 5 yıl önce
damla. profil fotoğrafı
damla.
Bu filmin Cannes da en iyi senaryo ödülü alması ve yönetmeninde A Separation filmi ile beni kendine hayran bırakması filme olan beklentimi tavan yapmıştı.Belki A Separation kadar muhteşem değil ama The Salesman tam da tahmin ettiğim gibi yılın en iyi filmlerinden biri olmuş. Eminim ki bu filmi ile de oscarcığı kapıcaktır. Filme gelecek olursak ana konusu çok iyiydi. Gerçekçilik ön plandaydı. Özellikle tiyatro oyunundaki sahneler ve öğretmenlik yapan Emad’ın okuldaki sahnelerini çok beğendim. Taraneh Alidoosti de çok iyi bir iş çıkarmış. Rana’nın yaşadığı travmayı muhteşem bir şekilde yansıtmış. İzlemenizi tavsiye ederim. Ben beğendim :) 8/10
error_outline
5 yıldan fazla önce