Hamlet (1996)

Hamlet (1996)

Puan Yeterli oy sayısına ulaşılamadı
Senin Puanın
Etiketler Dram, Uyarlama, Sanat Eseri
Yönetmen
Dil
İngilizce
Ülke
İngiltere
Süre
242 dakika
10
0
28
35
kaptankaptanim profil fotoğrafı
kaptankaptanim
Oldukça etkileyici çekilmiş bir film. Çünkü tasarısı Kenneth Branagh'a ait. Dövüş koreografileri, mizansenler, atmosfer insanı büyülüyor. Oyuncu kadrosu zaten ustalara saygı kuşağı. Ve her telden oyuncu bulmak mümkün. Hollywood yapımı olmamasına rağmen Hollywood oyuncusu, Royal Shakespeare Company oyuncuları.. Tiyatro ile Sinemanın birleşiminden doğan bir algısal, tinsel, ruhsal, görsel şölen var ortada. Sanki hiç uyumlu durmayacağını düşündüğümüz pek çok şey; Dönem, Oyunculuk ekolleri, modası nasıl ustaca birleştirilmiş nasıl. Bir yerden sonra Bİlly Crystal sonra herhalde başkası yoktur dedikten sonra karşımıza çıkan Robin Williams bende aha şimdi Tİm Roth çıkacak aha şimdi Garry Oldman çıkacak, Ian Mackellen çıkacak dedirtti. Kaldı ki Judi Dench bile yeter. Konuşacak o kadar şey var ki filmler ilgili; eğer Hamlet kurgusuna, işleyişine hakimseniz mutlaka siyaset ve din felsefesi üzerinden eleştirin diyorum. Ya ben var olmayı kabul etmiyorsam deyip işten sıyrılmaktan mı yanasınız? Ölünce ıstıraplar bitiyor mu? Ya dünyanın kötülüklerini görmeye devam ediyorsanız ya o ıstırap hiçbir şekilde bitmiyorsa? O kimsenin gidip de dönmediği bilinmez dünya ürkütmese yüreği. "Bilinç böyle korkak ediyor hepimizi." Ne manzaraydı be..
error_outline
yaklaşık 1 yıl önce
starch profil fotoğrafı
starch
Hamlet''i ilk izlediğim film, https://www.frameby.com/movies/hamlet-1948 Sir Laurence Olivier'li siyah-beyaz çok beğendiğim bir çevrimiydi. Film, konusu gereği oldukça karanlıktı.1996 yılı yapımı Branagh'ın titizlikle oynayıp çektiği ışıl ışıl, aydınlık filmini hayranlıkla izledim. İzlenme sayısı yine düşük, Filmin süresinden kaynaklı olabilir. Her anı öyle heyecan verici ki, bittiğinde daha olsaydı dedirtiyor. Shakespeare bu eserleri okuyalım, filmini izleyelim diye yazmış.Bundan daha güzelini bulamam sanırım.
error_outline
3 yıldan fazla önce
starch profil fotoğrafı
starch
Ben bu filmin güzelliğini anlatabilecek kapasitede değilim. Çevirisi de mükemmel olmuş. Uzun süre etkisinden çıkamam.
error_outline
yaklaşık 4 yıl önce
Bhrpst profil fotoğrafı
Bhrpst
Yeni bir Kenneth Branagh hayranı doğdu,hayırlı olsun. Dünyanın en akıcı 'to be or not to be'si olabilir, süresinden ötürü gözünüz korkmasın, böylesi oyunculuklar ve Shakespeare birleşince gerçek manada göz dolduran bir film çıkmış ortaya. Çok beğendim çok.
error_outline
yaklaşık 4 yıl önce