Fury (Fury) (2014)

Fury (2014)
Fury

Puan Like 7.4 / 10 kullanıcı
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
134 dakika
gkhn. FURY 2. Dünya Savaşı’nın sonlarında Nisan 1945’te geçiyor. Müttefikler Avrupa sahnesine son darbelerini indirirken savaş nedeniyle katılaşmış bir çavuş olan Wardaddy (Brad Pitt) bir Sherman tankını komuta etmektedir. Tankın beş kişiden oluşan mürettebatı düşman hattının arkasında oldukça tehlikeli bir göreve çıkmıştır. Sayıları ve silahları az olan Wardaddy ve adamları Nazi Almanyasını kalbinden vurmak için kahramanca adımlar atarlar.

Yorumlar

kaptankaptanim profil resmi
kaptankaptanim
Çok başarılı bir savaş filmiydi diyeceğim olmayacak. Çünkü film aslında devletlerin savaşını anlatan bir film değil. İnsanın kendi iç savaşına odaklanıyor. Tankı kendimizi korumak için dışarıya sunduğumuz ilkel yüzümüz kabuğumuz, içimizi ise derin korkularımızın, tutkularımızın, zaaflarımızın olduğu en güvensiz yer olarak görmek gerek. Katolik inanca sahip olan ekibimizde acemi askerimizin çektiği acı İsa'yı temsil etmekte, yer yer masumiyeti, yahudilere duydukları kin Almanlar üzerinden aktarılmakta. İsa ve Hitler muhabbeti bunu fazlasıyla kanıtlıyor. Brad Pitt bir flagellant; kendi günahlarından kendini kırbaçlayan bir cani. İnancı olmayan barbar abimiz asimile edilmemiş toplumları simgeliyor ve katlediliyor. Göğsünde açılan büyük delik belki de Sezar'ın ensesinde açılan delikle aynı duyguyu temsil etmekte. Gene dünyanın imparatoru, hakimi olduğunu sanan despot düşünceye karşı bir mesaj. Ancak İsa'yı kötü duruma sürükleyenler sonunda cezasını çekerken masumiyet ayakta kalıyor ve kurtuluyor. İşte bu bölüm Katolik yapısına aykırı idi filmin. Onu da Amerikan yapımı oluşuna ve kahraman propagandasına vermek gerek. Er Ryan klişesi yani. Psikolojik detayları çok güçlüydü. Vahşet üst düzeydi. Üstinsan değil üstvahşet denmeli kesinlikle. Bu estetik görüntüden etkilenmek insanın kendine kızmasına neden oluyor. Fury tankın adından da anlaşıldığı üzre dehşet saçıyor ve öfkeyle kalkan zararla oturuyor. Tanrı onları öldürmemize karşı değil ama onları becermemize karşı göndermesi çok anlamlıydı. Sonundaki Nazi'nin tanrıyı simgelediğini ve bu azim karşısında onun bile dilinin tutulduğunu merhamet gösterdiğini görüyoruz. Ama kesinlikle bütün bu zırvalıkların arkasında insan bazen kendi gerçekliğinden kurtulmaya çalışıyor. Kendini başka bir gerçekliğe inandırıyor ancak diğerlerinin gerçeği bir kişinin gerçekliğine aykırı olabiliyor. Geldik filmin metodist sahnesine. Yani kahvaltı.. Burada Emma'nın temsili Meryem ancak dinin etkisizliği Meryem'in katliamına yol açıyor ki bunu dönemin Lutheran düşüncesi ile karşılaştırmak mümkün. Önceki sahnede intihar edenler şeytanın yolundan gidenlerdi. Emma'nın masada dua etmeyişi Protestan mezhebine bağlı oluşunu güçlendirmek için bir detay. Meryem'in İsa ile birlikte oluşu ve birlikte olamayışı, Meryem'e bakire denmesine bir eleştiri. Aslında İsa tanrının oğlu ise bu olanaksızdır ya hani. Yumurtaları da adak olarak düşünün; barbar abimiz inançsız davranıp dalga geçiyordu değil mi? Kısacası leziz bir kahvaltı. Çok katı, beyazı mide bulandırıcı, sarısı tatlı.
