Cehennemden gelen (From Hell) (2001)

Cehennemden gelen (2001)From Hell

Puan 6.9 / 10
Senin Puanın
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
122 dakika
81
5
292
73
kaptankaptanim profil fotoğrafı
kaptankaptanim
Fikir olarak izlediğim en iyi Karın Deşen Jack teorisiydi. Kurgusu gerçekten etkileyiciydi. Filmin başındaki sahneye ara ara dönüşler gördüğümde birkaç kez ikilemde kaldım ve bu beni memnun etti. Sahne geçişleri seri katil gibi seriydi, onun stratejisi kadar dahiceydi. Gerilimi fazlasıyla tattım; hem rahatsız etti hem dürttü. Filmi izlerken bazı uyarıcılar gelişiyor. İşte bıçak, sıkıntılı gibi görünen çeşitli karakterler gibi. Birden fazla kişinin elinde bıçak görmek, huzursuz, psikolojik anlamda geren karakterler görmek sürekli aklınızda hep bir katil kim? sorusu uyandırıyor. Ancak olaylar öyle bir fikre bağlanıyor ki işlenen cinayetler de anlam kazanıyor. Jack tarihinde hayranlık uyandıran bir karakter olmayıp amacı olan bir insan haline geliyor. Kalpleri sökülmüş vicdanı olmayan insanlar uyarısı da elbette. Üzüm ritüelleri, esrikliği, baştan çıkarıcılığı, tatlılığı ifade ederken, salkım da kalbin damarlarını aktarıyor. Ve şehvet ile cinsel arzular, fahişelik metası ile sunuluyor. Katoliklere göre günah olarak düşünülen bazı eylemler ise kafa karıştırmak için kullanılıyor. Pek çok farklı yerden yakalayıp insanın aklını, ruhunu, iradesini, alay edilecek bir konuma getiriyor. Assassin's Creed oyunundaki Dr. Elliotson karakterinden bu alaycı tavrı olduğu gibi görebilirsiniz. Gerçekte var olan olayları kullanarak dünyanın gerçekliğinden faydalanarak ve bunu başka tarihi olaylar, figürler ile besleyerek alternatif bir gerçeklik sunuyor. Filmde de dendiği gibi "Gülün başka bir adı" çok fazla kesik çok fazla göz yaşı..
error_outline
neredeyse 5 yıl önce
cerencambaz profil fotoğrafı
cerencambaz
harika bir film ve Johnny Depp yine şaşırmamış
error_outline
6 yıldan fazla önce
yazcsefa profil fotoğrafı
yazcsefa
Jack the Ripper hikayesine farklı bir soluk getirmiş bu filmimiz. Dönemin Londra'sı çok güzel yansıtılmış. Senaryoyu çok etkileyici ve yeterli bulamadım eğer biraz daha bu konuda üstüne düşülseymiş favorilerimden olurdu ancak o vuruculuk yoktu maalesef. Oyuncular ve performanslarından bahsetmeye bile gerek yok. Kısacası şöyle güzel bir gerilim-polisiye istiyorsanız buyurun izleyin.
error_outline
6 yıldan fazla önce
Lioness profil fotoğrafı
Lioness
Bu adamı tekrar tekrar izlemeye doyamıyorum... ^^
error_outline
yaklaşık 7 yıl önce
starch profil fotoğrafı
starch
Çok beğendim. Eski Londra'yı güzel yansıtmış. Konusu da hoşuma gitti.
error_outline
7 yıldan fazla önce
Aaisha profil fotoğrafı
Aaisha
karındeşen jack'i elen alan bir film. kurbanlarının önce boğazlarını kesen sonra organlarını çalan bir seri katil. harika oyunculuklardı hepsi.fakat gece izlenmemesi gerektiğini düşünüyorum.fazla kanlı...
error_outline
7 yıldan fazla önce
furkandr profil fotoğrafı
furkandr
johnny depp oynarda o film güzel olmamzmı çok güzel bir filmdi
error_outline
yaklaşık 8 yıl önce