Özgürlük Yazarlari (Freedom Writers) (2007) afişi

Özgürlük Yazarlari (2007)
Freedom Writers

Puan Like 420736f74984641283fb4653fb9afe852723a183e63bea64e60fbd53aa48904e 9.2 / 5 kullanıcı
Senin Puanın
Ülke
Almanya
Süresi
123 dakika
yabann 23 yaşındaki idealist genç öğretmen Erin Gruwell (Hilary Swank), ilk ders günü için Wilson Lisesi’nin kapısından adımını atarken içine girmekte olduğu yepyeni dünyayı kucaklamaya hazırdır. Sınıfında çok çeşitli ırk ve toplum katmanlarından gelen sorunlu öğrenciler- vardır. Hepsinin de günü yaşamaktan başka umudu, beklentisi kalmamış gibidir. Gençlerin durumuna yüzeysel bakınca, paylaştıkları tek şey birbirlerine karşı nefretleridir. Derslere aktif katılımı şiddetle reddettikleri gün gibi ortadadır. Buna rağmen Erin günlük bazda onların ilgisini çekebilmek için çeşitli yöntemler denemeye çalışır. Ancak filmin odak noktasına getto gerçeklerinin gelmesi uzun sürmez. Erin’in sınıfındaki bir Latin çete üyesinin yakından tanıklık ettiği ırkçı kökenli çeteler çatışmasının yankıları ve Erin’in ders sırasında yasakladığı ırkçı karikatür yüzünden sınıfta ateşli tartışmalar başlar. Öğrenciler, genç öğretmeni kendilerini dinlemeye zorlarlar. İdealist gözlüklerini çıkartmasını, gençlerin sokaklardaki ilan edilmemiş savaş ortamından hayatta kalış hikayelerini dikkate almasını isterler. Erin artık öğrencilerle iletişim kurmaya başlamıştır. Sınıfa öncelikle müziği ve bir başka tür gettonun edebiyatı kabul edilen “The Diary of Anne Frank”ı getirir. Bu basit araçlar sayesinde, hoşgörüsüz ortamın acısını çeken ve kendi topluluklarının dışındaki dünyayla sürekli mücadele halinde olan öğrencilerin gözlerini açmaya başlar.

Yorumlar

Philosophy profil resmi
Philosophy
İzlemek için niye bu kadar geç kaldım, kızdım vs kısmını geçerek yahu sen nasıl güzel, yüreğe dokunan, huzur, umut, mutluluk ... veren bir filmsin diye uzun uzun övgüler yazsam az bile. Her birimizin öğrencilik hayatında örnek aldığı, izinden gittiği, hem kaybetmeyi hem kaybetmemeyi tattıran, yol gösteren bir öğretmeni olmuştur diye umut ediyorum. Eğitim sistemimiz malum... Tecrübeli öğretmenler iyi diye bakılsada öğrenciyken bu yanılgıya zaman zaman ben de düştüm. Ama bu durum tezi çürütüyor. Öğretmenin, öğrenecisininde ileride onun gibi bir öğretmen olmaktan öte kendisini örnek almak istediğini ya da istemediğini unutmaması gerek... Ayna mishali...
6
4 ay önce
Aaisha profil resmi
Aaisha
Bir harika insan bir sürü güzel insanın hayatına sihirli bir dokunuş yapıyor. Ve buna öğretmen olmak deniyor.. Harika bir film hele gerçek olması müthiş..
2
10 ay önce
blake profil resmi
blake
Gerçek bir hkaye olduğunu görmek filmi iyice güzel hale getiriyor
1
1 yıldan fazla önce
ayynur profil resmi
ayynur
özellikle eğitimcilerin izlemesi gereken bir film.
0
1 yıldan fazla önce
MevaKurt profil resmi
MevaKurt
çok güzel film, değişik duygular içinde bırakan..
1
1 yıldan fazla önce
SuaY profil resmi
SuaY
Bu tarz filmlere daha çok vakit ayırmam gerektiğini düşündürttü. Herkesin ders alabileceği bir film. Güzeldii.
5
2 yıldan fazla önce
burcst profil resmi
burcst
Harika bi filmdi,her eğitimci böyle olsa keşke.insan olmak ve insan eğitmek böyle bişey..izlenmeli.
5
2 yıldan fazla önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Gerçek hayat hikayeleri her zaman beni daha çok etkilemiştir, bu filmde de öyle oldu. Bir özel insanın neleri değiştirebileceğini, güzel düşüncelerin nasıl güzel sonuçlar getireceğini gösteren bir filmdi. Bir yandan da Amerikan gettolarındaki zorlu hayatı gösteren, ırkçılığa ve adaletsizliğe değinen bir filmdi. Türünü sevenler için de oldukça güzel müzikleri vardı.
3
2 yıldan fazla önce
kubra.tegilmez profil resmi
kubra.tegilmez
Ne izliyceğinize karar vermediyseniz bunu kesin izleyin
2
2 yıldan fazla önce
Numenor profil resmi
Numenor
Zamanınızın boşa gitmeyeceği gayet güzel bir film.
0
3 yıl önce

Freedom Writers filmini beğenenler

Freedom Writers filmini içeren raflar

Freedom Writers filmi hakkında ilgi çekici içerikler