Full Metal Jacket (1987) afişi

Full Metal Jacket (1987)

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
İngiltere
Süresi
116 dakika
Blacklion Amerikan Ordusu ve Vietnam Savaşı, fakat bu kez Stanley Kubrick bakış açısıyla. Filmin başlarından ortalarına kadar askeri disiplinin farklı kişiliklerdeki askerler üzerinde nasıl bir etki yarattığını izliyoruz. Bu etki daha çok psikolojik bir tahribat olarak yorumlanabilir. Filmin geri kalanında savaş alanındayız ve tüm gerçekliği ile savaşı hissediyoruz . Filmin, esas olarak bir savaş filmi olması dışında özetlenebilecek bir konusu yok fakat bu konunun işlenişi savaşın insanları ne hale getirdiğini anlatmaya yetiyor. Kurguda kullanılan savaş bunu göstermek için bir araç sadece. Bu yüzden, bir 'Rambo' filmi beklentisi içinde olmayınız...

Yorumlar

teletabi profil resmi
teletabi
Filmin ilk yarısında çıkan komutan abiyi Kubrick aslında yanına Vienam savaşına şahit olan bir komutan olduğu için bilgi almak adına çağırmış. Bilgilendirdikten sonra komutan abi ben de filmde oynamak istiyorum demiş. Kubrick yok koçum biz gerçek oyuncular arıyoruz, bilgilendirme için sağ ol seninle işimiz bu kadardı deyince abi birden role girip öyle bir ''Ayağa kalk, hazır ol!'' diye bağırmış ki Kubrick korkup ayağa kalkmış ve yarın gel başla demiş abiye. Yazılı replikleri de yokmuş. Abi oynadığı her sahnede doğaçlama olarak komutanı oynamış.
6 ay önce
slymndgn profil resmi
slymndgn
İnsan duygularını sömürmeden tamamen objektif bir gözle bakmamızı sağlayan bir sanat eseri Kübrick filmi..
9 ay önce
SymphonY profil resmi
SymphonY
sikmayan bogmayan guzel film
neredeyse 2 yıl önce
sedd1 profil resmi
sedd1
bazı yerlerde olay örgüsü durağan bazı yerlerde merak uyandıran bazı yerlerde de sıkıcı bir film. Stanley Kubrick bana hitap etmiyo olabilir.
2 yıl önce
eskon profil resmi
eskon
bütün yapıları birbirine sımsıkıya bağlı bir başyapıt: ses, müzik, görüntü, diyalog, oyunculuk, metafor vs vs SAKIN TÜRKÇE DUBLAJ İZLEMEYİN o yüzden
3 yıldan fazla önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
İlk yarısında gülmekten öldüren ikinci yarısındaysa gerçek savaşa bizi dahil eden bir film. Muhteşem ve özel bir film bana kalırsa. Etiketlerde de dedği gibi sanat eseri.
3 yıldan fazla önce
clower profil resmi
clower
Eski film izlim güzel olsun biraz da farklı olsun diyosan stanley amcamızdan izliceksin. Aklınızın bir köşesinde olsun. İlk başlarda eğlenceli sonradan konusu ağırlaşan bir film herkes izleyemez sıkılanlar olabilir.
neredeyse 4 yıl önce

Full Metal Jacket filmini beğenenler

Full Metal Jacket filmi hakkında ilgi çekici içerikler