Fury (2014)

Fury (2014)

Puan 8.0 / 10
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
ABD
Süre
134 dakika
842
41
2292
644
tugberto profil fotoğrafı
tugberto
İkinci Dünya Savaşı sırasında bir tankı kullanan 5 askerin hayatı üzerine kurulu bir film. Oyuncular başarılı ama biraz daha kısa olabilirdi.
error_outline
1 yıldan fazla önce
psykhe profil fotoğrafı
psykhe
Savaş filmleri yaparken neden "x ülkesini daha da abartalım " düşüncesine giriyorlar . Sanırım sonu " sonunda hepsi kahramanca öldü " ile biten filmleri sevmiyorum .masal gibi ... ama sanırım masallar gerçek
error_outline
2 yıldan fazla önce
kaptankaptanim profil fotoğrafı
kaptankaptanim
Çok başarılı bir savaş filmiydi diyeceğim olmayacak. Çünkü film aslında devletlerin savaşını anlatan bir film değil. İnsanın kendi iç savaşına odaklanıyor. Tankı kendimizi korumak için dışarıya sunduğumuz ilkel yüzümüz kabuğumuz, içimizi ise derin korkularımızın, tutkularımızın, zaaflarımızın olduğu en güvensiz yer olarak görmek gerek. Katolik inanca sahip olan ekibimizde acemi askerimizin çektiği acı İsa'yı temsil etmekte, yer yer masumiyeti, yahudilere duydukları kin Almanlar üzerinden aktarılmakta. İsa ve Hitler muhabbeti bunu fazlasıyla kanıtlıyor. Brad Pitt bir flagellant; kendi günahlarından kendini kırbaçlayan bir cani. İnancı olmayan barbar abimiz asimile edilmemiş toplumları simgeliyor ve katlediliyor. Göğsünde açılan büyük delik belki de Sezar'ın ensesinde açılan delikle aynı duyguyu temsil etmekte. Gene dünyanın imparatoru, hakimi olduğunu sanan despot düşünceye karşı bir mesaj. Ancak İsa'yı kötü duruma sürükleyenler sonunda cezasını çekerken masumiyet ayakta kalıyor ve kurtuluyor. İşte bu bölüm Katolik yapısına aykırı idi filmin. Onu da Amerikan yapımı oluşuna ve kahraman propagandasına vermek gerek. Er Ryan klişesi yani. Psikolojik detayları çok güçlüydü. Vahşet üst düzeydi. Üstinsan değil üstvahşet denmeli kesinlikle. Bu estetik görüntüden etkilenmek insanın kendine kızmasına neden oluyor. Fury tankın adından da anlaşıldığı üzre dehşet saçıyor ve öfkeyle kalkan zararla oturuyor. Tanrı onları öldürmemize karşı değil ama onları becermemize karşı göndermesi çok anlamlıydı. Sonundaki Nazi'nin tanrıyı simgelediğini ve bu azim karşısında onun bile dilinin tutulduğunu merhamet gösterdiğini görüyoruz. Ama kesinlikle bütün bu zırvalıkların arkasında insan bazen kendi gerçekliğinden kurtulmaya çalışıyor. Kendini başka bir gerçekliğe inandırıyor ancak diğerlerinin gerçeği bir kişinin gerçekliğine aykırı olabiliyor. Geldik filmin metodist sahnesine. Yani kahvaltı.. Burada Emma'nın temsili Meryem ancak dinin etkisizliği Meryem'in katliamına yol açıyor ki bunu dönemin Lutheran düşüncesi ile karşılaştırmak mümkün. Önceki sahnede intihar edenler şeytanın yolundan gidenlerdi. Emma'nın masada dua etmeyişi Protestan mezhebine bağlı oluşunu güçlendirmek için bir detay. Meryem'in İsa ile birlikte oluşu ve birlikte olamayışı, Meryem'e bakire denmesine bir eleştiri. Aslında İsa tanrının oğlu ise bu olanaksızdır ya hani. Yumurtaları da adak olarak düşünün; barbar abimiz inançsız davranıp dalga geçiyordu değil mi? Kısacası leziz bir kahvaltı. Çok katı, beyazı mide bulandırıcı, sarısı tatlı.