12 ay önce
trevor profil resmi
trevor
ben pek beğenemedim. insan ister istemez er ryan ile karşılaştırıyor. ve tom hanks, brad pitt in eline veriyor.
1 yıl önce
Rainbow profil resmi
Rainbow
Beğenmek ne kelime çok beğendim...Oyuncularımızın Emma ile yemek yedikleri sahnede bi an 'ya bunlar daha kendi aralarında anlaşamıyorlar düşmanı nasıl alt edecekler die düşündüm ta ki başçavuşumuz Pitt erlerine 'ben kalıyorum 'deyip de erlerin birlik olup savaşı yeğleme sahnesine kadar :) En güzel savaş fimlerinden...
1 yıldan fazla önce
Aaisha profil resmi
Aaisha
Bize ait bile olmayan bu dünyada,kendimizi dünyanın hakimi ilan edip bir de üstüne yakıp yok edip ve buna kahramanlık desek de bu güzel bir durum olmasa bile savaş filmleri içinde sahneleriyle en doyum veren film olduğunu es geçemeyeceğim. Malesef " fikirler barış doludur ama geçmiş ise şiddet."
neredeyse 2 yıl önce
slymndgn profil resmi
slymndgn
Ne kadar Amerikan abartısı bir film olsada etkilenmemek elde değil film bitmesine rağmen o duyguları yaşamış gibi bir iz bıraktı üzerimde etkilenmemek elde değil..izlediğim savaş filmleri arasında elbette yerini aldı..
2 yıldan fazla önce
Oznurr profil resmi
Oznurr
"Fikirler barış doludur ama geçmiş ise şiddet. "
neredeyse 3 yıl önce
zeftodeath profil resmi
zeftodeath
güzel filmde gerçeklikten biraz uzak kalmış.
3 yıldan fazla önce
Emirze profil resmi
Emirze
Gayet güzel bir film. Brad Pitt in depresyon sahneleri ve Logan Lerman ın kin duygusu çok inandırıcı bir performanstı.
3 yıldan fazla önce
.SimS. profil resmi
.SimS.
tam bir acı filmi .. insanın insana neler yaptığının sawaşın tanklı yüzü .. okullarda bu we bunun gibi sawaş filmleri izlettirmeli tüm dünyada ders olarak , belki o zaman hastalıklı ruhu olanlar dışında kimse sawaşmayı aklına dahi getirmez .. uzun süre izlemeyi ertelediğim bir yapımdı , beğenerek sıkılmadan izledim , abartı falan deniliyor ama kaç milyon insan oldu belki tam olarak böyle olmasada milyon farklı şekilde bunlar yaşandı .. şahsen izlenmesi gereken filmlerden diye düşünüyorum , tavsiye ederim ..
3 yıldan fazla önce
arifcicek profil resmi
arifcicek
Tam bir tank filmi. Tiger ile Amerikan tanklarının savaş anı güzeldi. Birde Emma, ah o Emma!
neredeyse 4 yıl önce
MehmetK profil resmi
MehmetK
Sonu biraz açık kalan bir film bence birazda abartı sanki
4 yıl önce
PaRaNoYa7 profil resmi
PaRaNoYa7
Beklediğimden iyi, izlenebilir ama tekrar izlenecek bir yapım değil. Finali bana mantıksız gelse de genel olarak oyunculuklarıyla, kurgusuyla boş olmayan filmlerden. Savaşı bir de tankçıların gözünden görmeyi es geçmek için bir sebep yok.
4 yıl önce
eness profil resmi
eness
tek tank bir ss taburu yine amerikan abartısı. film kesinlikle izlenir
4 yıldan fazla önce
EDITOR profil resmi
EDITOR
TANKTA SAVAŞ Film, savaşa bir tankın içinden bakış getiriyor. Ancak kesinlikle bunu hissettiren bir sıkıcılığı yok. Oldukça sürükleyici. Tüm sahnelerde kaliteyi görebilirsiniz...Brad Pitt kabul etmeli yaşlanmış!)
