Gandhi (1982)

Gandhi (1982)

Puan 8.1 / 10
Senin Puanın
Dil
İngilizce
Ülke
İngiltere
Süre
191 dakika
250
3
874
619
Sefa profil fotoğrafı
Sefa
Hindistanın bağımsızlığı adına her ne koşulda olursa olsun barış yoluyla bunu çözmeye çalışan bir liderin hayat hikayesi. Oldukça etkileyiciydi. Ben Kingsley karaktere tam oturmuş ve performansı çok iyiydi. Güzel bir biyografi. 8/10
error_outline
1 yıldan fazla önce
Rainbow profil fotoğrafı
Rainbow
Sadece kendi ülkesine değil, tüm dünyaya unutulmaz etkiler bırakan büyük liderler. Tarihin karanlık yüzünü aydınlatan insanlar bunlar hem izlenmeli hem izletmeli. İbret-i alemlik. Kaldı mı böyle hakikatli önderler ! Ah beee !
error_outline
yaklaşık 3 yıl önce
eskon profil fotoğrafı
eskon
Ünlü lider Gandhi'nin hayatına odaklanan, biyografik filmler içinden başyapıt mesabesinde bir film.
error_outline
neredeyse 4 yıl önce
Celestine profil fotoğrafı
Celestine
Filmle ilgili söylemek istediğim tek şey Ben Kingsley ve oyunculuğu. Muhteşemdi!
error_outline
5 yıldan fazla önce
Bhrpst profil fotoğrafı
Bhrpst
Ben Kingsley şaşırttı. Neredeyse tüm karakterleri aynı surat ifadesiyle canlandırdığı için artık izlemekten usanmıştım ama Gandhi'nin hakkını vermiş.
error_outline
6 yıldan fazla önce
eminuk profil fotoğrafı
eminuk
Bir biyografi ancak bu kadar güzel işlenebilirdi. Ben Kingsley Gandhi rolü için biçilmiş kaftan resmen. Performansından büyülendim desem yeridir. Uzun olması pek çok kişiyi yıldırabilir ama böylesi bir hayatı daha kısa sürede anlatmak mümkün gelmiyor bana. Bravo vallahi.
error_outline
yaklaşık 8 yıl önce
EDITOR profil fotoğrafı
EDITOR
BELGESEL FİLM Meraklısına...
error_outline
neredeyse 9 yıl önce
KARAGEYIK profil fotoğrafı
KARAGEYIK
Son yıllarda sıkça kullanılan "soft power" teriminin mucidi Gandi olsa gerek. Kan dökmeden bağımsızlık nasıl kazanılmış merak edenler izlememeli.
error_outline
9 yıldan fazla önce
Astronom profil fotoğrafı
Astronom
en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu, en iyi sanat yönetmeni, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi kostüm, en iyi kurgu ve en iyi senaryo olmak üzere 8 oscar kazanmis olan ve sinema tarihinin en basarili biyografik filmlerinden biri olarak gösterilen yapit. müziklerini ravi shankar yapmistir. ben kingsley, gandhi'yi canlandirmak icin büyük ugraslar vermis, onlarca kitap okumus, gandhi'nin yasadigi yerleri tek tek gezmistir. dis görünüsünü benzetmek adina da kilo verdirilip, günes altinda yanmasina ugrasilmistir. film, sadece cenaze sahnesi icin 300000 kisinin biraraya getirilmesiyle de epey yanki uyandirmistir.

ayrica filmin türkiye'de de ilginc bir kaderi söz konusu; zira 1983 yilinda iki defa kavga kiyamet yasakli olmus. öncelikle demirel'in, zincirbozan'dayken strateji belirleme amaciyla izlemek istemesi üzerine film mgk tarafindan tüm yurtta yasaklaniyor, toplattiriliyor. ilerki aylarda ise eski pakistan devlet baskani ziya ul hak'in türkiye ziyareti sebebiyle yine bir müddet yasaklanmis.
error_outline
9 yıldan fazla önce