error_outline
3 yıldan fazla önce
trevor profil fotoğrafı
trevor
ben pek beğenemedim. insan ister istemez er ryan ile karşılaştırıyor. ve tom hanks, brad pitt in eline veriyor.
error_outline
neredeyse 4 yıl önce
Rainbow profil fotoğrafı
Rainbow
Beğenmek ne kelime çok beğendim...Oyuncularımızın Emma ile yemek yedikleri sahnede bi an 'ya bunlar daha kendi aralarında anlaşamıyorlar düşmanı nasıl alt edecekler die düşündüm ta ki başçavuşumuz Pitt erlerine 'ben kalıyorum 'deyip de erlerin birlik olup savaşı yeğleme sahnesine kadar :) En güzel savaş fimlerinden...
error_outline
neredeyse 4 yıl önce
Aaisha profil fotoğrafı
Aaisha
Bize ait bile olmayan bu dünyada,kendimizi dünyanın hakimi ilan edip bir de üstüne yakıp yok edip ve buna kahramanlık desek de bu güzel bir durum olmasa bile savaş filmleri içinde sahneleriyle en doyum veren film olduğunu es geçemeyeceğim. Malesef " fikirler barış doludur ama geçmiş ise şiddet."
error_outline
4 yıldan fazla önce
slymndgn profil fotoğrafı
slymndgn
Ne kadar Amerikan abartısı bir film olsada etkilenmemek elde değil film bitmesine rağmen o duyguları yaşamış gibi bir iz bıraktı üzerimde etkilenmemek elde değil..izlediğim savaş filmleri arasında elbette yerini aldı..
error_outline
5 yıldan fazla önce
Oznurr profil fotoğrafı
Oznurr
"Fikirler barış doludur ama geçmiş ise şiddet. "
error_outline
5 yıldan fazla önce
zeftodeath profil fotoğrafı
zeftodeath
güzel filmde gerçeklikten biraz uzak kalmış.
error_outline
neredeyse 6 yıl önce
Emirze profil fotoğrafı
Emirze
Gayet güzel bir film. Brad Pitt in depresyon sahneleri ve Logan Lerman ın kin duygusu çok inandırıcı bir performanstı.
error_outline
yaklaşık 6 yıl önce
.SimS. profil fotoğrafı
.SimS.
tam bir acı filmi .. insanın insana neler yaptığının sawaşın tanklı yüzü .. okullarda bu we bunun gibi sawaş filmleri izlettirmeli tüm dünyada ders olarak , belki o zaman hastalıklı ruhu olanlar dışında kimse sawaşmayı aklına dahi getirmez .. uzun süre izlemeyi ertelediğim bir yapımdı , beğenerek sıkılmadan izledim , abartı falan deniliyor ama kaç milyon insan oldu belki tam olarak böyle olmasada milyon farklı şekilde bunlar yaşandı .. şahsen izlenmesi gereken filmlerden diye düşünüyorum , tavsiye ederim ..
error_outline
6 yıldan fazla önce
arifcicek profil fotoğrafı
arifcicek
Tam bir tank filmi. Tiger ile Amerikan tanklarının savaş anı güzeldi. Birde Emma, ah o Emma!
error_outline
6 yıldan fazla önce
MehmetK profil fotoğrafı
MehmetK
Sonu biraz açık kalan bir film bence birazda abartı sanki
error_outline
neredeyse 7 yıl önce
PaRaNoYa7 profil fotoğrafı
PaRaNoYa7
Beklediğimden iyi, izlenebilir ama tekrar izlenecek bir yapım değil. Finali bana mantıksız gelse de genel olarak oyunculuklarıyla, kurgusuyla boş olmayan filmlerden. Savaşı bir de tankçıların gözünden görmeyi es geçmek için bir sebep yok.
error_outline
neredeyse 7 yıl önce
eness profil fotoğrafı
eness
tek tank bir ss taburu yine amerikan abartısı. film kesinlikle izlenir
error_outline
neredeyse 7 yıl önce