Elveda Lenin! (Good Bye Lenin!) (2003)

Elveda Lenin! (2003)Good Bye Lenin!

Puan 8.8 / 10
Senin Puanın
Yönetmen
Dil
Almanca
Ülke
Almanya
Süre
121 dakika
514
10
1445
742
Rainbow profil fotoğrafı
Rainbow
Film;o kadar güzel ki başlarda kullanılan her bir imge,öge ,sembol ve söz ilerleyen zamanlarda bize yol su elektrik olarak geri dönüyor...Türkiye'de halk arasında şöyle bir söz vardır ''Kız evlat,öz evlat''.Bence bu filmi izledikten oğlumuzun çabasına karşılık şu sarı kızın yan gelip yattığı yetmiyormuş gibi herşeye illa bi muhalefet ,hırs-azim düşüklüğünü bi görseler ...Ah ah :) Bu filmi Almanya'da bilmeyen yokmuş ..Yer yer kocaman güldüren, yer yer deiçimizi burkan duysal komik bir film. Almanya'yı gelin bir de koca yürekli Alex'in gözünden görün :) Kaçırılmaması gereken filmlerden.
error_outline
3 yıldan fazla önce
VforKukuletta profil fotoğrafı
VforKukuletta
Siyasi tarih meraklısı biri olarak nasıl bunca yıl erteledim bu filmi kafamı duvarlara vurup geliyorum bi sn :D Şaka bir yana doğu-batı/kapitalist-sosyalist toplumu anlatırken aynı zamanda bireyin de geçiş döneminde neler hissettiğini çok güzel anlatan bir film olmuş hele bam telinde giren Yann Tiersen müziklerine zaten diyecek yok ha ri ka
error_outline
neredeyse 5 yıl önce
M.Naci profil fotoğrafı
M.Naci
Henüz Doğu Almanya yıkılmadan, Berlin duvarı yerle bir edilmeden önce kalp krizi geçiren ve uzun bir süre komada kalan anne bir anda uyanır. Ama sosyalizme ve Doğu Almanyasına tutkuyla bağlı bu kadıncağızı büyük bir sürpriz beklemektedir. Herhangi bir şokta anneleri için hayati risk söz konusu olacağını öğrenen çocukları için de artık hiçbir şey kolay olmayacaktır. Hayırlı evlatlarımız annelerinin komada kaldığı süre boyunca yaşanan tonla şeyi saklamak zorundadırlar.. Bir yandan eğlenceli, bir yandan heyecanlı, yer yer gök gürültülü sağnak yağışlı, çok ama çok hoş bir film. Mutlaka izleyin :)
error_outline
yaklaşık 5 yıl önce
PorcoRosso profil fotoğrafı
PorcoRosso
Dönem Almanya'sını komadan çıkmış bir anne ve ona hayalindeki ülkeyi yaşatan oğlu üzerinden anlatan, defalarca izlediğim, yann tiersenn'in konuşturduğu müthiş bir filmdir.
error_outline
yaklaşık 5 yıl önce
Bhrpst profil fotoğrafı
Bhrpst
hayırlı evlatlıkta nirvana.
error_outline
5 yıldan fazla önce
Philosophy profil fotoğrafı
Philosophy
Uzun süredir izlenecekler listemde duran, ertelediğim filmlerden biriydi. İnsanın elveda diyesi gelmiyor.. Alex'in annesi için yaptıkları, çırpınışları.. İzlemelisiniz.
error_outline
yaklaşık 6 yıl önce
mervyazc profil fotoğrafı
mervyazc
Mükemmel bir film.Filmde Alex'in çabalarını izlerken hem gülüyor, hem şaşırıyor hem de hüzünleniyoruz. Her şey o kadar derin o kadar iyi işlenmiş ki filmin etkisine kendinizi kaptırıyorsunuz.Daniel Brühl harika bir performans sergilemiş.Müzikleriylede uzun süre etkisinden çıkamayacağım bu başyapıtı kesinlikle izleyin :)
error_outline
yaklaşık 7 yıl önce
orhancan profil fotoğrafı
orhancan
error_outline
7 yıldan fazla önce
esarialtin profil fotoğrafı
esarialtin
Yann Tiersenn'in muhteşem müzikleriyle yüreğini verdiği bir baş yapıt. Rush'tan tanıdığımız Daniel Brülh baş rolde oldukça başarılı bir performans sergiliyor. Doğu- Batı almanya birleşme sürecinde yıkılan sosyalist değerleri, bu uğurda yıllarca mücadele etmiş hasta annesine söyleyememesinin hikayesi aslında. Sadece Lenin'in heykeli değil sürüklenen, belki de dünyadaki tüm sosyalistlerin özgürlük, eşitlik, adalet hayalleri...Angelopoulos'un yıkık devrim sahneleri geliyor gözümün önüne. Bir geçit töreni aslında bu film, bandonun başında ise Tiersenin o çılgın eserleri eşlik ediyor bu geçide... İçinde sevgi olduktan sonra ideolojiler neye Yarar??? diyesim geliyor ... Onu da beceremiyorum.... Elvada demiyorum Lenin'e :D Yönetmene, senaryoya selam çakaıyorum sadece... Sakın kaçırmayın
error_outline
7 yıldan fazla önce
atillalkan profil fotoğrafı
atillalkan
çok güzel bir film mutlaka izleyin.
error_outline
7 yıldan fazla önce
Heisenbergxx profil fotoğrafı
Heisenbergxx
Uzun süredir izlemek istediğim bir filmdi.Henüz izleme fırsatım oldu.Benim gibi dram seven arkadaşlar için tavsiye edilir.Kimi yerlerinde güldürüp,kimi yerlerinde ağlatan kaliteli,politik bir filmdi.Filmin müziklerini yapan,hastası olduğum Yann Tiersen için de izledim denilebilir.Yalnız filmi izlemeden önce Batı ve Doğu Almanya geçmişi ile ilgili küçük bir araştırma yaparsanız filmi daha bilinçli izleyebilirsiniz.

