Full Metal Jacket (1987)

Full Metal Jacket (1987)

Puan 8.5 / 10
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
İngiltere
Süre
116 dakika
619
19
1924
446
Sefa profil fotoğrafı
Sefa
Savaş dönemindeki eğitimleri ve psikolojiyi gözler önüne seren harika bir yapım. Etkileyici. 7.8/10
error_outline
yaklaşık 2 yıl önce
Rainbow profil fotoğrafı
Rainbow
En medeni sanılan toplumlar bile savaş zamanı vahşileşebiliyor..Kubrick'in etkileyici ve başarılı işlerinden biri.
error_outline
2 yıldan fazla önce
Selenora profil fotoğrafı
Selenora
Büyük bir dehşette bıraktı beni, cidden beynimden vurulmuş gibi hissediyorum. Tekrar söylemem gerekirse bence Stanley Kubrick herkesin tarzına uymuyor. Benim de tarzım sonucu açtığım kişi değildir fakat üzerinde inceleme yapmak için muazzam filmleri olan bir dehadır. Bu yüzden size bir noktadan hitap etmesi gerekiyor ki keyif alabilesiniz. Ancak filmi sevip sevmememiz bir başyapıt olduğunu kesinlikle değiştirmiyor. Çok detaylı, çok anlamlı ve çok tekniksel hazineye sahip ve üzerinde sayfa değerlendirme yazmış olduğum bir film...
error_outline
yaklaşık 3 yıl önce
.SimS. profil fotoğrafı
.SimS.
Ne yapsam ne etsem Kubrick sevmiyorum, sevemiyorum. Her sahneyi uzun uzun seyretmek baydıkça bayıyor her geçiş sanki saatler sürüyor . Alt metni güzel parçalara sahip olsa da izlerken film boyunca beğendiğim ya da zevk aldığım hiçbir yer olmadı. Zerre sevmedim
error_outline
3 yıldan fazla önce
kaptankaptanim profil fotoğrafı
kaptankaptanim
Yardım etmek için buradayız sloganını yardım etmek için öldürüyoruz durumuna dönüştüren ve bunun eleştirisini yapan bir film. İnsan ruhundaki ikilemi çok başarılı bir şekilde aktarıyor. Öldürmek için doğmak ya da Üreyebilmek için öldürmek. Bu durum filmde sürekli ataerkil bir argo dille aktarılıyor. Anne, komşunun kızı ya da kız kardeş gibi gibi. Katil olmak için yetiştirilen insanların silahı aslında devletlere doğrultması durumu ırkçılığı kırıyor ki sonundaki Paint it, Black şarkısından da anlıyoruz. Vietnam ya da Amerika fark etmez eli silah tutan katiller yetiştiğinde bunun dünyaya zararı vardır. Savaşlar bitince ülkesine geri dönen ve buhran yaşayan insanların bazıları illegal işlere başvurmuştur. Banka soyan, gasp yapan, silahla adam öldüren, cana kast etme, bıçakla yaralama gibi gibi. Cesaret doğruyu ve iyiliği kırıyor. Başarı ya da zafere giden yolda kayıplar ve ahlaksızlık yatıyor. Barışmak için de önce küs olmak gerekiyor. Böylece protagonistin ideolojisi politik temellere dayandırılarak geçersiz kılınıyor. Ve insan iyi ya da kötü olsun hayatta her zaman mağluptur diyor. İki düşüncenin de üstünü kara kalemle çizen Kubrick abimizin önünde saygıyla eğiliyoruz.
error_outline
5 yıldan fazla önce
jalapeno profil fotoğrafı
jalapeno
Filmin ilk yarısında çıkan komutan abiyi Kubrick aslında yanına Vienam savaşına şahit olan bir komutan olduğu için bilgi almak adına çağırmış. Bilgilendirdikten sonra komutan abi ben de filmde oynamak istiyorum demiş. Kubrick yok koçum biz gerçek oyuncular arıyoruz, bilgilendirme için sağ ol seninle işimiz bu kadardı deyince abi birden role girip öyle bir ''Ayağa kalk, hazır ol!'' diye bağırmış ki Kubrick korkup ayağa kalkmış ve yarın gel başla demiş abiye. Yazılı replikleri de yokmuş. Abi oynadığı her sahnede doğaçlama olarak komutanı oynamış.
error_outline
6 yıldan fazla önce
slymndgn profil fotoğrafı
slymndgn
İnsan duygularını sömürmeden tamamen objektif bir gözle bakmamızı sağlayan bir sanat eseri Kübrick filmi..
error_outline
neredeyse 7 yıl önce
SymphonY profil fotoğrafı
SymphonY
sikmayan bogmayan guzel film
error_outline
neredeyse 8 yıl önce
sedd1 profil fotoğrafı
sedd1
bazı yerlerde olay örgüsü durağan bazı yerlerde merak uyandıran bazı yerlerde de sıkıcı bir film. Stanley Kubrick bana hitap etmiyo olabilir.
error_outline
8 yıldan fazla önce
eskon profil fotoğrafı
eskon
bütün yapıları birbirine sımsıkıya bağlı bir başyapıt: ses, müzik, görüntü, diyalog, oyunculuk, metafor vs vs SAKIN TÜRKÇE DUBLAJ İZLEMEYİN o yüzden
error_outline
9 yıldan fazla önce
Ricky.McFloyd profil fotoğrafı
Ricky.McFloyd
İlk yarısında gülmekten öldüren ikinci yarısındaysa gerçek savaşa bizi dahil eden bir film. Muhteşem ve özel bir film bana kalırsa. Etiketlerde de dedği gibi sanat eseri.
error_outline
9 yıldan fazla önce
clower profil fotoğrafı
clower
Eski film izlim güzel olsun biraz da farklı olsun diyosan stanley amcamızdan izliceksin. Aklınızın bir köşesinde olsun. İlk başlarda eğlenceli sonradan konusu ağırlaşan bir film herkes izleyemez sıkılanlar olabilir.
error_outline
neredeyse 10 yıl önce