Hellboy (2004) afişi

Hellboy (2004)

Puan En az 5 oy gerekli
Senin Puanın
Yönetmen
Ülke
ABD
Süresi
122 dakika
Ricky.McFloyd Adolf Hitler’in mistik konulara olan merakı bir çok kitap ve filme konu olmuştur. Gerçekten de Nazilerin, 2. Dünya Savaşı’nı kendi lehlerine çevirmek için doğaüstü güçlerden medet umduklarına dair çok sayıda ipucu mevcuttur. Hellboy, Nazilerin bu deneyleri esnasında istemeden dünyaya getirdikleri, aynı isimle anılan bir cehennem zebanisinin maceralarını konu alıyor. Gücü ve zekasının yanısıra, dünyevi zaafları ve insancıl bir karakteri de olan küçük Hellboy, büyürken kötülüğün değil, iyiliğin tarafında olmayı seçiyor ve nihayetinde paranormal konulara yatkın bir dedektif olarak olağanüstü serüvenler yaşıyor. Kendisini Nazilerle işbirliği yapan kara büyücü Rasputin’in elinden kurtaran ekibin başı Profesör Broom tarafından yetiştirilen Hellboy, ateşe hükmeden Liz Sherman ve telepat Abe Sapien ile birlikte kötülükle savaşan sıradışı bir takımın parçası. Hellboy, Amerikalı çizgiromancı Mike Mignola’nın, sıradan süper kahraman öykülerinden sıkıldığı 90’lı yıllarda, kendi başına yarattığı derin ve marjinal bir çizgi roman serisinden uyarlanıyor. Hellboy, sadece konusuyla değil, Mignola’nın kendine has stilize çizimleriyle de ünlü olmuş, sadece ABD’de değil Avrupa’da da beğeniyle kucaklanmış bir çizgi roman serisi. Bu kez beyazperdede, üstelik yönetmen Guillermo del Toro’nun yetenekli ellerinde, en az çizgi romanları kadar müthiş bir eğlence vaadediyor!

Yorumlar

mtufan profil resmi
mtufan
Efektler şimdiye nazaran daha kalitesiz olsa da göze batmıyor. Hikayesi ve karakterleri yerinde. Yeniden yorumlansa diye düşünsem de ron perlman ın yerine koyabileceğim kimse aklıma gelmiyor. Banka kasası gibi kilitli kapıların arkasında kocaman yüreğiyle oturan adam. Kalın bir kapısı olsa da her kaçmaya çalıştığında kaçabiliyor nasılsa. Eğlencesi yerinde güzel bir film.
1 yıl önce
Ricky.McFloyd profil resmi
Ricky.McFloyd
Harika bir çizgi roman uyarlaması. Neredeyse her sahnesinde çizgi roman havasını hissettiriyor. Ron Perlman harika bir Hellboy olmuş, başka kim oynasa bu kadar yakışır mıydı bilmiyorum. Filmin bir iki ufak sahnesinde grafikler yetersiz yani daha iyi olabilirdi. Bir diğer kötü yanı da 2000lerin ortasına denk gelmiş olması. O zamanlar çizgi roman uyarlamaları çerezlik filmlerdi, 2010lu yıllarda bu filmlerin bütçesi ona katlandı ve çok büyük bütçeyle çekilecek yeni bir Hellboy filmi harika işler yapabilir. Umarım böyle birşey gerçekleşir. Türdeşlerinin yanında çok az duyulmuş olsa da (ki ben bile yeni izliyorum) kesinlikle izlemeye değer çok güzel hem keyifli hem de zaman zaman karanlık yanını güzel gösteren tam bir çizgi roman uyarlaması.
1 yıldan fazla önce
bahmetp profil resmi
bahmetp
filmi güzel yapan şeylerden biride hellboy karakteri için oynatılan ron perlman. kesinlikle en iyi süper kahraman seçimlerinden biri olsa gerek.
2 yıldan fazla önce
Ovuzo profil resmi
Ovuzo
Karşımıza çıkan en değişik süper kahramanlardan biri. Sinema macerası diğerleri kadar şaşalı olamadı ama çizgi roman sevenler için Hellboy farklı bir yerde durur. Bozuk ağzı, umursamaz tavrı, başına buyrukluğu ile tam bir anti süper kahraman görüntüsü çizse de aslında son derece duygusal ve bir o kadar da yardımsever bir yapıya sahip. Hollywood da işler gişe üzerinden ilerliyor malum, keşke daha fazla gişe geliri elde edebilmiş olsaydı da bu ayrıksı adamın maceralarını daha fazla izleme şansımız olsaydı.
neredeyse 3 yıl önce

Hellboy filmini beğenenler

Hellboy filmi hakkında ilgi çekici içerikler