4 yıldan fazla önce
alicancam profil resmi
alicancam
İlk defa bir tank filmi izliyorum. O yüzden mükemmel diyebilirim. Tanklardan anlayanlar varsa ufak mantık hataları var ama film kesinlikle harika.
4 yıldan fazla önce
SoulArt profil resmi
SoulArt
Savaş sahnelerindeki detaylar sahaneydi. Geriye kalan kısım hep aynı. işin psikolojik kısmını görmek isteyenler full metal Jacket filmini izleyebilir. Yinede ortalamanin üstünde güzel film olmuş
4 yıldan fazla önce
otekiben profil resmi
otekiben
finaline kadar savaşın bütün çirkinliklerini gerçekçi bir şekilde yansıtması nedeniyle beğendim. finali gereksiz bir masal olmuş. günümüzde halen aynı şeyler ısrarla bile bile yaşanıyorken, filmi klişe diye eleştirmek haksızlık bence.
4 yıldan fazla önce
Blacklion profil resmi
Blacklion
güzel bir 2. dünya savası filmiydi...
4 yıldan fazla önce
dgnmrh profil resmi
dgnmrh
Yemek sahnesi muhteşemdir. Tüm Amerikan ideolojisi o sahneye sıkışmıştır.
4 yıldan fazla önce
yabann profil resmi
yabann
Film hakkında cıkan olumsuz yorumlar nedeniyle sinemada izlememiştim . kısmet bugüneymiş fakat tüm olumsuz yorumlara inat ben cok beğendim .
Film oldukca güzel ve izlenilmesi gereken bir yapım . Savas ve kahramanlık filmlerinden hoşlananlar kaçırmamalı . Bayan arkadaslar pek begenmeyebilir fakat kansız savaş yoktur . 2. dünya savasında bu film sahnesi gibi yüzlerce olay yaşanmıştır (toplamda 60 - 70 mılyon ınsan öldü )
4 yıldan fazla önce
Mahmutordu profil resmi
Mahmutordu
filmi izleyeli 20 dk falan oldu ama silah ve top sesleri halen kulağımda gerçekten etkisinde bırakıyor.
4 yıldan fazla önce
eminuk profil resmi
eminuk
Amerika'yı övüyor, göklere çıkarıyor diye eleştirenler kendi sinemasına baksın mümkünse. Türkleri barbar gösteren bir filmimiz var mı? Yok, olacağını da sanmıyorum. Bence de gayet güzel bir savaş filmiydi. Zaten son zamanlarda savaş filmlerine açtık, bu film hepimizi doyurdu. Tankların savaştığı bölüm özellikle harikaydı.
4 yıldan fazla önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Oldukça başarılı bir savaş filmi. Savaşın kötü yanlarını da oldukça başarılıyansıttığını düşünüyorum. Savaş sahneleride başarılıydı. Son zamanlarda izlediğim en başarılı savaş filmlerinden diyebilirim.
4 yıldan fazla önce
gkhn. profil resmi
gkhn.
Savaş filmlerini seviyorsanız bu filmi beğeneceksiniz muhtemelen. Evet film klişelerle dolu, bir sonraki sahneyi tahmin edebiliyorsunuz, finali de çok rahat tahmin edebiliyorsunuz ve çok basit bir final ama o atmosfer için dahi zevkle izlenebilinecek bir film.Ayrıca Brad Pitt'i yine çok başarılı. Harika bir oyunculuk çıkarmış.
4 yıldan fazla önce
eskon profil resmi
eskon
savaş filmleri için de ayrı bir yere sahip olabilir. tankların savaşını izlemek isterseniz kaçırmayın. bu savaş filmi değil; tank savaşı filmi! panzer alman tanklarına karşı Amerikan tankları
4 yıldan fazla önce
annamolly profil resmi
annamolly
Filmden aldığım mesaj: savaşma, ölürsün.
4 yıldan fazla önce

Fury filmini beğenenler

Fury filmi hakkında ilgi çekici içerikler