Rüzgar gibi geçti (Gone with the Wind) (1939)

Rüzgar gibi geçti (1939)
Gone with the Wind

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Etiketler Kült, Romantik, Dram
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
238 dakika
yabann İrlandalı Scarlett O'Hara (Vivien Leigh) Tara isimli çiftlikte yaşamaktadır. 12 Meşeler Çiftliği'nin varisi Ashley Wilkes'e (Leslie Howard) aşık olduğunu düşünmektedir. Ashley'nin, kuzeni Melanie (Olivia de Havilland) ile evlenme kararı aldığını öğrenir. Savaş, Güney'in şartlarını çok ağırlaştırır. Scarlett annesini kaybeder. Babası ise aklını yitirmiştir. Melanie ve Scarlett, Tara'da birlikte yaşamaya başlarlar. Ashley'den haber alınamamaktadır. Savaş biter ve Ashley geri döner. Tara'nın vergilerini ödeyemeyen Scarlett, kızkardeşinin nişanlısı ile evlenir ve çiftliği kurtarır. Scarlett'in yeni özgür olmuş fakir zenciler tarafından saldırıya uğraması üzerine Rhett, Ashley ve Scarlett'in kocası intikam almaya giderler. Scarlett'in ikinci kocası da çatışma sırasında ölür. Scarlett'in Ashley'e olan takıntısı devam etmektedir. Ancak, Rhett Buttler ile üçüncü evliliğini yapar. Bir kızları olur. Rhett, Ashley'i kıskanmaktadır. Bir gün kızını alır ve Londra'ya gider. Ancak kızın annesini özlemesi nedeniyle üç ay sonra geri dönerler. Bu arada Scarlett ikinci çocuğuna hamiledir. Dönüşte yaşanan tartışma sonucu Scarlett bebeğini kaybeder. Bebeğin ardından kızlarının da ölümü ilişkilerini iyice sarsar. Melanie ölümcül şekilde hastalanır. Scarlett'ten Ashley ve oğluna bakmasını ister. Bu arada Scarlett Rhett'e âşık olduğunu fark etmiştir. Melanie'nin evinde Scarlett'in Ashley ile ilgilenmesi Rhett'in Scarlett'i terk etmesine neden olur. Scarlett, Ashley'nin evinde Rhett Butler (Clark Gable) ile tanışır. Ashley ve Melanie'nin evlenmesine engel olamayan Scarlett, çevresindeki erkeklerden biriyle acele bir evlilik yapar. Bu sırada Kuzey-Güney Savaşı patlak vermiştir. Melanie ve Scarlett'in kocası savaşa gider. Scarlett'in kocası savaşta ölür.

Fragman bulunamadı.

Yorumlar

aydangelenfil profil resmi
aydangelenfil
senesine aldanmadan izleyiniz. oyunculuk ve çekim gayet başarılı.filmi bitirdikten sonra oyuncularını tek tek arattıran türlerdendir kendisi, yani en azından ben aratmıştım. :) scarlett ın cadılığına rağmen scarlett <3 rhett .dd
9 ay önce
Benq35 profil resmi
Benq35
Tekrar tekrar bıkmadan izlenebilecek filmlerdne biri :)
neredeyse 4 yıl önce
umrant profil resmi
umrant
İzlemek için hep tereddütte kaldığım,fakat izleyince de hayran kaldığım,dönemin güzel uyarlama eserlerinden.Clark Gable tabii bir de.Sayesinde klasik filmleride kattım film zevklerim arasına.O zaman Efsane repliğiyle bitireyim;Frankly my dear;i don't give a damn!..
4 yıldan fazla önce
starch profil resmi

Gone with the Wind filmini beğenenler

Gone with the Wind filmini içeren raflar

Gone with the Wind filmi hakkında ilgi çekici içerikler