Gandhi (1982)

Gandhi (1982)

Puan Like 8.7 / 6 kullanıcı
Senin Puanın
Ülke
İngiltere
Süresi
191 dakika
gkhn. Bir İmparatorluğun hegomonyasına son verip 350 milyon nüfuslu ülkesini kurtarmak eşsiz bir kişiye nasip olmuştur. Tek amacı hürriyetlerini elde etmek olan bu kişinin, bu hürriyeti elde etmek için kullandığı tek stratejisi barış olmuştur. Gandhi, bir ulusun yöneticisi ya da bilimsel yeteneklere sahip biri de değildi. Oysa bu küçük, alçakgönüllü insan, ondan öncekilerin yapamadıklarını gerçekleştirdi. Bütün bir ülkeyi özgürlüğe kavuşturarak insanlarına umut verdi. Barış insanı Gandhi, bu unutulmaz, nefes kesici filmle yeniden keşfedildi. Yapımı 20 yıl süren bu başyapıt, 1982 yılında 8 dalda Oscar'a layık görüldü. Çarpıcı detaylarla Gandhi'nin yaşamı, prensipleri ve insancıl gücü bu filmle beyazperdeye yansıdı.

Yorumlar

Simurg. profil resmi
Simurg.
Filmle ilgili söylemek istediğim tek şey Ben Kingsley ve oyunculuğu. Muhteşemdi!
8 ay önce
Bhrpst profil resmi
Bhrpst
Ben Kingsley şaşırttı. Neredeyse tüm karakterleri aynı surat ifadesiyle canlandırdığı için artık izlemekten usanmıştım ama Gandhi'nin hakkını vermiş.
1 yıldan fazla önce
eminuk profil resmi
eminuk
Bir biyografi ancak bu kadar güzel işlenebilirdi. Ben Kingsley Gandhi rolü için biçilmiş kaftan resmen. Performansından büyülendim desem yeridir. Uzun olması pek çok kişiyi yıldırabilir ama böylesi bir hayatı daha kısa sürede anlatmak mümkün gelmiyor bana. Bravo vallahi.
3 yıl önce
EDITOR profil resmi
EDITOR
BELGESEL FİLM Meraklısına...
neredeyse 4 yıl önce
KARAGEYIK profil resmi
KARAGEYIK
Son yıllarda sıkça kullanılan "soft power" teriminin mucidi Gandi olsa gerek. Kan dökmeden bağımsızlık nasıl kazanılmış merak edenler izlememeli.
4 yıl önce
Astronom profil resmi
Astronom
en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu, en iyi sanat yönetmeni, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi kostüm, en iyi kurgu ve en iyi senaryo olmak üzere 8 oscar kazanmis olan ve sinema tarihinin en basarili biyografik filmlerinden biri olarak gösterilen yapit. müziklerini ravi shankar yapmistir. ben kingsley, gandhi'yi canlandirmak icin büyük ugraslar vermis, onlarca kitap okumus, gandhi'nin yasadigi yerleri tek tek gezmistir. dis görünüsünü benzetmek adina da kilo verdirilip, günes altinda yanmasina ugrasilmistir. film, sadece cenaze sahnesi icin 300000 kisinin biraraya getirilmesiyle de epey yanki uyandirmistir.

ayrica filmin türkiye'de de ilginc bir kaderi söz konusu; zira 1983 yilinda iki defa kavga kiyamet yasakli olmus. öncelikle demirel'in, zincirbozan'dayken strateji belirleme amaciyla izlemek istemesi üzerine film mgk tarafindan tüm yurtta yasaklaniyor, toplattiriliyor. ilerki aylarda ise eski pakistan devlet baskani ziya ul hak'in türkiye ziyareti sebebiyle yine bir müddet yasaklanmis.
4 yıldan fazla önce

Gandhi filmini beğenenler

Gandhi filmi hakkında ilgi çekici içerikler