Çok konuştum filme geçeyim.Almanya’nın birleşme döneminde geçen film,Alexander Kerner sosyalist bir ailenin vefalı evladıdır.Annesini çok seven bu çocuk bir eylemde polisler tarafından tutuklanır ve o anı gören anne kalp krizi geçirip 8 ay komaya girer.Anne komada iken duvar yıkılmış,Almanya bir olmuştur.Sosyalizmin emektarlarından olan annemiz komadayken bir çok şeyi kaçırmıştır,haberi olsa şok olabilir.8 ay sonra komadan uyanır yalnız,doktor Alex e annesinin en ufak bir korku,heyecan,şaşırma sonucu tekrar hayati riskinin olacağını söyler.Alex’te annesinin odasını tekrar eski günlerdeki gibi dizayn eder ve ona yeni Almanya’yı çaktırmamaya çalışır.Tıpkı eski sosyalist zamanlardaki gibi.Hatta kendisi haber programı bile çeker.Film bu Yeni Almanyayı annesinde fark ettirmeme mücadelesini anlatıyor.Gayet duygusal,tatlı,bir film.Müzikler zaten harika.Alex’in iç sesindeki diyaloglar çok hoş.

Filmi izlerken yine giriş kısmı biraz sıkabilir,sonra zaten kendinizi duygusal bir biçimde filme kaptırmış olarak bulacaksınız.İzlemenizi tavsiye ederim efendim..İyi seyirler.
error_outline
neredeyse 8 yıl önce
eskon profil fotoğrafı
eskon
sosyalizmin göçüşünü anlatan film. komünizmin artık geçmiş ve pörsümüş bir sistem olduğu bir babaanne- torun un gözünden anlatılıyor. sosyalizmin elvedası babaanne için hüzünlü olurken kapitalizmin gümbür gümbür gelişi torun için neşelice karşılanıyor
error_outline
neredeyse 8 yıl önce
KuledekiAdam profil fotoğrafı
KuledekiAdam
Döneminin aldığı bütün ödüllerini layığıyla kazanmış bir film. Gözlerimin yaşardığı ender filmlerdendir herhalde...
error_outline
yaklaşık 8 yıl önce
handegul profil fotoğrafı
handegul
çok çok ıyı film
error_outline
yaklaşık 8 yıl önce
MinDFoRCe profil fotoğrafı
MinDFoRCe
hafızalardan silinmeyen kurgusu ve sahneleriyle asla unutulmayacak, bir aile dramıyla sınırlı olmayan, sadece mecazi olarak değil; gerçek anlamda da lenin'e elveda diyen bir film. malesef o umutlar yıkıldı çünkü. film bu yıkıntıların önünde saygı duruşu da sergiliyor. filmdeki müzikler de efsaneler arasındadır. yann tiersen filmde bir oyuncuymuş gibi katıyor kendini filme.
error_outline
8 yıldan fazla önce